Oczko wodne - jaki filtr zastosować?
- Filtr mechaniczny
Wypełniony jest gąbką, na której powierzchni zbierają się większe zanieczyszczenia. Są to filtry wstępne, przeznaczone do umieszczenia w stawie i montowane przed pompą oraz filtry zewnętrzne, do ustawienia na brzegu, montowane za pompą.
- Filtr mechaniczno-biologiczny
Są to jedno- lub kilkukomorowe urządzenia do wkopania w ziemię (wlot i wylot wody znajdują się tuż pod pokrywą) lub do ustawienia na brzegu zbiornika. To drugie trzeba zamaskować np. roślinami. Inny rodzaj to filtry umieszczane na dnie stawu - najczęściej przeznaczone do mniejszych zbiorników. Woda wpływa przez otwory w pokrywie, przechodzi przez materiały filtracyjne i następnie wypychana jest na zewnątrz filtra przez pompę. Filtry produkowane są najczęściej z laminatu poliestrowego. Filtry kilkukomorowe mają oddzielnie jedną komorę ze szczotkami filtracyjnymi, jedną lub dwie komory z materiałem filtracyjnym oraz jeden lub kilka odstojników. Filtr mechaniczno-biologiczny może być wspomagany lampą UV. Lampa emituje światło ultrafioletowe o wysokiej częstotliwości, zabijające organizmy jednokomórkowe, m.in. glony. Obumarłe organizmy zbijają się w większe cząsteczki, które są wychwytywane przez filtr mechaniczny. Lampy należy montować zawsze od strony wlotu do filtra.
- Filtry biologiczne
Filtry biologiczne dzielą się na ciśnieniowe i grawitacyjne. Oczyszczanie biologiczne oczka wodnego odbywa się podczas przepływu wody przez złoża aktywne.
Filtry ciśnieniowe mogą być wkopywane w ziemię - jeśli wlot i wylot wody znajdują się pod pokrywą. W większości bowiem konstrukcji wypływająca woda może być przepompowana na ok. 1 m w górę.
Filtry grawitacyjne działają tak samo jak ciśnieniowe. Inna jest jednak ich budowa. Filtr taki musi być ustawiony na powierzchni ziemi, gdyż woda jest doprowadzana do niego od góry i dzięki sile ciążenia spływa w dół - przez wszystkie etapy filtracji - do miejsca odpływu. Obudowa filtra grawitacyjnego może imitować kamień.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Jeśli zdecydujemy się w ogrodzie na oczko wodne, pamiętajmy że wymaga ono nie tylko profesjonalnego wykonania, ale także regularnej pielęgnacji. (fot. Lafarge)