Wady i zalety kominków z systemem DGP i z płaszczem wodnym

Wady i zalety kominków z systemem DGP i z płaszczem wodnym

W przypadku kominka, który ma być głównym źródłem ciepła w domu, należy zdecydować, czy wybieramy system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) czy wkład z płaszczem wodnym, który będzie zasilał klasyczną instalację centralnego ogrzewania. Kominek pomocniczy również zaleca się wyposażyć w instalację do rozprowadzenia ciepła, w przeciwnym razie będzie on w stanie nagrzać jedynie wnętrze, w którym zostanie zainstalowany i ewentualnie pomieszczenia przyległe.

Kominek z systemem DGP - wady i zalety

System DGP wchodzi w grę właściwie tylko w budynkach nowych bądź poddawanych kapitalnemu remontowi - trzeba przecież rozprowadzić przewody (najczęściej o średnicy 125 mm), którymi ciepłe powietrze będzie dostawać się do ogrzewanych pomieszczeń.

Ta metoda ogrzewania wiąże się ze wzmożonym ruchem powietrza w całym domu. Przenosi ono kurz, pyłki itd., co nie jest obojętne dla alergików (można montować w instalacji rozmaite filtry, ale zwykle dzieje się to kosztem znacznego obniżenia wydajności całego systemu). DGP rzadko też pozwala uzyskać jednakowy komfort cieplny w całym domu.

Jego zaletą jest natomiast przynajmniej częściowa niewrażliwość na brak energii elektrycznej - jeśli nawet system nie będzie działał (zatrzymają się ewentualne wentylatory), to wkładowi kominkowemu nic nie powinno się stać.

Kominek z płaszczem wodnym - wady i zalety

Inaczej jest w przypadku kominka z płaszczem wodnym - jeśli stanie pompa rozprowadzająca ciepło w instalacji c.o., to nie tylko w domu będzie zimno, ale może też dojść do zagotowania wody w płaszczu wodnym i następstw wręcz nieobliczalnych. W żadnym wypadku nie powinno się liczyć na to, że jakoś to będzie, bo są przecież zabezpieczenia w postaci zaworów bezpieczeństwa, systemów schładzających itp., albo że w razie czego będziemy wyjmować z kominka płonące polana.

Kominek z płaszczem wodnym powinien być wyposażony nie tylko we wspomniane już zabezpieczenia, lecz także w zasilacz awaryjny (kotłowy UPS), pozwalający na zasilanie pomp i automatyki przynajmniej przez czas potrzebny do wypalenia jednej porcji załadowanego drewna. Jeśli uwzględnimy również to, że w przypadku współpracy z nowoczesną, zamkniętą instalacją c.o. musi on być właściwie z nią połączony (wymiennik ciepła) albo spełniać dodatkowe warunki, pozwalające na pracę w układzie zamkniętym okaże się, że sam zakup odpowiedniego wkładu to tylko ułamek kosztów wykonania sprawnej i bezpiecznej instalacji grzewczej z jego wykorzystaniem.

Wydatki te warto jednak ponieść, bo prawidłowo zamontowany kominek z płaszczem wodnym pozwala nie tylko na komfortowe ogrzewanie całego domu, lecz także na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Inwestorzy, którzy się na to decydują, powinni rozważyć pójście o krok dalej - wyposażenie instalacji z takim kominkiem w bufor ciepła, czyli kilkusetlitrowy zasobnik wody grzewczej.

Problemy, które rozwiązuje wyposażenie instalacji z kominkiem z płaszczem wodnym w bufor ciepła:

  • Po pierwsze - magazynuje nadmiarowe w danej chwili ciepło, co pozwala palić w kominku z pełną mocą, a więc efektywnie (duża sprawność) i efektownie (piękne płomienie za czystą szybą). 
  • Po drugie - zapewni ogrzewanie domu (bądź wody użytkowej) ciepłem z bufora jeszcze przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia (co ma ogromne znaczenie, gdy kominek jest głównym źródłem ciepła). 
  • Po trzecie - pozwoli na znacznie lepsze wykorzystanie możliwości instalacji solarnej lub pompy ciepła.
Koza grzewcza - bardziej popularna niż kominek z wkładem grzewczym

Koza grzewcza, czyli żeliwny piec, który jak piękny mebel grzeje i jest ozdobą salonu, stał się w ostatnim czasie urządzeniem niezwykle popularnym.

Kominek z DGP czy płaszczem wodnym? Podsumowanie

W każdym wypadku - czy to chodzi o kominek dekoracyjny, czy o urządzenie do ogrzewania domu - zakup konkretnego wkładu należy skonsultować z osobą, która będzie go montowała. Tylko instalator potrafi właściwie ustalić, czy wkład ma pobierać powietrze do spalania z pomieszczenia, czy też odpowiednim przewodem z zewnątrz budynku (co zabezpiecza mieszkanie przed niepotrzebnym wychładzaniem). Stosownie do potrzeb dobierze też wyposażenie dodatkowe, np. otwieraną elektrycznie przepustnicę powietrza lub automatykę sterującą. Samodzielny zakup w supermarkecie może przynieść żałosny rezultat.

Warto poprosić znajomych lub sąsiadów o polecenie instalatora z rekomendacjami, który nie tylko zaproponuje odpowiednio efektowną obudowę kominka, lecz także weźmie na siebie odpowiedzialność za prawidłowy montaż urządzenia. Szczególnie ważne jest to w przypadku kominków z płaszczem wodnym. Zwykły wkład, przyłączany tylko do komina, w razie błędów wykonawczych może być kłopotliwy w eksploatacji i zamiast zdobić salon, oszpeci go (oczywiście, trzeba też pamiętać o zagrożeniu czadem). Natomiast kominek z płaszczem wodnym wymaga od instalatora dużej wiedzy i doświadczenia, a od użytkownika - odpowiedniej kultury obsługi.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Kratki.pl

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są wady i zalety kominka z systemem DGP?

    Wadą kominka z systemem DGP jest wzmożony ruch powietrza, co przenosi kurz i pyłki, co może być problematyczne dla alergików. Dodatkowo, DGP rzadko pozwala na uzyskanie jednakowego komfortu cieplnego w całym domu. Zaletą jest częściowa niewrażliwość na brak energii elektrycznej, ponieważ nawet jeśli system przestanie działać, wkładowi kominkowemu nic się nie stanie.
  • Jakie są wady i zalety kominka z płaszczem wodnym?

    Wadą kominka z płaszczem wodnym jest ryzyko zagotowania wody w przypadku awarii pompy c.o., co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Konieczne są zabezpieczenia oraz zasilacz awaryjny. Zaletą jest możliwość komfortowego ogrzewania całego domu oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej, zwłaszcza przy wyposażeniu instalacji w bufor ciepła.
  • Dlaczego system DGP jest stosowany głównie w nowych budynkach lub poddawanych kapitalnemu remontowi?

    System DGP wymaga rozprowadzenia przewodów (o średnicy 125 mm), co jest łatwiejsze do wykonania w nowych budynkach lub przy kapitalnym remoncie.
  • Jakie problemy rozwiązuje wyposażenie instalacji z kominkiem z płaszczem wodnym w bufor ciepła?

    Bufor ciepła magazynuje nadmiarowe ciepło, zapewnia ogrzewanie domu po wygaśnięciu ognia i umożliwia lepsze wykorzystanie instalacji solarnej lub pompy ciepła.
  • Dlaczego ważne jest konsultowanie zakupu wkładu kominkowego z instalatorem?

    Instalator potrafi właściwie ustalić, czy wkład ma pobierać powietrze do spalania z pomieszczenia czy z zewnątrz oraz dobierze odpowiednie wyposażenie dodatkowe. Samodzielny zakup może prowadzić do nieprawidłowego montażu i problemów w eksploatacji.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
20-08-2023 18:38
Komentarz dodany przez hydro: Przez 10 lat miałem w domu kozę z dorobionym płaszczem wodnym. Coś wspaniałego zasiąść wieczorem po pracy przy takim piecu. Oczywiście, żeby nie było usmolonej szyby trzeba odpowiednio wcześnie zadbać o dobrze wysezonowane drewno. Polecam, obecnie ...
Gość Ten co lubi kominek
05-02-2016 14:13
A pomyślał ktoś może po co komu normalny kominek w salonie? A czasem nie dla przyjemności? Ja z salonu kotłowni ani myślę robić, nie wspominając o sadzy, pyle i tego typu efektach ubocznych. Kominek jest dla mnie fajny gdy MOGĘ a nie MUSZĘ w nim palić. Pomyślcie o tym aspekcie ...
Gość vinci
28-01-2016 20:06
Korzystam z kominka z płaszczem przez 4 lata.Zaraz po wprowadzeniu nie mieliśmy gazu i tak z roku na rok nam przekładali podłączenie. W związku z tym, przez pierwsze trzy lata ogrzewaliśmy nim cały dom 160m2 parterówka.Już mi się ulewało to palenie :)W tym roku mamy gaz i nawet ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz