Parametry domu, kominka i drewutni: powierzchnia domu 450 m2; moc żeliwnego wkładu z płaszczem wodnym 18 kW; wymiary drewutni 4 × 5 × 2 m, powierzchnia 20 m2; pojemność 40 m3 drewna.
Narzędzia: siekiera, w planach – łuparka i piła spalinowa.
Decyzja: Dom ogrzewamy głównie kominkiem z płaszczem wodnym. Zużywamy 15 m3 drewna. Drewutnię zbudowałem za domem, w odległości 10 m od tarasu.
Drewutnia z zielonym dachem - porady i przestrogi:
- Wiele lat temu kupiłem ogromną ilość drewna kominkowego, które ułożyłem w drewutni oraz na działce w okrągłe sągi. Palę tylko kilkuletnim drewnem, ale co roku dowożę nowe. Nigdy nie używam mokrego!
- Drewno kupuję w okolicy, w prywatnym składzie. Nie muszę go samodzielnie ciąć, bo otrzymuję gotowe szczapy o długości 50 cm. Dostawca dostarcza je wywrotką pod samą drewutnię na każde wezwanie, w każdej ilości i za rozsądną cenę. Za pocięte drewno brzozowe i dębowe rok temu zapłaciłem 160 zł/mp.
- Bardzo ważny jest sposób ułożenia drewna w drewutni. Trzeba zapewnić mu przewiew z każdej strony. Układamy je z synem i siostrzeńcem warstwami metodą "na krzyż", uważnie sortując polana. Wystarczy jedno zarobaczone, by stracić sporo zdrowych! Niektóre kawałki dodatkowo rozłupujmy siekierą i rozpalamy nimi ogień.
- Zamierzam kupić łuparkę do drewna. Pracowałem nią na działce koleżanki, której pomagałem przygotować drewno do kominka, zupełnie nie spodziewając się, że sam będę go potrzebować. Jest bardzo przydatne, bo nie trzeba wysiłku do rozłupania sporych bali. Już wkrótce czeka mnie wycięcie brzozowego lasu, który usycha po powodzi. To ogromna strata. Muszę wyciąć ponad 100 drzew, więc profesjonalne narzędzia są mi potrzebne. Na razie czekam na pozwolenie na wycinkę.
- "Zielone dachy" na drewutniach widziałem w Szwecji. Bardzo mi się spodobały. Konstrukcję drewutni wykonałem z sosnowej kantówki 10 × 10 cm. Mocno spiąłem ją śrubami, aby udźwignęła ciężki dach i śnieg. Szkoda, że od razu nie zbudowałem stałej ażurowej podłogi. Na dolnej ramie układamy ruchomą podłogę z desek, aby drewno nie leżało na ziemi.
- Ułatwiłem sobie transport drewna z drewutni tuż pod kominek. Między piwnicą a salonem zbudowałem prostą windę (z silnika starej pralki i drewnianej skrzyni). Jesienią wnosimy drewno do piwnicy i potem sukcesywnie "wjeżdża" na parter tuż obok kominka.
Koszty budowy drewutni z zielonym dachem:
- materiał 1200 zł,
- robocizna 400 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska