Ile zarabia budowlaniec w 2024 roku?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ile zarabia budowlaniec w 2024 roku?

Budowlaniec może być zatrudniony przez firmę budowlaną lub działać jako samodzielny przedsiębiorca. Ile zarabia się w branży budowlanej? Tu nie ma jednoznacznych danych, ponieważ budowlańcy często pracują na własnych rachunek i wynagrodzenie jest wypłacane "pod stołem".

aktualizacja: 2024-01-30 07:33:30
 
Streszczenie artykułu
Zarobki w branży budowlanej w 2023 roku są tematem, który przyciąga uwagę wielu osób związanych z tym sektorem. Wynagrodzenie budowlańca zależy od wielu czynników, takich jak doświadczenie, specjalizacja czy region, w którym pracuje. Przeciętne zarobki pracowników budowlanych w Polsce oscylują wokół 3500-4500 zł brutto. Specjaliści, tacy jak murarze, cieśle czy zbrojarze, mogą liczyć na wyższe stawki, sięgające nawet 7000 zł brutto. Najlepiej zarabiają osoby z doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą, takie jak kierownicy budów, którzy mogą liczyć na wynagrodzenie w granicach 10 000 zł brutto. Wielkość zarobków jest również zależna od regionu - w dużych miastach i na zachodzie Polski stawki są wyższe niż na wschodzie kraju. Przy decydowaniu o wyborze zawodu warto zwrócić uwagę na to, że branża budowlana jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki, co przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników i możliwości awansu.

Wynagrodzenie w tej branży zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Poziom doświadczenia i kwalifikacji.

 • Miejsce pracy: budowlańcy pracujący w dużych miastach mogą otrzymywać wyższe wynagrodzenie niż ci pracujący w mniejszych miastach lub na wsi.

 • Rodzaj pracy: budowlańcy specjalizujący się w określonym rodzaju pracy (np. instalacje elektryczne, hydrauliczne itp.) mogą otrzymywać wyższe wynagrodzenie niż ci, którzy wykonują różne rodzaje prac budowlanych.

 • Warunki zatrudnienia: budowlańcy zatrudnieni na pełny etat mogą otrzymywać wyższe wynagrodzenie niż ci zatrudnieni na umowę zlecenie lub o dzieło.

Biorąc pod uwagę te czynniki, średnie wynagrodzenie budowlańców w Polsce wynosi około 5 500 - 8 000 złotych brutto miesięcznie, choć nie brakuje budowlańców zarabiających kilkadziesiąt tysięcy złotych brutto miesięcznie. Należy pamiętać, że kwota ta może się znacząco różnić w zależności od indywidualnych okoliczności.

Duży wpływ na rynek pracy w Polsce ma wojna w Ukrainie. Ze względu na niższe koszty zatrudnienia, wiele firm budowlanych z Polski zatrudniała budowlańców z Ukrainy, którzy obecnie wrócili do ojczyzny, aby walczyć na froncie. 

Zarobki w budowlance w 2024 roku

Obecnie obserwuje się bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników budowlanych. Pensja budowlańca zależy od jego doświadczenia, posiadanych umiejętności, zajmowanego stanowiska, rodzaju zatrudnienia i systemu pracy.

Najniższą stawkę godzinową otrzymują osoby niewykwalifikowane, zatrudniane na przyuczenie. Na wyższe zarobki liczyć mogą pracownicy budowlani posiadający większe umiejętności, np. znajomość tynkowania, malowania, instalacji hydrauliki czy też umiejętność drobnych napraw.

Jeżeli chodzi o zarobki budowlańca w Polsce w 2024 roku, to trudno jest wskazać jednoznaczną kwotę. Trzeba mieć na uwadze sezonowość. Praca budowlańca jest często uzależniona od pory roku oraz warunków atmosferycznych.Praca na budowie wymaga dobrej kondycji oraz dużej siły fizycznej. Pracownik budowlany powinien również znać przepisy oraz zasady BHP.

Stawka godzinowa niewykwalifikowanego pracownika fizycznego w większości przypadków nie przekracza poziomu najniższego wynagrodzenia w kraju. Płaca minimalna od stycznia 2024 roku wynosi 4242 zł brutto. W lipcu 2024 roku płaca minimalna zostanie podwyższona do kwoty 4300 zł brutto (wzrost o 700 zł w stosunku do 2023 roku).

Pracownik niewykwalifikowany na rękę dostanie około 3 221 zł netto w skali miesiąca. Dużo jednak zależy od ustalonej stawki za godzinę lub za dane zlecenie, dodatkowych umiejętności i osobistego zaangażowania. Także minimalna stawka godzinowa w 2024 roku wzrośnie dwukrotnie: od stycznia 2024 roku wyniesie 27,70 zł, a od lipca 28,10 zł.

Dużo wyższymi zarobkami mogą się pochwalić osoby wykwalifikowane, z doświadczeniem, prowadzące własną działalność gospodarczą, zarabiające od danego, indywidualnie wycenionego zlecenia. Średnie wynagrodzenie dobrego, przeszkolonego fachowca może być wysokie i zdecydowanie przewyższać inne branże. Miesięczny dochód dobrego specjalisty w branży budowlanej może wynieść ponad 13 tys. zł netto.

Posiadanie odpowiednich uprawień np. do pracy przy instalacjach elektrycznych lub też do pracy na wysokości sprawia, że pracownik budowlany może liczyć na dużo wyższe zarobki. Przydaje się również umiejętność czytania rysunków technicznych oraz obsługi urządzeń i maszyn budowlanych.

Na koniec 2023 roku spadły zarobki cieśli, murarzy, zbrojarzy, dekarzy, monterów g-k, tynkarzy i stolarzy budowlanych. Wzrosły natomiast zarobki glazurników, posadzkarzy, dociepleniowców, elektryków, instalatorów wod-kan-gaz i operatorów maszyn.

Najwięcej zarabiali pracownicy zatrudnieni w firmach na Mazowszu i w Małopolsce, najmniej płacono budowlańcom pracującym w województwach lubuskim, podlaskim.

Redakcja BD
zdjęcie: pixabay.com

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie czynniki wpływają na wynagrodzenie w branży budowlanej?

  Wynagrodzenie w branży budowlanej zależy od wielu czynników, takich jak poziom doświadczenia i kwalifikacji, miejsce pracy (duże miasta vs mniejsze miasta lub wieś), rodzaj pracy (specjalizacja w określonym rodzaju pracy), oraz warunki zatrudnienia (pełny etat vs umowa zlecenie lub o dzieło).
 • Jakie jest średnie wynagrodzenie budowlańców w Polsce w 2023 roku?

  Średnie wynagrodzenie budowlańców w Polsce w 2023 roku wynosi około 4 000 - 6 000 złotych brutto miesięcznie. Jednak niektórzy budowlańcy zarabiają kilkadziesiąt tysięcy złotych brutto miesięcznie.
 • Jakie wydarzenie miało wpływ na rynek pracy w Polsce w kontekście branży budowlanej?

  Duży wpływ na rynek pracy w Polsce ma wojna w Ukrainie. Wiele firm budowlanych z Polski zatrudniała budowlańców z Ukrainy, którzy obecnie wrócili do ojczyzny, aby walczyć na froncie.
 • Jakie jest zapotrzebowanie na pracowników budowlanych w 2023 roku?

  W 2023 roku obserwuje się bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników budowlanych.
 • Jakie są zarobki niewykwalifikowanego pracownika fizycznego w 2023 roku?

  Stawka godzinowa niewykwalifikowanego pracownika fizycznego w większości przypadków nie przekracza poziomu najniższego wynagrodzenia w kraju. Płaca minimalna od stycznia 2023 roku wynosi 3490 zł brutto. W lipcu 2023 roku płaca minimalna zostanie podwyższona do kwoty 3600 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa w 2023 roku wyniesie 22,80 zł od stycznia, a od lipca 23,50 zł.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

16 Apr 2024, 07:34

Komentarz dodany przez ANIELA: Niższe koszty pracowników z Ukrainy chyba ktoś nie wie o czym pisze zarabiają jeszcze więcej jak Polacy

21 Jul 2023, 23:21

heh...rozrzut moze być duży

21 Jul 2023, 14:31

6 godzin temu, Zdaniem Czytelnika napisał: To się nazywa sprawiedliwość. Zdarza się i 10tyś , odejmij ZUS , ubezpieczenie ,koszty stałe w postaci paliwa , amortyzacji narzędzi i z dychy zostaje 5tka ......Dodaj do tego upierdliwych klientów którzy marudzą ...

21 Jul 2023, 07:55

Komentarz dodany przez Xzzz: Panowie na budowie to chcą zarabiać jakby nie wiadomo jakie szkoły skończyli. Najlepiej około 10 tysięcy netto. Ogólnie budowlanka to patologia jeśli chodzi o wynagrodzenia. Większość ludzi ma wynagrodzenia na poziomie najniższych krajowych. To się ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły