Dobór przekroju komina do kotła

Dobór przekroju komina do kotła

Dobór odpowiedniej średnicy przewodu kominowego pozwoli na bezproblemowy rozruch kotła oraz jego niezakłóconą pracę, niezależnie od warunków zewnętrznych. Przy czym zupełnie inne zasady obowiązują przy wymiarowaniu kominów tradycyjnych, pracujących na podciśnieniu, a zupełnie innych dla kotłów z zamknięta komorą spalania.

Kominy pracujące na podciśnieniu

Dobór przekroju komina
(fot. Röben)

Komin wytworzy ciąg, gdy w kotle będzie ciepło, a nagrzany komin będzie odpowiednio wysoki. Podobnie jak przy , siła ciągu zależy od wysokości czynnej komina oraz temperatury spalin. Siłę (w tym przypadku w postaci podciśnienia) wytwarza różnica w gęstości zimnego powietrza i gorących spalin.

 

Zamiast po podręczniki z fizyki, termodynamiki i mechaniki, płynów możemy na szczęście sięgnąć po proste nomogramy opracowane przez komitety normalizacyjne, często zamieszczane w materiałach producentów.

 

W praktyce w zdecydowanej większości przypadków budownictwa jednorodzinnego, średnica 180 mm jest optymalna zarówno do większości kotłów, jak i do kominków.

Kominy do kotłów turbo

Kotły turbo, czyli kotły z zamkniętą komorą spalania (w tym kondensacyjne), działają na zupełnie innej zasadzie. Spaliny wyrzucane są z kotła i budynku przy pomocy wentylatora o określonym sprężu.

 

Zwykle spręż ten jest kilkakrotnie większy, niż siła naturalnego ciągu. Pozwala to na znaczne ograniczenie średnicy komina, pod warunkiem przestrzegania wytycznych producenta kotła. Dla każdego modelu wytwórca powinien podać maksymalną długość komina oraz dopuszczalną stratę ciśnienia, powodowaną przez kolana lub inne kształtki.

 

Kotły z zamkniętą komorą spalania – tzw. kotły turbo
Kotły z zamkniętą komorą spalania - tzw. kotły turbo Kotły z zamkniętą komorą spalania - tzw. kotły turbo
Dla kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania, najprostszym rozwiązaniem jest system kominowy koncentryczny.

 

Pobierając powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz (niebieskie strzałki), czynimy nasz układ niezależny od rodzaju wentylacji w kotłowni.

 

Rozwiązanie to pozwala również na wyprowadzenie spalin bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną budynku, bez potrzeby prowadzenia długiego komina przez wyższe kondygnacje budynku.

 

Jednak dotyczy to tylko domów wolno stojących i kotłów o mocy do 21 kW. (fot. Jeremias)

 

mgr inż. Ewa Łagoda, mgr inż. Mateusz Łagoda
konsultacje – mistrz kominiarski Michał Mikołajczak nr upr. 1/2005

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz