Wychwyciłem kilka błędów podczas układania kostki brukowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wychwyciłem kilka błędów podczas układania kostki brukowej

Do położenia kostki zatrudniliśmy ekipę naszego kierownika budowy. Czterech młodych chłopców robiło to z głową i zgodnie ze sztuką brukarską. Ale wychwyciłem kilka błędów, np. jeden z nich chciał położyć docięte małe kawałki na brzegu ścieżki - mówi Krzysiek, który wraz z Anią są Członkami Klubu Budujących Dom, kostkę betonową położyli w 2013 r.

Działka: grunt gliniasty, niejednorodny; powierzchnia 900 m2.

Kostka brukowa:

 • Dwuwarstwowa z betonu, z falowanymi brzegami, zaimpregnowana. Położona na podjeździe i ścieżce, pod wiatą garażową. 
 • Wymiary – grubość 10 cm, 11 × 17 i 11 × 11 cm. 
 • Kolor – cieniowana, szaro-czerwona. 
 • Obrzeża – na podjeździe z krawężników o wys. 24 cm, wzdłuż ścieżki wylewki betonowe.

Decyzja: mamy małą działkę, więc nie chcieliśmy jej zanadto zabudowywać i ograniczyliśmy się z rozmiarami nawierzchni do niezbędnego minimum. Planując je, musieliśmy zachować odgórnie nakazany procent zielonej powierzchni. W okolicy trafiliśmy na sprzedawcę, który likwidował działalność i pozbywał się towaru po niższej cenie. Zaoferował kostkę o gr. 10 cm, w neutralnym kolorze.

Nie wybrzydzaliśmy. Kolor nam odpowiada, bo i tak nie kupilibyśmy jaskrawej albo supermodnej. Cieniowanie i faktura kostki upodabnia ją do bruku z kamienia polnego, co akurat jest fajne. Większa grubość daje gwarancję, że nawierzchnia nie zapadnie się, np. podczas zwalania z ciężarówki dużej partii drewna do kominka. Celowo nie robiliśmy na niej wzorów z innej kostki, a te które istnieją, powstały poprzez różny sposób ułożenia.

Wzór ścieżki powstał poprzez inne ułożenie tej samej kostki.

Jak się układa płyty betonowe wielkogabarytowe na podjazd, chodnik i taras?

Zapraszamy do obejrzenia filmu Bruk-Bet!

Nawierzchnia z kostki brukowej - rady i przestrogi:

 • Krzysiek: do położenia kostki zatrudniliśmy ekipę naszego kierownika budowy. Czterech młodych chłopców robiło to z głową i zgodnie ze sztuką brukarską. Ale wychwyciłem kilka błędów, np. jeden z nich chciał położyć docięte małe kawałki na brzegu ścieżki. To newralgiczne miejsce, nieduże elementy mogły wypadać z cementowego obrzeża i podbudowy, dlatego poprosiłem o wstawienie ich w środku nawierzchni, a na brzegach całych kostek.

  Podbudowa ma 30–40 cm grubości, dobrze wyprofilowane spadki, została solidnie zagęszczona. W tej warstwie brukarze poprowadzili instalację elektryczną do bramy i oświetlenia ogrodu, rury odprowadzające deszczówkę z dachu. Żałuję, że nie pomyślałem o założeniu odwodnienia liniowego, albo kratownicy, na podjeździe przed bramą wjazdową, na styku z asfaltem. Po deszczu często stoi tam woda. Na szczęście, można będzie wyjąć 1 czy 2 rzędy kostki i robiąc miniremont, dołożyć elementy opływowe.
   
 • Ania: narysowaliśmy na kartce zarys nawierzchni, ale brukarze zmienili kilka elementów. Dzięki nim szerokość ścieżki jest większa, wynosi 1 m, co jest bardzo wygodne. Podpowiedzieli jeszcze, żeby nawierzchnia wystawała poza obręb dachu wiaty garażowej. Lepiej to wygląda. Nawierzchnia się udała. Łatwo ją sprzątnąć, łatwo zamieść, łatwo odśnieżyć. Nie brudzi się, plamy od kału ptaków szybko się zmywają.

  Dopiero w tym roku fugi zaczęły zarastać mchem, to pewnie sprawa mokrego lata. Zauważyłam, że radzi sobie z mchem miotła z ostrymi końcówkami. Usuwam chwasty z fug, a wtedy zawsze trochę piasku oblepia korzenie. Zamierzam uzupełnić ubytki, rozsypując nowy piasek i polewając go wodą. Już czas na taką kosmetykę.

Nawierzchnia z kostki brukowej - koszt:

 • robocizna i materiały na podbudowę 10 000 zł + kostka.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Spec Maciej

08 Mar 2018, 23:56

Mech wzrasta bo warstwa piasku z cementem opadła było trzeba zostawić piasku na chodniku żeby z czasem posłużył w szczeliny ale mech dobra rzecz jak się wdepnie w ptasi kał

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje