Łopaty i chemia - sposób na śnieg

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Łopaty i chemia - sposób na śnieg

Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. Mając własny ogród lub podwórko sami musimy zadbać, używając najczęściej łopat i mioteł, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.

aktualizacja: 2021-02-09 07:55:42

Narzędzia ręczne

Do usunięcia śniegu i zmarzliny lodowej można zastosować narzędzia ręczne, które szczególnie przydatne są w pracy na niewielkim terenie, głównie wokół domu. W przeciwieństwie do urządzeń mechanicznych narzędzia ręczne nie są szkodliwe dla środowiska, a ich obsługa jest bardzo prosta.

Ręczne odśnieżanie czy usuwanie z chodnika lodu wymaga nieco siły, lecz jeśli robimy to umiejętnie i stosujemy profesjonalny sprzęt, praca ta może być przyjemna.

Odgarnięty ręcznie śnieg można wywieźć z terenu lub składować w wyznaczonym miejscu. Podczas mrozów może on stanowić izolację dla roślin, jednak nie powinno się go przerzucać na rabaty, głównie jeśli są one usytuowane we wgłębieniu terenu lub podłoże jest mało przepuszczalne.

Mogłoby to doprowadzić do zbyt dużej wilgotności. Śnieg składowany na trawniku może spowodować gnicie trawy. Dobrym rozwiązaniem jest gromadzenie śniegu pod drzewami. W tym miejscu można go nawet ugnieść. Uważajmy jednak, by kopce śniegu nie przeszkadzały w poruszaniu się po ogrodzie.

Narzędzia ręczne do odgarniania śniegu i usuwania lodu:

 • łopaty
 • miotły
 • skuwacze lodu

Łopaty

Łopaty do przenoszenia i odgarniania śniegu różnią się od łopat do innych celów, na przykład do prac ziemnych czy przenoszenia węgla. Ostrze części roboczej, czyli głowicy łopaty do śniegu jest szerokie, boczne krawędzie głowicy nie są ostro zagięte lecz łukowato wygięte do góry.

Krawędź natarcia jest wzmocniona metalową listwą, dzięki czemu łopata kruszy nawet cienki lód. Stylisko jest długie, proste i lekkie, aluminiowe lub drewniane. Aluminiowe stylisko jest pokryte PVC lub ma gumową osłonę, która ogranicza marznięcie rąk. Głowice łopat do śniegu wykonuje się najczęściej z aluminium lub wysokiej jakości polipropylenu, materiałów mocnych i odpornych na niską temperaturę.

Na własnej posesji możemy zastosować nawet drewniany odgarniacz z prostokątnego kawałka sklejki, który kupimy za 10-20 zł, lub użyć łopaty bez udogodnień pomagających w odśnieżaniu. Możemy też wybrać bardziej profesjonalną łopatę, mniejszą lub większą. Sprawi ona, że praca będzie lżejsza i szybciej uporamy się z odgarnięciem śniegu.

Łopaty kompaktowe

Łopaty kompaktowe przeznaczone są przede wszystkim do użytku na małych powierzchniach, do odśnieżania krótkich podjazdów i ścieżek przed domem.

Umożliwiają wydajną pracę, która nie przyczynia się do obciążeń kręgosłupa. Stanowią wygodne narzędzie pracy również dla kobiet. Łopaty kompaktowe są łatwe w przechowywaniu i transporcie. Można je złożyć odczepiając lub składając stylisko.

 • Waga: około 0,5 kg
 • Szerokość głowicy: około 25 cm
 • Cena: 35-60 zł

Duże łopaty profesjonalne

Duże łopaty do odśnieżania przeznaczone są nie tylko dla profesjonalistów, ale i dla właścicieli ogrodów. Z pewnością będą przydatnym narzędziem, które posłuży przez wiele sezonów. Duże łopaty umożliwiają wydajną i długotrwałą pracę. Poszczególne elementy tego narzędzia są odpowiednio wyważone.

Komfort pracy podnoszą także wygodne, szerokie uchwyty. W niektórych modelach może występować także dodatkowy uchwyt poniżej połowy styliska. Materiały, z których są zbudowane to aluminium, polipropylen lub włókno szklane, które cechuje lekkość i wytrzymałość. Stalowa listwa wzmacnia krawędź natarcia głowicy.

Dzięki temu łopata kruszy nawet cienki lód na powierzchni chodnika lub podjazdu. Gumowe wykończenie krawędzi głowicy zabezpiecza przed porysowaniem odśnieżanej powierzchni.

 • Waga: od półtora do kilku kilogramów
 • Szerokość głowicy: 30-50 cm
 • Cena: 60-120 zł

Profesjonalne łopaty, przy obsłudze których mogą pracować dwie osoby mają szeroki, metalowy uchwyt w kształcie litery U, który może być składany. Od spodu głowicy znajdują się rolki do przewożenia śniegu. Umożliwiają one wydajną, długotrwałą pracę, która nie obciąża kręgosłupa.

 • Waga: około 7 kg
 • Szerokość głowicy: 60-85 cm
 • Cena: 80-440 zł

Miotły do śniegu

Miotły do śniegu skuteczne są tylko w przypadku cienkiej warstwy świeżego śniegu. Przydają się przy odśnieżaniu niewielkich podjazdów i krótkich ścieżek. Wykonane są z tworzywa sztucznego lub brzozowych gałązek.

 • Długość: 70-180 cm
 • Cena: około 25 zł

Odkuwacze lodu

Odkuwacze lodu służą do kruszenia zlodowaciałego śniegu oraz lodu przed domem i w ogrodzie. Zbudowane są z głowicy i drewnianego trzonka. Płaska lub lekko wgłębiona głowica ma kształt prostokątny, trapezowy lub półkolisty.

Produkuje się je z utwardzonej stali. Powierzchnia może być ocynkowana. Mocna głowica jest bardziej skuteczna w kruszeniu lodu niż łopata ze wzmocnioną krawędzią. Wygodny uchwyt ułatwia pracę.

 • Szerokość głowicy: 15-36 cm.
 • Cena: 40-60 zł
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Preparaty do śliskich nawierzchni

Posypywanie nawierzchni różnymi mieszankami to znany sposób na pozbycie się oblodzenia ciągów komunikacyjnych i powierzchni ogrodu. Do uszorstniania nawierzchni ogrodu można użyć następujących materiałów:

Mieszanka piaskowo - solna

Skład mieszanki to 25% soli i 75% piasku. Trzeba pamiętać, że sól jest szkodliwa dla roślin, więc stosowanie tej mieszanki na nawierzchnie w ogrodzie powinno być jak najbardziej ograniczone. Najmniej inwazyjne dla środowiska jest posypywanie samym piaskiem.

 • Cena soli drogowej: około 16 zł - 25 kg.

Żużel i popiół

Żużel swoją strukturą powoduje nierówności i szorstkość nawierzchni. Posypywanie nawierzchni popiołem to stary i skuteczny sposób na oblodzenia. Trzeba jednak uważać by wraz z popiołem nie wysypać na drogę odpadków pozostałych po spaleniu (np. gwoździ).

Inne środki chemiczne

Na rynku są dostępne gotowe granulaty przeciw oblodzeniom. Roztapiają one lód, ubity śnieg i błoto pośniegowe. Granulaty te mogą zastąpić nawet usuwanie śniegu i kucie lodu, bo rozpuszczają je i działają przeciwpoślizgowo.

Ich działanie jest skuteczniejsze niż mieszanki soli i piasku, a przy tym nie są szkodliwe dla roślin i środowiska. Nie niszczą też obuwia, gumy, cegły, tworzyw sztucznych, asfaltu ani metali. Można je stosować do odśnieżania dachów, dróg, placów, podjazdów, nawet na pochyłym terenie.

Działanie jest natychmiastowe i utrzymuje się do trzech dni od użycia granulatu.

 • Cena za 2,7 kg wynosi około 35 zł, zaś 6,8 kg kosztuje około 100 zł.

Małgorzata Cuch
fot. otwierająca: pixabay.com / fritzimker

Zdaniem naszych Czytelników

time image

16 Sty 2019, 10:55

Yup  ja chyba wolę jednak stawiać na tradycyjne metody - piasek, duzo piasku. Sporą część wywieje, spora część sie wydepcze, a to co zostanie na wiosne, pozmiatam. Tyle przeboleje. Po kieszeni nie zaboli.

time image

16 Sty 2019, 09:47

28 minut temu, Gość Janek napisał:  Teraz jak lód mam przed domem to sypię chlorek magnezu, sześciowodny. Jest super Ożesz. A to trzeba jakiej maski używać i specjalnych kombinezonów? Bo brzmi okrutnie wrogo dla posypywanej i posypującego

time image

Gość Janek

16 Sty 2019, 09:17

Kiedyś używałem piachu na kostkę brukową, aby jakoś dało się przejść do bramy czy garażu. potem było sporo pracy z zamiataniem. Żona nie byłam zadowolona. Teraz jak lód mam przed domem to sypię chlorek magnezu, sześciowodny. Jest super, i wydajny i skuteczny. Cena też jest ...

time image

Gość aaa

13 Gru 2012, 09:24

preparaty chemiczne można znaleźć dużo duuużo taniej, polecam przepytanie składów budowlanych i centrów ogrodniczych w małopolsce, opolskim, mazowieckim,świętokrzyskim... oferta i wybór środków ciągle się powiększa

time image

05 Sty 2012, 00:30

A sprzęt mechaniczny to jaki?

Bardzo ciekawa sprawa z tymi granulatami, postaramy się w tym sezonie je przetestować i zdać później relację.

time image

Gość jerzy

04 Sty 2012, 02:51

Znalazłem jeszcze taką stronę z środkiem roztapiającym lód i w dobrej cenie mają. www.roztapiaczlodu.pl choć w tym roku zimy pewnie nie będzie warto mieć takie specyfiki w pamięci. Kto wie, może w kwietniu zima się zacznie;).

time image

07 Sty 2010, 13:40

Przez internet można kupić "ice melter": http://www.hil.pl/-p-208.html lub http://www.icemelter.pl/ lub allegro i pewnie w sklepach ogrodniczych

time image

Gość Miki

07 Sty 2010, 13:33

Czy ktoś wie, gdzie można kupić/znaleźć granulaty przeciw oblodzeniom?

time image

18 Gru 2009, 07:36

Cytat jestem bardzo ciekawa jak takie środki chemiczne działają na łapki psów i kotów? Te zwierzęta wylizują pazurki po każdym wyjściu z domu. pewnie tak samo jak sól na buty... wszyscy wiemy, że po powrocie "ze śniegu" ...

time image

Gość Środki chemiczne i zwierzęta

17 Gru 2009, 14:35

jestem bardzo ciekawa jak takie środki chemiczne działają na łapki psów i kotów? Te zwierzęta wylizują pazurki po każdym wyjściu z domu.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje