Okna drewniane - dobre bo z drewna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Okna drewniane - dobre bo z drewna
Okna drewniane są ponadczasowe, pasują zarówno do nowoczesnych jak i do stylowych domów. Są również doskonałe pod względem technicznym, dlatego cieszą się ogromną popularnością, szczególnie wśród osób przedkładających urok naturalnego drewna nad niedogodności jego konserwacji. Bowiem żadne okleiny nie są w stanie oddać naturalnego wyglądu tego, mającego wielowiekowe tradycje materiału.

Prawie same zalety

Drewno jako surowiec naturalny ma wiele zalet, a okna z nich wykonane postrzegane są jako towar luksusowy. Niestety, stanowią jedynie 15% rynku stolarki otworowej.

 

W przeciwieństwie do okien z PVC, okna z drewna są wytwarzane przez nieliczne, duże firmy, a wynika to również z trudnej i kapitałochłonnej inwestycji w linię produkcyjną. Okna drewniane są szczelne, ciepłe i ciche; a dzięki klejonej konstrukcji profili nie wypaczają się.

 

Mogą być malowane lub lakierowane, z widocznym rysunkiem słojów. Mogą mieć dowolny kształt. Zarysowania i uszkodzenia łatwo naprawić; a odpowiednio pielęgnowane mogą służyć nawet przez 90 lat.

 

Klejone warstwowo drewno nie paczy się
Okna mogą mieć dowolny kształt
Klejone warstwowo drewno nie paczy się (fot. Natura)
Okna mogą mieć dowolny kształt (fot. Pol-Skone)

Ale mają też wady. Wymagają okresowej konserwacji, co kilka lat należy je zeszlifować i pomalować. Są też sporo droższe od popularnych okien z PVC.

 

Okna drewniane produkuje się najczęściej z sosny, świerku lub mahoniu. Te wykonane z oryginalnego mahoniu są, niestety, dużo droższe od sosnowych. Produkowane z udającego mahoń drewna meranti oferowane są w cenie sosnowych.

Z drewna wytwarza się obecnie przede wszystkim okna  drewniane jednoramowe. Ramy wykonuje się z drewna klejonego warstwowo, dobrze wysuszonego, pozbawionego sęków i pęcherzy żywicznych.

Klejenie ramy na tzw. mikrowczepy wzmacnia konstrukcję okna
 Klejenie ramy na tzw. mikrowczepy wzmacnia konstrukcję okna
(fot. Natura)
Trzy warstwy drewna są sklejane tak, że usłojenie przebiega w różnych kierunkach. Dzięki temu profil jest stabilny wymiarowo, nie wypacza się, jest szczelny i dobrze izoluje przed hałasem.

 

Przed grzybami i wodą chroni drewno impregnacja ciśnieniowa. Drewniane ramy okienne wykańczane są farbami lub lakierami akrylowymi. Stosuje się powłoki kryjące i transparentne, przez które widać rysunek słojów drewna.

Kilkuwarstwowy lakier nadaje głębszy i równy kolor, chroni materiał przed promieniami UV i czyni go odpornym na warunki atmosferyczne.

 

Okna pomalowane farbami kryjącymi mogą być tańsze, gdyż można je produkować z nieco gorszego drewna, małe sęki, przebarwienia i inne wady nie są widoczne pod powłoką farby.

 

Standardowo okna drewniane maluje się na biało lub brązowo, ale można również zamówić okna pomalowane na dowolny kolor, lub na 2 kolory, inny od zewnątrz i inny od wewnątrz domu.

  Aluminiowa nakładka na drewnianej ramie czyni okno bardziej trwałym
Aluminiowa nakładka na drewnianej ramie czyni okno bardziej trwałym (fot. Bertrand)
Okna drewniane trzeba co jakiś czas odnawiać, usuwając zniszczoną powłokę. By konieczności tej uniknąć można zdecydować się na okna drewniane z aluminiowymi nakładkami. W takich oknach od wewnątrz mamy piękne, naturalne drewno a od zewnątrz trwałe i łatwe w pielęgnacji aluminium.

Szyby

Stanowią największą część okna i dlatego to od ich jakości zależy termoizolacyjność całego okna. Rama zajmuje tylko niewielką jego część, dlatego nie odgrywa decydującej roli.

 

Okna jednoramowe standardowo szklone są zespolonymi szybami podwójnymi. W ramie okiennej osadza się dwie szyby i oddziela je ramką dystansową – odległość między taflami szkła to 12-16 mm – mocuje listwą przyszybową i dokładnie uszczelnia.

 

Dzięki temu przestrzeń międzyszybowa tworzy hermetycznie zamkniętą komorę, którą wypełnia powietrze. Niektórzy producenci na całym obwodzie wypełniają ramkę dystansową granulatem absorbującym wilgoć, dzięki czemu szyby nie ulegają zaparowaniu.

 

W dostępnych na rynku oknach najniższy współczynnik izolacyjności termicznej (U) standardowego zestawu szyb wynosi 1,1 W/(m²K).

Okno obrotowe z szybą zespoloną niskoemisyjną
 (fot. Pol-Skone)
Aby uzyskać jeszcze lepszą izolacyjność termiczną a także akustyczną okna, niektórzy producenci zastępują powietrze cięższymi gazami szlachetnymi, zmniejszającymi przewodnictwo cieplne szyby: argonem, ksenonem lub kryptonem.

 

W nowoczesnych oknach standardowo stosuje się gładkie i całkowicie przezroczyste szkło typu float.

 

Na indywidualne zamówienie producenci montują także niskoemisyjne szyby typu termofloat. Jest to szkło z naniesioną w procesie produkcji powłoką z tlenków metali.

 

Odbija ono ciepło z pomieszczenia i tym samym zapobiega wydostawaniu się go na zewnątrz.

Szyby zespolone ze szkłem termofloat są przezroczyste i w zasadzie bezbarwne, jednak w porównaniu ze szkłem float przepuszczają światło tylko w ok. 80%.

 

Za dopłatą producenci okien oferują także szyby: antywłamaniowe, o podwyższonej dźwiękochłonności, przeciwsłoneczne (refleksyjne i absorpcyjne w różnych odcieniach kolorystycznych).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
 Szyba zespolona z pakietem bezpiecznym
 Szyba zespolona z pakietem bezpiecznym

Okucia. To one decydują o długoletnim i bezawaryjnym użytkowaniu okna. Od nich też zależy komfort obsługi, płynne otwieranie, uchylanie i zamykanie skrzydła.

Okucia obwiedniowe mają znacznie więcej funkcji niż tylko zwykłe otwieranie okna
 Okucia obwiedniowe mają znacznie więcej funkcji niż tylko zwykłe otwieranie okna (fot. Urzędowski)

Obecnie okna drewniane standardowo wyposażane są w okucia obwiedniowe (obwodowe) – zawiasy i mechanizm ryglujący są ze sobą konstrukcyjnie połączone i wprawiane w ruch obrotem klamki. Montuje się je we wrębach na obwodzie skrzydeł.

 

Liczbę zaś punktów blokowania skrzydła w ościeżnicy dostosowuje się do wymiarów skrzydła. Okucia obwiedniowe mogą też spełniać wiele funkcji dodatkowych: regulować intensywność przewietrzania, przytrzymywać skrzydło w wybranym położeniu czy zabezpieczać przed przypadkowym zatrzaśnięciem.

 

Kupując okna drewniane warto zapoznać się z następującymi możliwościami wyboru:

 • mikrorozszczelnienie – pozwala na stworzenie niewielkiej szczeliny między ościeżnicą a skrzydłem okna, przez którą odbywa się wietrzenie wnętrza, zapobiega to osiadaniu pary wodnej na szybach i na ścianach pomieszczenia,

   

 • blokady antywyważeniowe – zabezpieczają skrzydło okna przed wyważeniem;

   

 • mechanizm wielostopniowego uchyłu skrzydła – pozwala na regulowanie strumienia powietrza, wpływającego do pomieszczenia;

   

 • klamka zamykana na kluczyk – uniemożliwia otwarcie skrzydła małym dzieciom;

   

 • ogranicznik otwarcia okna – zapobiega uderzaniu skrzydła o ościeżnicę bądź krawędź wnęki okiennej przy silnym wietrze lub przeciągu;

   

 • zatrzask balkonowy – zapobiega uderzaniu otwartych drzwi o ościeżnicę bądź krawędź wnęki przy silnym wietrze lub przeciągu.
Uszczelki. Chronią wnętrze domu przed utratą ciepła, przedostawaniem się do pomieszczeń wody opadowej i kurzu oraz przed hałasem. Uszczelki osadza się w odpowiednio ukształtowanych wrębach w skrzydłach i ościeżnicach.

 

Przy zamkniętym oknie są one niewidoczne. Stosuje się uszczelki z kauczuku syntetycznego (EPDM) lub termoplastycznego elastomeru (TPE). Są to tworzywa elastyczne, wytrzymałe na zmiany temperatury i promienie UV. Najczęściej stosuje się uszczelki przyszybowe i oporowe.

Okno z drewna meranti
 (fot. Urzędowski)

Konserwacja i renowacja

Poza systematycznym myciem i zabezpieczaniem drewnianej powłoki przed niszczeniem preparatami polecanymi przez producentów okien, okna drewniane wymagają okresowej renowacji.

 

Raz w roku, najlepiej przed zimą należy oczyścić i nasmarować okucia. Powierzchnię ram i okiennic pomalowaną transparentnym lakierem należy odnawiać co 2 do 5 lat. Powłokę z farbą kryjącą co 5-8 lat.

Lakiery i farby stosowane do malowania okien drewnianych to głównie produkty akrylowe. Umożliwiają one oddychanie drewna, przepuszczają parę wodną i są również bardzo elastyczne. Powłok takie i nie pękają, nie łuszczą się i nie odpryskują.

 

Okna  drewniane zabezpieczone tymi produktami również łatwo się odnawia. Należy jedynie przetrzeć je papierem ściernym, by zwiększyć przyczepność nowej powłoki do starej.

 

Przed renowacją okien należy pamiętać o tym, by okucia i uszczelki zabezpieczyć przed zabrudzeniem.

 

Joanna Dąbrowska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje