Zasilacz awaryjny UPS w technice grzewczej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zasilacz awaryjny UPS w technice grzewczej

Do awaryjnego zasilania w energię elektryczną urządzeń grzewczych należy używać wyłącznie urządzeń przeznaczonych do tego konkretnego celu, a w każdym razie takich, których producent wyraźnie zapewnia, że napięcie wyjściowe ma przebieg idealnie sinusoidalny.

Zasilacz awaryjny UPS - dobór mocy

Z określeniem wymaganej mocy sprawa jest stosunkowo prosta. Wystarczy sprawdzić w dokumentacji technicznej np. chronionego kotła, jakie jest jego największe zapotrzebowanie na energię elektryczną. W przypadku popularnych kotłów wiszących, nie przekracza ono z reguły 100-150 W. Gdy zamierzamy zabezpieczyć kocioł stojący, trzeba też zwykle uwzględnić pobór mocy przez dołączone do niego zewnętrzne pompy: obiegowe, ładującą zasobnik ciepłej wody użytkowej i cyrkulacyjną - dla ochrony takiego systemu grzewczego wystarczy zwykle zasilacz o znamionowej mocy wyjściowej 200 W, z możliwością chwilowego poboru około 400 W.

Wyrób tego rodzaju sprawdzi się też jako zasilacz awaryjny dla instalacji solarnej czy kominka z płaszczem wodnym (w tym ostatnim wypadku silnik przepustnicy powietrza pracuje okresowo przez kilka, kilkanaście sekund, dla określenia potrzebnej mocy ciągłej decydujący jest więc pobór energii przez pompy).

Zasilacz awaryjny UPS - czas reakcji na brak dopływu energii elektrycznej

Ważnym parametrem zasilacza jest czas reakcji na brak napięcia w sieci elektroenergetycznej, czyli po prostu czas przełączania na pracę z baterii. Na rynku można spotkać urządzenia, których producenci deklarują włączenie zasilania awaryjnego po 1-2 sekundach. 

Zasilacz awaryjny UPS - możliwość tzw. zimnego startu

Warto zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju zasilacz sprawdzi się bezproblemowo jako ochrona prostego kotła węglowego (bo nawet kilkusekundowa przerwa w pracy pompy obiegowej nie będzie miała dla niego żadnego znaczenia), natomiast na pewno nie zapewni komfortu pracy automatyce sterującej nowoczesnymi kotłami gazowymi, olejowymi itp. 

Układy elektroniczne w tych urządzeniach są zwykle wrażliwe nawet na bardzo krótkie przerwy w dopływie prądu i zdecydowanie warto je przed nimi chronić. W takiej sytuacji dużo lepszym pomysłem będzie zakup zasilacza o czasie przejścia na pracę bateryjną liczonym w milisekundach.

Zasilacz awaryjny UPS - korzyści

Dochodzimy w tym momencie do bardzo ważnego aspektu innych korzyści, wynikających z zastosowania zasilacza awaryjnego. Otóż dobry UPS, cechujący się szybkim czasem reakcji na nieprawidłowości w sieci zasilającej, reaguje nie tylko na zanik napięcia, lecz także zabezpiecza chronione urządzenia przed uszkodzeniem w wyniku przepięć (np. wyładowania atmosferyczne). Najlepsze urządzenia, funkcjonując w trybie pracy sieciowej, filtrują w zespole przeciwzakłóceniowym napięcie kierowane na wyjście zasilacza.

Na zasilanie bateryjne przechodzą zaś w okamgnieniu nie tylko wtedy, gdy brak napięcia w sieci elektroenergetycznej, lecz także kiedy jest ono zbyt niskie, zbyt wysokie albo ma np. niewłaściwą częstotliwość. Zabezpiecza to automatykę systemu grzewczego przed zakłóceniami działania wynikającymi z nieprawidłowego zasilania i wydłuża jej żywotność.

Schemat funkcjonowania zasilacza awaryjnego UPS
Funkcjonowanie zasilacza awaryjnego: normalna praca sieciowa (a), praca w sytuacji braku zasilania bądź zakłóceń w sieci elektroenergetycznej (b)

Bardzo istotny dla oceny zasilacza awaryjnego jest też jego sposób współpracy z akumulatorem. Generalnie dyskwalifikujące dla zastosowań w domowej technice grzewczej są urządzenia, które tylko potrafią pobierać prąd z baterii (kto będzie sprawdzał i ładował akumulatory w kotłowni?).

Warte zakupu są wyłącznie zasilacze, które po przerwie w dopływie prądu i okresie pracy z akumulatora samoczynnie ładują podłączoną baterię, a jeszcze lepsze są takie, które potrafią funkcjonować jak "inteligentny prostownik", tzn. po pewnym okresie bezczynności baterii mogą ją nieco rozładować i naładować do pełna. Trzeba uważnie czytać informacje dotyczące zasilaczy - jeśli oferują takie możliwości, wytwórca na pewno się nimi pochwali.

Ostatnia sprawa to możliwość tzw. zimnego startu, czyli uruchomienia zasilacza, kiedy brak napięcia w sieci elektroenergetycznej, czyli wyłącznie dzięki energii zgromadzonej w akumulatorze. Może być to nieocenioną zaletą w sytuacji, kiedy po długiej przerwie w dopływie prądu, wyczerpie się energia w baterii dołączonej do zasilacza na stałe i zechcemy się wspomóc np. akumulatorem wyjętym z samochodu. Jednak nie każdy UPS potrafi "ruszyć" wyłącznie z baterii!

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: VoltON

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje