Kominek z płaszczem wodnym dla efektywniejszego grzania
Kominek z płaszczem wodnym dla efektywniejszego grzania
Obejrzałem u znajomych kominek z systemem DGP. Przy anemostatach sufity były brudne od kurzu, a ciepło szybko ulatniało się po zaprzestaniu palenia w kominku. U siebie zamontowałem wkład z płaszczem wodnym, ponieważ wyprodukowane ciepło wolałem skierować do instalacji grzewczej z grzejnikami i podłogówką... - mówi Tomasz, Członek Klubu Budujących Dom, który kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2010 r.
Parametry domu: dwukondygnacyjny z garażem, powierzchnia 200 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci, kominkiem z płaszczem, instalacją solarną.
Parametry kominka:
Stalowy wkład o mocy 26 kW, z szybą podnoszoną do góry; pojemność 70 l; sprawność do 80%.
Lokalizacja - w salonie przy ścianie działowej i wyjściu na taras.
Komin z kanałem dymowym - systemowy, 220 mm.
Kanał nawiewny - z PVC o dł. 7 m, przekrój 100 mm.
Paliwo - drewno (buk, brzoza).
Kominek używany do ogrzania domu i c.w.u. w okresach przejściowych.
Decyzja: obejrzałem u znajomych kominek z systemem DGP. Przy anemostatach sufity były brudne od kurzu, a ciepło szybko ulatniało się po zaprzestaniu palenia w kominku. U siebie zamontowałem wkład z płaszczem wodnym, ponieważ wyprodukowane ciepło wolałem skierować do instalacji grzewczej z grzejnikami i podłogówką. Takie grzanie jest bardziej efektywne.
Sąsiad prowadzi firmę instalacyjną i poprosiłem go o skonfigurowanie układu, złożonego z kominka, instalacji solarnej i gazowej. Przygotowałem kanał nawiewny w salonie, systemowy komin, zasilanie elektryczne i miejsce na osprzęt.
Układ współpracuje z instalacją gazową i solarną.
Kominek z płaszczem wodnym - rady i przestrogi:
Kominek działa w układzie zamkniętym, zaopatrzonym w zawory i naczynie bezpieczeństwa. Zabezpieczenia zadziałały, kiedy zdarzyła się przerwa w dostawie prądu. W każdej chwili jestem gotowy do podłączenia awaryjnego zasilania UPS lub instalacji elektrycznej, przewidzianej do agregatu prądotwórczego. Pompa kominka i regulator sterujący funkcjonowaniem wkładu znajdują się w kotłowni. Ustawiłem na nim temp. 48°C, powyżej której załącza się pompa i przekazuje ciepło do bufora c.w.u. o poj 300 l, a potem do podłogówki i grzejników. Kominek ma manualny suwak, regulujący dopływ powietrza. Na rurze wylotowej z korpusu wkładu udało się zmieścić jeden pierścień radiacyjny. Poprosiłem o jego dołożenie, żeby zwiększyć akumulację ciepła.
Przez październik i listopad, marzec i kwiecień, palę w kominku po powrocie z pracy. Dokładam opału 3 razy. Raz w tygodniu myję szybę specjalnym środkiem i zeskrobuję smolisty osad ze ścian wkładu.
Koszty instalacji i użytkowania kominka z płaszczem wodnym:
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
witam, wszystko pięknie, ale czy jest pan w stanie oszacować, po ilu latach ewentualnie może zwrócić się koszt takiej instalacji przy założeniu, że w X,XI, III i IV działa kocioł gazowy zamiast kominka? Jakie zużycie gazu średnio ma pan w miesiącach zimowych?Pozdrawiam