Kominy stalowe - nie tylko do remontów

Kominy stalowe - nie tylko do remontów

Stalowe kominy prefabrykowane występują jako konstrukcje samodzielne oraz jako wkłady stalowe, przeznaczone do montażu w istniejącym kominie murowanym lub nawet zwykłym kanale wentylacyjnym (co pozwala np. zaadaptować na kotłownię pomieszczenie, w którym nie planowano montażu urządzenia grzewczego, więc przewodu dymowego nie ma w ogóle).

Konstrukcja kominów stalowych

Wkłady kominowe mogą być przy tym sztywne lub elastyczne - te drugie można wprowadzić nawet do kanału o znacznych krzywiznach. Kominy samodzielne wykonywane są jako jednościenne, przeznaczone zasadniczo do montażu wewnątrz budynku, oraz dwuścienne, które można zamontować na zewnątrz. Te drugie składają się zwykle z wewnętrznego przewodu spalinowego, izolacji termicznej (najczęściej jest to przetworzona wełna mineralna) oraz zewnętrznej rury osłonowej ze stali lub aluminium. Izolacja termiczna, zapewniając utrzymanie temperatury spalin na odpowiednio wysokim poziomie, pozwala na prawidłową pracę takiego komina.

Dwa typowe rozwiązania kominów stalowych: wkład kominowy jednościenny (po lewej) oraz współśrodkowy system kominowy dla kotłów z zamkniętą komorą spalania (po prawej) (fot. Komin-Flex)

Dwuścienną konstrukcję mają też kominy powietrzno-spalinowe typu "rura w rurze". W kominie tego rodzaju spaliny z kotła wyrzucane są na zewnątrz rurą wewnętrzną, a w przestrzeni między rurami wędruje w odwrotnym kierunku - czyli do kotła - świeże powietrze do spalania, zasysane z zewnątrz (na wylocie komina montuje się nakładkę zapobiegającą niepożądanemu zasysaniu spalin). Ubocznym, ale bardzo korzystnym efektem takiego rozwiązania układu powietrzno-spalinowego kotła jest to, że zasysane do niego powietrze zostaje "po drodze" wstępnie podgrzane ciepłem ze spalin, co zwiększa sprawność energetyczną urządzenia.

Elementy kominów wchodzące w kontakt ze spalinami wytwarza się ze stali kwasoodpornej o rozmaitym składzie, mają też one różną grubość, a wszystko zależy od tego, z jakimi kotłami mają współpracować (ważna jest temperatura, wilgotność i skład chemiczny spalin).

Jako największy atut kominów stalowych wymienia się zazwyczaj łatwe wykorzystanie w budynkach już istniejących, a więc podczas prac remontowych (czy to jako kominy dobudowane na zewnątrz, czy to do naprawy wyeksploatowanych kominów murowanych). Niska masa komina ze stali sprawia bowiem, że nie wymaga on wykonywania fundamentu - wystarczy posadowić go na stojaku lub po prostu przymocować do ściany odpowiednimi uchwytami.

Nie oznacza to jednak, że kominy ze stali stosuje się tylko do remontów - mogą one z powodzeniem być montowane w nowych domach, przy czym często ich obecność jest w takiej sytuacji celowo eksponowana.

Wkłady kominowe wytwarzane są także jako elastyczne, które można wprowadzać do kanałów o znacznych krzywiznach
Wkłady kominowe wytwarzane są także jako elastyczne, które można wprowadzać do kanałów o znacznych krzywiznach (fot. Schiedel)

Trwałość kominów stalowych

Największa wada kominów stalowych to umiarkowana trwałość. Pięć czy nawet dziesięć lat gwarancji to niewiele w porównaniu z gwarancją na systemy ceramiczne, która często wynosi np. 30 lat.

Redaktor: Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Komin-Flex

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz