Wady i zalety kominków z systemem DGP i z płaszczem wodnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wady i zalety kominków z systemem DGP i z płaszczem wodnym

W przypadku kominka, który ma być głównym źródłem ciepła w domu, należy zdecydować, czy wybieramy system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) czy wkład z płaszczem wodnym, który będzie zasilał klasyczną instalację centralnego ogrzewania. Kominek pomocniczy również zaleca się wyposażyć w instalację do rozprowadzenia ciepła, w przeciwnym razie będzie on w stanie nagrzać jedynie wnętrze, w którym zostanie zainstalowany i ewentualnie pomieszczenia przyległe.

Kominek z systemem DGP - wady i zalety

System DGP wchodzi w grę właściwie tylko w budynkach nowych bądź poddawanych kapitalnemu remontowi - trzeba przecież rozprowadzić przewody (najczęściej o średnicy 125 mm), którymi ciepłe powietrze będzie dostawać się do ogrzewanych pomieszczeń.

Ta metoda ogrzewania wiąże się ze wzmożonym ruchem powietrza w całym domu. Przenosi ono kurz, pyłki itd., co nie jest obojętne dla alergików (można montować w instalacji rozmaite filtry, ale zwykle dzieje się to kosztem znacznego obniżenia wydajności całego systemu). DGP rzadko też pozwala uzyskać jednakowy komfort cieplny w całym domu.

Jego zaletą jest natomiast przynajmniej częściowa niewrażliwość na brak energii elektrycznej - jeśli nawet system nie będzie działał (zatrzymają się ewentualne wentylatory), to wkładowi kominkowemu nic nie powinno się stać.

Kominek z płaszczem wodnym - wady i zalety

Inaczej jest w przypadku kominka z płaszczem wodnym - jeśli stanie pompa rozprowadzająca ciepło w instalacji c.o., to nie tylko w domu będzie zimno, ale może też dojść do zagotowania wody w płaszczu wodnym i następstw wręcz nieobliczalnych. W żadnym wypadku nie powinno się liczyć na to, że jakoś to będzie, bo są przecież zabezpieczenia w postaci zaworów bezpieczeństwa, systemów schładzających itp., albo że w razie czego będziemy wyjmować z kominka płonące polana.

Kominek z płaszczem wodnym powinien być wyposażony nie tylko we wspomniane już zabezpieczenia, lecz także w zasilacz awaryjny (kotłowy UPS), pozwalający na zasilanie pomp i automatyki przynajmniej przez czas potrzebny do wypalenia jednej porcji załadowanego drewna. Jeśli uwzględnimy również to, że w przypadku współpracy z nowoczesną, zamkniętą instalacją c.o. musi on być właściwie z nią połączony (wymiennik ciepła) albo spełniać dodatkowe warunki, pozwalające na pracę w układzie zamkniętym okaże się, że sam zakup odpowiedniego wkładu to tylko ułamek kosztów wykonania sprawnej i bezpiecznej instalacji grzewczej z jego wykorzystaniem.

Wydatki te warto jednak ponieść, bo prawidłowo zamontowany kominek z płaszczem wodnym pozwala nie tylko na komfortowe ogrzewanie całego domu, lecz także na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Inwestorzy, którzy się na to decydują, powinni rozważyć pójście o krok dalej - wyposażenie instalacji z takim kominkiem w bufor ciepła, czyli kilkusetlitrowy zasobnik wody grzewczej.

Problemy, które rozwiązuje wyposażenie instalacji z kominkiem z płaszczem wodnym w bufor ciepła:

  • Po pierwsze - magazynuje nadmiarowe w danej chwili ciepło, co pozwala palić w kominku z pełną mocą, a więc efektywnie (duża sprawność) i efektownie (piękne płomienie za czystą szybą). 
  • Po drugie - zapewni ogrzewanie domu (bądź wody użytkowej) ciepłem z bufora jeszcze przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia (co ma ogromne znaczenie, gdy kominek jest głównym źródłem ciepła). 
  • Po trzecie - pozwoli na znacznie lepsze wykorzystanie możliwości instalacji solarnej lub pompy ciepła.
Koza grzewcza - bardziej popularna niż kominek z wkładem grzewczym

Koza grzewcza, czyli żeliwny piec, który jak piękny mebel grzeje i jest ozdobą salonu, stał się w ostatnim czasie urządzeniem niezwykle popularnym.

Kominek z DGP czy płaszczem wodnym? Podsumowanie

W każdym wypadku - czy to chodzi o kominek dekoracyjny, czy o urządzenie do ogrzewania domu - zakup konkretnego wkładu należy skonsultować z osobą, która będzie go montowała. Tylko instalator potrafi właściwie ustalić, czy wkład ma pobierać powietrze do spalania z pomieszczenia, czy też odpowiednim przewodem z zewnątrz budynku (co zabezpiecza mieszkanie przed niepotrzebnym wychładzaniem). Stosownie do potrzeb dobierze też wyposażenie dodatkowe, np. otwieraną elektrycznie przepustnicę powietrza lub automatykę sterującą. Samodzielny zakup w supermarkecie może przynieść żałosny rezultat.

Warto poprosić znajomych lub sąsiadów o polecenie instalatora z rekomendacjami, który nie tylko zaproponuje odpowiednio efektowną obudowę kominka, lecz także weźmie na siebie odpowiedzialność za prawidłowy montaż urządzenia. Szczególnie ważne jest to w przypadku kominków z płaszczem wodnym. Zwykły wkład, przyłączany tylko do komina, w razie błędów wykonawczych może być kłopotliwy w eksploatacji i zamiast zdobić salon, oszpeci go (oczywiście, trzeba też pamiętać o zagrożeniu czadem). Natomiast kominek z płaszczem wodnym wymaga od instalatora dużej wiedzy i doświadczenia, a od użytkownika - odpowiedniej kultury obsługi.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Kratki.pl

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Ten co lubi kominek

05 Lut 2016, 13:13

A pomyślał ktoś może po co komu normalny kominek w salonie? A czasem nie dla przyjemności? Ja z salonu kotłowni ani myślę robić, nie wspominając o sadzy, pyle i tego typu efektach ubocznych. Kominek jest dla mnie fajny gdy MOGĘ a nie MUSZĘ w nim palić. Pomyślcie o tym aspekcie ...

time image

Gość vinci

28 Sty 2016, 19:06

Korzystam z kominka z płaszczem przez 4 lata.Zaraz po wprowadzeniu nie mieliśmy gazu i tak z roku na rok nam przekładali podłączenie. W związku z tym, przez pierwsze trzy lata ogrzewaliśmy nim cały dom 160m2 parterówka.Już mi się ulewało to palenie :)W tym roku mamy gaz i nawet ...

time image

Gość markuson

28 Sty 2016, 12:14

Witam Ja jestem posiadaczem kominka z płaszczem wodnym i od kilku dni pale tylko kominkiem. Nadmieniam, iż mam piec kondensacyjny na dom 200 m2 24kw kominek tez 24 kw czyli daje 19 kw bufor 200l nagrzewam do 55 C później idzie w podłogówkę na cały dom sterowanie zaworem trójdrożnym ...

time image

Gość TEN CO MONTOWAŁ

10 Wrz 2015, 12:18

co by nie było dobry kominek z płaszczem wodnym to niestety niemiecki.Piszę bo sam mam i używam przez 10 lat bardzo polski i tak mam z szybą brudną i tyle niedopalonego drewna o kurzu na meblach nie wspomnę..Okazał się w praktyce średnio wart ale za duże jak na tamte czasy pieniążki,a ...

time image

kdd

13 Mar 2014, 08:12

A nie widziałem tam informacji że kominek z płaszczem wodnym nie nagrzewa się do temp optymalnej i często jest brudna szyba, mocno zasadzony kominek i komin. Ognia prawie wcale nie widać, a do tego z uwagi na niższe temp wkładu jest on mocno wrażliwy na nawet nieznacznie zawilgocone ...

time image

13 Mar 2014, 07:39

Cytat W przypadku kominka, który ma być głównym źródłem ciepła w domu ..... Dz. U. Nr 75 z 2002 §132 1 "Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą ...

time image

Gość Mirek

13 Mar 2014, 07:27

A czy kominek z płaszczem wodnym jest zgodny z prawem do stosowania w pomieszczeniu mieszkalnym?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje