Płyta fundamentowa pod dom jednorodzinny - kiedy warto ją wybrać i jak wykonać?

Płyta fundamentowa pod dom jednorodzinny - kiedy warto ją wybrać i jak wykonać?

Płyta fundamentowa bardzo dobrze sprawdza się na działkach, na których są niesprzyjające warunki gruntowe. Buduje się ją szybko, bo posadowienie jest bardzo płytkie, co ogranicza zakres prac ziemnych. Jakie zalety mają płyty fundamentowe i kiedy warto je wykonać? Wyjaśniamy.

Zamiast tradycyjnego fundamentu, można zastosować płytę wykonaną ze zbrojonego betonu. I od kilku lat wyraźnie zyskało na popularności właśnie posadowienie domu na tzw. płycie fundamentowej. Kiedy warto ją wykonać? Płyta fundamentowa jest bardziej uniwersalna od ław fundamentowych. Te drugie sprawdzają się bowiem tylko wtedy, gdy grunt na działce jest stabilny i nośny (zwarte skały, żwir, piasek itd.). W przypadku niesprzyjających warunków gruntowych zdecydowanie lepiej zaplanować płytę fundamentową, bo w tym wariancie obciążenia rozkładają się na większą powierzchnię równomiernie, a nie liniowo, jak ma to miejsce przy tradycyjnych fundamentach. 

Często więc płyta fundamentowa jest najlepszym rozwiązaniem w niesprzyjających warunkach. Odpowiednio ocieplona płyta fundamentowa jest też zarazem gotową podłogą na gruncie.

Zalety płyty fundamentowej: świetny akumulator ciepła

Kolejną zaletą płyty fundamentowej jest możliwość wykonania w tej technologii płytowego fundamentu grzewczego, który będzie wykorzystywany do ogrzewania najniższej kondygnacji budynku. Polega to na zatopieniu w betonowej konstrukcji kanałów powietrznych, które będą zasilane z jednostki grzewczej, a cyrkulację powietrza zapewni wentylator. W żelbetowej płycie fundamentowej można również ułożyć rury zasilane ciepłą wodą z kotła, jak w typowym ogrzewaniu podłogowym. Płytę fundamentową można wykorzystać także do zrobienia ogrzewania podłogowego - bo żelbetowa płyta o dużej masie, oddzielona od gruntu grubą warstwą izolacji jest świetnym akumulatorem ciepła.

Ile trwa budowa płyty fundamentowej?

Zaletą płyty fundamentowej jest też znacznie krótszy czas budowy - płytę buduje się z reguły przez 4 lub 5 dni, natomiast wykonanie ław i ścian fundamentowych zajmuje ok. 4 tygodni. Prace ziemne prowadzi się bowiem w ograniczonym zakresie, gdyż posadowienie jest bardzo płytkie, a ściany fundamentowe są niepotrzebne. I choć nakłady finansowe na płytę fundamentową są nieco wyższe, to wydatki praktycznie się równoważą, gdy weźmiemy pod uwagę niższe koszty robocizny. 

budowa płyty fundamentowej
Płytę fundamentową buduje się kilkukrotnie szybciej niż ławy i ściany fundamentowe. Prace ziemne prowadzi się bowiem w ograniczonym zakresie, gdyż posadowienie jest bardzo płytkie, fot. MULTICOMFORT (SAINT-GOBAIN)

Płyta fundamentowa warstwy

Płyta fundamentowa musi być indywidualnie zaprojektowana, z uwzględnieniem nośności gruntu, a także układu ścian wewnętrznych i innych elementów budynku (słupy, kominy), które będą się na niej opierać, gdyż w miejscu ich oparcia konieczne jest dodatkowe zbrojenie.

Płyta fundamentowa to konstrukcja składająca się z kilku warstw. Pierwszą warstwą od spodu jest podbudowa z zagęszczonego mechanicznie żwiru lub tłucznia, następnie pospółka bądź piasek grubości 15-30 cm, które usypuje się na podbudowie z zagęszczonego mechanicznie żwiru.

Izolacja płyty fundamentowej

Kolejna warstwa płyty fundamentowej to izolacja termiczna, wykonana ze styropianu lub XPS (polistyrenu ekstrudowanego) o grubości 15-30 cm. Dopiero na niej wykonuje się żelbetową płytę nośną, której grubość wynosi z reguły 12-20 cm. Jest to wartość szacunkowa, ponieważ podobnie jak w przypadku ław fundamentowych, dokładne parametry konstrukcji i rozmieszczenie zbrojenia określa projektant.

W razie potrzeby ostatnią warstwę płyty fundamentowej tworzy samopoziomująca wylewka wyrównawcza, która jest oparciem dla posadzki.

Przekrój płyty fundamentowej: rysunek

Schemat: Budowa płyty fundamentowej
Budowa płyty fundamentowej

Czym jest płytowy fundament grzewczy?

Jak wspomnieliśmy wyżej, jednym ze sposobów ogrzewania domu może być wykonanie płytowego fundamentu grzewczego. Konstrukcja takiego elementu jest bardzo prosta. W zbrojonej betonowej płycie fundamentowej zatopiony jest system kanałów powietrznych, który zasilany jest z jednostki grzewczej. Cyrkulację powietrza w obiegu zamkniętym zapewnia wentylator. Fundament wylewa się na żwirowej podsypce. Ucieczce ciepła do gruntu zapobiega warstwa ocieplenia w postaci twardych płyt styropianowych lub z polistyrenu ekstrudowanego, którą układa się bezpośrednio na podłożu.

ciepła płyta fundamentowa
Płyta może pełnić nie tylko rolę fundamentu, ale także systemu grzewczego dla parteru domu, fot. PARATI (LEGALETT)

Rozwiązanie takie nie jest tanie, ale jego dużą zaletą jest szybkość montażu (w ciągu kilku dni powstaje płyta fundamentowa, a jednocześnie system grzewczy dla parteru) i wygoda. Fundament grzewczy zapewnia równomierne ogrzanie pomieszczeń (nawet tych o dużej wysokości), bez potrzeby instalowania grzejników. Wysoka akumulacyjność cieplna betonu pozwala oszczędzać energię dzięki wykorzystaniu tańszej nocnej taryfy - o ile z niej w ogóle korzystamy. Równocześnie trzeba przestrzec, że duża bezwładność cieplna dużej masy takiego fundamentu utrudnia czasowe obniżanie temperatury w pomieszczeniach, z których nie korzystamy przez kilka godzin. Fundament grzewczy można bez obawy wykonać nawet na gruncie o słabej nośności. Wokół płytowego fundamentu grzewczego zawsze należy ułożyć drenaż opaskowy.


fot. otwierająca: PARATI

Norbert Skupiński
Norbert Skupiński
Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych. Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.
Komentarze

Gość joaśka
12-08-2019 20:16
Muszę przyznać, że trafiłam tutaj na świetny artykuł. Wiadomo, że fundamenty to podstawa każdego domu. Także muszą być naprawdę dobre. Tym bardziej, że ja zdecydowałam się na projekt dużego domu.
Gość Marek
21-03-2016 10:54
@TTTT na to pytanie może Ci odpowiedzieć projektanta Twojego fundamentu.
Gość TTTT
20-03-2016 13:40
Czy w płycie fundamentowej (dużej wymagane są jakieś dylatacje (przykładowo dla układu 30m x 20m) ?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz