Prawie same zalety
Drewno jako surowiec naturalny ma wiele zalet, a okna z nich wykonane postrzegane są jako towar luksusowy. Niestety, stanowią jedynie 15% rynku stolarki otworowej.W przeciwieństwie do okien z PVC, okna z drewna są wytwarzane przez nieliczne, duże firmy, a wynika to również z trudnej i kapitałochłonnej inwestycji w linię produkcyjną. Okna drewniane są szczelne, ciepłe i ciche; a dzięki klejonej konstrukcji profili nie wypaczają się.
Mogą być malowane lub lakierowane, z widocznym rysunkiem słojów. Mogą mieć dowolny kształt. Zarysowania i uszkodzenia łatwo naprawić; a odpowiednio pielęgnowane mogą służyć nawet przez 90 lat.
![]() | ![]() |
Klejone warstwowo drewno nie paczy się (fot. Natura) | Okna mogą mieć dowolny kształt (fot. Pol-Skone) |
Ale mają też wady. Wymagają okresowej konserwacji, co kilka lat należy je zeszlifować i pomalować. Są też sporo droższe od popularnych okien z PVC.
Okna drewniane produkuje się najczęściej z sosny, świerku lub mahoniu. Te wykonane z oryginalnego mahoniu są, niestety, dużo droższe od sosnowych. Produkowane z udającego mahoń drewna meranti oferowane są w cenie sosnowych.
Z drewna wytwarza się obecnie przede wszystkim okna drewniane jednoramowe. Ramy wykonuje się z drewna klejonego warstwowo, dobrze wysuszonego, pozbawionego sęków i pęcherzy żywicznych.
![]() |
Klejenie ramy na tzw. mikrowczepy wzmacnia konstrukcję okna (fot. Natura) |
Przed grzybami i wodą chroni drewno impregnacja ciśnieniowa. Drewniane ramy okienne wykańczane są farbami lub lakierami akrylowymi. Stosuje się powłoki kryjące i transparentne, przez które widać rysunek słojów drewna.
Kilkuwarstwowy lakier nadaje głębszy i równy kolor, chroni materiał przed promieniami UV i czyni go odpornym na warunki atmosferyczne.
Okna pomalowane farbami kryjącymi mogą być tańsze, gdyż można je produkować z nieco gorszego drewna, małe sęki, przebarwienia i inne wady nie są widoczne pod powłoką farby.
Standardowo okna drewniane maluje się na biało lub brązowo, ale można również zamówić okna pomalowane na dowolny kolor, lub na 2 kolory, inny od zewnątrz i inny od wewnątrz domu.
![]() |
Aluminiowa nakładka na drewnianej ramie czyni okno bardziej trwałym (fot. Bertrand) |
Szyby
Stanowią największą część okna i dlatego to od ich jakości zależy termoizolacyjność całego okna. Rama zajmuje tylko niewielką jego część, dlatego nie odgrywa decydującej roli.
Dzięki temu przestrzeń międzyszybowa tworzy hermetycznie zamkniętą komorę, którą wypełnia powietrze. Niektórzy producenci na całym obwodzie wypełniają ramkę dystansową granulatem absorbującym wilgoć, dzięki czemu szyby nie ulegają zaparowaniu.
W dostępnych na rynku oknach najniższy współczynnik izolacyjności termicznej (U) standardowego zestawu szyb wynosi 1,1 W/(m²K).
![]() |
(fot. Pol-Skone) |
W nowoczesnych oknach standardowo stosuje się gładkie i całkowicie przezroczyste szkło typu float.
Na indywidualne zamówienie producenci montują także niskoemisyjne szyby typu termofloat. Jest to szkło z naniesioną w procesie produkcji powłoką z tlenków metali.
Odbija ono ciepło z pomieszczenia i tym samym zapobiega wydostawaniu się go na zewnątrz.
Szyby zespolone ze szkłem termofloat są przezroczyste i w zasadzie bezbarwne, jednak w porównaniu ze szkłem float przepuszczają światło tylko w ok. 80%.
Za dopłatą producenci okien oferują także szyby: antywłamaniowe, o podwyższonej dźwiękochłonności, przeciwsłoneczne (refleksyjne i absorpcyjne w różnych odcieniach kolorystycznych).
![]() |
Szyba zespolona z pakietem bezpiecznym |
Okucia. To one decydują o długoletnim i bezawaryjnym użytkowaniu okna. Od nich też zależy komfort obsługi, płynne otwieranie, uchylanie i zamykanie skrzydła.
![]() |
Okucia obwiedniowe mają znacznie więcej funkcji niż tylko zwykłe otwieranie okna (fot. Urzędowski) |
Obecnie okna drewniane standardowo wyposażane są w okucia obwiedniowe (obwodowe) – zawiasy i mechanizm ryglujący są ze sobą konstrukcyjnie połączone i wprawiane w ruch obrotem klamki. Montuje się je we wrębach na obwodzie skrzydeł.
Liczbę zaś punktów blokowania skrzydła w ościeżnicy dostosowuje się do wymiarów skrzydła. Okucia obwiedniowe mogą też spełniać wiele funkcji dodatkowych: regulować intensywność przewietrzania, przytrzymywać skrzydło w wybranym położeniu czy zabezpieczać przed przypadkowym zatrzaśnięciem.
Kupując okna drewniane warto zapoznać się z następującymi możliwościami wyboru:
- mikrorozszczelnienie – pozwala na stworzenie niewielkiej szczeliny między ościeżnicą a skrzydłem okna, przez którą odbywa się wietrzenie wnętrza, zapobiega to osiadaniu pary wodnej na szybach i na ścianach pomieszczenia,
- blokady antywyważeniowe – zabezpieczają skrzydło okna przed wyważeniem;
- mechanizm wielostopniowego uchyłu skrzydła – pozwala na regulowanie strumienia powietrza, wpływającego do pomieszczenia;
- klamka zamykana na kluczyk – uniemożliwia otwarcie skrzydła małym dzieciom;
- ogranicznik otwarcia okna – zapobiega uderzaniu skrzydła o ościeżnicę bądź krawędź wnęki okiennej przy silnym wietrze lub przeciągu;
- zatrzask balkonowy – zapobiega uderzaniu otwartych drzwi o ościeżnicę bądź krawędź wnęki przy silnym wietrze lub przeciągu.
Przy zamkniętym oknie są one niewidoczne. Stosuje się uszczelki z kauczuku syntetycznego (EPDM) lub termoplastycznego elastomeru (TPE). Są to tworzywa elastyczne, wytrzymałe na zmiany temperatury i promienie UV. Najczęściej stosuje się uszczelki przyszybowe i oporowe.
![]() |
(fot. Urzędowski) |
Konserwacja i renowacja
Poza systematycznym myciem i zabezpieczaniem drewnianej powłoki przed niszczeniem preparatami polecanymi przez producentów okien, okna drewniane wymagają okresowej renowacji.Raz w roku, najlepiej przed zimą należy oczyścić i nasmarować okucia. Powierzchnię ram i okiennic pomalowaną transparentnym lakierem należy odnawiać co 2 do 5 lat. Powłokę z farbą kryjącą co 5-8 lat.
Lakiery i farby stosowane do malowania okien drewnianych to głównie produkty akrylowe. Umożliwiają one oddychanie drewna, przepuszczają parę wodną i są również bardzo elastyczne. Powłok takie i nie pękają, nie łuszczą się i nie odpryskują.
Okna drewniane zabezpieczone tymi produktami również łatwo się odnawia. Należy jedynie przetrzeć je papierem ściernym, by zwiększyć przyczepność nowej powłoki do starej.
Przed renowacją okien należy pamiętać o tym, by okucia i uszczelki zabezpieczyć przed zabrudzeniem.
Joanna Dąbrowska
Dodaj komentarz