Kołki, wkręty, kotwy i śruby - rodzaje zamocowań

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kołki, wkręty, kotwy i śruby - rodzaje zamocowań

Na budowie każdego domu wykonuje się przynajmniej kilkaset zamocowań różnych elementów konstrukcyjnych, instalacji i wyposażenia. W sklepach budowlanych znajdziemy kilkadziesiąt rodzajów zamocowań, wśród nich kołki, wkręty, śruby czy kotwy różnej średnicy i długości, wykonanych z różnych materiałów. Elementy mocujące powinno się dobierać do obciążeń i materiału, w jakim mają być osadzone.

Najłatwiej kupuje się łączniki kompletne (np. wkręty z kołkami), ale można też kompletować je z oddzielnie kupowanych elementów (np. oddzielnie kołek i oddzielnie wkręt), a wtedy zamiast zwykłego wkrętu możemy zamocować wkręcany haczyk, oczko bądź wkręt z łbem ozdobnym. Przy doborze zamocowania najpierw ustala się rodzaj, średnicę i długość kołka, a do niego dobiera się odpowiedni wkręt.

Zamocowania o podobnym przeznaczeniu mogą mieć różną budowę. Średnica śrub i wkrętów powinna być dostosowana do średnicy kołka. Ponadto muszą być one o 5 mm dłuższe od kołka. Dobierając długość śrub i wkrętów trzeba też oczywiście uwzględnić grubość mocowanego elementu.

A oto najczęściej stosowane rodzaje zamocowań:

Kołki standardowe

Mocują na skutek rozparcia rozciętych ścianek kołka podczas dokręcania. Można je stosować do zamocowań mało obciążonych, niemal we wszystkich rodzajach podłoży. Większe obciążenia mogą przenosić w materiałach pełnych, o zwartej strukturze. Wygodną w użyciu odmianą kołków standardowych są kołki do tzw. szybkiego montażu.

Umożliwiają one mocowanie przelotowe (część koszulki kołka przechodzi przez mocowany materiał), a zamiast wkrętu wbija się gwintowany gwóźdź. Doskonale nadają się do zamocowań wielootworowych, gdy otwory na kołki wierci się w podłożu np. przez listwę do szafek kuchennych czy ramę okienną.

Kołki standardowe o rozciętych ściankach (fot. Fischerpolska)
Kołki standardowe do tzw. szybkiego montażu z gwoździem zamiast wkręta (krzyżakowa końcówka wkręta ułatwia ewentualny demontaż) (fot. Fischerpolska)

Kołki uniwersalne

Zmodyfikowana wersja kołków tradycyjnych, przeznaczona do mocowania w elementach pełnych i drobnootworowych. Wkręt mocujący nie tylko powoduje rozparcie, ale również spęcznienie kołka podczas dokręcania, tworząc "garby" kotwiące na ściankach między pustymi przestrzeniami. Podczas dokręcania należy zwrócić uwagę na to, czy kołek się nie obraca - zastosowanie zbyt grubego wkręta lub ścięcie skrzydełek blokujących uniemożliwi wykonanie prawidłowego zamocowania.

Kołki uniwersalne: z wkrętem i z haczykami (fot. Benox)
Kołek uniwersalny rozpierający się w podłożu na cztery strony
Kołek uniwersalny rozpierający się w podłożu na cztery strony (fot. Fischerpolska)

Kołki do miękkich materiałów

Zawieszanie ciężkich przedmiotów (np. szafek kuchennych) w ścianach z lekkich odmian wymaga użycia specjalnych kołków, osadzanych przez wkręcenie w otwór o mniejszej średnicy. Z kołkiem współpracują śruby z gwintem metrycznym. Do zawieszania lekkich przedmiotów w styropianie służą kołki ślimakowe wkręcane bez wstępnego nawiercania otworu.

Kołki do miękkich materiałów: metalowy (po lewej) - do zamocowań w lekkich odmianach betonu komórkowego, oraz ślimakowy (po prawej) - wykonanie zamocowania w styropianie za pomocą takiego kołka nie wymaga wstępnego nawiercania otworu (fot. Fischerpolska)

Zamocowania w pustych przestrzeniach

Zamocowania takie wymagają utworzenia tzw. grzybka oporowego po wewnętrznej stronie przegrody. Znaczne obciążenia zamocowań, np. w płytach gipsowo-kartonowych, mogą przenosić kołki typu molly, których dokręcanie powoduje spęcznienie naciętej tulei metalowej i utworzenie mocnego gniazda osadczego. Kołki te wymagają wstępnego zaciśnięcia przy użyciu specjalnych szczypiec.

Uwaga! Długość nierozciętej tulei kołka powinna odpowiadać grubości ścianki podłoża.

Kołek typu molly (po lewej) do zamocowań w materiałach z pustymi przestrzeniami: płytach g-k, wiórowych czy cegle dziurawce oraz szczypce (po prawej) używane do jego zaciśnięcia (fot. Koelner)

Do zawieszenia lekkich przedmiotów w płytach g-k można też użyć kołków ślimakowych osadzanych za pomocą specjalnego wiertła. W celu zawieszenia na przykład żyrandola w podłożu z płyt g-k stosuje się kotwy skrzydełkowe. Ich zamocowanie wymaga wywiercenia otworu o dość dużej średnicy.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Kotwy chemiczne

Stosowane są w przypadku bardzo dużych obciążeń, w podłożach pełnych i drobnootworowych. Podczas mocowania kotwami chemicznymi nie występują siły rozpierające, co ma istotne znacznie przy gęstym rozmieszczeniu otworów i przy wykonywaniu mocowania w pobliżu krawędzi. Element mocujący - specjalnie ukształtowana kotew, jest wklejany w wywiercony otwór.

Zestaw do montażu zawiera kotew z gwintem, szklaną ampułkę z żywicą, utwardzaczem i kruszywem oraz tuleję dziurkowaną używaną w przypadku podłoży drobnootworowych. Montaż polega na wstawieniu ampułki i ewentualnie tulei siatkowej w wywiercony otwór (nie może być on zbyt głęboki i należy go dokładnie oczyścić z pyłu), a następnie wbiciu kotwy.

Wbicie kotwy powoduje rozbicie ampułki i uaktywnienie reakcji chemicznej twardnienia kleju (czas twardnienia zależy od temperatury otoczenia i wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut). Przy mocowaniach sufitowych należy dodatkowo użyć kapturka ochronnego zapobiegającego wyciekaniu żywicy z otworu.

W przypadku dużej liczby otworów do wklejania kotew można użyć specjalnego pistoletu wprowadzającego żywicę.

Schemat budowy kotwy chemicznej
Sposób umieszczenia kotwy chemicznej w podłożu drobnootworowym (fot. Koelner)

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: fischerpolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Grzechu

26 Lis 2016, 10:21

Za kołkami porządnymi to naprawdę trzeba się nachodzić zwykle w sklepach jest jakaś masakra. Te koszulki z jakiegoś byle plastiku są do niczego, sam wkręt często ulega korozji... Dramat :/ Jednak warto wydać trochę więcej kasy na coś porządnego. .

time image

Gość Krzysiek

28 Wrz 2016, 22:27

Kilka remontów za sobą mam i niestety wiertła często okazywały się elementem krytycznym podczas prac. Wtedy okazywało się, że kupowanie taniochy w markecie to kiepski pomysł. Solidne wiertła sprawdzają się jednak znacznie lepiej i warto zapłacić troszkę więcej i mieć w ręki ...

time image

Gość Damien

06 Maj 2016, 13:41

Czasami jest problem z dostaniem niektórych śrub i wkrętów co bywa dość kłopotliwe. Nie mówię o najzwyklejszych wkrętach, ale takich bardziej wyspecjalizowanych.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje