Ten oprysk działa na wszystkie szkodniki. 1 preparat zwalcza problem i zapobiega inwazji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Ten oprysk działa na wszystkie szkodniki. 1 preparat zwalcza problem i zapobiega inwazji

W obliczu wyzwań, jakie stawia przed nami współczesne ogrodnictwo i rolnictwo, kluczowe staje się znalezienie efektywnych, a jednocześnie bezpiecznych środków ochrony roślin. Przybliżamy działanie wszechstronnego preparatu, który może ułatwić Twoją walkę ze szkodnikami.

aktualizacja: 2024-02-06 11:17:00
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Co to jest Mospilan?
 • Z czym można łączyć Mospilan?
 • O jakiej porze pryskać Mospilanem?
 • Jak długo działa Mospilan w roślinie?

Co to jest Mospilan 20 SP?

Mospilan 20 SP, zawierający acetamipryd, to nowoczesny insektycyd z grupy neonikotynoidów. Charakteryzuje się wysoką skutecznością w zwalczaniu szkodników ssących i żerujących, takich jak mszyce, czerwce, czy śmietka kapuściana. Działa poprzez zakłócenie normalnego funkcjonowania układu nerwowego owadów, co prowadzi do ich szybkiego odstraszania i eliminacji.

Mospilan 20 SP to środek ochrony roślin stosowany przeciwko różnorodnym szkodnikom w uprawach warzyw, owoców, a także roślin ozdobnych. Jest to insektycyd systemiczny, który działa poprzez kontakt i spożycie, skutecznie zwalczając mszyce, zwójki, różne gatunki gąsienic zjadających liście, pchełki, chowacze, gnatarze, wciornastki, śmietki, opuchlaki, oraz inne szkodniki. Mospilan charakteryzuje się szybkim działaniem i długotrwałą ochroną roślin.

Zalecane dawkowanie Mospilanu 20 SP różni się w zależności od rodzaju uprawy i celowanego szkodnika, przy czym standardowo stosuje się go w rozcieńczeniu z wodą. Na przykład, dla zwalczania mszyc w uprawach grusz czy sałaty zaleca się stosowanie 1,25g środka na 5-9 litrów wody na 100m^2, podczas gdy dla ochrony roślin ozdobnych przed szkodnikami jak strąkowiec grochowy czy wciornastek tytoniowiec, zaleca się użycie 4g środka na 10 litrów wody.

Z czym można łączyć Mospilan?

Mospilan 20 SP, jako środek ochrony roślin, może być łączony z innymi pestycydami i środkami ochrony roślin, aby zwiększyć skuteczność zwalczania szkodników lub rozszerzyć zakres działania na inne problemy, takie jak choroby roślin. Jednak zawsze przed połączeniem Mospilanu 20 SP z innymi środkami należy dokładnie zapoznać się z etykietami produktów i upewnić się, że mieszanka jest bezpieczna i zalecana przez producentów obu środków.

Kilka ogólnych zasad przy mieszaniu środków ochrony roślin z Mospilanem 20 SP obejmuje:

 1. Test mieszalności: Przed zastosowaniem na większą skalę zaleca się wykonanie testu mieszalności na małej ilości środków, aby upewnić się, że nie dojdzie do reakcji chemicznej, która mogłaby zmniejszyć skuteczność działania lub zaszkodzić roślinom.

 2. Zgodność z etykietami: Należy sprawdzić etykiety wszystkich środków, które planuje się łączyć, aby upewnić się, że ich połączenie jest zalecane i nie ma przeciwwskazań do takiego działania.

 3. Kolejność mieszania: Jeśli etykiety produktów lub zalecenia producenta określają konkretną kolejność dodawania środków do zbiornika opryskiwacza, należy jej przestrzegać. Zazwyczaj najpierw dodaje się produkty w formie stałej, a następnie płynne.

 4. Uwaga na pH wody: pH wody używanej do mieszania może wpływać na stabilność i skuteczność niektórych środków ochrony roślin. Warto upewnić się, że pH wody jest odpowiednie dla wszystkich składników mieszanki. 

O jakiej porze pryskać Mospilanem?

Optymalna pora dnia do aplikacji Mospilanu 20 SP, podobnie jak w przypadku wielu innych środków ochrony roślin, zależy od kilku czynników, w tym od warunków pogodowych, cyklu życia szkodników oraz specyfiki preparatu. Chociaż konkretne zalecenia mogą się różnić, istnieją ogólne wytyczne, które pomagają zwiększyć skuteczność działania insektycydu i minimalizować ryzyko dla roślin, użytkowników oraz środowiska:

 1. Unikaj pryskania w najgorętszej części dnia: Wysokie temperatury, zwłaszcza w połączeniu z dużą intensywnością światła słonecznego, mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia roślin (fytotoksyczność) oraz przyspieszać parowanie środka, co zmniejsza jego skuteczność. Najlepiej unikać aplikacji środków ochrony roślin w godzinach południowych, kiedy to słońce jest najmocniejsze.

 2. Rano lub wieczorem: Aplikacja wczesnym rankiem lub późnym popołudniem/wieczorem, kiedy temperatury są niższe, a intensywność światła słonecznego jest umiarkowana, jest zazwyczaj bardziej korzystna. Takie warunki nie tylko zmniejszają ryzyko uszkodzenia roślin, ale również pozwalają na lepsze przyleganie środka do powierzchni rośliny i dłuższe działanie przed ewentualnym wyparowaniem.

 3. Kiedy szkodniki są najbardziej aktywne: Warto również uwzględnić cykl życia i aktywność celowanych szkodników. Niektóre szkodniki, jak mszyce, mogą być bardziej aktywne w określonych porach dnia, co może wpłynąć na skuteczność aplikacji.

 4. Unikaj pryskania podczas silnego wiatru: Silny wiatr może rozpraszać środek poza docelowym obszarem, zmniejszając skuteczność oprysku i zwiększając ryzyko zanieczyszczenia środowiska.

 5. Sprawdź prognozę pogody: Unikaj aplikacji przed deszczem, który może zmyć środek z roślin przed jego wchłonięciem i działaniem. Zazwyczaj zaleca się, aby między opryskiem a spodziewanym deszczem minęło co najmniej kilka godzin, co pozwoli na odpowiednie przyleganie i absorpcję środka przez rośliny.

Dokładne zalecenia dotyczące optymalnej pory aplikacji Mospilanu 20 SP mogą być zawarte na etykiecie produktu lub w dokumentacji technicznej dostarczonej przez producenta. Zawsze warto przestrzegać tych wskazówek, aby zapewnić maksymalną efektywność i bezpieczeństwo stosowania.

Jak długo działa Mospilan w roślinie?

 Czas działania Mospilanu 20 SP w roślinie może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj uprawy, dawka, warunki pogodowe, a także rodzaj i presja szkodników. Mospilan, jako insektycyd systemiczny, jest wchłaniany przez rośliny i transportowany w ich tkankach, co pozwala na długotrwałą ochronę przed szkodnikami.

Generalnie, Mospilan może chronić rośliny przez okres od kilku dni do kilku tygodni. Jego efektywność i czas działania mogą być przedłużone, gdy warunki są sprzyjające, tj. gdy nie występują intensywne opady deszczu, które mogłyby zmyć środek z powierzchni roślin przed jego wchłonięciem, oraz gdy dawka została prawidłowo dostosowana do rodzaju uprawy i szkodnika.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Adobe Stock

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!