Kominy prefabrykowane w domu szkieletowym a bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kominy prefabrykowane w domu szkieletowym a bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Wybrałem prefabrykowane kominy, ponieważ szybko się je wznosi i obecnie mają już przystępniejszą cenę, niż kilka lat temu. Stawiałem dom w technologii szkieletu drewnianego, dlatego bardzo zważałem na bezpieczeństwo przeciwpożarowe... - mówi Jarek, Czytelnik Budujemy Dom, który kominy użytkuje od 2012 r.

Parametry domu: parterowy, wzniesiony w konstrukcji szkieletu drewnianego, pow. 170 m2. Ogrzewany nowoczesnym kotłem na groszek węglowy oraz zamkniętym kominkiem i drewnem. Wentylacja grawitacyjna.

Komin w kotłowni zostanie zaopatrzony w stalowy „strażak”, żeby dym nie ścielił się na pobliskim tarasie
Komin w kotłowni zostanie zaopatrzony w stalowy "strażak", żeby dym nie ścielił się na pobliskim tarasie

Kominy:

  • Prefabrykowane, ceramiczne, o wysokości 5,5 m i 6 m. 
  • W kotłowni – komin dymowy przeznaczony do kotła na groszek węglowy i drewno; przy nim systemowy kanał wentylacyjny. W salonie – komin dymowy do zamkniętego wkładu kominkowego i kanał wentylacyjny. Wentylacja innych pomieszczeń, wykonana z elastycznych rur i poprowadzona na podłodze nieużytkowego poddasza, została podłączona do głównych przewodów wentylacyjnych. 
  • Lokalizacja – wewnątrz budynku.

Decyzja: wybrałem prefabrykowane kominy, ponieważ szybko się je wznosi i obecnie mają już przystępniejszą cenę, niż kilka lat temu. Stawiałem dom w technologii szkieletu drewnianego, dlatego bardzo zważałem na bezpieczeństwo przeciwpożarowe – systemowe izolowane wełną mineralną kominy gwarantowały mi to i kilkudziesięcioletnią trwałość.

 

Kominy postawiłem razem z kolegą murarzem. Najpierw dokładnie sprawdziłem, czy drewniane elementy stropu i krokwie dachu znajdą się w bezpiecznym odstępie od komina, a potem starannie zaizolowałem przejścia komina przez strop i dach.

 

Uciekałem od budowania dużej ilości kominów, dlatego do dwóch głównych systemowych przewodów wentylacyjnych doprowadziłem rury elastyczne, obsługujące wentylację wszystkich pomieszczeń. Tylko w kuchni wyprowadziłem przez dach osobny kominek wentylacyjny.

Kominy prefabrykowane w domu szkieletowym - rady i przestrogi:

Dwa prefabrykowane kominy zbudowaliśmy w jeden dzień. Robota szła szybko, bo gotowe elementy są duże i kominy dosłownie rosły w oczach. Wyloty kominów ponad dachem na razie zatarłem zaprawą tynkarską, ale wykończę ją specjalnym marmolitem na kominy, w kolorze identycznym jak na podmurówce domu. Zwykły tynk na pewno zacząłby w przyszłości odpadać, podobnie jak okładzina z płytek klinkierowych.

 

Założę stalowy "strażak" na komin w kotłowni, ponieważ chcę uniknąć opadania dymu na taras. Dym z węgla nie jest przyjemny – tym bardziej, że kocioł grzewczy pracuje non stop z powodu ogrzewania latem wody użytkowej. Planuję również przeniesienie wyczystki w kotłowni, bo po zamontowaniu dużego kotła z podajnikiem, znalazła się za wąskim przesmykiem, utworzonym przez kocioł i ścianę. Niefortunne położenia utrudnia mi wyjmowanie sadzy. Wyczystki w kotłowni i w salonie opróżniam kilka razy w roku.

 

Ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe i wymogi ubezpieczenia budynku, oba kanały dymowe czyszczę 4 razy w roku – raz w roku robi to kominiarz, 3 razy ja sam. Kupiłem do tego celu, w markecie budowlanym, zestaw kominiarski z liną, kulą i szczotką.

Kominy prefabrykowane w domu szkieletowym - koszty:

  • kominy z prefabrykatów 5500 zł, 
  • czyszczenie kominów przez kominiarza 100 zł.
Fragment systemowego komina w kotłowni z wyczystką Dachowy kominek wentylacyjny nad kuchnią
Fragment systemowego komina w kotłowni z wyczystką Dachowy kominek wentylacyjny nad kuchnią

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny