Montaż drzwi chowanych w ścianie w 10 krokach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Montaż drzwi chowanych w ścianie w 10 krokach

W 10 krokach pokazujemy, jak samodzielnie zamontować drzwi przesuwne. Jakich narzędzi będziemy potrzebowali? Jakie kupić materiały? Na co zwracać uwagę podczas montażu drzwi przesuwnych?

aktualizacja: 2024-05-15 07:54:55

Montaż drzwi przesuwnych krok 1. Narzędzia

Montaż drzwi przesuwnych krok 1. Narzędzia

Zakres potrzebnych narzędzi uzależniony jest od rodzaju montowanych drzwi przesuwnych, prac przygotowawczych oraz wykończenia otworu drzwiowego.

W najprostszym wariancie - montażu naściennego kompletu - wystarczą: wiertarka udarowa z wiertłami do cegły i/lub betonu, piłka do metalu, zwijana miarka, poziomnica, zestaw kluczy i wkrętaków do skręcania i regulacji. Do osadzenia gotowego obramowania przydadzą się rozpórki śrubowe lub odpowiednio przycięte deski.

W przypadku montażu z wykorzystaniem kasety, potrzebne będą dodatkowo narzędzia do wykończenia pokrycia z płyt gipsowo-kartonowych: szpachla, pojemnik na zaprawę gipsową, uchwyt do papieru ściernego, pędzel. Jeżeli otwór drzwiowy wymaga dostosowania, niezbędne okażą się narzędzia murarskie: kielnia, młotek, paca. W niektórych przypadkach przydatna może być również szlifierka kątowa z tarczą do cięcia betonu i/lub kamienia.

Przy samodzielnym wykonywaniu obramowania wykorzystamy narzędzia stolarskie: piła do drewna, przyrząd kątowy (skrzynka uciosowa), ściski stolarskie.

Montaż drzwi przesuwnych krok 2. Materiały

Montaż drzwi przesuwnych krok 2. Materiały

Kupując firmowy zestaw do drzwi przesuwnych, otrzymujemy niemal kompletne wyposażenie. Jedyne, czego będziemy potrzebować dodatkowo, to elementy mocujące (kołki rozporowe), pianka montażowa, klej lub silikon. W przypadku montażu w kasecie niezbędne będą również płyty gipsowo-kartonowe i masa szpachlowa do ich wykończenia.

Decydując się na samodzielne kompletowanie elementów, należy dobrać odpowiednie skrzydło drzwiowe z asortymentu bezprzylgowych modeli przeznaczonych do montażu uchylnego. Skrzydło powinno posiadać uchwyt wpuszczany, gałkę i opcjonalnie zaczep hakowy. Możliwe jest również zamówienie laminowanej płyty wiórowej lub ramki z dekoracyjnym wypełnieniem.

Zestaw powinien zawierać kompletną prowadnicę z wózkami, ogranicznikami i uchwytami. W przypadku montażu naściennego potrzebna będzie również drewniana belka dojazdowa.

Jako elementy wykończeniowe możemy zastosować profile z zawieszaną maskownicą lub pozostawić prowadnicę odkrytą, jeśli zamontowane zostaną dekoracyjne wózki i uchwyty. Do montażu kasety niezbędne będą profile stelaża z systemu suchej zabudowy oraz odpowiednie elementy łączące. Zamocowanie do ściany i nadproża zapewnią dobrane do materiału podłoża kołki rozporowe lub kotwy.

Montaż drzwi przesuwnych krok 3. Wybór rodzaju drzwi

Montaż drzwi przesuwnych krok 3. Wybór rodzaju drzwi

Wymiana tradycyjnych drzwi na przesuwne staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, niekiedy wręcz koniecznym, gdy np. skosy uniemożliwiają pełne otwarcie skrzydła. Drzwi przesuwne mogą przemieszczać się na zewnątrz ściany lub chować się w murze, w specjalnie przygotowanej kasecie.

W otworze o szerokości do 90 cm wystarczy zamontować pojedyncze skrzydło przesuwne. W przypadku szerszych przejść konieczne będą dwa.

Montaż skrzydła przesuwającego się po prowadnicy na wierzchu ściany wymaga wolnej przestrzeni z boku otworu. Otwarte drzwi częściowo zasłonią ścianę, jednak pozostawiając odstęp, można tam np. zaplanować regał, za którym schowa się skrzydło.

Drzwi chowane w ścianie sprawdzą się idealnie w przypadku szerokich przejść, typowych dla starych domów, łączących pokoje w amfiladzie. Również w przypadku podzielenia pomieszczenia lekką ścianką działową łatwo ukryjemy w jednym boku skrzydło drzwiowe. Decydując się na którykolwiek z wariantów, należy dobrać odpowiedni rodzaj skrzydła, formę zabudowy ościeżnicy i sposób maskowania szyny.

Do montażu w systemie przesuwnym nadają się większość modeli typowych drzwi bezprzylgowych, laminowanych płyt wiórowych oraz lekkich skrzydeł do zabudowy szaf wnękowych. Ościeżnice można wykończyć dopasowanymi listwami lub systemowymi regulowanymi opaskami. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kompletnych zestawów do zabudowy drzwi przesuwnych, oferowanych przez renomowanych producentów stolarki.

Montaż drzwi przesuwnych krok 4. Sprawdzamy warunki montażu

Montaż drzwi przesuwnych krok 4. Sprawdzamy warunki montażu

Przed zakupem materiałów należy dokładnie sprawdzić wymiary otworu drzwiowego oraz ustalić kierunek otwierania skrzydła.

W przypadku otworu w ścianie nośnej konieczne jest wyrównanie ościeży i dostosowanie jego szerokości. Można to zrobić za pomocą pasków płyty gipsowo-kartonowej.

Dla standardowych skrzydeł drzwiowych w ścianie działowej szerokość otworu (po uwzględnieniu grubości opasek wykończających) powinna być o około 5 cm mniejsza od ich wymiaru zewnętrznego. Wysokość otworu drzwiowego powinna być nieco mniejsza niż wysokość skrzydła w przypadku drzwi montowanych na zewnątrz ściany. Przy drzwiach chowanych w ścianie otwór musi być o 6-8 cm wyższy od skrzydła - w zależności od wielkości prowadnicy i wózków tocznych.

Należy również sprawdzić prostopadłość boków otworu, szczególnie od strony dojazdowej, oraz konstrukcję nadproża. Belka stalowa w nadprożu może utrudnić montaż prowadnicy, zarówno naściennej, jak i chowanej w ościeżu. W takim przypadku konieczne może być użycie specjalnego wiertła do przewiercenia belki.

W przypadku montażu drzwi chowanych w ścianie należy ustalić, jak dostosować grubość kasety do grubości muru. Gotowe kasety są z reguły przeznaczone do ścian o grubości 10-12,5 cm, co odpowiada typowej zabudowie w ścianie szkieletowej. W przypadku szerszych ścian, w otworze drzwiowym można samodzielnie utworzyć ruszt nośny i pokryć go płytami gipsowo-kartonowymi. Głębokość kasety powinna być nieco większa niż szerokość drzwi. Dodatkowa przestrzeń jest niezbędna do montażu elementów ograniczających przesuw i mocowanych na szynie.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Montaż drzwi przesuwnych krok 5. Osadzenie kasety drzwi chowanych

Montaż drzwi przesuwnych krok 5. Osadzenie kasety drzwi chowanych

Szczegółowy sposób montażu gotowej kasety znajdziemy w instrukcji dołączonej do produktu. Może się okazać konieczne dostosowanie wysokości nadproża oraz grubości pokrycia do szerokości muru. Nierówności kasety w stosunku do reszty ściany (np. różnice grubości) można zniwelować poprzez dwuwarstwowe przyklejenie płyt g-k lub montaż dodatkowego rusztu, np. z listew drewnianych, "pogrubiającego" kasetę.

Istnieje również możliwość samodzielnej budowy kasety z wykorzystaniem systemowych profili do płyt g-k. Wyjściowym wymiarem do doboru elementów rusztu jest grubość skrzydła i szerokość prowadnicy (standardowo 40-45 mm dla gotowych drzwi rozwieranych). Cienki stelaż metalowy można wykonać z profili sufitowych CD i przyściennych CU. Ustawiając dwa rzędy rusztu o szerokości 28 mm każdy i poszycie z płyt g-k grubości 12,5 mm, otrzymamy łącznie ścianę o grubości 120-125 mm, zbliżoną do standardowej ściany murowanej. Jeszcze mniejszą grubość uzyskamy, stosując ruszt z profili specjalnych C i U o nominalnej szerokości 20 mm.

W przypadku szerszych murów, ruszt wykonujemy ze standardowych profili CW i UW o szerokości 50 mm. Taka kaseta ma grubość 165-170 mm, ale można ją dowolnie pogrubić, rozstawiając rzędy profili w większych odstępach.

Montaż kasety rozpoczynamy od zamocowania profili CU do podłogi w układzie symetrycznym względem linii nadproża. Szerokość profili powinna umożliwiać zlicowanie powierzchni kasety z resztą ściany (uwzględniając 12,5 mm uskoku na grubość płyty).

Profile w nadprożu rozmieszczamy w analogiczny sposób. Należy pamiętać, że kołki mocujące osadzane w pobliżu brzegu nadproża mogą nie zapewnić stabilnego połączenia, jeśli trafią na warstwę tynku. W takim przypadku, stabilniejsze mocowanie uzyskamy przykręcając profile do kątowników zamontowanych od czoła ściany lub do płaskowników przykręconych od spodu nadproża.

Do tak zamocowanych profili wsuwamy słupki CW płaską stroną na zewnątrz, rozmieszczając je co 40 cm i przykręcając do półki profilu CU. Do czasu ostatecznego montażu skrzydła przesuwnego, przynajmniej jedną stronę kasety pozostawiamy nieobłożoną płytami, aby umożliwić regulację ogranicznika przesuwu i hamulca.

Montaż drzwi przesuwnych krok 6. Montaż szyny nośnej

Montaż drzwi przesuwnych krok 6. Montaż szyny nośnej

Sposób montażu szyny zależy od konstrukcji drzwi. W przypadku drzwi przesuwnych standardowych montuje się ją nad otworem drzwiowym, natomiast dla drzwi chowanych - od spodu nadproża.

Wysokość szyny przy montażu na ścianie dostosowujemy do wysokości skrzydła, dodając wymiary wózków jezdnych i bieżni. Należy zadbać o to, aby bieżnia szyny znajdowała się na tym samym poziomie względem podłogi na całej długości przesuwu.

Na równej podłodze wystarczy wyznaczyć wysokość mocowania szyny i przytwierdzić ją poziomo, używając poziomnicy. Dopuszczalne są drobne nierówności do 0,5 cm na całej długości przesuwu. Większe nierówności wymuszą nadmierne podniesienie skrzydła, powstawanie szpary i wypadanie prowadnika dolnego z rowka.

Prowadnicę naścienną mocuje się za pomocą uchwytów kątowych, skręconych z szyną i przytwierdzonych kotwami do ściany. Uchwyty powinny ściśle przylegać do muru. W razie potrzeby pod mocowanie można wsunąć podkładki (metalowe lub plastikowe) o odpowiedniej grubości.

Ze względu na ciężar skrzydła i obciążenie szyny, należy dobrać odpowiednie kołki mocujące, dostosowane do materiału ściany. W przypadku montażu w słabym podłożu (np. beton komórkowy, pustaki) lub na ściankach gipsowo-kartonowych, konieczne będzie wzmocnienie mocowania (dodatkowy profil w ściance, kotwy chemiczne).

Prowadnicę drzwi chowanych w kasetonie montuje się od spodu nadproża. Wysokość nadproża musi zapewniać wystarczającą przestrzeń na montaż skrzydła o wybranej wysokości, z uwzględnieniem wymiarów zawieszenia.

W razie potrzeby można przyciąć skrzydło - najlepiej od góry, aby ewentualne uszkodzenia schować pod maskownicą. Nie trzeba wtedy odtwarzać fabrycznie wyciętego rowka prowadnika. Oddzielnie zakupioną prowadnicę można również skrócić do pożądanej długości.

Montaż drzwi przesuwnych krok 7. Zawieszenie skrzydła i jego regulacja

Montaż drzwi przesuwnych krok 7. Zawieszenie skrzydła i jego regulacja

Aby zawiesić skrzydło na prowadnicy, należy zamontować uchwyty wózków na jego górnej powierzchni. Uchwyty przykręcamy wkrętami w odległościach od brzegu skrzydła wskazanych w instrukcji. Należy zwrócić uwagę na zalecaną dla konkretnej szyny grubość skrzydła i dopuszczalny jego ciężar. Uchwyty posiadają owalne otwory, co ułatwia ich montaż na zawiesiach wózka.

Po wstępnym osadzeniu regulujemy wysokość skrzydła nad podłogą i jego równoległe ustawienie względem ościeża za pomocą długości zawiesia. Następnie blokujemy je w ustalonej pozycji, dokręcając przeciwnakrętki.

Przesuwne ograniczniki pozwalają ustalić skrajne pozycje skrzydła. W pozycji zamkniętej nie powinno ono uderzać w belkę dojazdową ani obramowanie ościeża, a w pozycji otwartej musi zapewniać wygodny dostęp do uchwytów.

Niektóre prowadnice wyposażone są w dodatkowe elementy, takie jak zespół cichego zamykania, automatycznego domykania lub blokowania w określonych pozycjach. W przypadku montażu w drzwiach chowanych wszelkie regulacje należy wykonać przed ostatecznym pokryciem kasety płytą gipsowo-kartonową i jej wykończeniem z obu stron.

Montaż drzwi przesuwnych krok 8. Instalacja prowadnika dolnego

Montaż drzwi przesuwnych krok 8. Instalacja prowadnika dolnego

Prowadnik dolny zapobiega wychylaniu się skrzydła drzwiowego na boki. Montuje się go do podłogi w odległości około 5 cm od końca zamkniętych drzwi. Niewidoczny, schowany w grubości skrzydła, utrzymuje je w linii prostej dzięki bolcowi wchodzącemu w rowek wycięty od spodu drzwi.

Przed montażem należy sprawdzić szerokość szczeliny między zamkniętym skrzydłem a płaszczyzną ściany - musi być ona jednakowa na całej wysokości drzwi. Następnie należy prowizorycznie przymocować prowadnik do płaskiego przedmiotu (np. kartonu, blaszki), co ułatwi jego pozycjonowanie podczas montażu. Kolejnym krokiem jest wsunięcie prowadnika w szczelinę prowadzącą w skrzydle i ustalenie pionowego położenia drzwi. Na podłodze należy narysować obrys pomocniczej płytki, a następnie zdjąć skrzydło i ustawić szablon w zaznaczonym położeniu. Na koniec prowadnik mocuje się do podłogi przez otwory w nim.

Prowadnik w przypadku drzwi chowanych w ścianie umieszcza się przy krawędzi kasety i w osi prowadnicy, w odległości odpowiadającej odległości od boków stelaża. Montaż prowadnika należy wykonać przed zawieszeniem skrzydła, które następnie wsuwa się i opiera na nim.

W przypadku cienkich skrzydeł, np. z laminowanej płyty wiórowej, stosuje się również prowadniki zewnętrzne. Montuje się je do podłogi w pobliżu końca zamkniętych drzwi. Rozstaw występów prowadzących w prowadnikach zewnętrznych należy dostosować do grubości płyty drzwiowej. Regulacja może być płynna lub skokowa, a luz pomiędzy prowadnikiem a skrzydłem powinien wynosić 2 mm na całej długości przesuwu.

Montaż kasety do drzwi chowanych w ścianę z płyt gipsowo-kartonowych

Montaż drzwi przesuwnych krok 9. Opaski otworu

Montaż drzwi przesuwnych krok 9. Opaski otworu

Ościeża drzwi naściennych i chowanych w ścianie wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed uszkodzeniem krawędzi. Istnieją dwa sposoby na ich wykończenie.

Systemowe opaski stanowią element kompletnego systemu i zapewniają estetyczne wykończenie ościeża. Montaż odbywa się zgodnie z instrukcją producenta, a długość bocznych elementów należy dopasować do konkretnych wymiarów. Ważne jest zachowanie jednakowego rozstawu na szerokości. Podczas montażu na piankę, na czas jej twardnienia, należy zastosować odpowiednio dopasowane rozpórki (3-4 sztuki).

Do samodzielnego wykonania obramowania można użyć drewnianych kątowników lub listew boazeryjnych. Obramowanie przykleja się do ściany za pomocą kleju, a szczeliny na styku z tynkiem wypełnia masą akrylową. Z reguły instaluje się również maskownicę prowadnicy, jeśli nie zastosowano jej dekoracyjnej wersji.

Drzwi naścienne: Maskownicę tworzy skrzynkowa osłona, np. z paneli boazeryjnych, zawieszona na uchwytach hakowych. Drzwi chowane w kasecie: Widoczny odcinek prowadnicy można łatwo zamaskować paskiem płyty gipsowo-kartonowej lub dekoracyjnym panelem. Panel mocuje się do spodu nadproża na wspornikach kątowych.

Przy samodzielnym wykonywaniu obramowania należy zadbać o precyzyjne docinki i estetyczne wykończenie. Należy stosować odpowiednie narzędzia i materiały, aby zapewnić trwałość i stabilność ościeża. W przypadku wątpliwości co do montażu, warto skonsultować się z fachowcem.

Montaż drzwi przesuwnych krok 10. Uchwyty i zamknięcia

Montaż drzwi przesuwnych krok 10. Uchwyty i zamknięcia

Drzwi przesuwne wymagają wyposażenia w obustronne uchwyty, które umożliwią ich komfortowe otwieranie i zamykanie. Typowe rozwiązanie stanowią uchwyty wpuszczane, nie wystające poza powierzchnię skrzydła. Ich montaż wymaga jednak precyzyjnego wyfrezowania wnęki.

Z tego względu zaleca się zakup drzwi z już zamontowanymi uchwytami wpuszczanymi. Własnym zakresie możemy natomiast bez problemu przytwierdzić uchwyty gałkowe, które posłużą również do odblokowywania zaczepu hakowego. Przy ich osadzaniu należy jednak odpowiednio ograniczyć głębokość chowania się skrzydła w kasecie lub przesuwu przy otwieraniu drzwi naściennych, aby gałka nie uderzała o krawędź otworu. Wymaga to regulacji ogranicznika na prowadnicy.

Zaczep hakowy będzie niezbędny, jeśli chcemy zamykać drzwi na klucz. W tym celu konieczne jest również zamontowanie pochwytu i blaszki zaczepowej w belce dojazdowej, a także wykonanie wgłębienia pod hak.

Uwaga: Montaż zaczepu hakowego i blaszki zaczepowej wymaga fachowej wiedzy i umiejętności. W przypadku braku doświadczenia, zaleca się skorzystanie z usług wykwalifikowanego serwisu.

Instrukcja samodzielnego montażu drzwi przesuwnych.

Redaktor: Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: Eclisse

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!