Dach z poliwęglanu w ogrodzie zimowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dach z poliwęglanu w ogrodzie zimowym
Ogród zimowy wentyluję, otwierając drzwi i/lub uchylne okna. Ewidentnie brakuje uchylnego elementu w dachu! - mówi Eugenia, czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry ogrodu zimowego: powierzchnia 40 m2; konstrukcja drewniana; na planie litery „L”; nachylenie dachu 40 stopni.

 

Wystawa: południowo-zachodnia.

 

Decyzja: Ogród zimowy budowałam równolegle z resztą budynku. Potrzebowałam go do zimowania egzotycznych i tarasowych roślin – bugenwilli, datur, oleandrów, itp. Hoduję również rośliny cytrusowe, na przykład cytryny skierniewickie. Wczesną wiosną robię rozsadę pelargonii i innych .

 

Materiały: Szkielet z drewna sosnowego, w ścianach szyby termofloat, w dachu płyty z poliwęglanu, posadzka z terakoty.

Konstrukcja ogrodu zimowego jest drewniana, tak jak reszta domu
Konstrukcja ogrodu zimowego jest drewniana, tak jak reszta domu

Porady i przestrogi:

 • Starałam się jak najtaniej wybudować oranżerię. Zatrudniłam firmę, w której zamówiłam stolarkę okienną do reszty domu. Wstawiła mi w ścianach drewniane okna z szybami typu termofloat. Na dachu zastosowałam płyty z poliwęglanu (tańsze od szkła). Podłogi wykończyłam terakotą. Wszystkie zastosowane materiały sprawdzają się w użytkowaniu, jedynie na dachu zamierzam położyć drugą warstwę poliwęglanowych płyt. Bardziej zacienią i zaizolują pomieszczenie. W zimie zbyt dużo ciepła tracę przez dach.

   

 • W zimie pomieszczenie ogrzewane jest gazowymi grzejnikami naściennymi, jednak tak ustawiam termostaty, aby temperatura oscylowała między 10 a 15°C. Jeśli jest wyższa, rośliny chorują.

   

 • Wczesną wiosną i jesienią ciepłem z oranżerii dogrzewam resztę parterowego domu (95 m2). Otwieram dwuskrzydłowe drzwi między oranżerią a salonem. Dzięki temu przeciętnie o 2 miesiące skracam sezon ogrzewania domu gazem. Włączam kocioł gazowy w końcu listopada, a wyłączam w połowie marca.

   

 • Nie mam pod przezroczystym dachem rolet. Do zacienienia stosuję starą metodę rolników uprawiających rośliny w szklarni lub w tunelach foliowych. Wiosną ochlapuję dach z zewnątrz rozczynem wapna. Czynność powtarzam pod koniec wakacji, kiedy deszcz zmyje wapno. To się od lat sprawdza. Werticale z materiału powiesiłam tylko na oknach.

   

 • Pomieszczenie wentyluję, otwierając drzwi i/lub uchylne okna. Ewidentnie brakuje natomiast uchylnego elementu w dachu! Powinnam to zmienić, bo pod dachem jest najgoręcej. W zimie przy oknach bez grzejników skrapla się woda. Myślę o dołożeniu tam choćby małych grzejników.

   

 • Mimo upływu 11 lat jeszcze nie konserwowałam stolarki okiennej. Zamierzam to zrobić na wiosnę.

   

 • Polecam zamontowanie kranu i umywalki w ogrodzie zimowym oraz podlewanie szlauchem, a nie konewką. Wymurowanie dwóch stopni wzdłuż całej wewnętrznej ściany pomaga mi zmieścić większą liczbę donic z roślinami.

Koszty: Materiały i robocizna – 25 000 zł; werticale – 2000 zł.

Tylko na ścianach zamontowano werticale. Dach z płyt poliwęglanu ochlapuje się z zewnątrz roztworem wapna (wg starej ogrodniczej metody) Tylko na ścianach zamontowano werticale. Dach z płyt poliwęglanu ochlapuje się z zewnątrz roztworem wapna (wg starej ogrodniczej metody)

W zimie oranżeria zapełnia się kwiatami. Wiszą pod sufitem na stalowych prętach oraz stoją na posadzce i schodach wymurowanych wzdłuż całej wewnętrznej ściany Wiosną i jesienią otwiera się drzwi między oranżerią i salonem, dzięki czemu ciepło z oranżerii wpływa w głąb budynku
W zimie oranżeria zapełnia się kwiatami. Wiszą pod sufitem na stalowych prętach oraz stoją na posadzce i schodach wymurowanych wzdłuż całej wewnętrznej ścianyWiosną i jesienią otwiera się drzwi między oranżerią i salonem, dzięki czemu ciepło z oranżerii wpływa w głąb budynku

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje