- Czy buda dla psa powinna być ocieplona?
- Jak ocieplić budę dla psa?
- Jakie wymiary powinna mieć buda dla psa?
- Czym wyścielić budę dla psa?
- Ile kosztuje buda dla psa?

Czy buda dla psa powinna być ocieplona?
Jednym z podstawowych warunków, jakie powinna spełnić buda dla psa, jest jej prawidłowe ocieplenie. Domek dla naszego przyjaciela powinien chronić skutecznie przed mrozem oraz wilgocią. Dzięki temu buda zapewni komfortowe warunki, również podczas niesprzyjającej pogody.
Na rynku znajdziemy wiele modeli bud dla psa - są dostępne w różnych wymiarach oraz wykonane z rozmaitych materiałów. Warto zwrócić na to szczególną uwagę ponieważ buda powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także trwała i odporna na każde warunki atmosferyczne.
Jak ocieplić budę dla psa?
Istnieje wiele sposobów na dodatkowe ocieplenie budy dla psa. W tym celu możemy wykorzystać maty izolacyjne dostępne w sklepach budowlanych. Ich montaż jest bardzo łatwy, a w razie potrzeby szybko je także zdemontujemy.
Oprócz mat warto rozważyć dodatkowe ocieplenie powierzchni budy panelami ze styropianu. Ten materiał sprawdzi się idealnie ponieważ bardzo dobrze ochroni budę przed wychłodzeniem oraz zawilgoceniem.
Buda dla psa najczęściej wykonana jest z drewna. Świetnym wyborem będzie położenie dwóch warstw drewna, pomiędzy którymi zastosujemy warstwę materiału izolacyjnego. Wówczas buda będzie dodatkowo ocieplona. Można wykorzystać w tym celu wspomniany już styropian czy kupione w sklepie maty izolacyjne.
Dach budy dla psa można pokryć papą lub gontem bitumicznym - to materiał wykazujący bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, łatwy w montażu i stosunkowo niedrogi.
- Jak ukryć kosz na śmieci na posesji?
- Jak zbudować kuchnię ogrodową?
- Czas na inteligentne ogrody!
- Jak ukryć szambo w ogrodzie?
Jakie wymiary powinna mieć buda dla psa?
Według obowiązujących przepisów, buda powinna zapewnić psu wygodę w każdej pozycji - zarówno gdy leży zwinięty w kłębek, jak i podczas swobodnego wyciągnięcia się. Buda nie powinna też być zbyt duża bo wtedy będzie się szybciej wychładzać.
Przed wykonaniem czy zamówieniem budy, powinniśmy dokonać odpowiednich pomiarów. Będą to: wysokość psa w kłębie, długość i szerokość czworonoga zwiniętego w kłębek. Każdy z otrzymanych wyników mnożymy przez 1,4 - dzięki temu otrzymamy wymiary optymalnej budy dla naszego przyjaciela.
Czym wyścielić budę dla psa?
Zabezpieczenie budy z zewnątrz to jednak nie wszystko - bardzo ważne jest także przygotowanie odpowiedniej wyściółki w środku. Jeśli dopiero stawiamy budę, możemy zadbać o to, żeby styropian znalazł się również pod podłogą, stanowiąc w ten sposób dodatkową warstwę izolacyjną.
Wejście do budy można dodatkowo osłonić elastycznym materiałem (np. kawałkiem ponacinanej wykładziny), która pozwoli psu swobodnie wchodzić i wychodzić z budy, chroniąc jej wnętrze przed zacinającym deszczem lub śniegiem.
Podłogę budy można wyścielić słomą, która oprócz dodatkowego ocieplenia dobrze pochłania wilgoć - koce oraz inne legowiska mogą szybko stawać się mokre.
Ile kosztuje buda dla psa?
Na cenę budy dla psa ma wpływ kilka czynników: rozmiary, materiały użyte do jej wykonania czy dodatkowe opcje. Trzeba pamiętać, że budy wykonane z lepszych materiałów i z dodatkową warstwą izolacyjną będą droższe, ale też lepiej się sprawdzą i posłużą na lata.
Można też kupić budę ogrzewaną, która jest jednym z najdroższych wariantów. Zwykle koszt budy dla psa wynosi od 200 do 600 złotych.
Opracowanie: Sebastian Malinowski
Fot. otwierająca: Adobe Stock
Dodaj komentarz