Ogród zimowy zamiast komórki na narzędzia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogród zimowy zamiast komórki na narzędzia

W projekcie domu, w miejscu obecnej oranżerii, architekt zaplanował komórkę z narzędziami. Podczas budowy pomyśleliśmy z mężem, że szkoda nam widoków na ogród i warto zaadaptować ją na ogród zimowy - mówi Wiesława, czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry ogrodu zimowego: powierzchnia 12 m2; na planie trapezu; konstrukcja murowana; nachylenie dachu 40 stopni.

 

Wystawa: zachodnia i północna.

 

Decyzja: W projekcie domu, w miejscu obecnej oranżerii, architekt zaplanował komórkę z narzędziami. Podczas budowy pomyśleliśmy z mężem, że szkoda nam widoków na ogród i warto zaadaptować ją na ogród zimowy, tym bardziej że bezpośrednio przylegała do salonu. Do klasycznie wymurowanego pomieszczenia wstawiliśmy duże okna, a w dachu kilka okien połaciowych. Na granicy z salonem zastosowaliśmy przesuwane drzwi. Tak powstał nasz ogród zimowy. Jesteśmy z niego ogromnie zadowoleni.

 

Materiały: Ceramiczne mury; drewniane okna z szybami termofloat; w dachu okna połaciowe.

Ogród zimowy powstał w miejscu komórki na narzędzia ogrodnicze. Okna połaciowe doświetlają go z góry Szerokie przesuwane drzwi mają szyby, przez które do salonu wpada światło z oranżerii
Ogród zimowy powstał w miejscu komórki na narzędzia ogrodnicze. Okna połaciowe doświetlają go z góry Szerokie przesuwane drzwi mają szyby, przez które do salonu wpada światło z oranżerii

Porady i przestrogi:

 • Nieplanowane wcześniej pomieszczenie okazało się przydatne przez cały rok. Utrzymujemy w nim temperaturę 20–21°C, bo lubimy tam czytać i wypoczywać. Wstawiłam do niego pianino i niekiedy urządzam koncerty.

   

 • Zastosowaliśmy przeszklone drzwi, aby widzieć roślinność i doświetlić salon. Unikamy ustawiania kwiatów w innych pokojach. Zgromadziliśmy je w ogrodzie zimowym, gdzie mają najlepsze warunki do życia.

   

 • Nie mamy problemu z nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia w lecie. Zawdzięczamy to niedużym przeszkleniom dachu, ścianom z dwóch warstw pustaków ceramicznych i ociepleniem ze styropianu, oknom z szybami termofloat oraz prawidłowej wentylacji. Celowo zamówiliśmy wszystkie okna rozwieralno-uchylne, a nie fiksy (ze względu na wietrzenie i komfort mycia). Okna połaciowe również możemy łatwo uchylać za pomocą teleskopowego pręta. Nie potrzebujemy rolet ani żaluzji.

   

 • Posadzka szybko wysycha po zraszaniu roślin i nie pozostają na niej żadne plamy. Zamontowaliśmy w niej również kratkę odpływową. Aby nie nosić wody z kuchni, zmontowaliśmy w oranżerii kran. Polecamy!

   

 • Mamy wymurowane donice na zewnątrz budynku, pod oknami. Są trochę kłopotliwe, bo trzeba przy nich odnawiać tynk. W ogrodzie zimowym lepiej sprawdzają się tradycyjne, bo można je przestawiać.

Koszty: Adaptacja komórki na ogród zimowy, z robocizną – 30 000 zł.

Duże przeszklenia skierowano na zachód i północ. W wnętrzu ustawiono komplet bambusowych mebli i pianino Duże przeszklenia skierowano na zachód i północ. W wnętrzu ustawiono komplet bambusowych mebli i pianino

 

Ozdobny kran i kanę na mleko właściciele znaleźli na targu staroci. Posadzkę wykończono płytkami typu Jasba Ozdobny kran i kanę na mleko właściciele znaleźli na targu staroci. Posadzkę wykończono płytkami typu Jasba

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość PiotrNicosia

09 Mar 2012, 12:23

i pomyśleć że część garsonier w miastach ma 18mkw, a tu bambusownia do wypoczynku ponad 12....

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje