Domofon i alarm w remontowanym domu - uwaga na błędy!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Domofon i alarm w remontowanym domu - uwaga na błędy!

Domofon i prosty alarm to dziś właściwie standard. O ile jednak montaż tych instalacji na etapie wznoszenia budynku nie stanowi żadnego problemu, to już przeprowadzenie prac w wykończonym domu może być sporym wyzwaniem.

1) Nieprawidłowy montaż wideodomofonu

Bardzo ważne jest, aby został umieszczony na odpowiedniej wysokości. Jeżeli panel urządzenia będzie zbyt nisko albo za wysoko, nie będziemy widzieć twarzy osoby stojącej przy furtce.

POLECAMY REPORTAŻ: Wideodomofon z widokiem na... tors

Wideodomofon okazał się nieprzydatny! Dobrze, że nie wydaliśmy na niego majątku, tylko kupiliśmy tanio w hipermarkecie budowlanym. Monter umieścił go za nisko, więc kamera skierowana jest na tors gościa.

2) Zakup urządzenia złej jakości

Wybierając jednostkę zewnętrzną domofonu, zwróćmy uwagę na jakość jej wykonania. Najbezpieczniej zdecydować się na urządzenie solidnej marki, z wytrzymałego materiału, wszak zainstalowane przy furtce będzie narażone na deszcz, śnieg, duże zmiany temperatury czy ataki wandali. Odpowiednie muszą być też przewody. Do układania w ziemi przeznaczone są specjalnie oznaczone kable – przewody stosowane wewnątrz pomieszczeń się do tego nie nadają.

3) Montaż alarmu bez projektu instalacji

Jest to powszechny błąd. System musi być dobrze zaprojektowany i starannie wykonany. Wszystko inne da się naprawić, lecz błędów popełnionych przy ustalaniu podstawowych założeń trudno się później pozbyć. Wadliwą czujkę można wymienić, gorzej jeśli detektory są źle rozmieszczone albo niewłaściwego rodzaju. Projekt techniczny najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie, a następnie załączyć do umowy z wykonawcą.

4) Niewłaściwe rozmieszczenie czujek

Wskutek tego nie będą reagować wtedy, kiedy powinny, albo przeciwnie – powodować fałszywe alarmy. Przykładowo czujniki podczerwieni PIR (wykrywające obiekty, których temperatura różni się od temperatury otoczenia) skierowane na kominek, grzejnik czy klimatyzator, będą niepotrzebnie włączać alarm. Czujki PIR i mikrofalowe MW nie mogą być też skierowane na okna. Te pierwsze będą bowiem „oślepiane” odbitymi promieniami słońca, zaś drugie będą reagować na obiekty poruszające się nawet kilkanaście metrów od okien, bo mikrofale przenikają przez szyby.

POLECAMY REPORTAŻ: System alarmowy z wadą

Wadą naszego rozwiązania jest fakt, że alarmu nie możemy w nocy uzbroić na kondygnacji, na której śpimy. Każdy ruch, np. pójście do toalety w nocy, wzbudziłby alarm.

5) Za duży zasięg detektorów

Dotyczy to głównie czujników instalowanych na zewnątrz budynku. Zasięg czujek ruchu może przekraczać 20 m – wówczas reagują także na obiekty poza granicami działki. Zbyt nisko ustawiony próg czułości detektorów wstrząsowych na ogrodzeniu prowadzi do wzbudzania alarmu nawet przez wibracje powodowane przez przejeżdżające drogą ciężarówki.

6) Umieszczenie centrali w widocznym miejscu

Jest to niedopuszczalne, ponieważ włamywacz będzie mógł ją bez problemu znaleźć i szybko unieszkodliwić cały system alarmowy. Pamiętajmy, że centrala powinna być zasilana z wydzielonego obwodu elektrycznego, wyprowadzonego wprost z rozdzielnicy. Dzięki temu awaria jakiegoś domowego urządzenia (zwarcie) nie pozbawi jej zasilania z sieci. Byłoby to szczególnie kłopotliwe podczas naszej nieobecności w domu.

7) Zakup urządzeń różnych marek i wątpliwej jakości

Najlepiej jeśli cały system alarmowy pochodzi od jednego producenta – dzięki temu mamy pewność, że wszystko jest ze sobą kompatybilne. Warto też postawić na sprawdzoną markę, obecną na rynku od lat. Nie wszyscy producenci dysponują bowiem dobrym serwisem. Przy wyborze centrali istotne jest też to, by zapewniała możliwość rozbudowy instalacji (miała dużą liczbę wejść i wyjść), nawet jeśli od razu nie wykorzystamy jej wszystkich opcji.

Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Elementy bezprzewodowego systemu alarmowego. W wykończonym domu lepiej zdecydować się na urządzenia komunikujące się drogą radiową. Ich wysoką cenę rekompensuje prosty montaż – bez konieczności kucia ścian. (fot. Satel)

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny