Dlaczego warto zainwestować w stolarkę drewnianą?

Dlaczego warto zainwestować w stolarkę drewnianą?

Popularne obecnie na rynku okna drewniane znacznie odbiegają od tych sprzed lat. Mają zdecydowanie lepsze parametry i zapewniają większą wygodę w użytkowaniu.

Dlaczego okna drewniane są tak wyjątkowe?

Już sam materiał, z którego produkowane są okna ma przewagę nad innymi. Drewno zawsze jest modne. Okna produkowane właśnie z tego surowca są mocne, trwałe i estetyczne oraz mają dobrą izolacyjność akustyczną. Stolarka drewniana nie stawia przed nami ograniczeń pod względem możliwości wykonania wielu niestandardowych rozwiązań, których w alternatywnych oknach PVC czy aluminium nie jesteśmy w stanie wykonać. Tutaj my nadajemy kształt profili, elementów dodatkowych, różnego rodzaju podcięć technologicznych w zależności od potrzeby. Możliwości są naprawdę duże od produkcji wielkoformatowych okien przesuwnych, po okna w kształcie koła, trapezu czy nawet trójkąta.

Drewno bardzo chętnie jest wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie, pomimo wyższej ceny, którą ponosimy ze względu na jakość, trwałość i prestiż. W renowacji starych kamienic, drewniana stolarka okienna, ma swoje niezachwiane miejsce głównie ze względu na możliwość zastosowania wielu dekoracji snycerskich. Kapitele, głowice, listwy czy stopki to detale bez których trudno byłoby odtworzyć styl danej epoki.

Czym różnią się nowoczesne okna drewniane od tych produkowanych dawniej?

Wcześniejsze okna, które pamiętamy z dzieciństwa, były zupełnie inne. Zazwyczaj były to tzw. okna skrzynkowe podwójne z oddzielnie otwieranymi kwaterami. Stare okna powstawały z drewna litego, często nawet nie suszonego. Widoczne były miejsca gdzie znajdowały się sęki. Szyby montowane były przy użyciu kitu szklarskiego. Cała konstrukcja malowana była zwykłą farbą. Wszystko to miało wpływ na ich trwałość i powodowało, że trzeba było często je poddawać renowacji.

Dzisiejsze okna, już od samego początku, różnią się od tamtych specjalnie przygotowanym materiałem, którym jest drewno klejone warstwowo. Dysponujemy szeroką ofertą gatunków drewna. Proces produkcji przebiega przy wykorzystaniu najnowszych maszyn oraz przy zachowaniu właściwie dobranych parametrów w procesie produkcyjnym. W końcowym etapie używa się specjalnych powłok, które spełniają określone funkcje i przedłużają żywotność stolarki. Nie wymagają tak częstego odnawiania i malowania, jak stare okna. Produkowane dzisiaj okna drewniane przede wszystkim są estetyczne, energooszczędne i niczym nie ustępują, tym wykonanym z innych materiałów. Służą właścicielowi przez lata, co sprawia, że są bardzo dobrą inwestycją.

Który rodzaj drewna jest najlepszy?

Można by powiedzieć że nie ma gorszego lub lepszego, wszystko zależy od kwoty, którą chcemy przeznaczyć na okna. W naszym zakładzie w Kornicach używamy: sosny, świerku, modrzewia, dębu i egzotycznego meranti. Wszystkie te gatunki drewna są równie dobre. Dbamy o właściwe ich parametry, przechowujemy z zachowaniem odpowiedniej wilgotności. Wiadomo, że im drewno twardsze, tym lepsze i bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Osobiście polecałbym drewno dębowe, które jest bardziej wytrzymałe od pozostałych. Istotne jest też, jak chcemy wykończyć okno, czy chcemy aby było malowane kolorem z palety RAL czy pokryte bezbarwnym lakierem. Uważam jednak, że okna drewniane ze względu na swoje naturalne piękno najlepiej wyglądają wykończone lazurą - wtedy prezentują się najlepiej.

Sebastian Przewosnik, dyrektor zarządzający w firmie Eko-Okna S.A.
Sebastian Przewosnik, dyrektor zarządzający w firmie Eko-Okna S.A.
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz