Bezpieczny komin - ciąg, szczelność i eksploatacja

Bezpieczny komin - ciąg, szczelność i eksploatacja

Kominy powinny być niezawodne, bo usuwają niebezpieczne produkty spalania, a także zanieczyszczone powietrze z wnętrz.

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy warto zdecydować o rodzaju kotła do ogrzewania, aby dobrać do niego odpowiedni komin. Zapewnimy w ten sposób optymalne warunki działania kotła, w jakich ma on szanse osiągać parametry deklarowane przez producenta.

Bezpieczny komin - właściwy ciąg kominowy

Ciąg kominowy. Niewystarczający ciąg kominowy to źródło najczęstszych problemów związanych z eksploatacją komina. Ciąg zależy głównie od wysokości komina i pola jego przekroju.

Komin wystarczający do odprowadzania spalin z kotła gazowego może mieć przekrój zbyt mały do odprowadzania spalin z kotła węglowego tej samej mocy. Może się też okazać, że przekrój kanału dymowego jest zbyt mały do kominka, który wybraliśmy.

Bezpieczny komin a jego szczelność

Szczelność. Wymagania dotyczące szczelności kominów zależą również od kotła. Praca tradycyjnych kotłów powoduje podciśnienie w kanale odprowadzającym produkty spalania. Jeśli kocioł jest wyposażony w wentylator nadmuchowy (np. kocioł kondensacyjny), w kanale powstaje nadciśnienie i komin musi być szczelniejszy (patrz: Oznaczanie kominów).

Prawidłowa eksploatacja komina

Raz w roku kominiarz powinien sprawdzić wszystkie kanały i w razie potrzeby oczyścić też kanały wentylacyjne
 

Eksploatacja. Zgodnie z prawem kanały powinny być czyszczone w okresie użytkowania:

  • dymowe - co 3 miesiące;
  • spalinowe - co 6 miesięcy.

Raz w roku kominiarz powinien sprawdzić wszystkie kanały i w razie potrzeby oczyścić też kanały wentylacyjne.

Wymogi te są powszechnie lekceważone - często już na etapie projektowania, zdarzają się bowiem takie projekty, w których umiejscowienie komina w ogóle uniemożliwia kominiarzowi dostęp do niego.

Skutki takich zaniedbań bywają groźne. W zanieczyszczonym sadzą kominie może dojść do jej samozapłonu, który prowadzi często do zniszczenia komina i pożaru domu.

Nie należy też lekceważyć zalecanych okresów czyszczenia kanałów spalinowych i wentylacyjnych. Kanał o wymiarach 14 × 14 cm, na którego ściankach osiadła warstwa zanieczyszczeń grubości zaledwie 1 cm, ma pole przekroju mniejsze aż o ¼ niż kanał czysty.

Oznacza to, że jego wydajność może być niewystarczająca dla prawidłowej pracy wentylacji czy kotła.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Schiedel

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz