Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim murowane, ciężkie ścianki działowe nie mogą stać na jastrychu podłogowym. Trzeba je postawić na warstwie na której spoczywa izolacja cieplna podłogi i muszą być obustronnie oddylatowane od podkładu podłogowego.
Natomiast dylatacje pośrednie tworzy się w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 40-50 m2, gdy jeden z boków pomieszczenia przekracza 8 m albo gdy ma ono kształt złożonego wieloboku, np. zbliżony do litery "L". Konieczne są także dylatacje w miejscu progów drzwi.
Najlepiej unikać przejścia rur ogrzewania przez dylatacje, ale nie zawsze jest to możliwe. W miejscu przejścia rurę należy osłonić ok. 1 m odcinkiem peszla, chroniącego przed przenoszeniem ruchów termicznych jastrychu na rury.
Bardzo ważne, by szczeliny dylatacyjne sięgały od warstwy izolacji cieplnej aż do posadzki. W efekcie w miejscu przebiegu szczelin trzeba zaplanować spojenie (fugę) między płytkami i wypełnić ją trwale elastyczną masą (silikonem). Płytka ułożona na szczelinie dylatacyjnej najprawdopodobniej pęknie.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Tukaj (forum.budujemydom.pl)