Oczko wodne - jaki filtr zastosować?

Oczko wodne - jaki filtr zastosować?

Jeśli nie chcemy mieć kłopotów z wodą w oczku wodnym, powinniśmy zastosować filtr. Oto kilka rodzajów filtrów do oczka wodnego.

Oczko wodne - jaki filtr zastosować?

  • Filtr mechaniczny

Wypełniony jest gąbką, na której powierzchni zbierają się większe zanieczyszczenia. Są to filtry wstępne, przeznaczone do umieszczenia w stawie i montowane przed pompą oraz filtry zewnętrzne, do ustawienia na brzegu, montowane za pompą.

  • Filtr mechaniczno-biologiczny

Są to jedno- lub kilkukomorowe urządzenia do wkopania w ziemię (wlot i wylot wody znajdują się tuż pod pokrywą) lub do ustawienia na brzegu zbiornika. To drugie trzeba zamaskować np. roślinami. Inny rodzaj to filtry umieszczane na dnie stawu - najczęściej przeznaczone do mniejszych zbiorników. Woda wpływa przez otwory w pokrywie, przechodzi przez materiały filtracyjne i następnie wypychana jest na zewnątrz filtra przez pompę. Filtry produkowane są najczęściej z laminatu poliestrowego. Filtry kilkukomorowe mają oddzielnie jedną komorę ze szczotkami filtracyjnymi, jedną lub dwie komory z materiałem filtracyjnym oraz jeden lub kilka odstojników. Filtr mechaniczno-biologiczny może być wspomagany lampą UV. Lampa emituje światło ultrafioletowe o wysokiej częstotliwości, zabijające organizmy jednokomórkowe, m.in. glony. Obumarłe organizmy zbijają się w większe cząsteczki, które są wychwytywane przez filtr mechaniczny. Lampy należy montować zawsze od strony wlotu do filtra.

  • Filtry biologiczne

Filtry biologiczne dzielą się na ciśnieniowe i grawitacyjne. Oczyszczanie biologiczne oczka wodnego odbywa się podczas przepływu wody przez złoża aktywne. 

Filtry ciśnieniowe mogą być wkopywane w ziemię - jeśli wlot i wylot wody znajdują się pod pokrywą. W większości bowiem konstrukcji wypływająca woda może być przepompowana na ok. 1 m w górę. 

Filtry grawitacyjne działają tak samo jak ciśnieniowe. Inna jest jednak ich budowa. Filtr taki musi być ustawiony na powierzchni ziemi, gdyż woda jest doprowadzana do niego od góry i dzięki sile ciążenia spływa w dół - przez wszystkie etapy filtracji - do miejsca odpływu. Obudowa filtra grawitacyjnego może imitować kamień.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Jeśli zdecydujemy się w ogrodzie na oczko wodne, pamiętajmy że wymaga ono nie tylko profesjonalnego wykonania, ale także regularnej pielęgnacji. (fot. Lafarge)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Oczko spec
09-03-2018 00:44
A ja nie polecam lamp UV mają krótką żywotność są dość drogie i sporo ciągną a ich odpowiednik na ledach to raczej pic marketingowy lepiej zrobić bezobsługowy filtr biologiczny bierze się koszyk drobny żwirek obsadza roślinami no.tataraki wrzuca na lince prawie na dno zależnie ...
Gość Oczko znawca
09-03-2018 00:23
Niewiem czy wiecie eliminacja niektórych glonów obumarcie i osad mogą stać się pożywką dla innego rodzaju glonów wbrew opinii nie wszystkim przeszkadza napowietrzanie wody ale co ciekawe w moim oczku napowietrzanym cały sezon w filtrze gąbkowym zalęgły się dżudzownice i zjadają ...
Gość Oczko spec
09-03-2018 00:15
To bez różnicy gdzie montuje się lampę te nowe filtry mają diody UV a na wylocie,ważne żeby rybom nie szkodziło pozatym te lampy sterylizują wodę i ze zdrowych bakterii ja stosuję taki biały preparat naturalne bakterie biologiczne koszt ok60 zł na sezon efekt czysta woda do dna ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz