Dlaczego, pomimo różnorodnych zabezpieczeń, jest tyle włamań do domów?

Dlaczego, pomimo różnorodnych zabezpieczeń, jest tyle włamań do domów?

Odpowiedź eksperta: Najwięcej udanych włamań jest tam, gdzie nie było zamontowanych systemów alarmowych lub były błędnie zamontowane albo po prostu ich nie włączono.

Streszczenie artykułu
Najwięcej włamań zdarza się tam, gdzie systemy alarmowe są źle zamontowane, nieadekwatne do zagrożeń lub w ogóle nieaktywowane. Włamywacze stosują różne metody, w zależności od swojego poziomu umiejętności i doświadczenia. Przestępca typu X używa prostych narzędzi, takich jak łom czy młotek, i ucieka po uruchomieniu alarmu. W tym przypadku system o stopniu zabezpieczenia 1 zazwyczaj wystarcza. Przestępca typu Y analizuje reakcje na alarm, często działa w grupie i niszczy zewnętrzną syrenę. Tu zaleca się system o stopniu zabezpieczenia 2 z monitoringiem. Typ Z to fachowiec, który może przygotowywać włamanie przez długi czas, często neutralizując zabezpieczenia mechaniczne lub elektroniczne. Wymaga on systemu alarmowego co najmniej stopnia 3. Przestępca typu Q posiada zaawansowaną wiedzę na temat zabezpieczeń, pokonując systemy najwyższego stopnia. Jedynie w przypadku przestępcy typu X alarm nie musi być podłączony do stacji monitorowania.

Dlaczego dochodzi do włamań?

Udane włamania mają miejsce przede wszystkim tam, gdzie zabezpieczenia były nieadekwatne do zagrożenia. Podajemy przykłady na to, jak bardzo są zróżnicowane metody pokonywania zabezpieczeń i jak różne są reakcje przestępców w momencie, gdy zostanie uruchomiony system alarmowy.

Rodzaj włamywacza i jego sztuczki:

Przestępca typu X - jego narzędzia to łom, młotek, kamień, piłka do metalu - jak syrena zawyje, łapie co ma pod ręką i ucieka, nie stara się zniszczyć systemu. System alarmowy o stopniu zabezpieczenia 1 wg normy PN EN 50131-1 jest najczęściej wystarczający, aby uniknąć dużych strat.

Przestępca typu Y - typ, który się uczy, często działa w grupie, może wielokrotnie wzbudzać alarm i obserwować, jaki jest czas reakcji oraz kto reaguje. Znane są włamania, podczas których złodzieje aż 17 razy wzbudzali alarm, dotąd aż udało im się dostać do budynku. Ten typ włamywacza działa w krótkim czasie, często niszczy syrenę zewnętrzną. Bez monitoringu najczęściej okradnie obiekt dokładnie. System alarmowy i monitoring oraz zabezpieczenia mechaniczne skracają czas jego działania, a więc zmniejszają ewentualne straty. System alarmowy powinien mieć stopień zabezpieczenia przynajmniej 2 wg PN EN 50131-1.

Przestępca typu Z - fachowiec, umie pokonywać albo zabezpieczenia mechaniczne, albo elektroniczne, często to jest instalator systemu lub np. mechanik montujący drzwi i zamki. Zdarza się, że przygotowuje system do włamania - może to zrobić nawet kilka lat wcześniej, jeśli to jest instalator lub konserwator systemu. Podobnie z kluczami, może dorobić duplikaty i cierpliwie czekać kilka lat. Systemy alarmowe są przez takiego przestępcę często neutralizowane - powodując w obiektach bardzo duże straty. System alarmowy musi być co najmniej 3 stopnia zabezpieczenia wg PN EN 50131-1, aby skutecznie ochronić budynek. Systemy wg starych norm klasy SA-3 i SA-4 są przez tego typu włamywaczy neutralizowane prostymi metodami.

Przestępca typu Q - ma fachową i bardzo szczegółową wiedzę na temat zabezpieczeń (np. brał udział w licznych szkoleniach), pokonuje systemy stopnia zabezpieczenia 3 wg PN EN 50131-1. Często jest łatwy do ustalenia na podstawie śladów swojej wiedzy, jakie pozostawia w miejscu włamania.

Uwaga! Tylko w przypadku przestępcy oznaczonego tu jako X system alarmowy nie musi być podłączony do stacji monitorowania.

fot. otwierająca: Hörmann

Stefan Jerzy Siudalski - biegły sądowy w dziedzinie "ochrona mienia", autor: ponad 300 publikacji związanych z ochroną, były redaktor naczelny pisma "Ochrona mienia", od kilkunastu lat wykładowca szkolący agentów ochrony, instalatorów i projektantów systemów alarmowych oraz inwestorów. Autor metody określania zagrożeń i doboru środków ochrony oraz metody profilowania przestępcy po zasobie wiedzy, jaką on miał o miejscu gdzie przełamano system ochrony, autor kilkuset ekspertyz dotyczących systemów alarmowych i telewizji przemysłowej.

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego dochodzi do włamań?

    Włamania mają miejsce głównie tam, gdzie systemy alarmowe są nieodpowiednie, błędnie zamontowane lub po prostu nie są włączone.
  • Jakie są typy włamywaczy i jakie stosują metody?

    Włamywacze dzielą się na cztery typy: X, Y, Z i Q. Każdy typ stosuje inne techniki, od prostych narzędzi po zaawansowane sposoby neutralizacji systemów alarmowych.
  • Jakie zabezpieczenia są skuteczne przeciwko poszczególnym typom włamywaczy?

    Dla przestępców typu X wystarczający jest system alarmowy stopnia 1. Typ Y wymaga systemu stopnia 2 z monitoringiem, a dla typu Z i Q konieczne są systemy alarmowe stopnia 3.
  • Czym charakteryzuje się przestępca typu Z?

    Przestępca typu Z to fachowiec, który potrafi neutralizować zabezpieczenia mechaniczne lub elektroniczne, czasem jako instalator lub konserwator, przygotowuje włamanie nawet kilka lat wcześniej.
  • Kiedy system alarmowy nie musi być podłączony do stacji monitorowania?

    Tylko w przypadku przestępcy typu X system alarmowy nie musi być podłączony do stacji monitorowania, ponieważ ten typ włamywacza nie niszczy systemu, a ucieka po jego aktywacji.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz