Zbyt mała moc kominka z systemem DGP

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zbyt mała moc kominka z systemem DGP

Wymarzył nam się narożny kominek z frontem w kształcie ćwierćwalca, i żeby wygląd całości był spójny, szyba wkładu kominkowego również miała być wygięta w łuk. Niestety markowy producent miał okrojoną ofertę wkładów z taką szybą i byliśmy zmuszeni kupić wkład o małej mocy. Zrobiliśmy to – sądząc, że w ciągu roku dociągniemy do budynku sieć gazu. Tymczasem kominkiem ogrzewaliśmy dom przez 5 lat i w największe mrozy brakowało mu mocy, żeby ogrzać wnętrza - mówią Aneta i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kominek z DGP użytkują od 2004 r.

Parametry domu: dwukondygnacyjny 220 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kominkiem z DGP.

 

Parametry kominka:

  • Żeliwny wkład z płytami szamotowymi, moc 5 kW, z zaokrągloną szybą, sprawność 75%. 
  • Lokalizacja – przy wewnętrznej ścianie, w salonie. 
  • System DGP – poprowadzony do pomieszczeń na poddaszu oraz gabinetu na parterze. 
  • Paliwo – dąb, buk. 
  • Używany w celu ogrzewania domu przez pierwsze 5 lat, obecnie tylko dla przyjemności (w zimowe weekendy).

Decyzja: nie doprowadziliśmy gazu z sieci do domu, ponieważ przyłącze miało kosztować aż 25000 zł. Postanowiliśmy odłożyć tę inwestycję na później i zamontować kominek z DGP i wymuszonym przez wentylator rozprowadzeniem ciepła na poddasze.

 

Podczas budowy ułożyliśmy w posadzce kanał nawiewny z PVC, a w stropach rury typu Spiro. W salonie wymurowaliśmy komin. Wymarzył nam się narożny kominek z frontem w kształcie ćwierćwalca, i żeby wygląd całości był spójny, szyba wkładu kominkowego również miała być wygięta w łuk. Niestety markowy producent miał okrojoną ofertę wkładów z taką szybą i byliśmy zmuszeni kupić wkład o małej mocy.

 

Zrobiliśmy to – sądząc, że w ciągu roku dociągniemy do budynku sieć gazu. Tymczasem kominkiem ogrzewaliśmy dom przez 5 lat i w największe mrozy brakowało mu mocy, żeby ogrzać wnętrza. Musieliśmy dokładać drewna co 3 godziny i wspomagać ogrzewanie elektrycznymi grzejnikami olejowymi.

Kanał nawiewny (z rury PVC) skierowany na wschód, zakończono żaluzjową kratką System DGP z elastycznych rur flex zakończono anemostatami
Kanał nawiewny (z rury PVC) skierowany na wschód, zakończono żaluzjową kratką System DGP z elastycznych rur flex zakończono anemostatami

Kominek z systemem DGP - rady i przestrogi:

  • Aneta: to ja, zajmując się dziećmi, podtrzymywałam stały ogień w kominku. Przed marznięciem ratował nas wtedy system DGP z wentylatorem. Na moją prośbę, rura DGP dotarła nawet do oddalonej garderoby. To prawda, że z anemostatów wydobywa się specyficzny zapach, ale tylko zaraz po letnim okresie niepalenia w kominku. Po 2–3 dniach i wywietrzeniu pomieszczeń znika.

     

  • Marcin: od razu wygłuszyłem wentylator, umieszczony na strychu nad sypialnią. Ułożyłem go na grubej "poduszce" z wełny mineralnej i dodatkowo przytwierdziłem do klinkierowego komina, żeby wytłumić drgania. Widząc, że przedłuża się ogrzewanie domu kominkiem, usprawniłem noszenie drewna, które celowo składowaliśmy na początku na rampie przy ścianie garażu. Skonstruowałem zgrabny wózek na kółkach, którym – bez konieczności pokonywania schodów – wyjeżdżaliśmy na rampę przez gospodarcze wyjście.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość WIKI

18 Sie 2016, 11:20

Żeby wykorzystać system DGP, ja zastosowałem powietrzny wymiennik ciepła z dwoma wentylatorami, na ogrzewanie parteru i poddasza. Jeden wentylator zasila piętro (z wymiennika), a drugi salon na parterze (ciepłem z nad wkładu kominkowego). Ten system jest tak wydolny,że ogrzewa 160 ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje