Sąsiad psuje Ci krajobraz? Kilka metrów siatki cieniującej załatwi problem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Sąsiad psuje Ci krajobraz? Kilka metrów siatki cieniującej załatwi problem

Siatka cieniująca nie tylko chroni przed nadmiernym słońcem, ale i przed wiatrem, mocnym deszczem, czy gradem, dlatego świetnie sprawdzi się do ochrony balkonu, tarasu, altany i roślin w ogrodzie, a także jako szczelny płot, czy zadaszenie. Dodatkowo zwiększa prywatność i ogranicza hałas oraz brud, a dobrze dobrana może stanowić ładną dekorację. Jednak, aby siatka cieniująca dobrze spełniała swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrana i właściwie zamontowana. Te najlepsze posłużą przez wiele lat, zapewniając ochronę i zachowując dobry stan na długo. Jaką siatkę cieniującą wybrać?

aktualizacja: 2023-11-23 07:18:43
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są rodzaje siatek cieniujących?
  • Z jakich materiałów wykonane są siatki cieniujące?
  • Jakie są standardowe rozmiary siatek maskujących?
  • Jakie są kolory siatek osłonowych?
  • Jak pielęgnować i konserwować siatkę cieniującą?

Rodzaje siatek cieniujących

Siatki cieniujące, które często nazywane są też siatkami maskującymi lub osłonowymi, można podzielić ze względu na ich zastosowanie na: siatki cieniujące na ogrodzenie, osłaniające uprawy w szklarniach i tunelach i siatki cieniujące obiekty sportowe.

Poza siatkami zewnętrznymi można też zastosować maty cieniujące (bambusowe, raffia, z technorattanu), czy markizy lub rolety. Są one dużo ładniejsze, ale i droższe. Najpopularniejsze są zdecydowanie siatki cieniujące ogrodzeniowe, gdyż osłaniają ogród i chronią przed kurzem oraz hałasem.

Siatki cieniujące do ochrony upraw są mniej estetyczne, ale doskonale chronią rośliny przed wiatrem, nagłymi zmianami pogody, gradem, czy silnym deszczem. Siatki cieniujące sportowe wykorzystuje się zazwyczaj na kortach tenisowych, a ich główną funkcją jest ochrona przed wiatrem i stworzenie poczucia prywatności.

Siatki cieniujące montuje się również do ochrony upraw.
Siatki cieniujące montuje się również do ochrony upraw. (fot. Adobe Stock)

Materiały i trwałość siatki cieniującej

Siatki cieniujące wykonane są z polipropylenu, polietylenu (HDPE) lub polichlorku winylu (PVC). Wszystkie są odporne na korozję i czynniki atmosferyczne: wodę, grad, wiatr i zabrudzenia.

Najtrwalszy jest polipropylen, dlatego siatki z niego wykonane posłużą najdłużej, jednak jeśli zależy nam na ekologii, to najlepiej wybrać siatkę z HDPE – również są trwałe, a do tego są najmniej szkodliwe dla środowiska.

Dodatkowo siatki maskujące mają stabilizator UV, więc są również odporne na promieniowanie słoneczne. To oznacza, że nie tylko zachowują swoje właściwości, ale i estetyczny wygląd i żywy kolor na długie lata.

Rozmiar i montaż siatki maskującej

W wyborze siatki cieniującej najważniejszy jest dobór odpowiedniego rozmiaru – znaczenie ma zarówno wysokość, jak i długość. Siatki maskujące dostępne są w rolkach o długości 10, 20, 50 i 100 m.

Standardowe siatki mają wysokość: 1 m, 1,2 m, 1,5 m, 1,7 m i 2 m, ale można też kupić osłony w innych rozmiarach, a w razie potrzeby siatkę można docinać. Przy zakupie trzeba też wybrać gęstość siatki, która jednocześnie wpływa na stopień zacienienia, który może wynosić od 40 do 95%.

Montaż siatki cieniującej jest bardzo prosty i intuicyjny, a co więcej nie wymaga żadnych narzędzi. Brzegi siatki mają specjalne oczka montażowe, przez które za pomocą opasek zaciskowych można przymocować siatkę.

Siatki maskujące dostępne są w rolkach o długości 10, 20, 50 i 100 m.
Siatki maskujące dostępne są w rolkach o długości 10, 20, 50 i 100 m. (fot. Adobe Stock)

Kolor i estetyka siatki osłonowej

Siatki osłonowe dostępne są w różnych kolorach, ale najpopularniejsze są: zielone, brązowe i czarne. Zielone siatki maskujące najczęściej wykorzystuje się w ogrodzie, gdyż doskonale współgrają z roślinami, co czyni je prawie niewidocznymi.

Czarne i brązowe świetnie wyglądają na balkonach i ogrodzeniach, ale kolor siatki należy dobrać do indywidualnego stylu zabudowy, aby całość prezentowała się estetycznie i spójnie.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Pielęgnacja i konserwacja siatki

Największą zaletą siatki cieniującej jest jej wysoka trwałość i długa żywotność – siatka wytrzyma bez problemu kilka sezonów. Nie ma też potrzeby prowadzenia żadnej konserwacji, gdyż materiały są odporne na czynniki zewnętrzne.

Jedyne, co trzeba robić, to dbać o jej czystość. Ewentualne zabrudzenia najlepiej usuwać ściereczką i ciepłą wodą z szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej siatki cieniującej jest niezwykle ważny, aby dobrze się ona prezentowała i przede wszystkim była trwała. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na: rozmiar, stopień zacienienia, materiał, z jakiego jest wykonana i kolor. Montaż siatki cieniującej jest bardzo prosty i można go wykonać samodzielnie.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!