Artykuły: Dom bezpieczny i inteligentny
System inteligentny w domu - korzyści i sterowanie
Po co mamy robić coś, co dom potrafi zrobić sam? Bieganie po piętrach żeby zmieniać ustawienia grzejników, wentylacji, zamykać okna nie jest raczej naszym ulubionym zajęciem. A już na pewno nikt nie lubi spieszyć się do domu, żeby zdążyć przed burzą zamknąć okno dachowe. To wszystko, i o wiele więcej, może zrobić za nas tzw. instalacja inteligentna.
Czujki alarmowe - rodzaje
O ochronie przed intruzami myśli praktycznie każdy właściciel domu jednorodzinnego. Nie każdy jednak potrzebuje takich samych zabezpieczeń. Planując instalację alarmową warto więc dostosować ją do swoich potrzeb.
Montaż domofonu i instalacji alarmowej w istniejącym budynku
Montaż zabezpieczeń elektronicznych - domofonu czy instalacji alarmowej - w istniejącym budynku zawsze jest możliwy, jednak zakres i stopień skomplikowania związanych z tym robót w dużej mierze zależy od tego, jaki rodzaj urządzeń wybierzemy.
Jakie możliwości daje system inteligentny?
Remont to świetna okazja, żeby unowocześnić dom. Tym bardziej, że standardy wyposażenia bardzo się podniosły. A zamiast biegać po budynku i zmieniać ustawienia rozmaitych urządzeń, dużo lepiej powierzyć to zadanie automatyce. Taki system to właśnie instalacja inteligentna.
Okna, okucia, rolety i drzwi antywłamaniowe, czyli zabezpieczamy dom przed włamaniem
Do każdego domu da się włamać - kwestią jest tylko, ile złodziej będzie potrzebował na to czasu. Aby maksymalnie go wydłużyć, warto zabezpieczyć obwód budynku, czyli okna i drzwi, które są miejscami newralgicznymi z punktu widzenia bezpieczeństwa.
Jakie wybrać okna i drzwi, by zabezpieczyć dom przed włamaniem?
W artykule odpowiadamy na pytania, jakie wybrać drzwi wejściowe i okna, by zminimalizować ryzyko włamania. Podpowiadamy także, czy lepiej zamontować antywłamaniowe okno, czy roletę i jak zabezpieczyć naszą bramę garażową.
Domofon i alarm w remontowanym domu - uwaga na błędy!
Domofon i prosty alarm to dziś właściwie standard. O ile jednak montaż tych instalacji na etapie wznoszenia budynku nie stanowi żadnego problemu, to już przeprowadzenie prac w wykończonym domu może być sporym wyzwaniem.
Zaprojektowałem system inteligentny, żeby oszczędzać na kosztach użytkowania domu
Lubię używać automatyki tam, gdzie daje to wymierny efekt! Nie lubię tzw. bajeru. Celowo nie przekombinowałem systemu wariacjami typu sceny świetlne i scenariusze muzyczne! Mój system jest funkcjonalny i prosty, ale obejmuje bogaty zakres funkcji - mówi Janek, Członek Klubu Budujących Dom, który instalację inteligentną użytkuje od 2009 r.
Inteligentna instalacja oparta na radiowej komunikacji za 3750 zł
Uzbrajając system 3 lata po przeprowadzce, włączyłem w niego tzw. radio uniwersalne, które przekazuje informacje do mojej centralki z urządzeń od innych producentów. Chcę w przyszłości mieć więcej możliwości rozszerzenia systemu. Wybrałem bardziej rozbudowaną technologicznie drogę radiową. Zdecydowałem się na ten system, bo jest niedrogi, intuicyjny, wygodny i bezpieczny - mówi Arek, Członek Klubu Budujących Dom, który instalację inteligentną użytkuje od 2016 r.
Dlaczego warto uzbroić dom w automatykę budynkową?
Obecnie właściwie dobrany do potrzeb mieszkańców system zintegrowanego zarządzania nie jest już jedynie modną fanaberią. Choć nadal wyposażenie budynku w taki system jest drogie, to ogrom zalet i możliwości, jakie daje sprawia, że coraz więcej inwestorów przekonuje się do takiego rozwiązania. Ponadto przed rozwojem najnowszych technologii nie da się uciec.
Czy automatyka budynkowa przyczyni się do obniżenia kosztów utrzymania domu?
Ceny energii elektrycznej, gazu, wody stale rosną i koszty te stanowią sporą część domowego budżetu. Odpowiednio dobrane sterowanie funkcjami budynku może znacznie obniżyć rachunki, dzięki efektywniejszemu gospodarowaniu mediami.
W jaki sposób automatyka budynku dba o bezpieczeństwo mieszkańców?
Każdy inwestor budując własny dom, stara się zapewnić mieszkańcom i samemu budynkowi odpowiedni poziom ochrony. Myśląc o bezpieczeństwie zwykle mamy na myśli zabezpieczenia przed wtargnięciem do środka osoby niepowołanej i uzbrojenie budynku w instalację alarmową. Zapominamy przy tym, że statystycznie dla domowników i mienia większe zagrożenie stanowią zdarzenia losowe, awarie instalacji, sprzętu, czy w końcu my sami poprzez własne zaniedbania albo zaniechania.
Jakie systemy sterowania i zarządzania budynkiem oferują producenci?
Na rynku mamy co najmniej kilkanaście rozmaitych systemów sterowania i zarządzania budynkiem. Od prostych systemów bezprzewodowych (ZigBee, Z-Wave czy EnOcean), różniących się od siebie w zasadzie komunikacją, przez te ze sterowaniem centralnym (Nexwell, Control4), po złożone systemy standardów KNX, LCN oraz Vision BMS.
Zewnętrzna instalacja alarmowa - elementy ochrony posesji
Alarm zamontowany wewnątrz budynku może spłoszyć intruza, ale zanim do tego dojdzie, włamywacz może wyrządzić sporo szkód. Przykładowo naprawa zniszczonych drzwi tarasowych oznacza poważny wydatek. Aby tego uniknąć, warto rozszerzyć ochronę także na teren posesji.
Policja radzi, jak zabezpieczyć się przed włamaniem
Odpowiada sierżant sztabowy Michał Gaweł z Zespołu Prasowego Komendy Głównej Policji.
Na przyjazd załogi czekałem dwadzieścia kilka minut!
To było typowe włamanie do domu na warszawskiej Białołęce. Takiego, jakich wiele dookoła: ani większego ani bogatszego.
Czy warto ubezpieczyć dom i ile to kosztuje?
Swoje domy i mieszkania ubezpiecza 2/3 Polaków. Ale czy warto ubezpieczyć dom i ile to kosztuje? Czy warto korzystać z usług agencji ochrony? O czym trzeba pamiętać, gdy się ubezpieczamy? Czy sejf jest potrzebny? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Dobór instalacji alarmowej - rozmowa z fachowcem
Niezwykle istotną kwestią w doborze instalacji alarmowej jest rozmowa z fachowcem. Żeby czuli się Państwo pewniej w takiej sytuacji, zapytaliśmy Aleksandra Webera z firmy montującej alarmy, na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z wykonawcą.
Montaż i dobór instalacji alarmowej - rozmowa ze specjalistą
Kluczowe znaczenie na etapie opracowywania projektu instalacji alarmowej ma sprawna komunikacja ze specjalistą, który rozpozna nasze potrzeby.
System alarmowy, domofony i wideodomofony - poradnik praktyczny
System alarmowy, domofony lub wideodomofony to praktycznie standard w nowych domach jednorodzinnych. Kiedy najlepiej wykonać takie instalacje?
Instalacja inteligentna - najczęstsze błędy
Żadna instalacja nie będzie działać prawidłowo, jeśli już na etapie projektowania popełniono błędy. Dlatego podstawą pracy wykonawcy zawsze powinien być projekt. Zadaniem instalatora jest go jedynie zrealizować, bez samowolnego wprowadzania zmian.
Alarm z szybkim systemem powiadamiania
Proponowano mi instalację z monitorami, kamerami. Odrzuciłem te oferty, kładąc nacisk na dobrej jakości ochronę obwodową i wewnętrzną, i szybkie powiadamianie agencji monitorującej oraz mnie - mówi Łukasz, Czytelnik Budujemy Dom.
Instalacja inteligentna z myślą o dzieciach
System ma wiele funkcji, o które zadbaliśmy ze względu na dzieci. Zapewnia np. możliwość czasowego wyłączenia gniazdek elektrycznych w ich pokojach, gdy same się bawią - mówi Monika, Czytelniczka Budujemy Dom.
Wideodomofon z widokiem na... tors
Wideodomofon okazał się nieprzydatny! Dobrze, że nie wydaliśmy na niego majątku, tylko kupiliśmy tanio w hipermarkecie budowlanym. Monter umieścił go za nisko, więc kamera skierowana jest na tors gościa. - mówi Marek, Członek Klubu Budujących Dom.
Instalacja inteligentna zamontowana dla oszczędności
Zakładając instalację inteligentną liczyłem na oszczędności, wynikające z precyzyjnego sterowania ogrzewaniem każdego z pomieszczeń (prądu używam do ogrzewania, gotowania, a najwyższy rachunek poprzedniej zimy wyniósł jedyne 1000 zł) - mówi Mariusz, Czytelnik Budujemy Dom.
System alarmowy prosty, ale funkcjonalny
Jestem zadowolony z działania systemu alarmowego. Jest prosty, ale funkcjonalny. Daje nam poczucie bezpieczeństwa i jest wygodny w obsłudze - mówi Andrzej, Czytelnik Budujemy Dom.
System inteligentny z samodzielną obsługą
Dzięki temu, że system jest bardzo elastyczny i intuicyjny, a informatyka i nowinki techniczne nie są mi obce - mówi Marcin - po wstępnym przeszkoleniu przez instalatora samodzielnie modyfikuję system, wprowadzam drobne zmiany i rozbudowuję go o drobne urządzenia.
System alarmowy z wadą
Wadą naszego rozwiązania jest fakt, że alarmu nie możemy w nocy uzbroić na kondygnacji, na której śpimy. Każdy ruch, np. pójcie do toalety w nocy, wzbudziłby alarm - mówią Zosia i Kuba, Czytelnicy Budujemy Dom.
System inteligentny jest dla nas, a nie my dla niego
Nasz system inteligentny jest "uszyty na miarę". To nie my dopasowujemy się do możliwości systemu, ale on do naszych potrzeb - mówią Agnieszka i Krzysztof, Czytelnicy Budujemy Dom.
Własny dom tylko z systemem inteligentnym
Systemem Automatyki Budynkowej i BMS zajmuję się od 17 lat. Bliska ciału koszula, więc nie wyobrażałem sobie własnego domu bez takich układów - mówi Mariusz, Członek Klubu Budujących Dom.
System inteligentny w czterokondygnacyjnym domu
Nie nosimy kluczy do domu. Do jego zamknięcia i otworzenia wystarczy telefon, który każdy ma przy sobie - mówi Krzysztof, Czytelnik Budujemy Dom.
Dom chroniony systemem alarmowym
Opracowałem projekt instalacji alarmowej. W stosunku do pierwszego domu dodałem kilka elementów, np. zewnętrzne czujki ruchu, ponieważ próbowano mi ukraść samochód spod domu - mówi Piotr, czytelnik "Budujemy Dom".
System alarmowy, którego nie widać
Najważniejsze dla bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców jest to, czego nie widać gołym okiem! - mówią Zbigniew i Małgosia, członkowie Klubu Budujących Dom.
Propozycje zabezpieczeń w zależności od poziomu zagrożenia
Aby ocenić, czy dom ma właściwe zabezpieczenia przed włamaniem, należy w tabeli wybrać te pozycje, które najbardziej odpowiadają
sytuacji ocenianego obiektu.
Oceń czy Twój dom jest zagrożony włamaniem
Aby ocenić, czy dom jest zagrożony włamaniem, należy w tabeli wybrać te pozycje, które najbardziej odpowiadają sytuacji ocenianego obiektu.
Ochrona posesji tylko z firmą ubezpieczeniową
Dla nas najważniejszą ochroną jest szczegółowa umowa z firmą ubezpieczającą dom oraz firmą monitorującą. Obie umowy sporządziliśmy z prawnikami - mówi Bartosz, członek Klubu Budujących Dom.