Kominek z płaszczem wodnym dla efektywniejszego grzania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kominek z płaszczem wodnym dla efektywniejszego grzania

Obejrzałem u znajomych kominek z systemem DGP. Przy anemostatach sufity były brudne od kurzu, a ciepło szybko ulatniało się po zaprzestaniu palenia w kominku. U siebie zamontowałem wkład z płaszczem wodnym, ponieważ wyprodukowane ciepło wolałem skierować do instalacji grzewczej z grzejnikami i podłogówką... - mówi Tomasz, Członek Klubu Budujących Dom, który kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2010 r.

Parametry domu: dwukondygnacyjny z garażem, powierzchnia 200 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci, kominkiem z płaszczem, instalacją solarną.

 

Parametry kominka:

 • Stalowy wkład o mocy 26 kW, z szybą podnoszoną do góry; pojemność 70 l; sprawność do 80%. 
 • Lokalizacja – w salonie przy ścianie działowej i wyjściu na taras. 
 • Komin z kanałem dymowym – systemowy, 220 mm. 
 • Kanał nawiewny – z PVC o dł. 7 m, przekrój 100 mm. 
 • Paliwo – drewno (buk, brzoza). 
 • Kominek używany do ogrzania domu i c.w.u. w okresach przejściowych.

Decyzja: obejrzałem u znajomych kominek z systemem DGP. Przy anemostatach sufity były brudne od kurzu, a ciepło szybko ulatniało się po zaprzestaniu palenia w kominku. U siebie zamontowałem wkład z płaszczem wodnym, ponieważ wyprodukowane ciepło wolałem skierować do instalacji grzewczej z grzejnikami i podłogówką. Takie grzanie jest bardziej efektywne.

 

Sąsiad prowadzi firmę instalacyjną i poprosiłem go o skonfigurowanie układu, złożonego z kominka, instalacji solarnej i gazowej. Przygotowałem kanał nawiewny w salonie, systemowy komin, zasilanie elektryczne i miejsce na osprzęt.

Układ współpracuje z instalacją gazową i solarną.

Kominek z płaszczem wodnym - rady i przestrogi:

 • Kominek działa w układzie zamkniętym, zaopatrzonym w zawory i naczynie bezpieczeństwa. Zabezpieczenia zadziałały, kiedy zdarzyła się przerwa w dostawie prądu. W każdej chwili jestem gotowy do podłączenia awaryjnego zasilania UPS lub instalacji elektrycznej, przewidzianej do agregatu prądotwórczego.

   

  Pompa kominka i regulator sterujący funkcjonowaniem wkładu znajdują się w kotłowni. Ustawiłem na nim temp. 48°C, powyżej której załącza się pompa i przekazuje ciepło do bufora c.w.u. o poj 300 l, a potem do podłogówki i grzejników. Kominek ma manualny suwak, regulujący dopływ powietrza. Na rurze wylotowej z korpusu wkładu udało się zmieścić jeden pierścień radiacyjny. Poprosiłem o jego dołożenie, żeby zwiększyć akumulację ciepła.

   

 • Przez październik i listopad, marzec i kwiecień, palę w kominku po powrocie z pracy. Dokładam opału 3 razy. Raz w tygodniu myję szybę specjalnym środkiem i zeskrobuję smolisty osad ze ścian wkładu.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość unfamiliar

04 Lut 2016, 11:02

witam, wszystko pięknie, ale czy jest pan w stanie oszacować, po ilu latach ewentualnie może zwrócić się koszt takiej instalacji przy założeniu, że w X,XI, III i IV działa kocioł gazowy zamiast kominka? Jakie zużycie gazu średnio ma pan w miesiącach zimowych?Pozdrawiam

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny