Kominy stalowe - nie tylko do remontów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2021-07-26 11:44:29
Kominy stalowe - nie tylko do remontów

Stalowe kominy prefabrykowane występują jako konstrukcje samodzielne oraz jako wkłady stalowe, przeznaczone do montażu w istniejącym kominie murowanym lub nawet zwykłym kanale wentylacyjnym (co pozwala np. zaadaptować na kotłownię pomieszczenie, w którym nie planowano montażu urządzenia grzewczego, więc przewodu dymowego nie ma w ogóle).

Konstrukcja kominów stalowych

Wkłady kominowe mogą być przy tym sztywne lub elastyczne – te drugie można wprowadzić nawet do kanału o znacznych krzywiznach. Kominy samodzielne wykonywane są jako jednościenne, przeznaczone zasadniczo do montażu wewnątrz budynku, oraz dwuścienne, które można zamontować na zewnątrz. Te drugie składają się zwykle z wewnętrznego przewodu spalinowego, izolacji termicznej (najczęściej jest to przetworzona wełna mineralna) oraz zewnętrznej rury osłonowej ze stali lub aluminium. Izolacja termiczna, zapewniając utrzymanie temperatury spalin na odpowiednio wysokim poziomie, pozwala na prawidłową pracę takiego komina.

Dwa typowe rozwiązania kominów stalowych: wkład kominowy jednościenny (po lewej) oraz współśrodkowy system kominowy dla kotłów z zamkniętą komorą spalania (po prawej) (fot. Komin-Flex)

Dwuścienną konstrukcję mają też kominy powietrzno-spalinowe typu "rura w rurze". W kominie tego rodzaju spaliny z kotła wyrzucane są na zewnątrz rurą wewnętrzną, a w przestrzeni między rurami wędruje w odwrotnym kierunku – czyli do kotła – świeże powietrze do spalania, zasysane z zewnątrz (na wylocie komina montuje się nakładkę zapobiegającą niepożądanemu zasysaniu spalin). Ubocznym, ale bardzo korzystnym efektem takiego rozwiązania układu powietrzno-spalinowego kotła jest to, że zasysane do niego powietrze zostaje "po drodze" wstępnie podgrzane ciepłem ze spalin, co zwiększa sprawność energetyczną urządzenia.

 

Elementy kominów wchodzące w kontakt ze spalinami wytwarza się ze stali kwasoodpornej o rozmaitym składzie, mają też one różną grubość, a wszystko zależy od tego, z jakimi kotłami mają współpracować (ważna jest temperatura, wilgotność i skład chemiczny spalin).

Wkłady kominowe wytwarzane są także jako elastyczne, które można wprowadzać do kanałów o znacznych krzywiznach (fot. Schiedel)

Jako największy atut kominów stalowych wymienia się zazwyczaj łatwe wykorzystanie w budynkach już istniejących, a więc podczas prac remontowych (czy to jako kominy dobudowane na zewnątrz, czy to do naprawy wyeksploatowanych kominów murowanych). Niska masa komina ze stali sprawia bowiem, że nie wymaga on wykonywania fundamentu – wystarczy posadowić go na stojaku lub po prostu przymocować do ściany odpowiednimi uchwytami.

 

Nie oznacza to jednak, że kominy ze stali stosuje się tylko do remontów – mogą one z powodzeniem być montowane w nowych domach, przy czym często ich obecność jest w takiej sytuacji celowo eksponowana.

Koszty kominów stalowych

Dla inwestorów niebagatelne znaczenie ma umiarkowana cena. Wkład ze stali kwasoodpornej do zwykłego komina murowanego, pozwalający na przyłączenie kotła gazowego czy olejowego, kosztuje (materiał plus robocizna kominiarza) od 90 zł za metr w przypadku przewodu spalinowego (jednościennego) i od 145 zł za metr w przypadku przewodu spalinowo-powietrznego (dwuściennego). Od 100 zł za metr trzeba zapłacić w przypadku samodzielnych kominów ze stali.

Trwałość kominów stalowych

Największa wada kominów stalowych to umiarkowana trwałość. Pięć czy nawet dziesięć lat gwarancji to niewiele w porównaniu z gwarancją na systemy ceramiczne, która często wynosi np. 30 lat.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Komin-Flex

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA