Czy automatyka budynkowa przyczyni się do obniżenia kosztów utrzymania domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy automatyka budynkowa przyczyni się do obniżenia kosztów utrzymania domu?

Ceny energii elektrycznej, gazu, wody stale rosną i koszty te stanowią sporą część domowego budżetu. Odpowiednio dobrane sterowanie funkcjami budynku może znacznie obniżyć rachunki, dzięki efektywniejszemu gospodarowaniu mediami.

Główne koszty związane z utrzymaniem domu generowane są przez system grzewczy. Przyjmuje się, że bez uszczerbku na komforcie możemy obniżyć temperaturę o 2–3°C w całym domu pod nieobecność mieszkańców lub w poszczególnych pomieszczeniach nie użytkowanych chociażby w nocy, czym zredukujemy zużycie energii na cele grzewcze o kilkanaście procent.

W tradycyjnym domu uzyskanie takich korekt bez ciągłej osobistej ingerencji w pracę kotła i grzejników byłoby niemożliwe do osiągnięcia. Wprawdzie coraz więcej kotłów pozwala na elektroniczne zarządzanie ich działaniem, jednak odbywa się to przy wykorzystaniu czujników temperatury – wewnętrznego i zewnętrznego – przy czym ten pierwszy nie jest w stanie określić, jaka temperatura panuje w innych pomieszczeniach czy piętrach, natomiast drugi – może dostarczyć co najwyżej dane do opracowania krzywej grzewczej.

Dopiero zintegrowanie systemu ogrzewania z zespołem czujników domu inteligentnego pozwoli na komfortowe i efektywne energetycznie zarządzanie systemem. Będzie to łatwiejsze do uzyskania, gdyż temperatura komfortowa zostanie określona dla każdego pomieszczenia odrębnie, dzięki zintegrowanym czujnikom temperatury oraz radiowym głowicom grzejników, czy na rozdzielaczu w ogrzewaniu podłogowym. System będzie rozpatrywał proces grzewczy w oparciu o wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych, wykorzystując tu stację pogody z prognozą, uwzględniając wpływ nasłonecznienia, siłę wiatru, obecność mieszkańców.

Sterowanie ogrzewaniem w pomieszczeniach
Sterowanie ogrzewaniem w pomieszczeniach (fot. Fibaro)

Automatyka samoistnie wyłączy dany obwód grzewczy, kiedy dostanie sygnał, że właśnie rozpalamy w kominku lub otworzyliśmy w danym pomieszczeniu okno. A gdy zacznie wiać zimny wiatr, centrala zamknie rolety w pomieszczeniach narażonych na wychłodzenie, o ile nie przebywają w nich domownicy. Automatycznie opuści także wszystkie rolety, kiedy nadejdzie zmrok. Za to do maksimum spożytkuje pasywne zyski z energii słonecznej, docierającej przez szklane przegrody do wnętrza domu zimą.

Automatyka budynkowa - uruchomienie sceny "wyjście z domu"
Uruchomienie sceny "wyjście z domu" może nie tylko zamknąć drzwi, okna i opuścić rolety oraz uruchomić alarm, ale również obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, oszczędzając w ten sposób energię. (fot. Grenton)

W podobny sposób automatyka będzie zarządzać klimatyzacją i wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Uruchamiając te instalacje tylko wtedy gdy będzie to konieczne, oszczędzając w ten sposób energię elektryczną. Ponadto instalacja inteligentna sprawdzi się, kiedy do tego dodamy montaż własnej elektrowni złożonej z paneli fotowoltaicznych. Wówczas system będzie dążył do maksymalnego wykorzystania energii elektrycznej na potrzeby własne w momencie jej produkcji.

Warto również pamiętać, że samo odłączanie urządzeń będących w trybie stand by, podczas naszej nieobecności czy w nocy, pozwali na oszczędności sięgające do kilku procent.

System sterowania domem inteligentnym pozwala na monitoring zużycia mediów.

Poza codziennym zliczaniem zużycia wody, prądu czy gazu, może porównać koszty generowane przez poszczególne urządzenia. Pokaże także dane historyczne albo zużycie chwilowe mierzone dla konkretnego punktu poboru.

Dowiedz się wszystkiego o automatyce budynkowej

Chcesz zainstalować w swoim domu automatykę budynkową?

 

Przeczytaj, czy warto uzbroić dom w automatykę budynkową?

Wojciech Grabowski
fot. otwierająca: Grenton

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły