Kiedy trzeba zamontować barierki ochronne wzdłuż krawędzi tarasu i jak to prawidłowo wykonać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kiedy trzeba zamontować barierki ochronne wzdłuż krawędzi tarasu i jak to prawidłowo wykonać?

Przed ociepleniem ścian domu nie przewidziałem późniejszej konieczności zamocowania metalowej barierki wokół tarasu. Nie wiem, jak teraz to zrobić, aby połączenie było estetyczne i stabilne. Nie chciałbym przy tym zniszczyć ocieplenia, więc np. spawanie odpada. Co radzicie?

aktualizacja: 2018-11-09 11:12:12

Odpowiedź eksperta: Balustradę z rury stalowej mocuje się do ocieplonego muru za pomocą tulei (o odpowiednio dobranej średnicy), tworząc z balustradą połączenie przesuwne lub sztywne. Zależnie od materiału, z jakiego wzniesiono ścianę, można ją osadzić bezpośrednio albo we wsporniku - drewnianym albo metalowym.

Elementy łączące trzeba przygotować samodzielnie, dobierając je do przekroju montowanej barierki. Przy połączeniu bezpośrednim tuleję najlepiej wykonać jako dwustopniową. Część o większej średnicy, pasująca do balustrady, powinna być o 5-8 cm dłuższa niż grubość ocieplenia, a część węższa, zagłębiona w murze, ma mierzyć 5-15 cm, zależnie od sposobu osadzenia. Po wywierceniu w ociepleniu otworu o średnicy tulei, sięgającym 3-4 cm w mur, pogłębiamy go mniejszym wiertłem i przytwierdzamy ją na cement montażowy, dyble lub kotwy chemiczne.

Osłonięcie połączenia barierki z tuleją mocującą można zrobić za pomocą oszlifowanej i polakierowanej deski, o długości trochę większej od wysokości zamocowania barierki. Przykręca się ją długimi kołkami rozporowymi przez ocieplenie, w 3-4 punktach. Stabilniejsze zamocowanie uzyskamy wstawiając rurki dystansowe między ścianę nośną a deskę osłonową. W obu wariantach połączenie tuleja-barierka można przygotować jako przesuwne, pozwalające na swobodne ruchy cieplne, lub złączyć wkrętami na sztywno.

Redakcja BD
Schemat przedstawia sposób zamocowania barierki na tarasie.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Piotr

15 Lut 2010, 20:58

Mocowanie balustrad, barierek zawsze przed ocieplanie, położeniem płytek itd. Fachowcy będą mieli trochę więcej zabawy, ale będziemy pewni, że nie pęknie nam nowo położona płytka bądź nie uszkodzimy ocieplenia. Aby uzyskać więcej rad odwiedź www.pieknybalkon.pl.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny