Mocowanie przedmiotów do poszczególnych materiałów ściennych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Mocowanie przedmiotów do poszczególnych materiałów ściennych

W każdym domu trzeba zawiesić rozmaite przedmioty na ścianach i sufitach - od ciężkich szafek, karniszy i półek po lekkie obrazki. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie sposobu mocowania do właściwości podłoża.

Mocowanie przedmiotów do materiałów pełnych o dużej wytrzymałości

Beton zwykły, pełne cegły i bloczki silikatowe z niewielką liczbą drążeń to najlepsze podłoża. Poza dużą wytrzymałością ich atutem jest jednolita, zwarta struktura. Dzięki temu można z dobrym skutkiem stosować typowe kołki rozporowe z plastikowymi koszulkami i kotwy z metalowymi tulejami rozprężnymi.

Wprowadzają one duże naprężenia do materiału, więc trzeba pamiętać o zachowaniu wymaganych przez producenta odległości pomiędzy punktami mocowania oraz od krawędzi ścian. Inaczej osadzony np. zbyt blisko otworu okiennego kołek, może po prostu odłupać kawałek cegły lub betonu. Oczywiście wytrzymałość zamocowania uzależniona jest od głębokości zakotwienia oraz średnicy kotwy.

Mocowanie przedmiotów do materiałów pełnych o niewielkiej wytrzymałości

To przede wszystkim beton komórkowy, lecz także np. bloczki gipsowe. Brakuje im odporności na duże punktowe obciążenia, a w efekcie - typowy kołek, który w zwykłym betonie "siedzi" bardzo pewnie, z gazobetonu zostanie wyrwany.

W związku z tym, do betonu komórkowego stosuje się szczególne mocowania. Specjalne kołki bezrozporowe mają plastikowe koszulki z głębokim gwintem zewnętrznym. Wkręca się je kluczem imbusowym w przygotowany otwór, wówczas gwint wcina się w materiał ściany. Wkręcona w koszulkę śruba lub wkręt już jej nie rozpiera.

Alternatywa to tzw. kotwy chemiczne, nazywane też wklejanymi. Do nawierconego otworu wprowadza się płynną żywicę syntetyczną i w niej od razu osadza odpowiednią śrubę. Można ją obciążyć dopiero po zastygnięciu i utwardzeniu żywicy (kilkadziesiąt minut).

Mocowanie przedmiotów do pustaków

W przypadku tradycyjnych pustaków ich ścianki mają dość dobrą wytrzymałość, ale problemem są puste przestrzenie pomiędzy nimi, bardzo utrudniające dobre zakotwienie. Stosuje się zatem różnego rodzaju kotwy i kołki, które przechodzą przez ścianki pustaka, a ich koniec rozdziela się w pustej przestrzeni na podobieństwo kotwicy. Dzięki temu obciążenie rozkłada się na względnie dużą powierzchnię. Zwykle zaleca się, by kotwa przechodziła przynajmniej przez 2 ścianki pustaka.

Można też posługiwać się kotwami chemicznymi. Niezbędne są wówczas kotwy z elastyczną tuleją, którą wypełnia się żywicą. Inaczej wypłynęłaby ona w pustą przestrzeń. Tuleje mogą być krótkie (kilkanaście centymetrów), sprzedawane od razu z prętami o określonej długości, albo w postaci 1 m odcinków, które tnie się według potrzeb, docinając także pręty gwintowane. Kotwy chemiczne to jedyny rozsądny wybór w przypadku pustaków poryzowanych, których ścianki wewnętrzne są cienkie i dość kruche.

Alternatywą wobec przytwierdzania mechanicznego jest klejenie. Obecnie dostępne są na tyle mocne kleje montażowe, że czynnikiem krytycznym zwykle nie jest wytrzymałość samej spoiny, lecz nośność podłoża. Innymi słowy - klej wytrzyma, jednak przyczepiony przedmiot może odpaść, np. razem z kawałkiem tynku. Dlatego kleje wykorzystuje się zwykle do mocowania stosunkowo lekkich przedmiotów - czujników instalacji alarmowej, cienkich przewodów (np. domofonowych), małych opraw oświetleniowych.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Kołki mocujące musimy dopasować do rodzaju podłoża i przewidywanych obciążeń. W przypadku poręczy może to być nawet ponad 100 kg (fot. Black&Decker)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Zbyszek

02 Lis 2016, 11:06

Z zamocowaniem czegokolwiek na ścianie potrafią być mega problemy. Kilka razy miałem już takie sytuacje, że byłem gotów rzucić wszystko i się poddać. Ale doświadczenie jednak czegoś uczy i problemy zwykle wynikają ze źle dobranych wierteł. Ja dziś nie kupuję już tych tanich. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA