Kominek z pękającą szybą!

Kominek z pękającą szybą!

Do osadzenia kominka zatrudniłem autoryzowanych fachowców. Mimo to narożna szyba pękła. Po wymianie znowu kilkakrotnie pękała. Kolejni specjaliści dopatrywali się przyczyny w zbyt dużej mocy wkładu i w za dużej ilości ciepła, gromadzącej się pod obudową... - mówi Janek, Członek Klubu Budujących Dom, który kominek z wymuszonym DGP użytkuje od 2008 r.

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 300 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci i instalacją solarną.

Kominek:

  • Z narożną, podnoszoną szybą; moc 16 kW; palenisko wyłożone ceramicznym keramottem; na korpusie system kumulacji ciepła HMS 9 kW. 
  • Lokalizacja - z boku salonu, przy oknie tarasowym. 
  • Komin z kanałem dymowym - systemowy. Kanał nawiewny - z PVC 200 mm. 
  • Paliwo - drewno liściaste (dąb, brzoza). 
  • Kominek używany w okresach przejściowych.

Decyzja: model wkładu z narożną szybą wybraliśmy z żoną, żeby mieć w salonie szerszy widok na ogień. Spodobało mi się, że ten wkład ma świetne rozwiązania do akumulacji ciepła. Początkowo kominek miał stać w środku parteru, ale przesunąłem go w stronę tarasu, żeby wygodniej transportować drewno. Zastosowałem system DGP z wentylatorem i automatyką. Nie chciałem mieć kominka z płaszczem, bo musiałbym zamontować drogi osprzęt i bardziej bym się nagłowił projektując inteligentnie sterowanie.

Wentylator z wysuniętym filtrem (do umycia) i fragment systemu DGP na strychu
Wentylator z wysuniętym filtrem (do umycia) i fragment systemu DGP na strychu

Kominek z systemem DGP - rady i przestrogi:

  • Przygotowałem czerpnię powietrza z rury 200 mm, którą przed kominkiem zredukowałem do 150 mm. Świeże powietrze wchodzi pod wkład i wpada od dołu między płyty w jego korpusie. Na kominie zamontowałem strażak. Razem dają dobry kontrolowany ciąg. Do osadzenia kominka zatrudniłem autoryzowanych fachowców. Mimo to narożna szyba pękła. Po wymianie znowu kilkakrotnie pękała. Kolejni specjaliści dopatrywali się przyczyny w zbyt dużej mocy wkładu i w za dużej ilości ciepła, gromadzącej się pod obudową. Sprawdzili system DGP i orzekli, że jest prawidłowy. Wymienili wkład na słabszy, ale szyba znowu pękła. Rok temu zamontowali drzwiczki z 2 niezespolonymi szybami i skutkuje to tym, że teraz ciąg powietrza zasysa je również z salonu przez narożną szczelinę, a to mnie bynajmniej nie cieszy. Ponadto, nie działa system "czystej szyby".

  • Mechaniczny układ DGP działa znakomicie. Nie brudzi ścian i sufitów. Przez 6 lat tylko raz umyłem okolice kratek i anemostatów! Nie wydziela przykrego zapachu. System wypuszcza nagrzane powietrze, z komory nad wkładem, najpierw przez kratkę wylotową w ścianie na klatkę schodową. Dociepla tu wejście na piętro, hol i część parteru. Reszta ciepła przepływa rurą w kominie na strych. Tam znajduje się specjalny filtr z gęstą siatką ze stali nierdzewnej do wyłapania kurzu i pyłu. Polecam go, bo zatrzymuje brud i wokół anemostatów w pokojach jest czysto. Co jakiś czas myję go pod wodą. Za nim jest wentylator, który kieruje ciepło 2 rurami i przez anemostaty do pomieszczeń na piętrze. Uruchamia się zdalnie według temperatury zadanej dla tych wnętrz, bo cały system grzewczy wyposażyłem w automatykę. Wentylatora nie słychać w sypialniach!
W obudowie z granitu i ognioodpornych płyt wykonano skrytkę na drewno (pełny wsad wystarcza na 5 dni)
W obudowie z granitu i ognioodpornych płyt wykonano skrytkę na drewno (pełny wsad wystarcza na 5 dni).

Koszty kominka z systemem DGP:

  • wkład 9500 zł; 
  • obudowa 12 800 zł; 
  • drewno 5 mp. × 220 zł; 
  • czyszczenie komina i wyczystki 150 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Początkowo kominek miał stać w miejscu telewizora, ale obecna lokalizacja ułatwia noszenie opału z tarasu

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość Piotr Czyżewski
25-01-2021 13:58
Z tego co widzę to dolot powietrza konwekcyjnego ,które ogrzewa dom jest za mały. Przyjmuje się 50 cm kw. na jeden kW mocy nominalnej wkładu. Niezależnie od zastosowania wymuszonego obiegu powietrza(aparet nawiewny) wylot kratek zwiększamy o 20%. Powietrze z zewnątrz (czerpnia) służy ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz