Zasilacz awaryjny UPS w technice grzewczej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zasilacz awaryjny UPS w technice grzewczej

Do awaryjnego zasilania w energię elektryczną urządzeń grzewczych należy używać wyłącznie urządzeń przeznaczonych do tego konkretnego celu, a w każdym razie takich, których producent wyraźnie zapewnia, że napięcie wyjściowe ma przebieg idealnie sinusoidalny.

Zasilacz awaryjny UPS - dobór mocy

Z określeniem wymaganej mocy sprawa jest stosunkowo prosta. Wystarczy sprawdzić w dokumentacji technicznej np. chronionego kotła, jakie jest jego największe zapotrzebowanie na energię elektryczną. W przypadku popularnych kotłów wiszących, nie przekracza ono z reguły 100-150 W. Gdy zamierzamy zabezpieczyć kocioł stojący, trzeba też zwykle uwzględnić pobór mocy przez dołączone do niego zewnętrzne pompy: obiegowe, ładującą zasobnik ciepłej wody użytkowej i cyrkulacyjną - dla ochrony takiego systemu grzewczego wystarczy zwykle zasilacz o znamionowej mocy wyjściowej 200 W, z możliwością chwilowego poboru około 400 W.

Wyrób tego rodzaju sprawdzi się też jako zasilacz awaryjny dla instalacji solarnej czy kominka z płaszczem wodnym (w tym ostatnim wypadku silnik przepustnicy powietrza pracuje okresowo przez kilka, kilkanaście sekund, dla określenia potrzebnej mocy ciągłej decydujący jest więc pobór energii przez pompy).

Zasilacz awaryjny UPS - czas reakcji na brak dopływu energii elektrycznej

Ważnym parametrem zasilacza jest czas reakcji na brak napięcia w sieci elektroenergetycznej, czyli po prostu czas przełączania na pracę z baterii. Na rynku można spotkać urządzenia, których producenci deklarują włączenie zasilania awaryjnego po 1-2 sekundach. 

Zasilacz awaryjny UPS - możliwość tzw. zimnego startu

Warto zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju zasilacz sprawdzi się bezproblemowo jako ochrona prostego kotła węglowego (bo nawet kilkusekundowa przerwa w pracy pompy obiegowej nie będzie miała dla niego żadnego znaczenia), natomiast na pewno nie zapewni komfortu pracy automatyce sterującej nowoczesnymi kotłami gazowymi, olejowymi itp. 

Układy elektroniczne w tych urządzeniach są zwykle wrażliwe nawet na bardzo krótkie przerwy w dopływie prądu i zdecydowanie warto je przed nimi chronić. W takiej sytuacji dużo lepszym pomysłem będzie zakup zasilacza o czasie przejścia na pracę bateryjną liczonym w milisekundach.

Zasilacz awaryjny UPS - korzyści

Dochodzimy w tym momencie do bardzo ważnego aspektu innych korzyści, wynikających z zastosowania zasilacza awaryjnego. Otóż dobry UPS, cechujący się szybkim czasem reakcji na nieprawidłowości w sieci zasilającej, reaguje nie tylko na zanik napięcia, lecz także zabezpiecza chronione urządzenia przed uszkodzeniem w wyniku przepięć (np. wyładowania atmosferyczne). Najlepsze urządzenia, funkcjonując w trybie pracy sieciowej, filtrują w zespole przeciwzakłóceniowym napięcie kierowane na wyjście zasilacza.

Na zasilanie bateryjne przechodzą zaś w okamgnieniu nie tylko wtedy, gdy brak napięcia w sieci elektroenergetycznej, lecz także kiedy jest ono zbyt niskie, zbyt wysokie albo ma np. niewłaściwą częstotliwość. Zabezpiecza to automatykę systemu grzewczego przed zakłóceniami działania wynikającymi z nieprawidłowego zasilania i wydłuża jej żywotność.

Schemat funkcjonowania zasilacza awaryjnego UPS
Funkcjonowanie zasilacza awaryjnego: normalna praca sieciowa (a), praca w sytuacji braku zasilania bądź zakłóceń w sieci elektroenergetycznej (b)

Bardzo istotny dla oceny zasilacza awaryjnego jest też jego sposób współpracy z akumulatorem. Generalnie dyskwalifikujące dla zastosowań w domowej technice grzewczej są urządzenia, które tylko potrafią pobierać prąd z baterii (kto będzie sprawdzał i ładował akumulatory w kotłowni?).

Warte zakupu są wyłącznie zasilacze, które po przerwie w dopływie prądu i okresie pracy z akumulatora samoczynnie ładują podłączoną baterię, a jeszcze lepsze są takie, które potrafią funkcjonować jak "inteligentny prostownik", tzn. po pewnym okresie bezczynności baterii mogą ją nieco rozładować i naładować do pełna. Trzeba uważnie czytać informacje dotyczące zasilaczy - jeśli oferują takie możliwości, wytwórca na pewno się nimi pochwali.

Ostatnia sprawa to możliwość tzw. zimnego startu, czyli uruchomienia zasilacza, kiedy brak napięcia w sieci elektroenergetycznej, czyli wyłącznie dzięki energii zgromadzonej w akumulatorze. Może być to nieocenioną zaletą w sytuacji, kiedy po długiej przerwie w dopływie prądu, wyczerpie się energia w baterii dołączonej do zasilacza na stałe i zechcemy się wspomóc np. akumulatorem wyjętym z samochodu. Jednak nie każdy UPS potrafi "ruszyć" wyłącznie z baterii!

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: VoltON

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje