Jak dokonać rozbiórki ścianki działowej z cegły pełnej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak dokonać rozbiórki ścianki działowej z cegły pełnej?

W trakcie budowy domu, kilka elementów zostało zmienionych. Między innymi postanowiłam zmniejszyć powierzchnię salonu, stawiając ściankę z cegły pełnej otynkowanej. Mimo że przez wiele lat było to bardzo dobre rozwiązanie, teraz chciałam wrócić do pierwotnego planu i ją wyburzyć, powiększając powierzchnię wykorzystywaną na co dzień. W jaki sposób należy to zrobić?

Odpowiedź eksperta: W przedstawionej sytuacji wiadomo, że ścianka, którą chcemy rozebrać jest ścianką działową, czyli nieprzenoszącą żadnych obciążeń (poza ciężarem własnym). Jest to zadanie dosyć proste.

Gorzej, gdy chcemy wyburzyć jakąś ścianę lub jej część i nie jesteśmy pewni, jaką pełni ona funkcję. Wówczas lepiej zasięgnąć porady konstruktora, który sporządzi ekspertyzę.

Najprościej sprawdzić rodzaj ściany przez skucie pasa tynku na jej styku z sufitem. Jeśli ściana nie łączy się z konstrukcją stropu, ani nie ma w niej wieńca żelbetowego, wówczas jest to ściana działowa. Ściany takie rozbiera się stosunkowo łatwo, gdyż zaprawa łącząca poszczególne elementy ma małą wytrzymałość.

Zanim przystąpimy do rozbiórki ścianki działowej

Zanim przystąpimy do prac, należy przygotować pomieszczenia przylegające do ściany. Najpierw odłącza się i demontuje wszystkie instalacje z wyburzanej części. Warto zadbać o szczelne zaklejenie otworów drzwiowych folią, aby zminimalizować ilość pyłu przedostającą się do innych części domu. Ważne jest również zabezpieczenie podłogi. Sama gruba folia nie wystarczy. Dlatego najlepiej ułożyć płyty pilśniowe, deski bądź grube kartony i dopiero na nie folię, która umożliwi późniejsze sprzątanie gruzu.

Rozpoczynamy rozbiórkę ścianki działowej

Prace rozpoczyna się od wykonania otworu w środku szerokości ściany, w najwyższym jej punkcie. Następnie zdejmuje się cegła po cegle kolejne warstwy. Jest to bardzo czasochłonny proces, jednak bezpieczny zarówno dla osób pracujących, jak i dla konstrukcji budynku.

Trzeba zaznaczyć, że nie wolno dokonywać wyburzania ściany, zaczynając od dołu, ani jej przewracać. Wówczas może zawalić się w sposób niekontrolowany. Nie wolno też gromadzić rozbieranych cegieł w jednym miejscu. Najbezpieczniej jest je układać pod ścianami tylko w kilku warstwach i sukcesywnie je wynosić.

Jeśli tynk trzyma się dobrze cegieł, to chcąc później wykorzystać ten materiał, należy go usunąć. Jeśli jednak sam odpada, to lepiej go zerwać, zanim zacznie się rozbiórkę. Dzięki temu w czasie pracy będzie się mniej pylić.

Rozbiórkę ścianki działowej rozpoczyna się od wykonania otworu w środku szerokości ściany, w najwyższym jej punkcie
Rozbiórkę ścianki działowej rozpoczyna się od wykonania otworu w środku szerokości ściany, w najwyższym jej punkcie
Wyburzanie ścianki działowej: zdejmowanie cegły po cegle kolejnych warstw ścianki
Potem zdejmuje się cegła po cegle kolejne warstwy. Cegły należy układać pod ścianami w kilku warstwach i sukcesywnie wynosić
Wyburzanie ścianki działowej: Nie wolno wyburzać ściany, zaczynając od jej dołu lub części środkowej, jak również jej przewracać
Nie wolno wyburzać ściany, zaczynając od jej dołu lub części środkowej, jak również jej przewracać. Może dojść do uszkodzenia stropu

Łączenie ścianek działowych

Zakończenie rozbiórki zależy również od tego, w jaki sposób rozbierana ściana była połączona. Ściany działowe łączono na dwa sposoby.

Pierwszy - gdy ściany wykonywane były z tego samego materiału, czyli cegły pełnej, lecz różnej grubości. Przykładowo, ścianka działowa grubości 12 cm ze ścianą szerokości co najmniej 25 cm. Wówczas najczęściej łączyło się je co drugą warstwę na przemian. W takim przypadku, należy skuć wystające części cegły, albo uzupełnić ubytki po ich wypadnięciu.

Drugi - gdy ściany wykonywane były z różnych materiałów. Wtedy stosowano płaskowniki w co trzeciej bądź czwartej spoinie, albo pręty zbrojone. Na przykład ścianka działowa z cegły pełnej połączona z pustakami ceramicznymi, bądź z betonu komórkowego. W takiej sytuacji po prostu obcina się wystające pręty albo płaskowniki.

Po zakończeniu prac rozbiórkowych, pozostaje uzupełnienie części tynku na suficie oraz ścianie, a w podłodze brakujących jej części, jeśli znajduje się na tym samym poziomie i wykonana jest z tego samego materiału. Jeśli podłogi są z różnych materiałów, wystarczy dodać jeden z nich, a przerwę uzupełnić listwą progową.

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje