Zaprojektowałem system inteligentny, żeby oszczędzać na kosztach użytkowania domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zaprojektowałem system inteligentny, żeby oszczędzać na kosztach użytkowania domu

Lubię używać automatyki tam, gdzie daje to wymierny efekt! Nie lubię tzw. bajeru. Celowo nie przekombinowałem systemu wariacjami typu sceny świetlne i scenariusze muzyczne! Mój system jest funkcjonalny i prosty, ale obejmuje bogaty zakres funkcji - mówi Janek, Członek Klubu Budujących Dom, który instalację inteligentną użytkuje od 2009 r.

Parametry domu: pow. 300 m2, 2 kondygnacje.

Mieszana otwarta instalacja inteligentna służy do sterowania:

 • zaworami mieszającymi na rozdzielaczach w obiegach grzewczych, 
 • oświetleniem domu i ogrodu,
 • zewnętrznymi roletami na oknach pionowych i dachowych, 
 • wejściem i wjazdem na posesję i do garażu, 
 • automatycznym systemem nawodnienia w ogrodzie, 
 • systemem napełnienia zbiornika z deszczówką.

Komunikacja z instalacją następuje przez: komputer, telefony komórkowe, tablet, aplikację, piloty, łączniki naścienne.

Decyzja: początkowo automatyka była tylko moim hobby, ale po latach zrobiłem z niej sposób na zarabianie. Obecnie projektuję i zakładam różne systemy kontroli w budynkach przemysłowych, lecz pierwszy profesjonalny system testuję od ośmiu lat we własnym domu. Starannie go przemyślałem, zaprojektowałem i oddałem koledze elektrykowi do wykonania. Skonfigurowałem go w taki sposób, żeby oszczędzać na kosztach użytkowania domu, czyli energii elektrycznej, gazie, wodzie, oraz żeby ułatwić sobie i rodzinie obsługę instalacji i sprzętów domowych.

Lubię używać automatyki tam, gdzie daje to wymierny efekt! Nie lubię tzw. bajeru. Celowo nie przekombinowałem systemu wariacjami typu sceny świetlne i scenariusze muzyczne! Mój system jest funkcjonalny i prosty, ale obejmuje bogaty zakres funkcji. Starałem się za rozsądną cenę uzyskać maksymalnie duży efekt funkcjonalny. Mam poczucie, że mi się udało! System działa bezusterkowo.

Przez tablet można sterować urządzeniami
Przez tablet i aplikację można sterować instalacjami i urządzeniami domowymi, np. temperaturą w pomieszczeniach

System inteligentny - rady i przestrogi:

 • Do ułożenia przewodowego systemu elektryk zużył wiele kilometrów kabli. Na przykład każde źródło światła obsługuje osobny biały kabel i biegnie do rozdzielni. Od każdego łącznika biegnie kabel sterowniczy. W systemie działają dwie rozdzielnie z osobnymi sterownikami z zabezpieczeniem przeciwko przepięciom w sieci.

  Część obwodów zdublowałem na wypadek awarii któregoś sterownika. Domu nie może opanować ciemność. Na wypadek awarii sieci elektrycznej w "szafach" zaprojektowałem obwody do agregatu prądotwórczego i wyprowadziłem je do domku ogrodnika, gdzie go zamontuję. Urządzenia jeszcze nie kupiłem, lecz zrobię to szybko, bo w tym roku już przez 3 doby brakowało prądu. Zarchiwizowałem na zdjęciach każdy centymetr instalacji inteligentnej. Dotąd niczego w niej nie musiałem naprawiać.
   
  Nie zaprojektowałem kurtyn świetlnych, ale w ciągach komunikacyjnych, kuchni, pomieszczeniach technicznych zastosowałem czujniki ruchu, które włączają i wyłączają światło. Mając troje dzieci, wiem, że nie pilnują gaszenia lamp, dlatego automatyka robi to za nie. Przed wyjazdem na urlop włączam tryb wakacje i wtedy system żyje zadanymi sekwencjami - reguluje oświetleniem w domu i w ogrodzie, podnosi i opuszcza rolety zewnętrzne.
   
  Przy tak wielu urządzeniach, punktach świetlnych i elektrycznej kuchni - oszczędności w zużyciu prądu są spore, opłaty miesięczne wynoszą 340 zł.
Rozdzielnica ze sterownikiem w garażu
Rozdzielnica ze sterownikiem znajduje się w garażu
Rozdzielnica na poddaszu
Mniejsza rozdzielnica z drugim sterownikiem znajduje się na poddaszu

 • Główne profity uzyskuję jednak, sterując ogrzewaniem. Rocznie za gaz płacę najwyżej 4200 zł, co nie jest wysokim kosztem za przygotowanie c.w.u. dla pięcioosobowej rodziny oraz ogrzewanie tak dużego domu. Nie kupiłem interfejsu do automatyki od producenta kotła gazowego, choć chciałem to zrobić, bo żądał za niego w 2009 r. ponad 10 000 zł!

  Do regulacji temperatury wody w c.o. używam fabrycznego sterownika na kotle, a moja inteligencja domowa zajmuje się zarządzaniem zaworami mieszającymi na rozdzielaczach w poszczególnych obiegach grzewczych. W pomieszczeniach zamontowałem 20 czujników temperatury, które ją wspomagają. Do każdego pomieszczenia starannie zaprogramowałem temperaturę na cały tydzień, na dzień, na noc, na weekend.
   
  Bardzo przydaje mi się zdalne sterowanie temperaturą w spiżarce, w której przechowuję wino. Zamiast stosowania do chłodzenia prądożernych chłodziarek, wymyśliłem patent z czujnikiem temperatury i wentylatorem wyciągowym oraz rurami prowadzonymi przez ściany i posadzkę. "Inteligencji" ustawiłem następująco zadania - w momencie gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 13°C, włącza się wentylator, który zasysa z zewnątrz zimne powietrze, przepuszcza przez spiżarnię i wyrzuca na dwór.
   
  Rada ogólna - systemem domowej automatyki absolutnie warto objąć ogrzewanie wody użytkowej i tej w c.o. Widzę to po rachunkach, które są podobne do domów z o wiele mniejszym metrażem, niż mój.
Elementy instalacji sterują zaworami na rozdzielaczach obwodów grzewczych i współpracują z 20 czujnikami temperatury
 • Rolet zewnętrznych mam bardzo dużo, dlatego do sterowania nimi przydają się zarówno łączniki, piloty, jak i aplikacja. Mogę nimi zarządzać pojedynczo lub całościowo. Podobnie rozwiązałem operowanie bramą wjazdową i garażową.
Rolety opuszczą się i podniosą również po naciśnięciu łącznika
Rolety opuszczą się i podniosą również po naciśnięciu łącznika
 • Zbieram do podziemnego zbiornika deszczówkę. Specjalnie do niego kupiłem sondę hydrostatyczną i z systemu automatyki prowadziłem do niej podłączenie. Chcę na bieżąco znać poziom zapełnienia zbiornika i wykorzystywać wodę opadową w instalacji nawadniania ogrodu, którą wyposażyłem w czujnik deszczu.

  W zbiorniku zamontowałem wydajne pompy oraz 2 pływaki. Pierwszy - chroni pompy przed tzw. suchobiegiem, drugi - wysyła impuls do systemu, że do zbiornika w okresie suszy trzeba dolać wody ze studni. Wtedy sterownik dolewa wody do 1/3 zbiornika, a reszta "czeka" na deszczówkę.
   
 • Żona i dzieci nie mają problemu z obsługą systemu poprzez aplikację. Sprawnie operują czytelnymi ikonami i zadaniami. Końcowa rada - nie warto nazbyt komplikować systemu inteligentnego, bo im bardziej jest złożony, tym większa jest możliwość awarii. Części są drogie, specjaliści również! Istnieje potencjalne zagrożenie, że właściciele zostaną przez nich naciągnięci na duże koszty.

System inteligentny - koszty:

 • Projekt własny. 
 • Materiały i wykonanie instalacji 50 000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

12 Lis 2019, 12:22

Prosze o kontakt zwrotny na adres Konrad.Czebreszuk@autograf.pl bo mam podobny zakres do wykonania ale brakuje mi wiedzy co i jak, a chce to zrobic pragmatycznir.

time image

20 Wrz 2019, 13:20

Cytat Do ułożenia przewodowego systemu elektryk zużył wiele kilometrów kabli. Na przykład każde źródło światła obsługuje osobny biały kabel i biegnie do rozdzielni. Od każdego łącznika biegnie kabel sterowniczy. W systemie działają dwie rozdzielnie z osobnymi ...

time image

Gość Mike

20 Wrz 2019, 11:13

"Żona i dzieci nie mają problemu z obsługą systemu poprzez aplikację. Podpisano: Lilianna Jampolska" Bardzo liberalnie widzę

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje