Sposoby eliminacji mostków termicznych w konstrukcji budynku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2018-03-05 09:20:18
Sposoby eliminacji mostków termicznych w konstrukcji budynku

Budując dom, nie da się uniknąć łączenia różnych materiałów, z których każdy ma odmienne właściwości termoizolacyjne. Bez odpowiedniego zabezpieczenia te lepiej przewodzące ciepło mogą stać się przyczyną jego dużych strat czyli mostków termicznych.

Żelbetowe nadproża i wieńce stropowe.

Zbrojony beton to materiał o bardzo dużej wytrzymałości, jednak jego właściwości termoizolacyjnesą bardzo słabe. Warto porównać jego współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) z innymi materiałami używanymi do wznoszenia ścian (im współczynnik niższy, tym lepsza izolacyjność):

  • 2,5 W/(m·K) – beton zbrojony;
  • 0,55–0,75 W/(m·K) – typowe materiały używane do budowy ścian warstwowych (tradycyjne pustaki ceramiczne, silikaty);
  • 0,12 W/(m·K) – beton komórkowy odmiany 400 używany do budowy ścian jednowarstwowych.

Różnice są bardzo duże, jednak w przypadku ścian warstwowych nie jest to zbyt istotne, bo za izolacyjność cieplną odpowiada przede wszystkim odrębna warstwa materiału izolacyjnego (styropian, wełna), pokrywającego zarówno elementy żelbetowe, jak i resztę ściany. Ściana konstrukcyjna grubości 25 cm ocieplona 15 cm styropianu lub wełny (λ = 0,04 W/(m·K)) będzie miała współczynnik przenikania ciepła U:

  • 0,26 W/(m2·K) w miejscach wykonanych z żelbetu;
  • 0,24 W/(m·K) w części wykonanej z pustaków ceramicznych.

Dramatyczna jest natomiast sytuacja w ścianach jednowarstwowych, w których nie ocieplono elementów żelbetowych. Straty ciepła są w tych miejscach tak duże, że na takie nadproża i wieńce dosłownie „świecą”.

 

Wieniec stropowy w ścianie jednowarstwowej z betonu komórkowego. Przenikanie ciepła ograniczono dzięki wkładce z wełny mineralnej Nieizolowane żelbetowe nadproże w ścianie jednowarstwowej wyraźnie odcina się na zdjęciu termowizyjnym, bo w tym miejscu ucieka kilkakrotnie więcej ciepła
Wieniec stropowy w ścianie jednowarstwowej z betonu komórkowego. Przenikanie ciepła ograniczono dzięki wkładce z wełny mineralnej (fot. Ytong) Nieizolowane żelbetowe nadproże w ścianie jednowarstwowej wyraźnie odcina się na zdjęciu termowizyjnym, bo w tym miejscu ucieka kilkakrotnie więcej ciepła


Sposobem eliminacji mostków termicznych
spowodowanych przez żelbetowe nadproża i wieńce jest pokrycie ich odpowiednio grubą warstwą izolacji cieplnej (min. 10 cm). W przypadku ścian jednowarstwowych najlepiej użyć systemowych kształtek przeznaczonych na nadproża i wieńce.Warstwa izolacji umieszczona jest wewnątrz kształtki, tak że po zabetonowaniu od strony lica ściany widoczny jest ten sam materiał co na całej jej powierzchni, dzięki temu tynk ma dobrą przyczepność i nie dochodzi do jego odspajania.

Drewniana więźba dachowa.

Drewno jest postrzegane jako „ciepły” materiał budowlany. Jest to słuszne, jeśli porównać je z cegłą czy kamieniem, jednak (λ) drewna jest dość wysoki i wynosi 0,16 W/(m·K) dla drewna sosnowego w poprzek włókien (wzdłuż nich jest ok. dwukrotnie wyższy). Jak widać, to aż czterokrotnie więcej niż dla wełny lub styropianu. Dlatego jeśli izolacja połaci dachu zostanie ułożona jednowarstwowo pomiędzy krokwiami, to staną się one dużymi liniowymi mostkami termicznymi.

 

Można temu zapobiec, układając izolację co najmniej dwuwarstwowo, pomiędzy krokwiami oraz przymocowanymi do nich poprzecznie listwami rusztu. Mostki termiczne co prawda nadal będą i to całkiem liczne, ale jedynie niewielkie – punktowe. Grubość drugiej warstwy izolacji nie powinna być mniejsza niż 5–8 cm. Wykonanie rusztu ma jeszcze tę zaletę, że płyty poszycia mocowane do niego, a nie bezpośrednio do krokwi, są znacznie mniej podatne na pękanie spoin pod wpływem ruchów konstrukcji dachu.

 

mostek_termiczny_nieszczelnosc3_500
 a)  b)
mostek_termiczny_nieszczelnosc4_250 Różne sposoby izolacji połaci dachu: (a) między krokwiami – powstają duże, liniowe mostki termiczne; (b) z poprzecznym rusztem – pozostają tylko mostki punktowe; (c) izolacja nakrokwiowa – mostki zostają wyeliminowane
 c) (fot. Bauder)


Problem mostków termicznych powodowanych przez drewnianą konstrukcję dachumożna też radykalnie rozwiązać, układając izolacje nakrokwiową. Znajduje się ona po stronie zewnętrznej, na deskowaniu kryjącym dach. Izolacja jest wówczas ciągła, a jej grubość nie zmniejsza wysokości pomieszczenia. Ponadto można wykorzystać walory estetyczne widocznej więźby.

Źle ocieplony cokół fundamentowy.

Jeśli izolacja w tym miejscu będzie zbyt cienka lub źle ułożona, to ciepło może uciekać na tyle intensywnie, że w czasie dużych mrozów podłoga w pobliżu ścian zewnętrznych pokryje się lodem.

 

W strefie cokołowej ciepło odbiera zarówno zimne powietrze zewnętrzne, jak i grunt. Ułożenie izolacji cieplnej na ścianie fundamentowej poprawia sytuację, ale nie jest w pełni skuteczne, bo ciepło ucieka także przez fundament do gruntu. Straty można zmniejszyć, stosując specjalne bloczki cokołowe, które izolują fundament od ściany nadziemia.

 

Cokół bez ocieplenia lub z izolacją ułożoną od wewnątrz to miejsce ucieczki bardzo dużych ilości ciepła Cokół bez ocieplenia lub z izolacją ułożoną od wewnątrz to miejsce ucieczki bardzo dużych ilości ciepła

Płyta balkonowa połączona z płytą stropową.

Łatwym i dobrym pod względem wytrzymałości rozwiązaniem jest wykonanie płyty balkonowej jako przedłużenia żelbetowej płyty stropowej. Jednak to rozwiązanie jest fatalne ze względu na straty ciepła – płyta balkonowa będzie oddawać duże ilości ciepła do otoczenia, a ciepło będzie oczywiście pochodzić z pomieszczenia.

 

Teoretycznie można płytę balkonową osłonić ze wszystkich stron izolacją termiczną, jednak by było to skuteczne, izolacja musiałaby być gruba i ostatecznie posadzka na balkonie znalazłaby się ok. 20 cm wyżej niż w pokoju. Dlatego do łączenia płyt stropowych z balkonowymi wymyślono specjalne łączniki izolacyjne, minimalizujące straty ciepła.

 

Inne rozwiązania to np. wykonanie drewnianego balkonu, jedynie punktowo mocowanego do ściany domu i wieńca stropowego.

 

Najbardziej radykalne i najskuteczniejsze rozwiązanie to wykonanie balkonu jako konstrukcji samonośnej, opartej na słupach i jedynie dostawionej do ściany domu. Wówczas nie naruszamy w ogóle izolacji ścian.

 

Gdy płyta stropowa łączy się z płytą balkonową, nic nie hamuje ucieczki ciepła
Gdy płyta stropowa łączy się z płytą balkonową, nic nie hamuje ucieczki ciepła

 

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Maciek

21 Lut 2014, 09:06

Ale rysunek, pokazujacy cokół bez ocieplenia jest kompletnie bez sensu. Oprócz pokazanego mostka termicznego są tam jeszcze dwa bardzo poważne błędy.

time image

18 Paź 2013, 09:08

Nie nazwałbym tego zachwalaniem. W poprzednim zdaniu jest napisane, że najskuteczniejsza jest izolacja zewnętrzna ściany. Tyle, że ściany jednowarstwowe takiej izolacji nie mają. Pozostaje wybrać inne rozwiązanie – możliwie skuteczne i łatwe do dobrego wykonania. Te warunki najlepiej ...

time image

Gość Tomek

17 Paź 2013, 20:22

Artykuł trochę bez sensu. Zachwalany jest element docieplenia wieńca np: Ytong a jego "zadziałanie" jest analogiczne do tematu "Źle ocieplony cokół fundamentowy." Ocieplenie w przypadku wieńca powinno obejmować warstwy pustaków poniżej i powyżej wieńca a nie tylko samego wieńca.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny