Ogród zimowy z wentylacją mechaniczną

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogród zimowy z wentylacją mechaniczną

Dzięki wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie marnuję ciepła zgromadzonego w przeszklonej strefie, wykorzystując je w reszcie budynku. - mówi Mariusz, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry: powierzchnia ogrodu – 12 m2, konstrukcja aluminiowa, na planie prostokąta, nachylenie dachu 55 stopni, 8 m2 szkła.

 

Położenie: południe.

 

Decyzja: Celowo wybrałem gotowy projekt z ogrodem zimowym. Chciałem mieć ciekawy element w elewacji oraz dużo światła w strefie dziennej.

Budowa ogrodu zimowego była prowadzona równolegle z budową dachu  Budowa ogrodu zimowego była prowadzona równolegle z budową dachu

Porady i przestrogi:

 • Nie ma dużo specjalistów od ogrodów zimowych. Szukałem doświadczonych, znając historię sąsiada, któremu wadliwie zbudowano oranżerię i od kilku lat ma z nią problem. Konsultowałem się z sześcioma wybranymi firmami. Liczyła się dla mnie liczba realizacji i polecenie użytkowników w myśl hasła: „specjalistyczne zadania oddaję w ręce specjalistów”. Wybrałem sprawdzoną firmę i technologię systemową, z aluminium.

   

 • Posadzka z wodnym ogrzewaniem podłogowym wyłożonym płytami z gresu
  Posadzka z wodnym ogrzewaniem podłogowym wyłożonym płytami z gresu. Ogrzewaniem i wentylacją ogrodu zimowego pan Mariusz steruje za pomocą systemu instalacji inteligentnej
  Ogród zimowy znakomicie funkcjonuje, współpracując z systemem inteligentnej instalacji oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i klimatyzacji. W obrębie ogrodu zastosowałem wodne ogrzewanie podłogowe, połączone z c.o.

   

  W systemie inteligentnej instalacji zaprogramowałem tu oddzielną strefę temperaturową na wypadek, jeśli zdecyduję się zamknąć pomieszczenie od strony wnętrz dziennych lub kwiaty będą potrzebować innej temperatury. Na razie jest połączony ze strefą dzienną. Dzięki wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie marnuję ciepła zgromadzonego w przeszklonej strefie, wykorzystując je w reszcie budynku.

   

  Nie musiałam też montować uchylnych okien, tylko tańsze fiksy. Polecam wszystkie rozwiązania, bo są użyteczne i komfortowe, choć trzeba się do nich przygotować finansowo. Naprawdę warto, bo tak wyposażony ogród nie nastręcza żadnych uciążliwości!

   

 • Sprawdzają się szyby refleksyjne. W najcieplejszym okresie temperatura we wnętrzu nie przekraczała 28°C, choć nie działała jeszcze wentylacja mechaniczna z opcją klimatyzacji. Na razie nie ma konieczności montowania rolet czy innych osłon. Śnieg nie zacienia wnętrz.

   

 • Przy montażu współdziałały dwie ekipy – budująca dach i ogród zimowy. Zorganizowałem spotkanie koordynacyjne wykonawców. Musieli się dobrze zgrać, np. zabezpieczyć mostki termiczne. Podziwiałem precyzję, dosłownie co do milimetra, z jaką budowano mój ogród zimowy. Trwało to kilka dni, za pomocą specjalistycznych urządzeń.

   

 • Ceny warto negocjować!

Materiały: konstrukcja aluminiowa; polski producent – Megaaluminium; szyby bezpieczne, samoczyszczące i antyrefleksyjne.

 

Koszty: projekt i konstrukcja z robocizną 30 000 zł, ale wiele kosztów „weszło” w ogólną budowę domu.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

17 Sty 2019, 17:39

Dzień dobry Proszę o informacje jak sprawdza się rekuperacja w ogrodzie zimowym, może jakiś kontakt do inwestora lub wykonawcy, jestem zainteresowany takim ogrodem.

time image

Gość Adam FM

12 Sty 2019, 21:16

Dzień dobry Proszę o informacje jak sprawdza się rekuperacja w ogrodzie zimowym, może jakiś kontakt do inwestora lub wykonawcy, jestem zainteresowany takim ogrodem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje