System inteligentny jest dla nas a nie my dla niego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
System inteligentny jest dla nas a nie my dla niego

Nasz system inteligentny jest "uszyty na miarę". To nie my dopasowujemy się do możliwości systemu, ale on do naszych potrzeb - mówią Agnieszka i Krzysztof, Czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: 200 m2; 4 kondygnacje z piwnicą.

 

Funkcje instalacji: instalacja inteligentna służy do sterowania oświetleniem, roletami, markizami, systemem grzewczym, wentylacją mechaniczną, multimediami, wejściem i wjazdem na posesję, alarmem, monitoringiem i nawodnieniem w ogrodzie.

 

Komunikacja z systemem inteligentnym: wykorzystujemy pilot, komputer, 2 telefony komórkowe, łączniki naścienne.

 

Decyzja: głównie nastawialiśmy się na bezpieczniejsze i oszczędniejsze użytkowanie budynku. Spodobało się nam, że instalacja tak wszechstronnie obsługuje budynek i jest łatwa do rozbudowywania. Uniknęliśmy montowania na ścianach ogromnej liczby łączników. Wyeliminowaliśmy konieczność posiadania kilku pilotów do obsługi: telewizora, satelity, itd. Całym domem możemy sterować tylko jednym pilotem.

Rozdzielnica znajduje się w garażu Bramami wjazdowymi i furtką również steruje system inteligentny
Rozdzielnica znajduje się w garażu Bramami wjazdowymi i furtką również steruje system inteligentny
Elementy komunikowania się z instalacją inteligentną Łączniki sterujące pracą markizy, oświetlenia i muzyki na tarasie
Elementy komunikowania się z instalacją inteligentną Łączniki sterujące pracą markizy, oświetlenia i muzyki na tarasie

Porady i przestrogi:

 • System założyliśmy podczas generalnego remontu bliźniaka. Skuwaliśmy stare tynki, a instalację ułożyliśmy pod nowymi.

   

 • Radzimy wybrać system, który można dopasować do konkretnych potrzeb budynku i sposobu życia domowników. Nasz jest "uszyty na miarę". To nie my dopasowujemy się do możliwości systemu, ale on do naszych potrzeb. System jest elastyczny. Do czteroosobowej rodziny dopasowaliśmy go w trakcie trzech bezpłatnych wizyt instalatorów. Radzimy też wybrać system otwarty, kompatybilny z innymi. Można stosować wtedy elementy od różnych producentów.

   

 • Agnieszka: systemy inteligentne są świetne przy małych dzieciach. Nasze bez problemu nauczyły się obsługi. Najważniejsze dla nich funkcje działają na jeden klik łączników, ale my szereg funkcji ukryliśmy, np. pod dwoma kliknięciami, nie chcąc, by je obsługiwały. Kiedy maluchy wstają w nocy do toalety, czujki ruchu uruchamiają trasy świetlne.

   

 • Zrezygnowaliśmy z komunikowania się z systemem przy użyciu paneli dotykowych. Dla nas był to zbędny wydatek, bo mamy przy sobie zawsze telefon z tymi samymi funkcjami.

   

 • Ze względu na dużą bezwładność , a mamy je w całym domu, systemu inteligentnego nie używamy do sterowania ogrzewaniem, wyjeżdżając z domu na kilka godzin. Ma to sens tylko podczas dłuższych wyjazdów, ustawiając tryb pracy "urlop". W następnym domu podłogówkę zastosujemy tylko w łazienkach, kuchni i holu. Można będzie wtedy bardziej precyzyjnie i oszczędnie sterować ogrzewaniem.

   

  Podczas zakładania instalacji, przygotowaliśmy osobne zarządzanie ogrzewaniem rozdzielaczami dla każdego piętra, ale na razie go nie używamy. Radzimy od razu zastosować szereg opcji, umożliwiających oszczędności i rozbudowę systemu w przyszłości. Bardzo dobrze mieć sterownik obsługujący wentylację mechaniczną z rekuperatorem.

   

 • W naszym domu instalacja jest szczególnie przydatna do kierowania oświetleniem i bezpieczeństwem. Używamy jej często do symulowania obecności w budynku, przez zapalanie i gaszenie świateł oraz otwieranie i zamykanie rolet. Ponadto, bez ruszania się z łóżka, mogę telefonem zgasić wszystkie światła przed snem i włączyć alarm. Po włączeniu alarmu, system odłącza obwody obsługujące np. płytę indukcyjną, żelazko, a po godz. 22 zamyka bramę garażu (zdarzyło się, że zostawiliśmy ją otwartą).

   

 • W trakcie montażu instalacji, dodaliśmy opcję sterowania markizami na tarasach. Świetny krok. Zrezygnowaliśmy z drogiej automatyki oferowanej przez producentów markiz. Pod sterownik podpięliśmy dodatkowo czujnik wiatru.

   

 • Na wypadek awarii sieci elektrycznej, wyprowadziliśmy podłączenie dla . Nie było jeszcze potrzeby jego zakupu.

Koszty: projekt i wykonanie instalacji 50 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny