Kominek z DGP - wykorzystać jak najwięcej ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kominek z DGP - wykorzystać jak najwięcej ciepła

Stawiając kominek, starałem się wykorzystać jak najwięcej ciepła, które zostanie wyprodukowane. Zatrudniłem doświadczonego wykonawcę. Doradził mi, żebym dokupił kilka żeliwnych pierścieni, które zamontował nad wkładem. Fachowiec nie był tani, ale... - mówi Marcin, czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje kominek od roku.

Parametry domu: powierzchnia 200 m2, dwukondygnacyjny, ogrzewany kotłem na gaz płynny i kominkiem z DGP.

 

Parametry kominka: żeliwny wkład z zaokrągloną szybą, moc 15 kW, sprawność 79%. System DGP na poddaszu. Paliwo – drewno (dąb, grab, brzoza).

 

Lokalizacja: przy ścianie zewnętrznej, w salonie.

 

Decyzja: w gotowym projekcie kominek był przy wewnętrznej ścianie salonu, w centrum domu. Zabierał tam jednak dużo miejsca i drewno trzeba byłoby nosić przez cały salon. Wolałem ustawić go przy zewnętrznej ścianie, przy drzwiach tarasowych. Tym samym skróciłem drogę transportu drewna, a kominek znalazł się znacznie bliżej jadalni i kuchni. Włączyłem go w komin, który obsłuży w przyszłości stacjonarny grill na tarasie.

 

Wybrałem zgrabny model kominka, z ładną panoramiczną szybą. Najbardziej zależało mi jednak na szerokiej komorze wkładu, mieszczącej kloce drewna do długości 50–60 cm. Opał kupuję w nadleśnictwie w balach o długości 125 cm. Potem sam je tnę na kawałki. Dla zaoszczędzenia sobie pracy, bale przecinam na trzy kawałki.

Komora kominka, z półokrągłą szybą, mieści kloce drewna długości 50–60 cm Drewno przechowywane w garażu zapleśniało, dlatego obecnie suszymy je pod przewiewną wiatą

Kominek z DGP - rady i przestrogi:

 • Zmiana lokalizacji kominka jest udana. Łatwiej było zbudować kanał powietrzny, przechodzi tylko przez ścianę. Transport drewna jest łatwiejszy, bo odbywa się od pobliskiego wolno stojącego garażu z drewutnią, przez taras, do kominka. Nie brudzi strefy dziennej, ponieważ biegnie tylko po ciągu komunikacyjnym wykończonym płytami gresu.

   

 • Już podczas budowy domu pomyślałem o systemie DGP. Rury rozprowadziłem w stropie teriva, bo zamiast tracić miejsce pod sufitem, wolałem mieć o 20 cm wyższe wnętrza na parterze. Majster pomógł je tam rozciągnąć i starannie zalać betonem.

   

 • Stawiając kominek, starałem się wykorzystać jak najwięcej ciepła, które zostanie wyprodukowane. Zatrudniłem doświadczonego wykonawcę. Doradził mi, żebym dokupił kilka żeliwnych pierścieni, które zamontował nad wkładem. Żeliwny wkład oparł na solidnym betonowym fundamencie, na którym wymurował postument z cegły szamotowej. Komorę powietrzną nad wkładem i radiatorami też obmurował cegłą szamotową. Dzięki temu kominek akumuluje dużo ciepła, a potem długo je oddaje.

   

  Fachowiec nie był tani, ale znakomicie wykonał pracę. Jego kosztorys trochę mnie przeraził, ale teraz uważam, że warto było go zatrudniać, odrzucając tańszych, ale mniej kompetentnych. Materiały też były drogie, ale są solidne i trwałe. Jestem bardzo zadowolony z modelu wkładu.

   

 • Dom głównie ogrzewam gazem, bo jest to najbardziej praktyczne paliwo. W okresach przejściowych i wieczorami w zimie palę jednak drewnem w kominku. Zawsze kupuję je w lesie i w zimie. Takie drewno jest tańsze i bardziej suche. Wystarczy, że poleży u mnie w garażu do kolejnej zimy, żeby nadawało się do palenia. Ponieważ jest suche, nie brudzi szyby. Czyszczę ją zaledwie 2 razy w sezonie. Popiół wyjmuję 2 razy w miesiącu.
Kominek z DGP stoi przy zewnętrznej ścianie, blisko wyjścia tarasowego Transport drewna odbywa się po posadzce z płyt gresu

Kominek z DGP - koszty zakupu i montażu:

 • 15 000 zł, w tym wkład kominkowy z radiatorami 6500 zł, system DGP (rury) 100 zł, obudowa z płyt granitu 4000 zł.

Kominek z DGP - koszty użytkowania:

 • opał 5–6 mp. za 1000 zł, 
 • czyszczenie kominka i komina 200 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość bruno

05 Sty 2016, 13:46

Mam pytanie, czy obudowę z cegły szamotowej też od środka wyścielił Pan wełną czy już nie?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA