Kominek z pękającą szybą!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kominek z pękającą szybą!

Do osadzenia kominka zatrudniłem autoryzowanych fachowców. Mimo to narożna szyba pękła. Po wymianie znowu kilkakrotnie pękała. Kolejni specjaliści dopatrywali się przyczyny w zbyt dużej mocy wkładu i w za dużej ilości ciepła, gromadzącej się pod obudową... - mówi Janek, Członek Klubu Budujących Dom, który kominek z wymuszonym DGP użytkuje od 2008 r.

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 300 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci i instalacją solarną.

Kominek:

 • Z narożną, podnoszoną szybą; moc 16 kW; palenisko wyłożone ceramicznym keramottem; na korpusie system kumulacji ciepła HMS 9 kW. 
 • Lokalizacja - z boku salonu, przy oknie tarasowym. 
 • Komin z kanałem dymowym - systemowy. Kanał nawiewny - z PVC 200 mm. 
 • Paliwo - drewno liściaste (dąb, brzoza). 
 • Kominek używany w okresach przejściowych.

Decyzja: model wkładu z narożną szybą wybraliśmy z żoną, żeby mieć w salonie szerszy widok na ogień. Spodobało mi się, że ten wkład ma świetne rozwiązania do akumulacji ciepła. Początkowo kominek miał stać w środku parteru, ale przesunąłem go w stronę tarasu, żeby wygodniej transportować drewno. Zastosowałem system DGP z wentylatorem i automatyką. Nie chciałem mieć kominka z płaszczem, bo musiałbym zamontować drogi osprzęt i bardziej bym się nagłowił projektując inteligentnie sterowanie.

Wentylator z wysuniętym filtrem (do umycia) i fragment systemu DGP na strychu
Wentylator z wysuniętym filtrem (do umycia) i fragment systemu DGP na strychu

Kominek z systemem DGP - rady i przestrogi:

 • Przygotowałem czerpnię powietrza z rury 200 mm, którą przed kominkiem zredukowałem do 150 mm. Świeże powietrze wchodzi pod wkład i wpada od dołu między płyty w jego korpusie. Na kominie zamontowałem strażak. Razem dają dobry kontrolowany ciąg. Do osadzenia kominka zatrudniłem autoryzowanych fachowców. Mimo to narożna szyba pękła. Po wymianie znowu kilkakrotnie pękała. Kolejni specjaliści dopatrywali się przyczyny w zbyt dużej mocy wkładu i w za dużej ilości ciepła, gromadzącej się pod obudową. Sprawdzili system DGP i orzekli, że jest prawidłowy. Wymienili wkład na słabszy, ale szyba znowu pękła. Rok temu zamontowali drzwiczki z 2 niezespolonymi szybami i skutkuje to tym, że teraz ciąg powietrza zasysa je również z salonu przez narożną szczelinę, a to mnie bynajmniej nie cieszy. Ponadto, nie działa system "czystej szyby".

 • Mechaniczny układ DGP działa znakomicie. Nie brudzi ścian i sufitów. Przez 6 lat tylko raz umyłem okolice kratek i anemostatów! Nie wydziela przykrego zapachu. System wypuszcza nagrzane powietrze, z komory nad wkładem, najpierw przez kratkę wylotową w ścianie na klatkę schodową. Dociepla tu wejście na piętro, hol i część parteru. Reszta ciepła przepływa rurą w kominie na strych. Tam znajduje się specjalny filtr z gęstą siatką ze stali nierdzewnej do wyłapania kurzu i pyłu. Polecam go, bo zatrzymuje brud i wokół anemostatów w pokojach jest czysto. Co jakiś czas myję go pod wodą. Za nim jest wentylator, który kieruje ciepło 2 rurami i przez anemostaty do pomieszczeń na piętrze. Uruchamia się zdalnie według temperatury zadanej dla tych wnętrz, bo cały system grzewczy wyposażyłem w automatykę. Wentylatora nie słychać w sypialniach!
W obudowie z granitu i ognioodpornych płyt wykonano skrytkę na drewno (pełny wsad wystarcza na 5 dni)
W obudowie z granitu i ognioodpornych płyt wykonano skrytkę na drewno (pełny wsad wystarcza na 5 dni).

Koszty kominka z systemem DGP:

 • wkład 9500 zł; 
 • obudowa 12 800 zł; 
 • drewno 5 mp. × 220 zł; 
 • czyszczenie komina i wyczystki 150 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Początkowo kominek miał stać w miejscu telewizora, ale obecna lokalizacja ułatwia noszenie opału z tarasu

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Piotr Czyżewski

25 Sty 2021, 12:58

Z tego co widzę to dolot powietrza konwekcyjnego ,które ogrzewa dom jest za mały. Przyjmuje się 50 cm kw. na jeden kW mocy nominalnej wkładu. Niezależnie od zastosowania wymuszonego obiegu powietrza(aparet nawiewny) wylot kratek zwiększamy o 20%. Powietrze z zewnątrz (czerpnia) służy ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje