Koszt budowy domu 2021

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 38-48 minut
Koszt budowy domu 2021

Według kosztorysu redakcyjnego koszt budowy domu w 2021 roku wyniesie 368 200 zł. Omawiamy projekt IDA z pracowni Dobre Domy.

Wybudowanie stanu surowego - kosztorys na 2021 rok

Bardzo trudno prognozować jak będzie wyglądała sytuacja branży budowlanej w 2021 r. Na razie ten segment rynku okazał się dość odporny na zamieszanie spowodowane epidemią koronawirusa. Kryzysu nie widać, ceny raczej rosną niż spadają. Przy czym drożeje w pierwszym rzędzie robocizna, a na budowach wręcz brakuje rąk do pracy. Natomiast co do materiałów sytuacja nie jest wcale jednoznaczna. Cena części z nich się specjalnie nie zmieniła od kilku lat. Co uwzględniając inflację oznacza, że są nawet relatywnie tańsze. Podobnie choćby okna o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej (niskim współczynniku U) są tańsze niż kiedyś.

Przedstawiamy kosztorys budowy domu dla projektu IDA z pracowni Dobre Domy!

W chwili pisania tego tekstu - jesienią 2020 r. - jesteśmy tuż przed wprowadzeniem nowych przepisów odnośnie izolacyjności przegród i norm zużycia energii przez budynki, czyli tzw. Warunków Technicznych 2021 (WT2021), lecz wybrany przez nas projekt już je spełnia.

Brakuje nam "tylko" wykonawców. Jak ich znaleźć? W najlepszej sytuacji są ci, którzy mogą wynająć ekipę z polecenia - która niedawno pracowała na budowie u kogoś z rodziny lub znajomych. Jednak od razu trzeba uprzedzić, że niedobór pracowników powoduje, że rotacja w ekipach jest bardzo duża. Po pół roku może być i tak, że ten sam jest jedynie szef i jego pomocnik, a pozostałych sześciu to zupełnie nowi ludzie.

Dlatego koniecznie ustalmy dokładnie nie tylko zakres, ale i harmonogram zleconych prac. Zaś płatności powinny być ściśle powiązane właśnie z ich postępem. Bardzo ważne żeby ustalić i spisać konkretnie, co mają obejmować zlecane prace. Bowiem takie pojęcia jak "stan surowy" czy "stan deweloperski" nie mają jasnych, powszechnie przyjętych definicji.

Przy okazji trzeba dodać, że my na potrzeby redakcyjnego kosztorysu do etapu stanu surowego zaliczyliśmy zarówno wykonanie izolacji cieplnej podłogi na gruncie, jak i izolacji zewnętrznych ścian dwuwarstwowych. Wprawdzie najczęściej wykonuje się to później, ale bez uwzględnienia tych ociepleń nie miałoby najmniejszego sensu porównywanie typowych fundamentów i jedynie podkładu podłogowego, z izolowaną cieplnie płytą fundamentową, która od razu stanowi podłogę na gruncie. Podobnie nie miałoby sensu porównywanie ścian dwuwarstwowych bez ocieplenia i wykończenia ze wznoszonymi na gotowo trójwarstwowymi.

Łączny koszt zasadniczych elementów stanu surowego zamkniętego wraz z ociepleniem to przynajmniej 224 000 zł.

Roboty ziemne i fundamenty - koszty wykonania

Dom nie ma podpiwniczenia, żelbetowe ławy sięgają poniżej poziomu przemarzania gruntu, na nich wznosi się izolowane od zewnątrz styropianem o obniżonej nasiąkliwości ściany fundamentowe. Jednak pamiętajmy, że dostosowanie fundamentu do warunków panujących na konkretnej działce jest z założenia częścią adaptacji projektu katalogowego.

Podłoga na gruncie to także standard - podkład betonowy na zagęszczonym gruncie, izolacja przeciwwilgociowa, 15 cm styropianu i wylewka podłogowa (jastrych). Jastrych jest dość cienki (5 cm) i przydałoby się go nieco pogrubić (o 1,5-2,0 cm), jeżeli zechcemy zrobić wodne ogrzewanie podłogowe, którego projekt nie przewiduje. Różnica z pozoru niewielka, ale trzeba ją uwzględnić ustalając wysokość otworów drzwiowych oraz skrajnych stopni schodów.

Alternatywą wobec typowego fundamentu jest wykonanie płyty fundamentowej. Jeszcze kilka lat temu stosowano ją przede wszystkim na gruntach o słabej nośności. Obecnie jest wybierana coraz chętniej nie tylko w takiej sytuacji. Posadowienie na płycie pozwala bowiem znacznie ograniczyć zakres prac ziemnych i przyspieszyć wykonanie stanu surowego. Płytę zawsze projektuje się indywidualnie, ale zwykle usługę odpowiedniego przeprojektowania oferują firmy specjalizujące się w wykonaniu płyt.

FUNDAMENT MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Roboty ziemne, fundamenty, podłogi na gruncie wraz z ociepleniem 27 500 22 000 49 500
rozwiązanie alternatywne
Płyta fundamentowa 31 000 20 000 51 000

Ściany zewnętrzne - koszty wykonania

Projekt przewiduje wzniesienie ścian zewnętrznych jako dwuwarstwowych. Mur nośny to bloczki silikatowe, 18 cm styropianu i tynk cienkowarstwowy. Na fragmentach ścian zasugerowano użycie okładziny z płytek kamiennych przyklejanych do ocieplenia, a także desek. My jednak założyliśmy użycie tynku cienkowarstwowego na całości. Wielu inwestorów najpewniej i tak się na to zdecyduje, urozmaicając elewację jedynie innym kolorem czy fakturą tynku.

Dla tych, którzy gotowi są wydać więcej przeznaczone są nie tylko płytki elewacyjne z bardzo różnych materiałów (klinkier, włókno-cement, żywice polimerowe itd.). Wówczas warto zastanowić się również nad wzniesieniem ścian jako trójwarstwowych. Z zastrzeżeniem, że wymaga to bardzo dużej ingerencji w projekt, w postaci odmiennych fundamentów. Co do samych ścian zewnętrznych i ich ceny to warto zdawać sobie sprawę, że obecnie nie są one aż tak dużo droższe od dwuwarstwowych.

Najtańszy wariant 3 warstw to użycie na elewację zwykłej (gładkiej) cegły silikatowej, murowanej na zwykłą zaprawę cementowo-wapienną. Cegły klinkierowe i ceramiczne elewacyjne mają zaś najczęściej sporo wyższą cenę. Jednak nie zawsze jest to regułą i czasem za elewację z cegły klinkierowej zapłacimy np. 70 zł/m2 więcej niż za silikat.

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE, WEWNĘTRZNE NOŚNE  MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Ściana dwuwarstwowa (bloczki silikatowe 24 cm, styropian 18 cm, tynk cienkowarstwowy) 34 000 18 000 52 000 
rozwiązanie alternatywne
Ściana trójwarstwowa (pustaki ceramiczne lub bloczki silikatowe 25 cm, styropian 20 cm, cegła silikatowa zwykła 12 cm) 41 000 24 000 65 000
Ściana trójwarstwowa (pustaki ceramiczne 25 cm, wełna mineralna 18 cm, cegła klinkierowa 12 cm) 54 000 27 000 81 000

Stropy - koszty wykonania

W naszym projekcie przewidziano tzw. strop monolityczny, czyli wykonywany na budowie ze zbrojonego betonu. Nie ma specjalnie sensu próbować go zmieniać na inny rodzaj. Jest tu bowiem sporo podciągów, żelbetowa płyta balkonowa, ukształtowany z uskokiem strop nad garażem. Tak naprawdę więc zastosowanie np. stropu gęstożebrowego (Teriva i podobne) i tak byłoby możliwe tylko nad częścią budynku. Całość i tak należałoby ostatecznie wykonać jako konstrukcję mieszaną z elementami żelbetowymi.

Warto jednak się zastanowić nad sensem wykonywania balkonu. Doświadczenie uczy, że jest to element bardzo ceniony w mieszkaniach w bloku. Jednak w domu z tarasem i ogrodem jest zwykle praktycznie nie wykorzystywany. Za to w naszym klimacie często przysparza kłopotów z odpadającymi płytkami, przeciekającymi obróbkami itd. Nawet rezygnując z niego można zaś zachować drzwi balkonowe w pokojach na poddaszu, zabezpieczając je odpowiednią barierą (tzw. balkon francuski, portfenetr). Balkon stanowi ponadto zadaszenie nad tarasem. Tu warto się zastanowić, czy chcemy je mieć ze względu na nasłonecznienie samego tarasu oraz salonu. Zasadnicze znaczenie ma w tym momencie orientacja budynku względem stron świata na naszej działce. Uprzedźmy jednak, że rezygnacja z balkonu wymaga uzyskania zgody autora projektu.

STROPY I ELEMENTY ŻELBETOWE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Strop monolityczny 26 000 9000 35 000
rozwiązanie alternatywne
Strop gęstożebrowy 27 000 7500 34 500
Strop prefabrykowany - filigran 31 000 5500 36 500

Dach i pokrycie - koszty wykonania

Dach jest bardzo prosty - dwuspadowy i o niewielkiej rozpiętości. To generalnie konstrukcja krokwiowo-jętkowa, czyli taka, która poza oparciem na ścianach zewnętrznych nie wymaga podpór. Dzięki temu słupy ani inne elementy nie utrudniają zagospodarowania poddasza.

Prostota konstrukcji przekłada się na niewielkie zużycie materiałów i możliwość zastosowania dowolnego pokrycia. Projekt przewiduje przy tym dachówkę ceramiczną, a więc pokrycie ciężkie. Zmiana pokrycia nie spowoduje więc problemów z niedostateczną wytrzymałością.

Jedynym nietypowym elementem jest niewielka lukarna z oknem doświetlającym łazienkę. Ten element, oczywiście, komplikuje nieco konstrukcję i zwiększa koszty. Chociaż nie w sposób zasadniczy. Jednak rezygnacja z lukarny i zastąpienie jej oknem dachowym może być uzasadniona, czy wręcz pożądana, jeżeli ta połać dachu będzie najlepsza do ułożenia instalacji PV lub kolektorów słonecznych. Lukarna bowiem jest w takiej sytuacji kłopotliwym elementem zacieniającym panele. Rezygnacja z jej budowy także wymaga zgody autora projektu.

KONSTRUKCJA DACHU, POKRYCIE I ORYNNOWANIE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Konstrukcja dachu 7500 8000 15 500
Podkład, orynnowanie, podbitki, akcesoria 4500 5500 10 000
Pokrycie dachówką ceramiczną 9500 9500 19 000
rozwiązanie alternatywne
Pokrycie blachodachówką 7000 7500 14 500

Okna, drzwi, brama garażowa - koszty wykonania

Okna są dość liczne i o zróżnicowanej wielkości. Jednak żadne z nich nie jest szczególnie duże. Nawet mocno przeszklona ściana salonu przy wyjściu na taras składa się z kilku mniejszych przeszkleń (w tym 2 stałych). Nie ma tu więc modnych ostatnio ogromnych tafli szkła, ani nawet drzwi przesuwnych. Stąd i dość niska cena za stolarkę zewnętrzną. Osiągnięto bardzo dobry efekt bez komplikacji i dużych kosztów.

STAN SUROWY ZAMKNIĘTY MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Roboty ziemne i fundamenty  27 500 22 000 49 500
Ściany zewnętrzne 34 000 18 000 52 000
Stropy i elementy żelbetowe 26 000 9000 35 000
Konstrukcja dachu 7500 8000 15 500
Podkład, orynnowanie 4500 5500 10 000
Pokrycie dachu 9500 9500 19 000
Okna, drzwi zewnętrzne 28 000 7000 35 000
Kominy 6000 2000 8000
RAZEM 143 000 81 000 224 000

Przeciętne ceny robocizny na etapie wznoszenia stanu surowego:

 • murowanie ścian zewnętrznych jednowarstwowych 65 zł/m2;
 • murowanie ścian zewnętrznych dwuwarstwowych 50 zł/m2;
 • murowanie ścian zewnętrznych trójwarstwowych 50-100 zł/m2;
 • układanie gontów bitumicznych 40 zł/m2;
 • układanie blachy lub blachodachówki 40-60 zł/m2;
 • układanie dachówki ceramicznej lub cementowej 60 zł/m2;
 • ocieplenie ścian (dla ścian dwuwarstwowych) z tynkiem 50 zł/m2.

Wydatki na instalacje - kosztorys na 2021 rok

Pośrednicy nieruchomości żartują, że zasadniczy wpływ na cenę domu lub mieszkania mają 3 czynniki: miejsce, położenie i lokalizacja. Wbrew pozorom jest w tym dużo racji także, gdy zaczniemy się przyglądać nakładom, jakie trzeba ponieść na wykonanie instalacji. Nie chodzi tylko o różnicę w kosztach przyłączy, zależnie od ich długości. Podstawową kwestią jest sama możliwość ich wykonania. Bo co z tego, że przyłącze kanalizacyjne da się wykonać za 2000-4000 zł, jeżeli na naszej działce w ogóle nie wchodzi ono w grę?

Wtedy pozostaje nam wykonanie szamba (drogiego w eksploatacji), albo przydomowej oczyszczalni (wymagającej znacznie większej inwestycji). O ile na tę ostatnią opcję w ogóle pozwala plan zagospodarowania lub decyzja o warunkach zabudowy. Są to jednak rzeczy związane nie z budynkiem, lecz z samą działką. I to jaki akurat projekt domu wybierzemy nie ma znaczenia.

Dlatego w naszej wycenie budowy nie uwzględniamy kosztów zapewnienia:

 • prądu;
 • gazu ziemnego;
 • wody;
 • kanalizacji.

Pokazujemy jednak pewną wariantowość rozwiązań. Przykładowo różne sposoby ogrzewania, cenę szamba albo oczyszczalni przydomowej. Daje to bowiem pewne wyobrażenie o rozpiętości cen, z którą musimy się liczyć. Na pocieszenie dla tych, którzy nie mają dostępu do mediów i w związku z tym muszą wydać więcej na studnię, oczyszczalnię czy pompę ciepła, trzeba przypomnieć, że za to najpewniej zapłacili mniej za działkę.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Z kolei to ile będą kosztować instalacje układane wewnątrz domu, tak naprawdę w bardzo ograniczonym stopniu zależy od jego wielkości, np. powierzchni użytkowej. Znacznie ważniejszy jest układ pomieszczeń. Szczególnie sanitarnych - łazienek, kuchni, kotłowni. Ich zgrupowanie - sąsiedztwo przez ścianę, czy układ jedno nad drugim - znakomicie ułatwia wykonawstwo, skraca niezbędne rurociągi, ogranicza liczbę kominów z kanałami wentylacyjnymi, czy pionów kanalizacyjnych. A każdy taki element to tak naprawdę cała lista powiązanych ze sobą kosztów. Przecież każdy komin wentylacyjny to nie tylko pustaki i zaprawa do ich połączenia, ale również przepusty przez strop i dach, obróbki na styku z pokryciem dachu, tynki itd.

W tym miejscu autorom wybranego projektu należą się słowa uznania. Bowiem wszystkie pomieszczenia wymagające doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków - łazienka, toaleta, kuchnia, kotłownia zostały zgrupowane.

Dzięki temu rurociągi wodne i kanalizacyjne są krótkie i proste. Ułatwiło to też znakomicie wykonanie wentylacji grawitacyjnej - w całym domu są tylko dwa kominy z kanałami wentylacyjnymi.

Według redakcyjnego kosztorysu wykonanie instalacji wewnętrznych to przynajmniej 49 300 zł.

Ogrzewanie - koszty wykonania

W projekcie zaproponowano dwa warianty ogrzewania - kocioł na pelety (z podajnikiem) lub kocioł gazowy zasilany gazem z sieci. Oba mają współpracować tylko z grzejnikami ściennymi, bez podłogówki. Instalacja jest bardzo prosta. Zaś kotłownia, chociaż niewielka (ok. 2 × 2 m2), wystarczy na potrzeby obu rodzajów kotła. Ma przy tym wyjście przez garaż, dobre w przypadku kotła na paliwa stałe, który wymaga przecież przynoszenia opału i wynoszenia popiołu.

Jednak w przypadku ogrzewania gazowego pojawia się kłopot związany z wejściem w życie nowych Warunków Technicznych (WT2021). Zaostrzają one nie tylko wymagania związane z izolacyjnością ścian czy okien, które akurat nasz projekt spełnia bez problemu. Ponadto będzie obowiązywał obniżony limit maksymalnego zapotrzebowania na energię pierwotną - EP. A nowe wymogi dom spełnia już tylko w wersji z ogrzewaniem peletami, które są traktowane jako paliwo odnawialne.

Podkreślmy, że nie chodzi tu o mniejsze zużycie energii za którą płacimy, ale o mniejszy wpływ na środowisko w postaci emisji dwutlenku węgla. Trzeba od razu wyjaśnić, że obowiązujące obecnie przepisy wprawdzie zniosły obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej w przypadku domów budowanych na własny użytek, ale projekt i tak musi zawierać tzw. projektowaną charakterystykę energetyczną. A ta musi musi odpowiadać przepisom budowlanym, w tym wymogom WT2021.

Obniżenie wskaźnika EP przy ogrzewaniu gazowym będzie wymagać zastosowania OZE (np. kolektorów słonecznych), zmiany wentylacji z grawitacyjnej na mechaniczną z rekuperatorem itp. Jednak instalacja z kolektorami to dodatkowy wydatek nawet 10 000 zł. Wentylacja mechaniczna zaś 15 000-20 000 zł. Przy czym wykonanie tej ostatniej instalacji wymaga sporych zmian. Dlatego zdarza się, że projektanci stosują też pewną sztuczkę. Mianowicie w bilansie uwzględniają też działanie kominka (np. 20% niezbędnego ciepła). A drewno, jako paliwo odnawialne, znacząco obniża wskaźnik EP domu.

INSTALACJA GRZEWCZA MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem na pelety (biomasę) 18 000 8000 26 000
rozwiązanie alternatywne
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem gazowym kondensacyjnym na gaz ziemny 13 000 8000 21 000
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem gazowym na LPG i własnym zbiornikiem 21 000 9000 30 000
Instalacja centralnego ogrzewania z powietrzną pompą ciepła 28 000 8000 36 000

Wentylacja - koszty wykonania

Projekt przewiduje wentylację grawitacyjną. Koszty jej wykonana są bardzo niskie, głównie ze względu na zasygnalizowane wcześniej zgrupowanie pomieszczeń sanitarnych. Do tego jeszcze kanały wentylacyjne nie tylko są zgrupowane po kilka, ale ponadto nie tworzą osobnych kominów. Towarzyszą tym i tak wzniesionym na potrzeby kotła i kominka. To najprostsza i najtańsza możliwa wersja. W efekcie w całym domu są zaledwie 2 kominy. Nie psują one ustawności pomieszczeń na poddaszu i właściwie nie zwiększają kosztu obróbek blacharskich w miejscach przejścia przez pokrycie dachowe - tam i tak byłyby potrzebne. O ile, oczywiście, nie rezygnujemy z kominka i kotła (np. na rzecz pompy ciepła).

Mając już wzniesione kominy, jedyne co musimy dodać na potrzeby wentylacji to nawiewniki w oknach. Na kominach więc praktycznie nie oszczędzimy, jeżeli zdecydujemy się na wentylację mechaniczną z rekuperatorem. To jednak duża zmiana w projekcie.

Pamiętajmy też koniecznie o doprowadzeniu powietrza do wkładu kominowego. Przewidziano poprowadzenie stosownego kanału pod podłogą. Nie będzie on długi, bo kominek znajduje się blisko ściany zewnętrznej.

Ewentualnie można zastanowić się nad zmianą zaproponowanego w projekcie kominka z narożnego (z boczną szybą) na prostszy, z przeszklonym jedynie frontem. Narożny wygląda bardziej efektownie, ale boczne przeszklenie - gorące w trakcie palenia - wypada od strony szlaku komunikacyjnego na styku holu, salonu i kuchni. Dla dzieci - tych mniej ostrożnych przecież mieszkańców - to potencjalnie niebezpieczne.

W wariancie z szybą jedynie od frontu można też zamienić miejscami kominek i komin (obracając ten ostatni o 90°). Wówczas jego część wystająca ponad dach będzie niższa. W takiej wersji, zamiast doprowadzenia powietrza kanałem pod podłogą, można je zrobić wprost przez ścianę zewnętrzną.

INSTALACJA WENTYLACYJNA MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Wentylacyjna grawitacyjna 1000 800 1800
rozwiązanie alternatywne
Wentylacyjna mechaniczna z rekuperatorem 12 000 5000 17 000

Woda i kanalizacja - koszty wykonania

Wewnętrzna instalacja wodno-kanalizacyjna jest tu bardzo prosta, a rurociągi krótkie. W związku z tym wybrany rodzaj materiałów (miedź czy tworzywa) nie będzie miał istotnego wpływu na koszty. Piony kanalizacyjne są zaledwie 2 i to położone blisko siebie. Warto jedynie się zastanowić czy zgodnie z projektem prowadzić przyłącze wodociągowe przez całą długość garażu. I tak prowadzi ono do kotłowni. Wodociąg można wprowadzić bezpośrednio tam. Będzie to uzasadnione, szczególnie jeżeli nie wykonamy przewidzianego w projekcie ogrzewania garażu.

Rurociągi ciepłej wody są krótkie, w związku z tym nie ma konieczności wykonywania cyrkulacji c.w.u. Prawdopodobnie zda egzamin nawet przepływowe podgrzewanie wody przez kocioł gazowy. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zasobnik c.w.u., warto kupić wersję wiszącą. Zaoszczędzi nam to nieco miejsca, a kotłownia nie jest duża. Tym bardziej, jeśli będziemy mieć studnię i trzeba będzie wygospodarować nieco przestrzeni także na zbiornik hydroforowy.

INSTALACJA WOD-KAN MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Instalacja wodna zasilana z wodociągu 3000 2500 5500
Instalacja kanalizacyjna, odprowadzenie ścieków do sieci 1500 2500 4000
rozwiązanie alternatywne
Instalacja kanalizacyjna, odprowadzenie ścieków do szamba 4500 3000 7500
Instalacja kanalizacyjna, odprowadzenie ścieków do oczyszczalni przydomowej 9500 4000 13 500 

Instalacja elektryczna i alarmowa - koszty wykonania

Projekt nie przewiduje szczególnie skomplikowanej instalacji elektrycznej ani automatyki. Nie ma tam też urządzeń o szczególnie dużym poborze prądu, np. przepływowych ogrzewaczy wody. Pamiętajmy jednak, że jeżeli zdecydujemy się na kuchenkę elektryczną to chwilowe zapotrzebowanie na moc wzrośnie o kilka kW. Przynajmniej kilkanaście tysięcy będzie kosztowało za to wykonanie tzw. instalacji inteligentnej. Ale te projektuje się już indywidualnie.

INSTALACJE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem na pelety 18 000 8000 26 000
Wentylacja grawitacyjna 1000 800 1800
Instalacja wodno-kanalizacyjna 4500 5000 9500
Instalacja elektryczna i alarmowa 7000 5000 12 000
RAZEM 30 500 18 800 49 300

Najlepiej od razu przedstawić potencjalnemu wykonawcy konkretny projekt i na jego podstawie ustalać ceny za instalacje. Stawki za tzw. punkt nadają się jedynie do bardzo wstępnych szacunków:

 • instalacja c.o. z montażem grzejnika 300 zł/punkt;
 • instalacja sanitarna (woda zimna/ciepła, odpływ) 200 zł/punkt;
 • "biały" montaż 100-200 zł/punkt;
 • instalacja elektryczna 50 zł/punkt;
 • instalacja wodociągowa 100 zł/punkt;
 • instalacja kanalizacyjna 100 zł/punkt;
 • obmurowanie brodzika prostego 150 zł;
 • obmurowanie brodzika narożnego 200 zł;
 • obmurowanie wanny prostej 200 zł;
 • obmurowanie wanny narożnej 250 zł;
 • wkucie rur w ścianę z cegły 50-100 zł/m.

Prace wykończeniowe - kosztorys na 2021 rok

Przed nami finał budowy - prace wykończeniowe. Dom nabiera ostatecznego kształtu, a wnętrza charakteru. Dobrze, jeżeli mamy już jakąś spójną wizję całości - stylu, kolorystyki itd. Równocześnie musimy pamiętać o pewnych ograniczeniach. Jeżeli zdecydowaliśmy się jednak na ogrzewanie podłogowe to gruby drewniany parkiet wprawdzie też da się ułożyć, ale będzie to wyzwanie dla wykonawcy. O takim wykończeniu powinniśmy też zawczasu poinformować instalatora. Z kolei w strefie wejścia, w holu, przy drzwiach tarasowych, czy przy kominku najlepiej wybrać materiały bardzo odporne zarówno na ścieranie jak i na zabrudzenie (np. gres).

Takie przykłady można mnożyć, a wybierając spośród naprawdę ogromnej palety dostępnych materiałów nie zapominajmy, że powinny nie tylko się nam podobać, ale muszą także charakteryzować się pożądaną w danym miejscu trwałością i odpornością na uszkodzenia. To przestroga dla przeprowadzających się z bloku. W domu z ogrodem musimy się liczyć z tym, że przynajmniej na parter wniesiemy na butach piasek, ziemię, śnieg, czy przynajmniej rosę z trawy.

Drugim poważnym czynnikiem, z którym przyjdzie nam się zmierzyć będą ograniczone fundusze. Koszt wielu wymarzonych materiałów wykończeniowych okazuje się jednak zbyt wygórowany. Tym bardziej, że rozpiętość cen jest ogromna. Płytki podłogowe możemy kupić zarówno za 40 jak i 400 zł/m2. A górnej granicy właściwie nie ma. My staraliśmy się uwzględniać materiały w umiarkowanej cenie, ale przy tym dobrej jakości. Przy tym sam wybór materiału pomiędzy dostępnymi materiałami i technologiami potrafi drastycznie wywindować cenę.

Był to jeden z powodów dla których nasz kosztorys nie uwzględnia wykończenia:

 • tarasu na gruncie;
 • balkonu nad tarasem;
 • tarasu nad garażem.

W wersji zaproponowanej w projekcie, z balustradami ze stali nierdzewnej i wypełnieniem ze specjalnego laminowanego szkła (odpornego na stłuczenie), to koszt przynajmniej 20 000 zł. Jednak trzeba się liczyć z tym, że część budujących zdecyduje się powiększyć przewidziany niewielki taras na gruncie (ok. 16,5 m2), albo zrezygnuje z balkonu. Do tego rozpiętość cen płytek, drewna, kostki czy kompozytów, których można użyć do wykończenia jest ogromna.

Według założeń kosztorysu redakcyjnego prace wykończeniowe pochłoną przynajmniej 94 900 zł.

Ścianki działowe - koszty wykonania

Projekt przewiduje ścianki działowe z podobnego materiału jak ściany nośne - bloczków silikatowych na zaprawie cementowo-wapiennej. Oczywiście, odpowiednio cieńszych. Mają one bardzo dużą gęstość, co daje wysoką wytrzymałość oraz rewelacyjną izolacyjność akustyczną. Ciepłochronność jest słaba, lecz w przypadku ścian wewnętrznych pomiędzy ogrzewanymi pomieszczeniami nie ma to znaczenia (ściany sąsiadujące z garażem i tak są ocieplone).

Jeśli zechcemy, możemy je zastąpić pustakami lub cegłami ceramicznymi. Wytrzymałość stropu i podkładu podłogowego na gruncie będzie wystarczająca. Jednak taka zmiana ma sens chyba tylko, jeśli zdecydujemy się budować cały dom z ceramiki, a nie z silikatów. Koszt będzie praktycznie ten sam. Ceramikę i silikaty można też łączyć.

Oczywiście, da się wznieść ściany działowe także jako szkieletowe, z poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych. Będzie to nawet nieco tańsze. Jednak trudno znaleźć dobre uzasadnienie dla takiej zmiany. Podstawowy atut lekkiej zabudowy - możliwość łatwego usunięcia istniejących ścianek i zaaranżowania nowego podziału przestrzeni - akurat w tym projekcie trudno wykorzystać. Na parterze ścian działowych jest w ogóle bardzo mało, a i na poddaszu z 3 sypialniami i 1 łazienką, niczego lepszego niż zaprojektowano raczej nie wymyślimy.

ŚCIANKI DZIAŁOWE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Ścianki z bloczków silikatowych (z tynkiem) 8900 6500 15 400
rozwiązanie alternatywne
Ścianki z pustaków ceramicznych (z tynkiem) 8300 6500 14 800
Ścianki szkieletowe z płyt gipsowo-kartonowych 7700 4100 11 800

Ocieplenie poddasza - koszty wykonania

Dach jest prosty, dwuspadowy, z jedną lukarną, poddasze zaś nie jest duże (niespełna 6 × 12 m). Ale całe możemy efektywnie wykorzystać za sprawą wysokiej ścianki kolankowej (nieco ponad 1,5 m) oraz znacznego spadku połaci (45°). Warunki są bardzo dobre do ułożenia typowego ocieplenia z wełny mineralnej pomiędzy krokwiami oraz na dodatkowym ruszcie poniżej nich. Potem folia paroizolacyjna i płyty g-k. Nie ma załamań dachu ani trudno dostępnych niskich skosów.

W projekcie zasugerowano jednak użycie, zamiast wełny mineralnej, płyt z twardej pianki izolacyjnej. Jedna warstwa na krokwiach (pod pokryciem), druga zaś pod krokwiami, wykończona płytami gipsowo-kartonowymi. Taka izolacja to materiał o świetnej izolacyjności – λ zaledwie 0,023 wobec ok. 0,035 wełny. Jednak bardzo drogi, w cenie ok. 1000 zł/m3. Dlatego płyty z pianki stosuje się tam, gdzie grubość izolacji musi być niewielka, albo gdy układamy ją wyłącznie na krokwiach, pozostawiając widoczną z poddasza więźbę. Tu jednak żaden z tych przypadków nie zachodzi.

Natomiast zastosowanie pianki zamiast wełny mineralnej podniosłoby koszt ocieplenia o ponad 100 zł/m2 dachu (przy zachowaniu tej samej izolacyjności). Sumarycznie to duża różnica, nawet 10 000 zł.

Tynki, gładzie, farby - koszty wykonania

Tynki wewnętrzne przewidziano jako tradycyjne cementowo-wapienne, dodatkowo wyrównane gładzią. To dobre i trwałe rozwiązanie, bo taki tynk cechuje duża wytrzymałość na uszkodzenia oraz na działanie wilgoci. Pod tymi względami ma on przewagę nad coraz popularniejszymi tynkami gipsowymi. Te z kolei nakłada się trochę łatwiej, szybciej wysychają i łatwiej je wygładzić. Ale lepiej ich nie stosować w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności (łazienki, pralnie). Musimy zdecydować, które cechy są dla nas ważniejsze. Trzeba jednak dodać, że jeżeli planujemy zastosowanie gładzi, różnica chropowatości samego tynku przestaje się praktycznie liczyć.

W nowym domu, na dużych powierzchniach surowych ścian i sufitów zdecydowanie warto polecić nakładanie tynków z agregatu, z wykorzystaniem gotowych mieszanek o gwarantowanej jakości. Założyliśmy, że ściany i sufity będą w większości malowane. Tylko w łazience, toalecie i kuchni zostaną ułożone płytki na ścianach. Ale tych ostatnich będzie w tym domu niewiele (35-40 m2). Koszt gładzenia i malowania będzie znaczny, bo pamiętajmy, że wymagają go także sufity i skosy poddasza. Ponadto surowy tynk wymaga szczególnego potraktowania. Najpierw trzeba go pokryć gruntem, który wzmocni podłoże i wyrówna jego chłonność. Dopiero po tym można nakładać farbę.

Podłogi - koszty wykonania

Nasz kosztorys uwzględnia wykonanie tzw. podłogi pływającej na stropie. To jastrych (4-5 cm), ułożony nie bezpośrednio na konstrukcji, lecz na warstwie specjalnego styropianu akustycznego lub wełny mineralnej. Dzięki temu znacznie ograniczamy przenoszenie dźwięków pomiędzy kondygnacjami. Obecnie to praktycznie standardowe rozwiązanie w domach jednorodzinnych.

W przypadku tego projektu warte polecenia jest wykończenie całej podłogi parteru płytkami gresowymi, terakotowymi lub kamiennymi. Układanie parkietu lub paneli jest tu ryzykowne ze względu na obecność kominka, wyjścia na taras oraz połączenie z kuchnią. Ponadto zastosowanie różnych materiałów oznacza konieczność wykonania dylatacji pomiędzy nimi oraz dopasowania poziomów wykończonej podłogi. Na poddaszu proponujemy parkiet lub panele. Jednak tu mamy pełną swobodę. Tym bardziej, że w budynku nie przewidziano ogrzewania podłogowego.

Uwaga! Kupując materiały do wykończenia poddasza musimy sprawdzić jaka jest powierzchnia mierzona po podłodze. W projektach podaje się bowiem powierzchnię użytkową, na poczet której części pomieszczeń o wysokości od 1,4 do 2,2 m uwzględnia się tylko w 50%, zaś poniżej 1,4 m - pomija się w ogóle.

OKŁADZINY PODŁOGOWE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Panele podłogowe i płytki ceramiczne 7500 5600 13 100
rozwiązanie alternatywne
Parkiet drewniany i płytki ceramiczne 10 000 8200 18 200

Schody - koszty wykonania

Projekt właściwie narzuca jedyny rozsądny kształt i wymiary schodów. Bez rewolucji w układzie wnętrz trudno tu coś zmienić. Proponowane schody mają stopnie zabiegowe na obu końcach. Ich wykonanie będzie więc umiarkowanie trudne. Projekt przewiduje zrobienie ich jako żelbetowych. To rozsądny wariant. Ze względu na umiejscowienie w budynku sama ich konstrukcja nie będzie wyeksponowana. O efekcie wizualnym, ale też o cenie, zadecyduje więc wybrany materiał wykończeniowy.

SCHODY MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Schody żelbetowe wykończone drewnem krajowym 8500 3500 12 000
rozwiązanie alternatywne
Schody żelbetowe wykończone płytkami (gres) 4000 3500 7500
Schody drewniane 15 000 2000 17 000
WYKAŃCZANIE MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Ścianki działowe (bez tynku) 6000 3000 9000
Tynki i gładzie 8500 11 000 19 500
Farby, grunty 6800 8500 15 300
Wylewka podłogowa na stropie 2500 3000 5500
Okładziny podłogowe i ścienne 9500 7600 17 100
Schody 8500 3500 12 000
Ocieplenie poddasza 5500 3000 8500
Drzwi wewnętrzne 6000 2000 8000
RAZEM 53 300 41 600 94 900

Przeciętne ceny robocizny na etapie wykańczania domu:

 • murowanie ścianek działowej z pustaków lub bloczków 25 zł/m2;
 • wykonanie ścianki działowej z płyt g-k z wyciszeniem z wełny mineralnej 35 zł/m2 (z materiałami 100 zł/m2);
 • wykonanie sufitu podwieszanego (wyciszonego wełną mineralną) z płyt g-k 50 zł (z materiałem 100 zł);
 • wykonanie zabudowy nietypowej (elementy łukowe) 150 zł/m2;
 • tynkowania tynkiem tradycyjnym 25 zł/m2 (z materiałem);
 • wykonanie suchych tynków (płyty g-k) 30 zł/m2;
 • położenie gładzi ze szlifowaniem 15 zł/m2;
 • wylewka posadzki wraz z izolacją 40 zł/m2;
 • cienkowarstwowa posadzka samopoziomująca 25 zł/m2;
 • ułożenie parkietu (z cyklinowaniem i lakierowaniem) 60-100 zł/m2;
 • ułożenie mozaiki (z cyklinowaniem i lakierowaniem 40-80 zł/m2);
 • ułożenie desek (typ Barlinek) 50 zł/m2;
 • cyklinowanie bezpyłowe 30 zł/m2;
 • cyklinowanie bezpyłowe i olejowanie 60 zł/m2;
 • cyklinowanie bezpyłowe i lakierowanie 60 zł/m2;
 • ułożenie wykładziny dywanowej - bez klejenia 30 zł/m2;
 • ułożenie wykładziny dywanowej - z klejeniem 40 zł/m2;
 • ułożenie paneli podłogowych 40 zł/m2;
 • ułożenie terakoty 60-80 zł/m2;
 • ułożenie glazury 40-100 zł/m2 (zależnie od rozmiaru płytek);
 • wykonanie półki z glazury 100 zł/m.b.;
 • ułożenie paneli ściennych lub boazerii 20 zł/m2.

Opracowanie cen i komentarz Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Mundos (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Meto

30 Gru 2020, 07:28

Nieprawda - koszt zaniżony co najmniej o 30 procent.

time image

Gość LOl

27 Gru 2020, 09:57

Zależy ile umiesz zrobić sam i kogo znasz :)

time image

17 Gru 2020, 18:40

Dnia 25.03.2018 o 22:32, przemaswrobel napisał: Wczoraj rozliczyłem się z hydraulikiem za 1 etap instalacji 11tys zł ( rozprowadzenie rur pod grzejniki, doprowadzenia do zlewów pryszniców bojlera, kotła itp, odpływy, piony, naczynko na strychu, odpowietrzenia, 2x geberit, ...

Dnia 20.10.2020 o 09:54, Gość Iwona napisał: Ja was proszę kto to pisze kto to liczy. Przecież te ceny i koszta daleko odbiegają od rzeczywistości. Wiem co mówię jestem w trakcie budowy. Proponuję zatem rozwinąć temat i podzielić się doświadczeniem. ...

time image

17 Gru 2020, 15:24

Dnia 20.10.2020 o 09:54, Gość Iwona napisał: Ja was proszę kto to pisze kto to liczy. Przecież te ceny i koszty daleko odbiegają od rzeczywistości. Wiem co mówię jestem w trakcie budowy. Witam. Mam pytanie, pisze pan że koszty odbiegają od rzeczywistości- ...

time image

Gość Konrad

29 Lis 2020, 16:04

Nie warto się budować jest już przyklepany podatek katastralny jak to wejdzie to bęndzie jak w wewłoszech ceny domów spadną.

time image

Gość Podpis

21 Lis 2020, 15:33

Coś chyba nie tak skoro materiały kosztują prawie tyle co robocizna. Niby bezrobocie i niskie zarobki w kraju a ceny z kosmosu jakby pracownicy byli na wagę złota z zachodnimi stawkami. PL Jak zwykle 100 lat za murzynami i bez logiki.

time image

Gość Śmieszne

09 Lis 2020, 21:42

9k za cały materiał na dach.. to więźba jest z gałęzi i na to folia

Wszystko zależy od projektu domu. Dom to słowo uniwersalne, ale powierzchnia zabudowy już nie  

time image

Gość Iwona

20 Paź 2020, 07:54

Ja was proszę kto to pisze kto to liczy. Przecież te ceny i koszta daleko odbiegają od rzeczywistości. Wiem co mówię jestem w trakcie budowy.

time image

Gość geodeta

02 Sie 2020, 18:19

ława 70 cm?

time image

03 Lip 2020, 14:24

Witam wszystkich budujacych i mam nadzieje juz szczesliwych posiadaczy swych upragnionych czterech kátów. Czy ktos z okolic Ustki, Slupska tutaj jest i ma doswiadczenie z ekipami budowlanymi? Kogo polecacie, odradzacie? Mam zamiar budowac sie kolo Ustki, ale od kilkunastu lat mieszkam ...

time image

Gość SPRAWDZAM

28 Cze 2020, 20:07

Z rzeczonej pracowni architektonicznej "HORYZONT" zrealizowałem (dla siebie) dom PROWANSJA. Wg projektu 196m2, a z garażem i poddaszem na garderobę 249m2. Wliczyłem garaż i poddasze, bo wszystkie te powierzchnie są ogrzewane podłogowo. Budowałem prawie 10 lat. Czas wziął się ze zwyczajnego ...

time image

Gość romuald

07 Lut 2020, 10:35

ciekawe ile zarabiają tacy drobni deweloperzy co budują bliźniaka 145 metrów (połówka bliźniaka) na działce całkowitej 1000 metrów (czyli po 500 metrów na każdą połowę bliźniaka)....cena jaka widzę za stan deweloperski to 670 tys. zł..... (w Grodzisku Mazowieckim)

time image

28 Sty 2020, 08:56

U mnie SSO: płyta fundamentowa wzmocniona na szkody z rozprowadzoną instalacją co i cwu postawiona na xpsie, sciany silikat 18 i 12, wiązary, krycie wstępne papa+osb+nadbitka wyszło 100tys z czego do wieńca robiliśmy sami. Wiadomo, że pewnie nie wszystko zapisaliśmy wiec mozna sobie ...

time image

Gość Anna

27 Sty 2020, 22:10

Chciałabym, żeby taka była prawda, mam mały prosty dom (120 m2 użytkowej, parterowy z poddaszem użytkowym, ok. 380m3 kubatury), standardowe rozwiązania a ceny za SSO są szacowane przez firmy na ok. 350 tys. - i nie jest to kwestia projektu. kanalizacja w jednej nitce, tylko kilka ścianek ...

time image

Gość mhtyl

06 Sty 2020, 18:31

14 godzin temu, Gość Taki sobie napisał: Taki wyrobnik co robi na czarno i bierze pincet+ oraz inne zasiłki, ukrywa dochody nie płaci ZUS-u, ty go polecasz, klepiesz po plecach bo jest tańszy, a ja muszę za niego i za siebie odprowadzać podatki, płacić ZUS. Biedny ...

time image

Gość Taki sobie

06 Sty 2020, 17:13

Taki wyrobnik co robi na czarno i bierze pincet+ oraz inne zasiłki, ukrywa dochody nie płaci ZUS-u, ty go polecasz, klepiesz po plecach bo jest tańszy, a ja muszę za niego i za siebie odprowadzać podatki, płacić ZUS .

time image

Gość mhtyl

06 Sty 2020, 14:51

2 godziny temu, Gość Taki sobie napisał: Opłać ZUS-y za ludzi, odprowadź podatk,i to zobaczysz ile zarobisz a ile trzeba zapłacić za roboty budowlane, roboty na czarno już się kończą, bierz się za budowlankę. Z tego co piszesz rozumiem że jesteś właścicielem ...

time image

Gość Taki sobie

06 Sty 2020, 12:10

Opłać ZUS-y za ludzi, odprowadź podatk,i to zobaczysz ile zarobisz a ile trzeba zapłacić za roboty budowlane, roboty na czarno już się kończą, bierz się za budowlankę.

time image

Gość Rudy

06 Sty 2020, 11:57

Liczcie koszty razy 2, bo frajerzy z firm budowlanych czekają już na jeleni, którzy zapłacą dwa razy więcej niż chcą.

time image

Gość Ukao

05 Paź 2019, 17:05

Co za ludzie to piszą! Ceny jak za budowę zamku w piaskownicy. Chyba, że za taką fuszerę jak na zdjęciach: Porotherm układany bez zaprawy (wiatr hula), płyta balkonowa 8cm (po roku siądzie), łaty nie zaimpregnowane (wytrzymają 15 lat), na dachu jakaś folia ogrodowa zamiast paro-przepuszczalnej, ...

time image

Gość Ontila

05 Paź 2019, 16:56

Znowu te bzdury! Za takie pieniądze można zrobić utopiona w błocie fuszerkę a nie dom. Liczcie koszty minimum 2* bo inaczej brzydko się zdziwicie!

time image

Gość Inzagi

12 Wrz 2019, 10:59

W tym roku zaszło trochę zmian w prawie budowlanym nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych oraz obowiązku zgłaszania rozpoczęcia robót budowlanych wystarczy zgłoszenie, ale to dotyczy nie wszystkich obiektów

time image

Gość Słoik

29 Lip 2019, 22:20

Do czego wam potrzebne 200 metrowe domy jak macie tylko jedno dziecko lub żadnego?

time image

Gość mhtyl

24 Cze 2019, 14:43

18 godzin temu, fjoonka napisał: Widzę, że dyskusja jest mocno rozwinięta. Nie wiem czy pisze w dobrym miejscu, ale czy ktoś mógłby mi doradzić gdzie znajdę pracownię archotektoniczną, która mogłaby przygotować projekt budowy domu, który spełniałby warunki ...

time image

23 Cze 2019, 20:43

1 minutę temu, fjoonka napisał:  gdzie znajdę pracownię archotektoniczną, która mogłaby przygotować projekt budowy domu, który spełniałby warunki otrzymania dofinansowania m.in na panele słoneczne.  Z informacji które podałaś o tym w jakim regionie ...

time image

23 Cze 2019, 20:39

Widzę, że dyskusja jest mocno rozwinięta. Nie wiem czy pisze w dobrym miejscu, ale czy ktoś mógłby mi doradzić gdzie znajdę pracownię archotektoniczną, która mogłaby przygotować projekt budowy domu, który spełniałby warunki otrzymania dofinansowania m.in na panele słoneczne. ...

time image

Gość

11 Cze 2019, 13:38

3 godziny temu, Gość K napisał: budowa pochlonęła ponad 1 mln złotych,   3 godziny temu, Gość K napisał: Dom 240m2   3 godziny temu, Gość K napisał: góra domu nie ruszona A ...

time image

Gość K

11 Cze 2019, 10:10

380000 chciałabym, żeby to była prawda. Mnie budowa pochlonęła ponad 1 mln złotych, a jeszcze góra domu nie ruszona, o tarasach i pozbruku nawet nie myślę. Dom 240m2

time image

Gość mhtyl

29 Sty 2019, 15:58

10 godzin temu, aaaa napisał: nie od dziś wiadomo, że niektórzy mają z tym problem   Tak, widać czas na kolejną g...oburzę, dawno pewnie nie było.... Bardzo merytoryczna odpowiedź,wnosząca bardzo dużo konkretów do tematu.

time image

29 Sty 2019, 05:24

11 godzin temu, uroboros napisał: Ja widzę na tym planie dwa WCety, dwie wanny, dwie umywalki, pralkę - tyle, że w nienazwanych odpowiednio pomieszczeniach!   Przyjrzyj się uważnie i przyznaj się do błędu! nie od dziś wiadomo, że niektórzy ...

time image

Gość mhtyl

28 Sty 2019, 20:47

Ktoś ułożył jakiś ład i skład po to aby było przejrzyście i prosto ale jak widzę masz inne zdanie. Albo to forum jest forum budowlanym albo bełkotem budowlanym gdzie każdy będzie pisał  jak chciał i nazywał po swojemu swoje niespełnione bliżej nieokreślone wizje. I ...

time image

Gość

28 Sty 2019, 20:24

Można, można! Np. że goście, bawiący się w salonie, chcąc zrobić siusiu, muszą wejść do strefy rodzinnej, do łazienki (oznaczonej: POKÓJ 4,35 m2), albo nawet jeszcze głębiej do drugiej łazienki (oznaczonej: POKÓJ 4,55m2)... Np., że wiatrołap (oznaczony: POKÓJ ...

time image

Gość mhtyl

28 Sty 2019, 20:14

3 minuty temu, uroboros napisał: Chciałem zamieścić ten plan ze wskazówkami gdzie ja widzę sanitariaty, ale wyświetlił mi się komunikat, że mój rysunek jest za duży... Widziałem i widzę, ślepy nie jestem, narysować wszystko można, ale raz jeszcze powtórzę, ...

time image

Gość

28 Sty 2019, 20:06

Chciałem zamieścić ten plan ze wskazówkami gdzie ja widzę sanitariaty, ale wyświetlił mi się komunikat, że mój rysunek jest za duży...

time image

Gość mhtyl

28 Sty 2019, 19:53

2 godziny temu, uroboros napisał: Ja widzę na tym planie dwa WCety, dwie wanny, dwie umywalki, pralkę - tyle, że w nienazwanych odpowiednio pomieszczeniach!   Przyjrzyj się uważnie i przyznaj się do błędu! Proszę Cię, nie bądź smieszny. ...

time image

Gość

28 Sty 2019, 17:44

Ja widzę na tym planie dwa WCety, dwie wanny, dwie umywalki, pralkę - tyle, że w nienazwanych odpowiednio pomieszczeniach!   Przyjrzyj się uważnie i przyznaj się do błędu!

time image

Gość mhtyl

28 Sty 2019, 17:29

2 minuty temu, uroboros napisał: Oba plany przedstawiają ten sam parter budynku. autorka wyraźnie napisała, że pierwszy plan jest wynikiem pracy architekta, a drugi plan chce zanieść - jako wizję swoich poprawek i przemyśleń - do ewentualnych, ostatecznych poprawek ...

time image

Gość

28 Sty 2019, 17:22

mhtyl'u zagalopowałeś się i dalej brniesz - wyluzuj...   Oba plany przedstawiają ten sam parter budynku. autorka wyraźnie napisała, że pierwszy plan jest wynikiem pracy architekta, a drugi plan chce zanieść - jako wizję swoich poprawek i przemyśleń - do ewentualnych, ...

time image

28 Sty 2019, 17:19

Ty no patrz, a ja założyłam nawet większą różnicę niż Przemek89 ,  są na rzutach WC i umywalki i wanny... ale niektórym to trzeba jak krowie na rowie... Pewnie nie dałam tam schodów, bo zamierzam się teleportować między piętrami, właśnie tak.

time image

Gość mhtyl

28 Sty 2019, 16:33

8 godzin temu, aaaa napisał: @mhtyl - po co się tak unosisz?? Czytanie ze zrozumieniem się kłania...chaton w swoim poście wyraźnie pisze, że oddała do projektanta wariant 1, ale jeszcze myśli czy nie zmienić na wariant 2 zresztą, jak spojrzysz ...

time image

28 Sty 2019, 16:33

3 minuty temu, bajbaga napisał: A drabina gdzie jest ? Ten taras z podjazdem ............... też bez drabiny ?

time image

28 Sty 2019, 16:29

A drabina gdzie jest ? Ten taras z podjazdem ............... też bez drabiny ?

time image

Gość mhtyl

28 Sty 2019, 16:21

8 godzin temu, Chaton napisał: Było napisane że to dwa warianty a nie rzut parteru i poddasza , z rzutu też wynikało, każdy średnio inteligentny człowiek zalapie jak widać nie ty. średnio inteligentny człowiek wie, że na parterze znajdują sie łazienki, ...

time image

28 Sty 2019, 11:39

Dnia 10.01.2019 o 14:44, Gość Gość Piotr napisał: Czytam mnóstwo artykułów na temat budowy domu i ceny, które czasami widze, to masakra. Skąd ludzie biorą takie ceny. Na wiosne ruszam z budową domu, pow. całkowita 210 m2, parterowy z poddaszem użytkowym, robocizna ...

time image

28 Sty 2019, 07:53

9 godzin temu, mhtyl napisał: No to wytłumacz mi co pokazuje drugi rzut wklejony przez Ciebie?  Jak chybiony przykład?!!!!!!!!!!!!!! Pisałem i powtórzę, nie masz zielonego pojęcia co wchodzi w całość kosztów dachu a pyszczysz i bronisz swego.  Było ...

time image

28 Sty 2019, 07:48

@mhtyl - po co się tak unosisz?? Czytanie ze zrozumieniem się kłania...chaton w swoim poście wyraźnie pisze, że oddała do projektanta wariant 1, ale jeszcze myśli czy nie zmienić na wariant 2 zresztą, jak spojrzysz na te oba rzuty, to od razu widać, ze to nie może być ...

time image

27 Sty 2019, 21:29

Według mnie różnica w Twoim dachu dwuspadowym a czterospadowy  będzie z 5-8 tyś na plus za dach czterospadowy. Za samą więźbę zapłacisz  za robotę z 2-3 tyś więcej. Dużo bardziej skomplikowana  praca , następnie dachówka kosztuje z 4zł a gąsior kosztuje z 30zł + ...

time image

Gość mhtyl

27 Sty 2019, 20:49

14 minut temu, Chaton napisał: Nie padło tam nigdzie słowo poddasze, bo paść nie mogło. No to wytłumacz mi co pokazuje drugi rzut wklejony przez Ciebie? Jeżeli ktoś wkleja dwa przekroje to pierwszy jest parterem a drugi poddaszem albo piętrem.  Możesz ...

time image

27 Sty 2019, 20:25

Przed chwilą, mhtyl napisał: Nie, to ty masz problemy bo jak się coś wkleja to sie sprawdza, wkleiłaś dewa rzuty jeden parter drugi poddasze i czego się czepiasz? Ja pisze to co widzę a nie to co masz  w głowie. pomyliłaś ? ok, każdy się myli, więc przyznaj się ...

time image

27 Sty 2019, 20:06

32 minuty temu, Chaton napisał:   Nie wiem ile masz kasy ale piszesz o blachodachówce, więc podejrzewam, że mniej niż byś chciał a to bardzo duży dom, 210m2 w parterze to nie przelewki, będzie drogo.   Hehehe, wiadomo   Przy takiej ...

time image

27 Sty 2019, 19:39

https://kb.pl/  https://kb.pl/porady/koszt-budowy-domu-dokladne-wyliczenia/   Kalkulator, kartka, długopis do ręki - i działaj Zgadza się, pomyliłem się o jakieś 20 tys przy kwocie 400tys podczas budowy używając tej strony. Polecam

time image

Gość mhtyl

27 Sty 2019, 19:30

27 minut temu, Chaton napisał: Dwuspadowy 198m2, czterospadowy 197m2 , wyliczone przez firmę od wiązarów według moich życzeń. Żeby było zabawniej dwuspad ma mniejszy kąt nachylenia a i tak wyszło go ciut więcej. Cuda, Panie cuda! Pojęcia zielonego nie ...

time image

27 Sty 2019, 19:29

1 godzinę temu, Kasia Buczyńska napisał: A ja mam pytanie. Jak oszacowali byście całkowity koszt budowy domu parterowego: -powierzchnia użytkowa 160 m + kotłownia 10m + garaż 39m -nieużytkowe poddaszem-technologia: porotherm, bloczki fundamentowe -dach: ...

time image

Gość mhtyl

27 Sty 2019, 19:13

2 minuty temu, Chaton napisał: Masz jakieś problemy z czytaniem ze zrozumieniem , względnie ze wzrokiem. Nie, to ty masz problemy bo jak się coś wkleja to sie sprawdza, wkleiłaś dewa rzuty jeden parter drugi poddasze i czego się czepiasz? Ja pisze to co widzę ...

time image

27 Sty 2019, 19:00

Dnia 26.01.2019 o 13:12, mhtyl napisał: Widzę że sama nie wiesz co chcesz, sorki ale  nie ja zakładałem temat i pokazywałem w nim dwa projekty. Bo jak na moje oko te dwa przekroje  obrazują:  pierwszy parter a drugi poddasze.       To ...

time image

27 Sty 2019, 18:24

2 godziny temu, Kasia Buczyńska napisał: A ja mam pytanie. Jak oszacowali byście całkowity koszt budowy domu parterowego: https://kb.pl/   https://kb.pl/porady/koszt-budowy-domu-dokladne-wyliczenia/   Kalkulator, kartka, długopis do ręki - i działaj

time image

27 Sty 2019, 15:48

A ja mam pytanie. Jak oszacowali byście całkowity koszt budowy domu parterowego: -powierzchnia użytkowa 160 m + kotłownia 10m + garaż 39m -nieużytkowe poddaszem-technologia: porotherm, bloczki fundamentowe -dach: wiązary dachowe, blacho dachówka, dach kopertowy o powierzchni ok ...

time image

Gość mhtyl

26 Sty 2019, 10:12

12 godzin temu, Chaton napisał: Nie planuje użytkowego poddasza, ocieplam  po stropie, sufit z  gk. Nie wiem skąd ten pomysł z użytkowym poddaszem.   Widzę że sama nie wiesz co chcesz, sorki ale  nie ja zakładałem temat i pokazywałem w nim dwa ...

time image

25 Sty 2019, 21:35

Nie planuje użytkowego poddasza, ocieplam  po stropie, sufit z  gk. Nie wiem skąd ten pomysł z użytkowym poddaszem. Okap mam tak samo w dwuspadzie, też go trzeba obrobić. Ja nigdzie nie piszę że ten dach kosztuje tyle samo. Piszę, że będzie drożej ale nie dużo drożej.

time image

Gość mhtyl

25 Sty 2019, 20:58

Ano to mam na myśli że płyta osb to jedno z licznych rozwiązań i wcale nie jest pracochłonne ani skomplikowane, bardziej kłopotliwe jest ułożenie podbitki , a najmniej kłopotliwa jest nadbitka. Jak zrobisz czterospadowy to obróbkę okapu będziesz miała za darmo? Planujesz ...

time image

25 Sty 2019, 20:25

Nie wiem co masz na myśli z tą płytą OSB , przecież jakoś te szczyty obrobić muszę a nie biorę pod uwagę rozwiązań innych niż tynk. Nie przekonam się, bo nie zrobię sobie dwóch dachów i nie porównam. Jakbym dodała robociznę do obróbki szczytów to na bank mi ta różnice ...

time image

Gość mhtyl

25 Sty 2019, 19:54

9 godzin temu, Chaton napisał: Różnica 4tys + w dwuspadowym dochodzi obrobienie szczytów płytą osb co też nie jest super szybkie i proste i też kosztuje, więc przynajmniej na etapie więzby można obalić mit o taniości dachu dwuspadowego.   Masz ...

time image

25 Sty 2019, 18:18

Nie wiem Buster, też jestem ciekawa o ile się rozmine, w międzyczasie pojechałam na skład z projektami dachów i swoimi wyliczeniami , gość od dachów potwierdził mi to. Sama się zdziwiłam, że tak wyszło. Największa różnica jest na drogich dachówkach krańcowych vs. prawie ...

time image

25 Sty 2019, 15:13

1 godzinę temu, Chaton napisał: Właśnie skończyłam wyceniać pokrycie dachówka betonową Nie chcę sugerować że źle liczysz ale żyję już parę lat,trochę budowałem i wiem że początkowe kosztorysy nijak się mają do tego co jest później. Ale ...

time image

25 Sty 2019, 13:52

Właśnie skończyłam wyceniać pokrycie dachówka betonową za materiał wg cen z hurtowni i tu są jaja bo nawet uwzględniając te śmieszne dachówki łącznik potrójny gąsiorów i denka gąsiorów wychodzi tadam... tadam... czterospadowy taniej o 1001zl. 3 razy to liczyłam ,inaczej ...

time image

25 Sty 2019, 13:14

2 godziny temu, Chaton napisał: Różnica 4tys + w dwuspadowym dochodzi obrobienie szczytów płytą osb co też nie jest super szybkie i proste i też kosztuje, więc przynajmniej na etapie więzby można obalić mit o taniości dachu dwuspadowego. Widzę, że próbujesz ...

time image

25 Sty 2019, 12:24

sama różnica  w cenie więźby, to pikuś....popatrz na różnice  kosztów pokrycia np. dachówki, do tego wykończenia poddasza - zakładając, że to dom z poddaszem użytkowym to jest ocieplenie skosów, kartongipsy......ale nie wiem czy takie porównywania mają sens, bo każde ...

time image

25 Sty 2019, 10:36

Wracając do tematu cen 2019 oraz porównania cen dachów 2 i 4 spadkowego właśnie zrobiłam  wycenę wiązarów w firmie w dwóch wariantach. Dach 200m2 , zawiera montaż i cenę podaje brutto. Zadaszam dokładnie to :     Dwuspadowy- 27tys Czterospadowy -31tys Różnica ...

time image

22 Sty 2019, 14:59

17 minut temu, solange63 napisał: Wszystkie płytki, które kupiłam do siebie były deptane, oblewane i oglądane z różnej perspektywy.  Czyli tak jak radziłem. Ważne żeby ten mat nie był ani ciut szorstki, to musi być śliskie jak nie powiem co. 21 ...

time image

22 Sty 2019, 14:39

43 minuty temu, demo napisał: Doświadczenie to chyba masz małe bo dopiero budujesz, a i z racji wieku. Matowe też mogą być bardzo trudno czyszczące, więc lepiej uważać i przed zakupem sprawdzić. Co ma budowanie do doświadczenia z różnymi materiałami ...

time image

22 Sty 2019, 14:14

Na matowych brud się mniej rzuca w oczy, a ze lśniących łatwiej zmyć. Trzeba coś wybrać.

time image

22 Sty 2019, 13:46

14 godzin temu, solange63 napisał: Nauczona doświadczeniem: wszystkie matowe lub półmatowe. Doświadczenie to chyba masz małe bo dopiero budujesz, a i z racji wieku. Matowe też mogą być bardzo trudno czyszczące, więc lepiej uważać i przed zakupem sprawdzić.

time image

21 Sty 2019, 22:44

7 godzin temu, demo napisał: Kafli jest ci teraz ogromny wybór - to fakt. Z moich doświadczeń niestety wynika że tanie kafle zawsze były goowno warte. Takie za 30-40 zł nie muszą być brzydkie, ale prawie na pewno będą jakościowo raczej słabe. Ja ...

time image

21 Sty 2019, 20:19

4 godziny temu, bobiczek napisał:   Nie ma reguły chyba. Coś w tym jest szczególnie biorąc pod uwagę twardość. Też mam jedne taniutkie a twarde jak diabli.          Ja to mam alergię na tzw. pół-polery bo te miejsca niepolerowane potrafią ...

time image

21 Sty 2019, 15:45

Nie wiem od czego to zależy, ale z doświadczenia mam tak. Fajne, baaaardzo drogie, ale i niezłe baaaaardzo tanie sprawdziły się. A takie na ten przykład nie tanie, nie najdroższe z Tubądzina, położone w łazience na podłodze - odpryski mają po zetknięciu z rozbitym flakonem ...

time image

21 Sty 2019, 15:34

Kafli jest ci teraz ogromny wybór - to fakt. Z moich doświadczeń niestety wynika że tanie kafle zawsze były goowno warte. Takie za 30-40 zł nie muszą być brzydkie, ale prawie na pewno będą jakościowo raczej słabe. Ja to chyba mam do kafli jakiegoś pechola, bo nawet ...

time image

21 Sty 2019, 12:58

11 minut temu, aaaa napisał: każdy jest trochę inny i ma inne gusta,priorytety....i jeszcze zdolności adaptacyjne (jak przyciśnie i nagle trzeba sie dostosować do nowej rzeczywistości...) Tak. Widać to nawet tutaj. Ja wolałam mieć lepsze wnętrze, niż dach. ...

time image

21 Sty 2019, 12:38

każdy jest trochę inny i ma inne gusta,priorytety....i jeszcze zdolności adaptacyjne (jak przyciśnie i nagle trzeba sie dostosować do nowej rzeczywistości...)

time image

21 Sty 2019, 10:57

27 minut temu, solange63 napisał:   zaczekaj na wykończeniówkę... Niestety w najniższym przedziale cenowym praktycznie nie ma wyboru. Średnia półka jest w cenie wysokiej sprzed 2 lat. Uświadomiłam to sobie wybierając płytki do domu. No i ...

time image

21 Sty 2019, 09:49

11 godzin temu, Chaton napisał: Właśnie pisząc poprzedni post zdałam sobie sprawę że po części też się dokładam do tego trendu. Zawsze myślałam, sledząc różne fora budowlane,  że kto jak kto ale ja nie będę zwracać uwagi na takie pierdoły jak estetyka ...

time image

21 Sty 2019, 08:54

Zacząłem budowę w 2017 roku, większość prac robią ekipy i aktualna cena wszystkiego co mam zrobione to 230 000 PLN. A dom ma 125 m2, poddasze użytkowe, dach dwuspadowy, zrobione wszystkie instalacje po domu (bez kotłowni), tynki, wylewki, ocieplone poddasze, zrobiony strych. Tak, ...

time image

20 Sty 2019, 21:53

Właśnie pisząc poprzedni post zdałam sobie sprawę że po części też się dokładam do tego trendu. Zawsze myślałam, sledząc różne fora budowlane,  że kto jak kto ale ja nie będę zwracać uwagi na takie pierdoły jak estetyka i wybiore dach dwuspadowy bo taniej i przecież ...

time image

19 Sty 2019, 05:21

19 godzin temu, Chaton napisał: . Żeby było śmieszniej to często do tego wszystkiego leci piec na węgiel, wszak kotłowni nikomu nie pokazujemy. Wszystko to  w statystykach podnosi średnią cenę a nie jest niezbędne do wygodnego (choć nie komfortowego) życia. To ...

time image

18 Sty 2019, 09:26

Wyższe koszty budowy domu wynikają również z tego że statystycznie wyszze są oczekiwania. Ludzie cuduja bo zwykły prosty dom nie spełnia już swojej roli, czyli nie tylko zapewnienia schronienia użytkownikowi ale też prestiżu. Stąd się bierze sięganie po coraz droższe rozwiązania. ...

time image

17 Sty 2019, 20:26

20tys za istalaccje elektryczna to bardzo dużo.Ile punktów planujesz w tym domu?

time image

11 Sty 2019, 18:18

Od 1 stycznia 2017 roku zaczął obowiązywać II etap zmian, który ponownie obniżył współczynnik U przenikania ciepła ścian zewnętrznych. Dziś nie może być on wyższy niż 0,23 W/m2K. Od 2021 roku współczynnik U nie będzie mógł przekroczyć 0,2 W/m2K. Zmiany w sprawie warunków ...

time image

11 Sty 2019, 17:22

Czemu zaraz "hejtują"? Ja bym napisał "powątpiewają w realność".

time image

Gość mhtyl

11 Sty 2019, 16:17

Czytam i nie wiem czy przez niektórych zazdrość przemawia że Piotr chce wybudować tanio domek bo z góry hejtują jego wyliczenia bo sami wydali więcej? Za ile wybuduje za tyle wybuduje i tyle. Nic nie wiadomo na jaki standard wykończenia domu Piotr postawił, może będzie miał ...

time image

11 Sty 2019, 14:07

19 minut temu, aaaa napisał: bobiczek - zapominasz o takim "drobnym detalu" - ten do którego dziennika linkujesz to 93,5m2, i do tego Przemek89 sam pisze żeby być konsekwentnym, to trzeba do tego dodać koszt działki. A wyżej Piotr pisze wyraźnie ...

time image

11 Sty 2019, 13:44

bobiczek - zapominasz o takim "drobnym detalu" - ten do którego dziennika linkujesz to 93,5m2, i do tego Przemek89 sam pisze   Dnia 20.07.2017 o 00:20, Przemek89 napisał: No i wszystko powoli się kończy również jest to mój ostatni  wpis do dziennika.  Dziękuje ...

time image

11 Sty 2019, 09:55

Jest dobry i wiarygodny dziennik dotyczący kosztów i samej budowy. Działka za darmo sprezentowana przez rodziców. Powierzchnia użytkowa domu 93,5 m2. Polecam poczytać, może będzie przydatne w odniesieniu do własnych planów budowy.     20 godzin temu, ...

time image

11 Sty 2019, 09:50

Mnóstwo jest tez takich domów na portalach nieruchomości: 200m2, wykończona połowa pod klucz połowa developerski , kuchnia najtańsze meble, często kilka szafek, jedna łazienka wykonczona, otoczenie w powijakach, sprzedają bo brakło tych 100-150tys żeby jakoś zamieszkać a kredytu ...

time image

11 Sty 2019, 09:27

  Dodam jeszcze (na wypadek gdyby ktoś się bardzo zapalił na budowę po wpisie gościa Piotra), że jego obliczenia są bardzo mizerne, a wręcz żadne. Napisał, że zapłaci za robociznę 62 tysiące. Nie podał dokładnie za co. Domyślam się, że za SSO. Nie podał kosztów ...

time image

11 Sty 2019, 09:09

Przed chwilą, aaaa napisał: Jednak odniosę się do tego postu...bo widzę bardzo mocne oderwanie od rzeczywistości. Ceny działek są bardzo zróżnicowane, w miastach drogo - przepraszam za określenie - na zadupiach tanio. Więc jak się buduje na zadupiu, to będzie ...

time image

11 Sty 2019, 07:07

17 godzin temu, Gość Gość Piotr napisał: Czytam mnóstwo artykułów na temat budowy domu i ceny, które czasami widze, to masakra. Skąd ludzie biorą takie ceny. Na wiosne ruszam z budową domu, pow. całkowita 210 m2, parterowy z poddaszem użytkowym, robocizna wyceniona ...

time image

11 Sty 2019, 06:05

16 godzin temu, Gość Gość Piotr napisał: Chetnie poczytam kto ma coś jeszcze do powiedzenia. Można zejść do takich stawek za pobudowanie i wykończenie domu , wystarczy tylko ...............................nie zapłacić wykonawcom . I w hurtowniach budowlanych ...

time image

Gość

10 Sty 2019, 22:43

2 godziny temu, Gość Piotr napisał: ja buduje mały parterowy pow. 65 stan surowy zamknięty mnie wyniósł 72 tys:) To już 1100 zł za 1 m2... A działka?, a uzbrojenie? I jeszcze wykończenie... na pewno wyjdzie pod 3 tys. za metr...

time image

Gość Piotr

10 Sty 2019, 19:54

ja buduje mały parterowy pow. 65 stan surowy zamknięty mnie wyniósł 72 tys:)

time image

Gość

10 Sty 2019, 17:41

3 godziny temu, Gość Gość Piotr napisał: 300 tys za dom 100m2 i więcej, gdzie w tej cenie spokojnie można postawić dom 150-160m2. Bierz się za deweloperkę i tak buduj... takie ceny, tzn 2000 za 1 m2 i to jeszcze z działką i uzbrojeniem - to tylko ...

time image

10 Sty 2019, 13:59

12 minut temu, Gość Gość Piotr napisał: Czytam mnóstwo artykułów na temat budowy domu i ceny, które czasami widze, to masakra. Skąd ludzie biorą takie ceny. Na wiosne ruszam z budową domu[...]   Chetnie poczytam kto ma coś jeszcze do powiedzenia. Ja ...

time image

Gość Gość Piotr

10 Sty 2019, 13:44

Czytam mnóstwo artykułów na temat budowy domu i ceny, które czasami widze, to masakra. Skąd ludzie biorą takie ceny. Na wiosne ruszam z budową domu, pow. całkowita 210 m2, parterowy z poddaszem użytkowym, robocizna wyceniona na 50 tys zł brutto plus za dach 12 tys brutto. A ludzie ...

time image

30 Gru 2018, 15:42

1 godzinę temu, Gość damian napisał: Czy ma ktoś z forumowiczów do polecenia z czystym sumieniem ekipę budowlaną. Chcę budować od wakacji dom 134m pod Pruszkowem. Byle nie ogrzewanie na paliwo stałe, bo to mija się z celem.

time image

Gość damian

30 Gru 2018, 14:01

Czy ma ktoś z forumowiczów do polecenia z czystym sumieniem ekipę budowlaną. Chcę budować od wakacji dom 134m pod Pruszkowem.

time image

Gość seba

10 Gru 2018, 14:17

U mnie 120m2 uzytkowej oraz 20 m2 garaz z kotlownią koszt sso materiał i robocizna 105 000zł.

time image

Gość inwestor

08 Paź 2018, 18:01

dom w aksamitkach 2n 120metrow +garaz, stan surowy zamkniety , gazobeton dachowka na dachu , stropodach betonowy , ocieplony , cena materialu 85000, dom budowany dla siebie systemem gospodarczym

time image

28 Lip 2018, 13:09

50 minut temu, Gość Dmn napisał: Tylko wiecie ze eko groszek to tak naprawdę miał bardziej lub mniej przesiany  Miał to drobny węgiel i wcale nie musi być gorszym od tzw węgla, potrzebuje tylko innej techniki spalania by było ono efektywne i w miarę czyste.

time image

Gość Dmn

28 Lip 2018, 12:15

Tylko wiecie ze eko groszek to tak naprawdę miał bardziej lub mniej przesiany !i bez pyłu niby!wiec co to za ekologia.skoro to nie jest nic nowego!lepszego.coś nad czym pracowali ludzie żeby było lepsze! Masakra!i piec za 10 tys pod to!i w nim nawet nie zapalisz drewnem!

time image

05 Kwi 2018, 17:36

co to jest "przyłącz"? Bo na każdym dokumencie jest "przyłącze"

time image

05 Kwi 2018, 11:12

Nie obrażam, tylko obnażam,  nikt nie zmusi Cię do wymiany jednego śmieciucha na inny kocioł na węgiel.   

time image

05 Kwi 2018, 09:37

49 minut temu, animus napisał: kotlarze szarpią kasę,  a barany wymieniają.     to, że mieszkasz w regionie, gdzie nie ma takiego obowiązku, nie oznacza od razu, że musisz obrażać wszystkich pozostałych, gdzie taki obowiązek istnieje (uchwała sejmiku)

time image

05 Kwi 2018, 08:46

A komu potrzebny taki kocioł?  Kociołek 5 klasa to już przeżytek, teraz tylko ECODESIGN, a za chwilę będą 6,7,8 klasy itd.... do tego ustawy nakazujące wymianę, cena kotła rośnie  z klasą, interes się kręci, kotlarze szarpią kasę,  a barany wymieniają.   To wyciąganie ...

time image

05 Kwi 2018, 05:06

50 minut temu, aaaa napisał: a są kotły zasypowe 5 klasy? bo nowe w regionie, to tylko 5 klasa może być przecież...   Z tego co wiem jest przynajmniej jeden

time image

05 Kwi 2018, 04:14

a są kotły zasypowe 5 klasy? bo nowe w regionie, to tylko 5 klasa może być przecież...  

time image

03 Kwi 2018, 16:33

34 minuty temu, animus napisał: Bo ty jesteś miłośnikiem węgla. Można tak powiedzieć  Oczywiście aspekt ekologiczny nie jest dla mnie nieistotny, dlatego chętnie wezmę kocioł klasy 5, 6, 10 czy innej, jeśll znajdzie się ktoś (czyt. państwo), kto ...

time image

03 Kwi 2018, 15:57

56 minut temu, MrTomo napisał:   Wolałbym wymienić swój zasypowy kocioł węglowy na ... zasypowy węglowy, nawet klasy 5-tej, jeśli mi gmina dopłaci. Bo ty jesteś miłośnikiem węgla.  

time image

03 Kwi 2018, 14:55

58 minut temu, aaaa napisał: a to źle? W mojej opinii zamienił stryjek siekierkę na kijek Wolałbym wymienić swój zasypowy kocioł węglowy na ... zasypowy węglowy, nawet klasy 5-tej, jeśli mi gmina dopłaci.

time image

03 Kwi 2018, 13:55

22 godziny temu, MrTomo napisał: W mojej też. Super program. Dopłata 95% Zamiana kopciucha na kocioł na pellet. Podziękowania a to źle? rodzina ma ekogroszkowy kocioł z podajnikiem 3 klasy (ledwo zipie, ciągle z nim są jakieś ...

time image

Gość gawel

02 Kwi 2018, 20:20

4 godziny temu, MrTomo napisał: W mojej też. Super program. Dopłata 95% Zamiana kopciucha na kocioł na pellet. Podziękowania No nie, u mnie nie ma narzuconego  źródła może byc i PC    " Informacja dla Mieszkańców Gmina ...

time image

02 Kwi 2018, 15:51

4 minuty temu, gawel napisał: obecnie n p w mojej gminie są super programy obejmujące termomodernizację i ekologiczne źródła ogrzewania pod warunkiem wyeliminowania kopciucha, jest jeden warunek trzeba mieć zakończoną budowę. W mojej też. Super program. Dopłata ...

time image

Gość gawel

02 Kwi 2018, 15:45

1 godzinę temu, przemaswrobel napisał: W moim przypadku to jedyny słuszny typ ogrzewania (koszty) jak zreszta u wszystkich w naszej miejscowości (żeby nie powiedzieć we wsi), nie licząc śmieciuchów hehe Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka   Zanim ...

time image

02 Kwi 2018, 13:40

Jakiś typ ogrzewania? To nazywasz myśleniem, zanim sięgnąłeś po projekt domu, powinieneś już wybrać jego sposób ogrzewania.    Potem to tylko kłopoty i to nie male, każda adaptacja domu do pozbycia się "węgla" z domu, pociąga za sobą koszty w większości nie do przebrnięcia ...

time image

02 Kwi 2018, 12:58

2 godziny temu, przemaswrobel napisał:     Spoko, rób jak uważasz, tylko w całej swojej mądrości zaproponuj coś lepszego. Może jakieś konkrety nie ogólniki. Mam pytanie: mieszkasz w bloku? Jeśli możesz to nie ubliżaj nikomu w swoich ...

time image

02 Kwi 2018, 10:42

Ja odebrałem to raczej jako przestrogę. Generalnie uważam, że animus ma duuużżo racji w tym co napisał.   Pewnie, że jest dużo racji, wszystko drożeje ekogroszek, pellet, brykiet, drzewo żadne odkrycie ameryki a jakiś typ ogrzewania domu trzeba wybrać. Sąsiad ma kocioł na ...

time image

02 Kwi 2018, 10:33

Ja odebrałem to raczej jako przestrogę. Generalnie uważam, że animus ma duuużżo racji w tym co napisał.  

time image

02 Kwi 2018, 10:28

A gdzie tu widzisz jakieś ubliżanie?  W domyśle jestem w gronie idiotów noszących wory z ekogroszkiemWysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

time image

02 Kwi 2018, 10:27

5 minut temu, przemaswrobel napisał: Jeśli możesz to nie ubliżaj nikomu w swoich wypowiedzach A gdzie tu widzisz jakieś ubliżanie? 

time image

02 Kwi 2018, 10:20

Z niewiedzy w społeczeństwie, już na etapie wyboru projektu domu, trudno jest potem pozbyć się tego typu ogrzewania. Wydałeś kasę na zepsuty dom, to "popularne budowanie".   Zauważasz, że popularne rozwiązanie ogrzewania,:scratching:a nie powiązałeś ceny z popytem, ceny tego ...

time image

02 Kwi 2018, 10:12

Dnia 31.03.2018 o 23:16, przemaswrobel napisał: Piec z zasobnikiem na ekogroszek, pellet czy inny owies to bardzo popularne wydaje mi się rozwiazanie, no chyba, że masz taką pracę, że stać na gaz czy pompę geotermalną, kwestia wyboru... Po co się załamywać.. Wysłane ...

time image

31 Mar 2018, 22:02

15 minut temu, przemaswrobel napisał: Możesz być spokojny , ten sam elektryk podłączał mi prąd od skrzynki do domu (ma wszystkie uprawnienia) i się pod wszystkim podpisał, przeszło, prąd podłączyli, mam już normalną taryfę i już pare miesięcy płacę. Także ...

time image

31 Mar 2018, 21:49

  Ja nie szukam żadnej dziury,wręcz przeciwnie , odpowiedz tylko na moje pytanie z postu  #140 Tak tylko dla spokojności mojego sumienia Pozdr Wojciech Możesz być spokojny , ten sam elektryk podłączał mi prąd od skrzynki do domu (ma wszystkie uprawnienia) i się pod wszystkim ...

time image

31 Mar 2018, 21:43

21 minut temu, przemaswrobel napisał: Ktoś Wam płaci za szukanie dziury w całym? Jak ktoś robi od 6 do 14 w dużej firmie jako elektryk, a po pracy dorabia na wlasnej działalności to chyba nikomu nic do tego, no a jak komuś wystarcza etat a reszte dnia spędzać ...

time image

31 Mar 2018, 21:16

Ktoś Wam płaci za szukanie dziury w całym?Jak ktoś robi od 6 do 14 w dużej firmie jako elektryk, a po pracy dorabia na wlasnej działalności to chyba nikomu nic do tego, no a jak komuś wystarcza etat a reszte dnia spędzać przed Tv to mi to też nie przeszkadza...Piec z zasobnikiem ...

time image

31 Mar 2018, 20:34

Dnia 21.11.2017 o 22:42, przemaswrobel napisał: Dom pod liczi 6 - Archon+ Działka swoja Budowa w tym roku od Maja Kupiłem kocioł Zębiec Merkury 14kw 7800 zł. Nowy dom zbudowany pod węgiel. 

time image

31 Mar 2018, 20:18

Dnia 29.03.2018 o 23:22, przemaswrobel napisał:  Pracuje na etacie i ma własną firmę, Interesujące. Pracodawcy raczej nie pozwalają pracownikowi na takie fanaberie, aby własną działalność łączyć z pracą na etacie... poza tym musi być rzeczywiście ...

time image

31 Mar 2018, 19:59

Dnia 29.03.2018 o 23:22, przemaswrobel napisał: Witaj, a i owszem wykonał pomiary. Pracuje na etacie i ma własną firmę, cała instalacja zrobiona w ok 3/4 dni. Spokojnie mogę polecić-solidna firma, sporo rzeczy doradził do tego! Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu ...

time image

29 Mar 2018, 21:22

Witaj a tak z ciekawości zapytam, czy ten elektryk wykonał na koniec pomiary (o ile ma uprawnienia do tego) i podpisał protokół dopuszczający instalację el. do eksploatacji ??? Pozdr Wojciech Witaj, a i owszem wykonał pomiary. Pracuje na etacie i ma własną firmę, cała instalacja ...

time image

25 Mar 2018, 23:11

Dnia 1.03.2018 o 23:10, przemaswrobel napisał: Z miesiąc temu elektryk rozprowadził instalacje, ok 130 punktów. Koszt 8600 zł, w połowie marca wkracza hydraulik Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka   Witaj a tak z ciekawości zapytam, ...

time image

25 Mar 2018, 20:32

Wczoraj rozliczyłem się z hydraulikiem za 1 etap instalacji 11tys zł ( rozprowadzenie rur pod grzejniki, doprowadzenia do zlewów pryszniców bojlera, kotła itp, odpływy, piony, naczynko na strychu, odpowietrzenia, 2x geberit, 2x skrzynki rozdzielnie) dom 144m2.Teraz ma jeszcze rozprowadzić ...

time image

01 Mar 2018, 22:10

Z miesiąc temu elektryk rozprowadził instalacje, ok 130 punktów. Koszt 8600 zł, w połowie marca wkracza hydraulik Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

time image

Gość klon

23 Lut 2018, 16:02

Dom 120 m2 pod Warszawą ( wiecej nie potrzeba dzieci i tak zamieszkają oddzielnie ) stam delewoperski ( brak ogrzewania problem z gazem tj 30 tyś z podłogami ) - 180 tyś NAJWIECEJ PROBLEMÓW JEST Z PODŁĄCZENIAMI - i tu uwaga - nerwy na postronku .

time image

Gość Damianos

04 Lut 2018, 13:46

Zbudowałem ostatnio dom i mam takie powiedzonko dla tych co chcą budować większy dom (150m2): Inwestorze - jak nie masz pół miliona to budowa Twa nie będzie skończona A jeśli fantazje jakieś masz to i milion łącznie wydasz

time image

31 Sty 2018, 06:30

Dnia 31.01.2018 o 01:02, tolaxx napisał: Organizując budowę warto pomyśleć także o wynajęciu kontenera magazynowego, który posłuży za przechowalnie niezbędnych narzędzi i materiałów Można wynająć, ja kupiłem za ok 500zł terme z dostawczaka i styknęło... Wysłane ...

time image

31 Sty 2018, 00:02

Organizując budowę warto pomyśleć także o wynajęciu kontenera magazynowego, który posłuży za przechowalnie niezbędnych narzędzi i materiałów

time image

Gość żona

13 Gru 2017, 09:59

Koszty się zmniejszą jeżeli większość prac zrobimy sami,jeżeli ma się zdolnego męża to zaoszczędzimy masę pieniędzy, nawet montowanie mebli i sprzętów AGD to niemałe wyzwanie, mój ostatnio zamontował okap i ... działa.

time image

21 Lis 2017, 21:42

Dom pod liczi 6 - Archon+ Działka swoja Woj. lubelskie, pow. Puławski Budowa w tym roku od Maja i materiały kupowane na bieżąco w miejscowym składzie budowlanym. Robocizna za SSO ustalona z ekipą na 30tys. Zł. Wykop pod ścianki fundamentowe koparką, pod ławy recznie. Ławy wylane, ...

time image

05 Paź 2017, 16:59

Like - gratuluję. Myśl miesiąca!

time image

05 Paź 2017, 14:14

Koszt budowy domu zależy od tego czy sami budujemy czy płacimy komuś za wybudowanie

time image

Gość karl

01 Paź 2017, 16:28

budowa domu od 03,01.16r zakonczenie 05.12.16r,dom 125m z garazem bez piwnicy i ze strychem nie uzytkowym co nie wchodzi w metraz.dom wykonczony w 100% z meblami i ocieplony i otynkowany z dachem ceramicznym 30% spad i z ogrodzeniem,bocznym i frontowym ,brama i garaz otwierane na pilota,taras ...

time image

Igo

25 Wrz 2017, 12:47

Dnia 14.06.2017 o 19:01, Gość Kuczyński napisał: Szkoda, że artykuł traktuje tylko o budownictwie murowanym. Brakuje mi wycen domów z drewna, a w szczególności z bala. Właśnie przymierzam się do budowy takiego domu na Mazurach i takie wyceny, nawet przykładowe, ...

time image

23 Wrz 2017, 16:35

30 minut temu, przemty napisał: A ja Ci powiem,że 600 to i za mało. Stawiam koło miliona... Bez kozery powiem pincet......milionów

time image

23 Wrz 2017, 16:05

2 godziny temu, Gość Iza napisał: Dom to nie tylko pustaki i dachówki . Na cały dom razem z mebkami i ogrodem trzeba mieć ok 600 tyś . A ja Ci powiem,że 600 to i za mało. Stawiam koło miliona...

time image

Gość mhtyl

23 Wrz 2017, 13:56

5 minut temu, Gość Iza napisał: Dom to nie tylko pustaki i dachówki . Na cały dom razem z mebkami i ogrodem trzeba mieć ok 600 tyś . Coś się za bardzo rozpędziłaś, tu piszemy o koszcie budowy domu a nie o jego otoczeniu i urządzeniu/umeblowaniu.

time image

Gość Iza

23 Wrz 2017, 13:50

Dom to nie tylko pustaki i dachówki . Na cały dom razem z mebkami i ogrodem trzeba mieć ok 600 tyś .

time image

Gość Kuczyński

14 Cze 2017, 17:01

Szkoda, że artykuł traktuje tylko o budownictwie murowanym. Brakuje mi wycen domów z drewna, a w szczególności z bala. Właśnie przymierzam się do budowy takiego domu na Mazurach i takie wyceny, nawet przykładowe, byłyby przydatne. Co prawda już czekam na wycenę mojego projektu, ...

time image

Gość Mila

30 Maj 2017, 09:06

Witam, interesuje mnie budowa bliźniaka o powierzchni 240 m (na pół po 120m.). Czy ktoś jest w stanie podać mi orientacyjną cenę?

time image

29 Maj 2017, 14:29

zobacz odpowiedź powyżej i kilka tysięcy proporcjonalnie odejmij.

time image

Gość Barbados 2

28 Maj 2017, 17:47

witam będziemy budować dom 80m2. Działkę mamy z wodą i prądem. Dom prosty dach dwuspadowy. Czy ktoś może podać orientacyjną cenę takiego domu? Stan surowy zamknięty i do wprowadzenia. Będziemy budować systemem gospodarczym.

time image

24 Maj 2017, 10:02

SSO ok. 100 tyś, do wprowadzenia ok. 260-300 tyś

time image

23 Maj 2017, 20:19

witam bedziemy budować dom...90-100m.Dziełkę mamy z wodą i radem.Dom prosty dach dwuspadowy.Czy ktoś może podać orientacyjną cenę takiego domu?Stan surowy zamknięty i do wprowadzenia.  

time image

08 Maj 2017, 17:05

Mi kolega który zajmował się deweloperką policzył dom 300m2 pod klucz na 250 do 300k. W powierzchni zawiera się dwustanowiskowy garaż, dach dwuspadowy przy oszczędnych materiałach i trochę pracy własnej. Powodzenia.

time image

Gość mhtyl

07 Maj 2017, 20:01

2 minuty temu, Gość Marek napisał: Mi kolega który zajmował się deweloperką policzył dom 300m2 pod klucz na 250 do 300k. W powierzchni zawiera się dwustanowiskowy garaż, dach dwuspadowy przy oszczędnych materiałach i trochę pracy własnej. Nawet gdyby ...

time image

Gość Marek

07 Maj 2017, 19:56

Mi kolega który zajmował się deweloperką policzył dom 300m2 pod klucz na 250 do 300k. W powierzchni zawiera się dwustanowiskowy garaż, dach dwuspadowy przy oszczędnych materiałach i trochę pracy własnej.

time image

Gość Mieszczuch

25 Kwi 2017, 13:04

Właśnie zakończyłem stan "zero". Indywidualna parterówka, 132m, dach dwuspadowy, poddasze nieużytkowe, ławy fundamentowe, ściany ceramika Roben 24 i 12cm, wiązary kratowe na dachu, dachówka Roben czarny mat, okna Veka białe z antracytowymi roletami zewnętrznymi Po opłaceniu ...

time image

31 Mar 2017, 21:29

Dla mnie koszt budowy domu zaczynał się od kupna działki,potem koszt projektu architektonicznego.Ja nie mam zbyt wygórowanych wymagań,więc projekt nie wyszedł,aż tak drogo.

time image

Gość das

12 Sty 2017, 15:08

dom 100m2 Sciany zewnętrzne z systemu thermodom zapłaciłem 28 tys zł do tego 5 tys zl za beton i w ciągu dwóch dni miałem postawione ściany wys 4m,dł 9m, szer 7m domu. Zaznaczam że bloczki które były miały już 20 cm stropianu zewnętrznego więc zostało mi tylko otynkowanie tych ścian. Pozdr

time image

Gość Mazi

05 Sty 2017, 13:28

Wszytko zależy od tego co chcemy osiągnąć... Jeśli będzie to dom pasywny to koszty wzrastają o 40% - 70% całości inwestycji... Sprawdzone empirycznie.

time image

Gość tommik

29 Lis 2016, 13:20

My budowaliśmy i co do kosztów wyszły zupełnie średnie koszty jak na taki metraż (160 m), ale nie wiem czy można tak mówić, bo w sumie i materiały potrafią bardzo się różnić cenowo i ekipy, wszystko zależy od oczekiwań i możliwości.

time image

Gość klon

10 Lis 2016, 15:49

Witam rozpocząłem budowę domu 115 m2 , do dziś ławy zrobione -21350 (projekt , wszelkie koszty od łopaty czy żyłki do geodety itp itd nawet betoniarkę kupiłem .

time image

Gość czerwony łeb

03 Lis 2016, 19:01

Cytat Witam serdecznie ! Jestem w trakcie budowy domu z poddaszem użytkowym 140,5 m2. Dach kopertowy (230 m2) dachówka ceramiczna. 8 okien dachowych ( Velux ). Okna dolne salamander ( profile bluevolition )10 sztuk - 3 szybowe, 7 komorowe. Ściany ...

time image

Gość inwestor

03 Lis 2016, 17:54

Witam serdecznie ! Jestem w trakcie budowy domu z poddaszem użytkowym 140,5 m2. Dach kopertowy (230 m2) dachówka ceramiczna. 8 okien dachowych ( Velux ). Okna dolne salamander ( profile bluevolition )10 sztuk - 3 szybowe, 7 komorowe. Ściany nośne potothermu 25. Koszt stanu surowego zamkniętego ...

time image

Gość Mariusz

08 Paź 2016, 19:42

Skończyłem budowę domu 165 m2 koło Krakowa; dobry standard ale bez przesady; kilka profesjonalnych ekip do poszczególnych etapów. Tzw. stan deweloperski z przyłączami, ale bez drogi, parkingu i ogrodzenia to ponad 500 tys. zł, otoczenie domu (duża działka)to prawie 100 tys. zł, ...

time image

Gość Jurek

03 Wrz 2016, 20:18

Całe te rozważania należałoby rozpocząć od doprecyzowania określenia budowa domu. Ja rozumiem to jako całość. Pisząc o meblach miałem na myśli szafy wnękowe i stałą zabudowę kuchni. Odnośnie mojej pracy chodziło mi głównie o sprzatanie, nasadzenia oraz inne drobne prace ...

time image

Gość mhtyl

31 Sie 2016, 20:21

Cytat Ja za dom MG Projekt Bursztyn 100 m plus garaż 450 tys, urządzenie kuchni, meble, piec gazowy, kominek z płaszczem, podłogówka,okna 3 szyby ocieplenie 20 cm szafy,ogrodzenie, podjazd,szambo,przyłącza,ogród skromny, trawa thuje. Na ...

time image

Gość arturo72

31 Sie 2016, 19:27

Cytat Zapomniałem dodać, wliczyła nawet koszty częściowego kredytu i opłaty za pisma urzędowe oraz zużyte gumofilce i "poczęstunek" dla ekip budowlanych. Mojej roboty nie wliczałem a powinienem liczyć jakieś 10 zł za godzinę jak dla ...

time image

Gość Jurek

31 Sie 2016, 19:23

Zapomniałem dodać, wliczyła nawet koszty częściowego kredytu i opłaty za pisma urzędowe oraz zużyte gumofilce i "poczęstunek" dla ekip budowlanych. Mojej roboty nie wliczałem a powinienem liczyć jakieś 10 zł za godzinę jak dla pomocnika murarza.

time image

Gość arturo72

31 Sie 2016, 19:01

Cytat Ja za dom MG Projekt Bursztyn 100 m plus garaż 450 tys, urządzenie kuchni, meble, piec gazowy, kominek z płaszczem, podłogówka,okna 3 szyby ocieplenie 20 cm szafy,ogrodzenie, podjazd,szambo,przyłącza,ogród skromny, trawa thuje. Na ...

time image

Gość Jurek

31 Sie 2016, 18:55

Ja za dom MG Projekt Bursztyn 100 m plus garaż 450 tys, urządzenie kuchni, meble, piec gazowy, kominek z płaszczem, podłogówka,okna 3 szyby ocieplenie 20 cm szafy,ogrodzenie, podjazd,szambo,przyłącza,ogród skromny, trawa thuje. Na budowie była księgowa/rodzina i liczyła każdą śrubkę,listewkę, ...

time image

Gość Julia

03 Sie 2016, 12:28

Bardzo proszę o namiary na tą grupę budowlaną z Ukrainy

time image

Gość Inżynier

15 Kwi 2016, 11:57

Pisanie w artykule iż na ogół w konstrukcji są duże zapasy jest dużym nadużyciem, które opacznie zrozumiane może doprowadzi do chęci redukcji kosztów prze wykonawców/inwestorów. Poprawnie zaprojektowany budynek ma kilka kilkanaście procent zapasu nośności. Należy również ...

time image

Gość will

13 Kwi 2016, 18:44

Przepraszam trochę sie rozpędziłem : bez działki ;-) działka 120 000 zł - 45 arów

time image

Gość will

13 Kwi 2016, 18:38

Ja budowałem systemem gospodarskim: dom pow użytkowa 149 m2 z użytkowym poddaszem i 2 stanowiskowym garażem stan tj. dach titania, stolarka drutex 3 szyby, dachowa fakro , instalacje wod-kan-co kocioł ekogroszek, elektryka, przydomowa oczyszczalnia ścieków, podjazd z drogi wraz z przepustem ...

time image

Gość Patryk

12 Kwi 2016, 22:17

Witam, ja zakończyłem budowę okolice warszawy firma była po za i wyszła mnie budowa 200m 2 pow. użytkowej z materiałem który wcześniej uzgodniłem stan sso 185 tyś. nic mnie nie interesowało tylko odbiory z kierownikiem .

time image

04 Kwi 2016, 11:01

czyli rozumię że równiez z materiałami ??

time image

Gość adam

04 Kwi 2016, 08:57

Dom postawiony metodą gospodarczą(parter83m a poddasze ok 60m) dach dwuspadowy,bryła prostokątna, strop monolityczny, stolarka okienna 3szybowa i kolorem. Całkowty koszt budowy to 80 000.Dodam jeszcze, że dach jest deskowany i przykryty papą termozgrzewalną. PROJEKT TULUZA bez garażu

time image

Gość Budowlaniec

03 Kwi 2016, 13:35

Sam dom z pomocą majstra postawiłem 110m2 za 90 tys ludzie jakie 500000 tys wy jesteście z Marsa.Pozdrawiam

time image

Gość Tomek

12 Mar 2016, 20:54

Ciekawe, mam projekt domu 114 m2 przed sobą koszt fundamentów 24 000 zł....a wy tu dajecie cenę z kosmosu :)

time image

Gość suchy

03 Mar 2016, 10:41

Witam,przedstawiony wyżej kosztorys jest przesadzony, jeżeli jest on wykonywany metoda gospodarczą. Podane ceny są skalkulowane z cennikiem ekip/firm zajmujących się budową domów na co dzień. Swoją opinię wnoszę z doświadczenia ,postawione 4 domy w ciągu ostatnich 4 lat metodą ...

time image

Gość nikos

24 Lut 2016, 13:36

Bez 500 000 nie ma co podchodzic bagna na podworku nie zostawisz ogrodzenie trawniki kostki drzewka i to zabraknie

time image

23 Lut 2016, 08:08

@Eustachy opisałeś budowę fundamentów i ław fundamentowych zgodnie ze sztuką budowlaną. Zwróć uwagę, że w artykule nie piszemy o tym, że ławy buduje się z bloczków, ponadto skupiliśmy się na kosztach podstawowych etapów budowy, nie na technologii.

time image

Gość Eustachy

23 Lut 2016, 00:21

Dobrze by było, gdyby piszący artykuł bardziej zapoznał się z technologią budowania w ogóle, a nie wypisywał niestworzonych historii. Ławy fundamentowe a ściany fundamentowe to zupełnie dwa różne elementy budowy. Ław fundamentowych nie muruje się z bloczków betonowych, tylko ...

time image

16 Lut 2016, 10:55

Witajcie,to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość . Mogę się wypowiedzieć odnośnie przybliżonych kosztów budowy dachu. A więc na powierzchnię dachu (ok 100 m2) na której została położona dachówka ceramiczna + budowa komina, osadzenie rynien, zrobienie więźby itp. ...

time image

Gość chcący

13 Lut 2016, 22:29

Mi wybudowali parterowy z poddaszem do późniejszej adaptacji domek 117mkw plus poddasze 39mkw pod klucz cena 220000zł z grzejnikami tylko musiałem dokupić kocioł. Więc da się niedrogo. Meble komletuje jeszcze do dziś.

time image

Gość adam

09 Lut 2016, 19:59

Ciekawi mnie jak niektórzy przedmówcy kalkulują: Robota własna - koszt 0 złWykonując swój zawód dostaję za to pieniądze. Poświęcając swój czas na budowę nie zarabiam, a sądzę że moja praca na budowie jako osoby niewykwalifikowanej jest mniej warta niż to co mógłbym w tym ...

time image

Gość Oly

30 Gru 2015, 10:53

Witam. Czy jest szansą wybudować domek o o pow80m. za 220000? Działkę już posiadam.

time image

18 Lis 2015, 20:05

Cytat ..7tyś. albo 7000zł... zawsze się pomylę#$%^& I znowu się pomyliłeś, bo pisze się 7 tys. To skrót od "tysiąc", nie "tyśąc". Ale wracając do tematu - ciekawe, że ci, którzy już przepłacili tak lubią dawać ...

time image

Gość nudy

18 Lis 2015, 17:40

..7tyś. albo 7000zł... zawsze się pomylę#$%^&

time image

Gość nudy

18 Lis 2015, 17:34

rezikmo.. Tanio się da,.? co nie znaczy do d..y. weźmy np taki wimarxxxx, (dom NAGOD...) 210m2 z bala okrągłego 28cm.(drewno od około 22cm nie wymaga docieplenia) SSO-80tyś(do samodzielnego złożenia). Niestety, wszystko pocięte na wymiar i żadnych zmian nie zrobisz, ale komuś może ...

time image

18 Lis 2015, 11:26

Tanio się nie da :v chyba że drewnianą szopke

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje