Budowa płyty fundamentowej

Budowa płyty fundamentowej

Zamiast tradycyjnego fundamentu, można zastosować płytę wykonaną ze zbrojonego betonu. Posadowienie jest wówczas bardzo płytkie, co ogranicza zakres prac ziemnych.

Dla domu posadowionego na płycie, zamiast na tradycyjnym fundamencie, mniej groźne są ruchy gruntu lub jego nierównomierne osiadanie. Płyta ułatwia też posadowienie domu na gruncie o słabej nośności. Często jest więc najlepszym rozwiązaniem w niesprzyjających warunkach.

Odpowiednio ocieplona płyta fundamentowa jest też zarazem gotową podłogą na gruncie. Płytę fundamentową można wykorzystać także do zrobienia ogrzewania podłogowego - żelbetowa płyta o dużej masie, oddzielona od gruntu grubą warstwą izolacji jest świetnym akumulatorem ciepła.

Płyta fundamentowa musi być indywidualnie zaprojektowana, z uwzględnieniem nośności gruntu, a także układu ścian wewnętrznych i innych elementów budynku (słupy, kominy), które będą się na niej opierać, gdyż w miejscu ich oparcia konieczne jest dodatkowe zbrojenie.

Schemat: Budowa płyty fundamentowej
Budowa płyty fundamentowej

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Legalett

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość joaśka
12-08-2019 20:16
Muszę przyznać, że trafiłam tutaj na świetny artykuł. Wiadomo, że fundamenty to podstawa każdego domu. Także muszą być naprawdę dobre. Tym bardziej, że ja zdecydowałam się na projekt dużego domu.
Gość Marek
21-03-2016 10:54
@TTTT na to pytanie może Ci odpowiedzieć projektanta Twojego fundamentu.
Gość TTTT
20-03-2016 13:40
Czy w płycie fundamentowej (dużej wymagane są jakieś dylatacje (przykładowo dla układu 30m x 20m) ?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz