Dobór komina do paliwa - gaz, olej opałowy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dobór komina do paliwa - gaz, olej opałowy

Inaczej niż w przypadku kotłów na paliwo stałe wygląda dobór przewodów kominowych do kotłów gazowych.

Paliwa gazowe

Niezależnie od źródła gazu – gaz ziemny z sieci gazowej czy propan-butan ze zbiornika z gazem płynnym (LPG) – mamy do dyspozycji kilka rodzajów instalacji spalinowych, uzależnionych od typu kotła:

  • kotły atmosferyczne lub z palnikiem nadmuchowym (temperatura spalin 100–150°C);
  • kotły kondensacyjne (temperatura spalin 60°C).

Ze względu na niższą maksymalną temperaturę spalin, jaka występuje na wylocie z kotła gazowego, wystarczą konstrukcje o odporności do 200°C. Warunek taki spełnia np. stal kwasoodporna, z której wykonywane są też wkłady kominowe do istniejących kanałów murowanych.

 

Przy doborze komina do kotła gazowego istotna będzie nie tylko temperatura, ale także ciśnienie spalin.

 

Komin ceramiczny uniwersalny może współpracować z każdym rodzajem kotła. To najlepszy wybór, jesli na etapie budowy nie wiemy jeszcze, w jaki sposób bedzie ogrzewany dom
Komin ceramiczny uniwersalny może współpracować z każdym rodzajem kotła. To najlepszy wybór, jeśli na etapie budowy nie wiemy jeszcze, w jaki sposób będzie ogrzewany dom (rys. Plewa)

Wyrzut spalin może odbywać się w dwojaki sposób:

  • w kominie panuje ciśnienie wyższe niż na zewnątrz, bo ruch spalin wymusza wentylator w kotle. Oznacza to, że komin musi spełniać rygorystyczne wymogi co do szczelności, bo inaczej wentylator wypchnie spaliny do pomieszczenia. Tego rodzaju kominów potrzebują kotły z zamkniętą komorą spalania, w tym praktycznie wszystkie kotły kondensacyjne;

     

  • w kominie panuje ciśnienie niższe niż na zewnątrz (podciśnienie). Do wytworzenia ciągu konieczna jest odpowiednia wysokość i przekrój komina. Wymagania co do jego szczelności są łagodniejsze (przez nieszczelność komin będzie zasysał powietrze). Ten typ kominów stosuje się do kotłów z palnikiem atmosferycznym lub nadmuchowym.

Kotły gazowe kondensacyjne

Kompletnie inna technologia zastosowana do produkcji tych urządzeń pozwala zapomnieć o ograniczeniach podnoszenia ich sprawności, jakie wiązały się z zagrożeniem wykraplaniem wilgoci. Urządzenia celowo skonstruowane są w ten sposób, aby odzyskać całe ciepło utajone, jakie kryje się w parze wodnej, powstającej w procesie spalania gazu. Jeśli zadbamy o odpowiednie warunki pracy, zjawisko tej kondensacji jest tak intensywne, że z kotła zwyczajnie leje się woda.

 

Proces wykraplania przenosi się również do komina, gdzie odzyskujemy ciepło poprzez omywanie komina (od zewnątrz) powietrzem zewnętrznym, pobieranym do spalania, które tym samym jest wstępnie podgrzewane. Proces ten zachodzi w . Są to dwie koncentryczne rury – wewnętrzna usuwa spaliny, a zewnętrzna zasysa powietrze do spalania. W tym przypadku nie ma konieczności stosowania odkraplacza w kominie. Cały przewód spalinowy możemy wykonać ze spadkiem do kotła, który i tak jest odporny na kondensat.

 

Wybierając kocioł z zamkniętą komorą spalania do nowego domu, możemy zdecydować się na fabryczny system powietrzno-spalinowy z przewodów koncentrycznych lub specjalne wykonanie komina ceramicznego albo stalowego przystosowanego do pracy z takimi kotłami. Alternatywą dla rozwiązań systemowych jest wybudowanie kanału murowanego z tradycyjnych pustaków wentylacyjnych, np. okrągłych o średnicy 150 mm, uzupełnionych przez kominiarza o odpowiedni wkład kominowy.

 

Przestrzeń pomiędzy wkładem a ścianami pustaka wentylacyjnego posłuży do zasysania powietrza przez kocioł. Pamiętajmy jednak, że nie każdy kocioł turbo jest kotłem kondensacyjnym.

 

Kotły z zamkniętą komorą spalania – tzw. kotły turbo
Kotły z zamkniętą komorą spalania - tzw. kotły turbo Kotły z zamkniętą komorą spalania - tzw. kotły turbo
Dla kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania, najprostszym rozwiązaniem jest system kominowy koncentryczny.

 

Pobierając powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz (niebieskie strzałki), czynimy nasz układ niezależny od rodzaju wentylacji w kotłowni.

 

Rozwiązanie to pozwala również na wyprowadzenie spalin bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną budynku, bez potrzeby prowadzenia długiego komina przez wyższe kondygnacje budynku.

 

Jednak dotyczy to tylko domów wolno stojących i kotłów o mocy do 21 kW. (fot. Jeremias)

Olej opałowy

W przypadku oleju opałowego stosujemy te same sposoby doboru komina, co dla kotłów gazowych. W praktyce oznacza to wybór pomiędzy wkładem stalowym i ceramicznym. Szczególny przypadek stanowią rzadko stosowane olejowe kotły kondensacyjne, wytwarzające żrące kwasy.

 

Materiał komina
Źródła ciepła ceglany ceramiczny stal kwasoodporna stal żaroodporna stal emaliowana
kominek otwarty v +   + +
kominek zamknięty v +   + +
kocioł węglowy starego typu v +   v +
kocioł węglowy nowoczesny   +   v +
kocioł na biomasę v +   + +
kocioł olejowy   + +    
kocioł gazowy atmosferyczny i wentylatorowy   + +    
kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania   + +    
kocioł gazowy kondensacyjny   + +    

 + zalecany; v dopuszczalny

mgr inż. Ewa Łagoda, mgr inż. Mateusz Łagoda
konsultacje – mistrz kominiarski Michał Mikołajczak nr upr. 1/2005

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje