Garaż wolno stojący z dwiema bramami segmentowymi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Garaż wolno stojący z dwiema bramami segmentowymi

Radziłem się kilku moich znajomych, jaką wybrać bramę do wolno stojącego garażu. Odradzili mi jedną szeroką, bo przekonali się w swoich garażach, że takie bramy szybko wychładzają go w zimie. Twierdzili, że rozsądniej i ekonomiczniej jest mieć dwie mniejsze - mówi Marcin, czytelnik Budujemy Dom.

aktualizacja: 2023-10-23 05:44:10

Parametry garażu: wolno stojący, dwustanowiskowy, doraźnie ogrzewany kozą na drewno, wymiary 7 x 6 m, powierzchnia 42 m2, ściany z pustaków betonowych, ocieplone styropianem o grubości 10 cm.

Charakterystyka bramy:

  • Dwie bramy segmentowe, górne, wykonane z ocynkowanych paneli stalowych z przetłoczeniami, izolowanych pianką poliuretanową o grubości 42 mm, wykończone okleiną z tworzywa sztucznego imitującego drewno. 
  • Wymiary bram 220 x 200 cm; gwarancja 2 lata. 
  • Bramy kupione z napędami oraz usługą montażową. 
  • Dwa identyczne napędy sterowane osobnymi pilotami jednokanałowymi (obsługującymi tylko bramy garażowe).
Drewno przechowywane w wolno stojącym garażu
W tym garażu lepiej było zamontować bramę tak, by płaszcz na prowadnicach chował się o 20-30 cm wyżej niż obecnie

Decyzja: radziłem się kilku moich znajomych, jaką wybrać bramę do wolno stojącego garażu. Odradzili mi jedną szeroką, bo przekonali się w swoich garażach, że takie bramy szybko wychładzają go w zimie. Mniejsze i lżejsze bramy dłużej trzymają parametry techniczne - nie rozszczelniają się, rolki na prowadnicach oraz napęd działają długo. Twierdzili, że rozsądniej i ekonomiczniej jest mieć dwie mniejsze.

Podczas doboru bram i napędów, kierowałem się ceną i tym, że bramy przeznaczam tylko do użytku domowego, a nie przemysłowego - czyli że będą otwierane tylko 2-3 razy dziennie. W gruncie rzeczy w poprawnie wykonanej i zamontowanej bramie nie ma się co zepsuć, ewentualnie tylko napęd. Celowo kupiłem bramy w firmie "po sąsiedzku", od kolegi ze szkoły, który samodzielnie składa bramy z gotowych elementów. Zawsze lepiej mieć takiego montera w pobliżu domu!

Nie kupiłem markowych i drogich bram, bo uznałem że te od znajomego wyglądają solidnie i spełniają podstawowe funkcje. Taką pewność uzyskałem po obejrzeniu ich u innych użytkowników i po rozmowie z nimi. Monter wskazał mi klientów, którzy użytkują jego wyroby. Nie mieli do nich żadnych uwag.

Skrzynkę i klapę rewizyjną zakryto obniżonym sufitem z płyt g-k

Garaż wolno stojący z dwiema bramami segmentowymi - rady i przestrogi:

  • Sprawdziłem w Internecie opinie o "moim" monterze i sprzedawanych przez niego produktach. Były pozytywne. Zastosowałem ocieplone bramy segmentowe, otwierane do góry, bo są najwygodniejsze w użytkowaniu. Żałuję tylko, że bramy w pozycji otwartej nie podwieszają się o 20-30 cm wyżej. Jest na to miejsce pod sufitem garażu, a przy obecnym podwieszeniu mam trochę za małe pole manewru między wrotami a posadzką. Chodzi mi o wygodę w pracach, które tuż po budowie domu prowadzę jeszcze w garażu. Warto o to zadbać podczas montażu! Uprzedzam, że montaż bram i napędów w wolno stojącym garażu ma wyższy podatek VAT, niż w garażu pod dachem budynku. Obecnie zbudowałbym garaż w bryle domu! Ze wszystkich ekonomicznych i użytkowych powodów.
  • Dopóki nie założę napędu do bramy wjazdowej na działkę, bramy garażowe obsługuję pilotem z jedną funkcją. Otrzymaliśmy takie w komplecie z napędami. Potem postanowimy z żoną, czy kupić piloty dwu- czy czterofunkcyjne. Na razie skłaniam się ku czterokanałowym, bo można będzie sterować nimi dodatkowo np. furtką i oświetleniem garażu.
  • Ze względu na okna w garażu i osobne boczne drzwi, nie było sensu inwestować w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe. Wystarczają automatyczne blokady w napędach.

Koszty zakupu i montażu 2 bram segmentowych do garażu wolno stojącego:

  • dwie bramy z napędem i montażem 4800 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Wolno stojący garaż ma dwie identyczne bramy segmentowe z napędem

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły