Zła wiadomość dla posiadaczy kominków! Czy trzeba będzie je odłączyć?
Zła wiadomość dla posiadaczy kominków! Czy trzeba będzie je odłączyć?
Masz w domu kominek lub piec kaflowy? Nawet jeśli kominek używany jest tylko okazjonalnie i palisz w nim sporadycznie, nie dostaniesz w 2025 roku dofinansowania do remontu z programu Czyste Powietrze!
Program Czyste Powietrze działa od 2018 roku. Jego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Pieniądze z programu można wykorzystać do termomodernizacji domu (ocieplenia) oraz wymiany starego systemu ogrzewania, czyli pozbycia się tzw. kopciucha. Przy kompleksowej termomodernizacji domu można otrzymać nawet 135 tys. zł dofinansowania. Program Czyste Powietrze został wstrzymany w listopadzie 2024 r. Powodem były nadużycia dotyczące pobieranych przez beneficjentów pieniędzy, które nie były odpowiednio wykorzystywane. Dlatego też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada kontrole przeprowadzonych prac remontowych.
Zmiany warunków dopłat z Czystego Powietrza 2025
Obecnie trwają pracę nad nową edycją programu Czyste Powietrza, która ma ruszyć 31 marca 2025 roku. Zmiana warunków przyznawania dopłat w ramach programu Czyste Powietrze w 2025 roku wykluczyła możliwość używania przez właścicieli domów kominków, którzy chcieliby skorzystać z dofinansowania! W ubiegłorocznej edycji programu posiadanie kominka spełniającego wymogi Ecodesignu nie było przeszkodą.
Zmienione zasady przyznawania dofinansowania w programie Czyste Powietrze (rozdział 9.3.1 „Ogólne warunki przyznania i wypłaty dofinansowania”), które mają wejść w życie 31 marca 2025 roku, określają, że:
nie będzie zainstalowane i nie będzie użytkowane źródło ciepła inne niż wskazane jako koszt kwalifikowany w załączniku 2 do Programu obowiązującym w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, w przypadku gdy przedsięwzięcie obejmowało wymianę źródła ciepła;
nie będzie zainstalowany i nie będzie użytkowany w budynku / lokalu mieszkalnym miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo stałe, dotyczy to również kominków wykorzystywanych na cele rekreacyjne.
Czyste Powietrze 2025: zakaz używania kominka w domu!
Co to oznacza w praktyce? Jeśli będziesz chciał otrzymać dofinansowanie do wymiany starego kotła i zmiany sposobu ogrzewania, nie możesz korzystać z kominka. A przecież kominek to jeden z najbardziej ulubionych sprzętów w domach jednorodzinnych. Często montowany w salonie w reprezentacyjnym miejscu.
Jeśli masz kominek w domu i chcesz ubiegać się o dofinansowanie, musi być on trwale odłączony od przewodu kominowego. Nie trzeba go burzyć, ale nie można używać. I nie wystarczy nasza ustna czy pisemna deklaracja. Odłączenie kominka musi być poświadczone protokołem kominiarskim wydanym przez mistrza kominiarskiego.
Ta zmiana, wprowadzona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która wprowadza zakaz używania kominków przez właścicieli domów, którzy chcą skorzystać z dotacji z Czystego Powietrza w 2025 roku, spotkała się z protestem ze strony producentów kominków. Uważają, że zakaz montowania i używania kominka w domu, jest niezgodny z dyrektywą Unii Europejskiej.
Obecnie kominek jest traktowany przez właścicieli domów jednorodzinnych jako jeden z ulubionych elementów wystroju wnętrza, ale także dodatkowe źródło ciepła, działające niezależnie od instalacji c.o. Zgodnie z obowiązującym prawem kominek nie może być używany jako jedyne źródło ciepła. W tzw. warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie czytamy: “Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację grzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami”.
W WT nie ma zakazu używania kominków w celach relaksacyjnych. Ich zamontowanie w domu może mieć też praktyczną zaletę, ponieważ kominek to także dobre dodatkowe źródło ciepła. Przyda się kiedy przestanie działać kocioł, np. w wyniku awarii prądu lub samego urządzenia. Uchroni to przed wyziębieniem pomieszczeń w domu.
Koza grzewcza to nie tylko dekoracyjny element wystroju, ale także dodatkowe źródła ciepła w domu.
- Brak komina w budynku to niewłaściwa decyzja w czasach niepewności energetycznej. Ten element zapewnia nam bezpieczeństwo energetyczne, a koszt jego budowy czy przeglądów nie jest adekwatny do tego, na co możemy narazić swoje rodziny, gdy zabraknie energii elektrycznej czy gazu - wyjaśnia Wojciech Perek, ekspert kampanii Drewno Pozytywna Energia.
Wojciech Perka, dodaje - Możliwość wspierania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń przez programy dotacyjne przewidują zapisy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Ustawa jest zgodna z zapisami unijnej dyrektywy 2009/125/WE w sprawie ekoprojektu.
Warto pamiętać, że od 2025 roku w Polsce można używać kominków tylko takich, które spełniają normy Ekoprojektu. Zakaz palenia w kominkach, w określone dni, regulują też ustawy antysmogowe obowiązujące w poszczególnych regionach naszego kraju. Całkowity zakaz używania kominków obowiązuje w Krakowie!
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.