Kiedy musisz mieć zasilacz awaryjny UPS?

Kiedy musisz mieć zasilacz awaryjny UPS?

Zasilacz awaryjny UPS to naturalne uzupełnienie instalacji grzewczej bazującej na kotle gazowym czy olejowym dowolnego typu, a także kotle na paliwo stałe, również tym z podajnikiem (zakres żądanej mocy zwykle nie przekracza 300 W). UPS gwarantuje bowiem wytwarzanie ciepła wtedy, gdy przerwa w dopływie prądu paraliżowałaby pracę chronionych urządzeń.

Są jednak urządzenia grzewcze, które – choć rzadko mówią o tym ich instalatorzy - tak naprawdę nie powinny w ogóle być montowane bez zasilaczy awaryjnych, a należą do nich przede wszystkim:

  • kominki z płaszczem wodnym;
  • kotły na paliwo stałe;
  • kolektory słoneczne.

Rolą współdziałającego z nimi UPS-a nie jest już zapewnienie komfortu cieplnego, lecz przede wszystkim bezpiecznej i bezawaryjnej pracy wymienionych urządzeń. To, co je łączy, to problemy z odbiorem ciepła, jakie pojawiają się, gdy w wyniku przerwy w dopływie prądu przestają działać pompy obiegowe.

W przypadku instalacji solarnej, jeśli dojdzie do tego w letni, słoneczny dzień, należy liczyć się z przegrzaniem kolektorów. Jeszcze gorsze mogą być konsekwencje nagłego wyłączenia pompy obiegowej kominka czy kotła zasypowego na paliwo stałe, mimo że są one zwykle wyposażone w rozmaite zabezpieczenia, np. w zawór dopuszczający zimną wodę w sytuacji przegrzania. Jednak zasilacz awaryjny gwarantujący nieprzerwaną pracę pompy jest rozwiązaniem dużo lepszym, bo po prostu zapewnia normalną pracę systemu grzewczego, a nie wprowadza go w tryb awaryjny.

Zasilacz pracujący z kominkami z płaszczem wodnym, kolektorami słonecznymi, piecami z nadmuchem oraz kotłami gazowymi.
Zasilacz pracujący z kominkami z płaszczem wodnym, kolektorami słonecznymi, piecami z nadmuchem oraz kotłami gazowymi. Urządzenie do montażu w pozycji leżącej na płaskiej powierzchni, np. na półce, regale. Zużycie energii podczas czuwania ok. 20 W. Może być stosowany z akumulatorami AGM, GEL 12 V pojemności 20-100 Ah. (fot. VoltON)
Zasilacz awaryjny pomp c.o. i indukcyjnych oraz pompy w instalacjach kominkowych i solarnych, a także urządzeń automatyki o mocy zasilania do 400 W (700 W w szczycie).
Zasilacz awaryjny pomp c.o. i indukcyjnych oraz pompy w instalacjach kominkowych i solarnych, a także urządzeń automatyki o mocy zasilania do 400 W (700 W w szczycie). Wraz z akumulatorem 12 V stanowi kompletne urządzenie zasilania gwarantowanego 230 VAC, wyposażone w układ zabezpieczenia baterii przed całkowitym rozładowaniem. Układ ten chroni użyty akumulator przed uszkodzeniem w wyniku całkowitego ponadnormatywnego rozładowania. (fot. Activtech)

Co robić, gdy mamy w domu i kocioł gazowy, i kominek, i solary?

Otóż w zdecydowanej większości przypadków zupełnie wystarczy, jeśli w kotłowni zamontujemy jeden zasilacz o mocy 200-300 W. Po prostu dlatego, że latem, kiedy działają kolektory, nie korzystamy z kominka, a kiedy palimy w nim w jesienny wieczór, na pewno nie grozi nam pobór prądu ze strony instalacji solarnej. Z kolei kocioł gazowy włączy się dopiero w sytuacji, gdy ogień w kominku już wygaśnie. Jeden dobry zasilacz o mocy 200-300 W potrafi więc bez problemu zabezpieczyć potrzeby całej domowej instalacji grzewczej.

Urządzenia grzewcze wymagające zasilania awaryjnego UPS

Rodzaj urządzenia grzewczego Zasilacz awaryjny (UPS) Działanie zasilacza
Kocioł gazowy zalecany - zapewnia ciągłość ogrzewania i chroni kocioł przed przepięciami w sieci
Kocioł olejowy zalecany - zapewnia ciągłość ogrzewania i chroni kocioł przed przepięciami w sieci
Kocioł zasypowy wysoce wskazany - zapewnia ciągłość ogrzewania i chroni przed przepięciami w sieci;
- zabezpiecza kocioł przed przegrzaniem w wyniku zatrzymania pompy obiegowej
Kocioł wentylatorowy z podajnikiem zalecany - zapewnia ciągłość ogrzewania i chroni automatykę przed przepięciami w sieci;
- pamiętać trzeba o zapewnieniu odpowiedniej mocy UPS-a
Kominek z płaszczem wodnym wysoce wskazany - zapewnia ciągłość ogrzewania i chroni automatykę przed przepięciami w sieci;
- zabezpiecza też przed przegrzaniem urządzenia w wyniku zatrzymania pompy obiegowej
Instalacja solarna wysoce wskazany - zapewnia ciągłość odbioru energii z kolektorów (ochrona przed przegrzaniem);
- chroni automatykę przed przepięciami

Adam Jamiołkowski

Komentarze

FaraiMoyo
30-10-2020 22:06
Mnie parę razy zerwany prąd zepsuł pracę z domu więc polecam każdemu, kto pracuje na stacjonarce i nie pracuje na oprogramowaniu z autozapisem w chmurze.
Gość Darek
30-10-2020 21:41
taki zasilacz ups to bardzo fajna opcja, my mamy, uwazam, ze warto w cos takiego zainwestowac
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz