Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim murowane, ciężkie ścianki działowe nie mogą stać na jastrychu podłogowym. Trzeba je postawić na warstwie na której spoczywa izolacja cieplna podłogi i muszą być obustronnie oddylatowane od podkładu podłogowego.
Natomiast dylatacje pośrednie tworzy się w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 40–50 m2, gdy jeden z boków pomieszczenia przekracza 8 m albo gdy ma ono kształt złożonego wieloboku, np. zbliżony do litery „L”. Konieczne są także dylatacje w miejscu progów drzwi.
Najlepiej unikać przejścia rur ogrzewania przez dylatacje, ale nie zawsze jest to możliwe. W miejscu przejścia rurę należy osłonić ok. 1 m odcinkiem peszla, chroniącego przed przenoszeniem ruchów termicznych jastrychu na rury.
Bardzo ważne by szczeliny dylatacyjne sięgały od warstwy izolacji cieplnej aż do posadzki. W efekcie w miejscu przebiegu szczelin trzeba zaplanować spojenie (fugę) między płytkami i wypełnić ją trwale elastyczną masą (silikonem). Płytka ułożona na szczelinie dylatacyjnej najprawdopodobniej pęknie.
Redakcja BD
fot. Tukaj (forum.budujemydom.pl)
Zdaniem naszych Czytelników
Gość pwl
28 Mar 2022, 23:39
Sebkot jakie przepisy? Chcesz mi powiedzieć że przepisy regulują czy Ci płytka pęknie czy nie? I nie jestem pewien czy przy anhydracie jest tak super lajtowo, w przejściach też nie daje się dylatacji? Lejąc u kogoś pewnie nie :) Dla mnie beton jest lepszy od anhydratu ponieważ ...
Gość pak
04 Jan 2018, 20:25
Generalnie jestem za dmuchaniem na zimne zwłaszcza w budowlance:) Natomiast też nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem ze płytka na szczelinie dylatacyjnej najprawdopodobniej pęknie. No więc znam wykonawców i inwestorów gdzie kładą na potęgę płytki na szczelinach dylatacyjnych ...
MORDIMER
28 Aug 2012, 00:28
U mnie w domu położono dylatację brzegową plus na styku wszystkich pomieszczeń ( w progu). Na rurę do podłogówki jest założony peszel ok. 0,5mb przy przejściu przez dylatację. Wylewka betonowa 6,5cm grubości.
Gość Sebkot
23 Aug 2012, 14:00
Przepisy zabraniają już umieszczania rur ogrzewania podłogowego w peszlu w obrębie dylatacji. Uwagi dotyczą oczywiście wylewki betonowej, ponieważ w przypadku anhydrytu nie są wymagane dylatacje, po za brzegowymi przy ścianach i słupach, w przypadku ogrzewania nawet do 200 m2..