Zamontowałem system inteligentny podczas remontu domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zamontowałem system inteligentny podczas remontu domu

Przeobraziłem własny dom z tradycyjnego w inteligentny podczas remontu. Obsługa naszej rozbudowanej instalacji inteligentnej jest intuicyjna i nieskomplikowana - mówi Łukasz, Czytelnik Budujemy Dom, który przewodowej instalacji inteligentnej używa od 2014 r.

Parametry domu: powierzchnia 160 m2.

Instalacja inteligentna:

 • Przewodowa, system komunikacji KNX.
 • Służy do sterowania - systemem grzewczym, wentylacją z rekuperatorem, oświetleniem, roletami zewnętrznymi i markizą, muzyką, kinem domowym.

Komunikacja z systemem inteligentnym: z pomocą konwertera control 4, dającego dostęp do systemu on line oraz przez aplikację i telefon, pstryki (łączniki) KNX.

Decyzja: Sam projektuję i montuję systemy inteligentne. Przeobraziłem własny dom z tradycyjnego w inteligentny podczas remontu. Wolałem markowy wariant przewodowy, a nie radiowy, choć wymagało to kucia ścian. Zależało mi na zmniejszeniu kosztów ogrzewania budynku i wody użytkowej oraz zużycia prądu. Podpiąłem do automatyki możliwie największą liczbę instalacji i urządzeń, zaprojektowałem autonomiczny proces pracy po to, żebyśmy z żoną nie musieli kontrolować budynku.

Szafa rozdzielcza do przewodowego otwartego systemu inteligentnego KNX
Szafa rozdzielcza do przewodowego otwartego systemu inteligentnego KNX

Instalacja inteligentna - rady i przestrogi:

 • Z trzyosobową ekipą w ciągu siedmiu dni ułożyłem przewody na 230 V, a do łączników magistralne BUS 48, odpowiednie do systemu KNX. Przewody zielone do sensorów są czterożyłowe (4 x 0,8), natomiast inne dopasowywałem do odbiorników, np. do oświetlenia kable 3 x 1,5, do markizy - 5 x 1,0, do zasłon - 3 x 1,5 plus skrętka do stanów bezpotencjałowych. Zaletą automatyki jest to, że podczas przygotowywania instalacji nie musimy doprecyzować, czego od niej oczekujemy. Wystarczy zamontować sensor w każdym pomieszczeniu, bo to w przyszłości pozwala na dopasowanie funkcji do aktualnych potrzeb, albo na ich zmianę.

  Nasz system jest otwarty, umożliwia rozbudowę oraz dobranie osprzętu innych marek. Dodałem więc do niego konwerter control 4 amerykańskiego producenta - wiedziałem, że bardzo dobrze radzi sobie z systemami audio, wideo, muzyką. Na początku zaaranżowałem wędrowanie muzyki wraz z przechodzeniem domowników do kolejnych pomieszczeń, lecz odpiąłem tę funkcję, ponieważ dzieci słabo spały. Ma ona jednak potencjał i pewnie do niej wrócę. Muzyka zaczynała grać, po przytrzymaniu przez kilka sekund łączników. Natomiast krótkie przyciśnięcie zapala lub gasi światło.
 • Dzieci nie zwracają uwagi na gaszenie światła, szczególnie w swoich pokojach i w łazienkach, dlatego zadałem systemowi konkretne zadania. Jeśli w łazienkach przez półtorej godziny nie zostanie wyłączone światło, robi to zdalnie za domowników. Natomiast w innych pomieszczeniach czynność gaszenia światła po zaprogramowanym czasie uzależniłem od czujników ruchu w instalacji alarmu.

  Ponieważ światło może być ozdobą albo tworzyć nastrojową atmosferę, zaaranżowałem scenę świetlną w części wejściowej - po wejściu do budynku, samoczynnie rozświetla się przedpokój, kuchnia i jadalnia. Druga scena dotyczy pory oglądania telewizji lub kina domowego - w momencie ich uruchomienia opuszczają się rolety. Trzeciej używamy, kiedy idziemy spać. Wtedy gaśnie światło w całym budynku, z wyjątkiem sypialni dzieci i master bedroom.

  Podczas wyjazdu na urlop - oświetleniem symuluję naszą obecność w domu. Kilka dni wcześniej ustawiam nagrywanie w Home serwerze i np. przez tydzień zapisują się w nim wszystkie opcje oświetlenia, które wykonaliśmy. W czasie naszej nieobecności są odtwarzane. Do stacji pogodowej wpiąłem czujnik zmierzchu i oświetlenie zewnętrzne.
Łączniki, również z wyświetlaczem temperatury
 • Starannie zautomatyzowałem system grzewczy. Do pokojów dzieci zadałem temperaturę 22°C w dzień, i 19°C w godzinach 22:00-6:00. Ważną funkcję pełni w tym układzie stacja pogodowa z GPS, która z wyprzedzeniem wykrywa zmiany, np. mróz lub ocieplenie. Informuje o tym automatykę, która steruje pompą ciepła. Do grzania wody użytkowej w zbiorniku o pojemności 300 l ustawiłem priorytet w porach, kiedy najbardziej jej potrzebujemy, czyli 6:00-8:00 oraz 19:00-22:00.
Stacja pogodowa współdziałająca z domową automatyką
Stacja pogodowa współdziałająca z domową automatyką

 • W rekuperatorze zamontowałem czujnik tlenu i w zależności od jego wskazań urządzenie zwalnia albo przyspiesza wymianę powietrza. Jeżeli mamy gości rekuperator wchodzi na wyższy bieg. Na co dzień w łazienkach robi to po 5 min od wejścia człowieka, więc para wodna z kąpieli zostaje szybko usunięta. Po wyjściu z łazienki, co sygnalizuje zgaszenie oświetlenia, wentylacja pracuje na wysokim biegu jeszcze przez 10 minut, a później zwalnia.
 • Co do instalacji alarmowej - celowo nie włączyłem wielu jej składowych do układu inteligentnego, tylko czujniki ruchu wykorzystuję do oszczędnego operowania oświetleniem. Zależy mi, żeby była ona zupełnie odrębna, kontrolowana również przez firmę monitorującą obiekty.
 • Przy markizie nad tarasem zamontowałem czujnik wiatru, określając do jakiej prędkości wiatru może być rozwinięta, a od jakiej musi zostać złożona.
 • Obsługa naszej rozbudowanej instalacji inteligentnej jest intuicyjna i nieskomplikowana. Żona i dzieci w wieku 6 i 8 lat radzą sobie z nią z łatwością, używając m.in. aplikacji control 4, przez którą obsługują telewizory, kino domowe. Pstryki KNX przydają się do codziennego użytkowania układu.

Instalacja inteligentna - koszty:

 • około 70 000 zł

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość krys

16 Gru 2019, 14:49

Warto zainwestować w sterownie ogrzewaniem rzeże to wygoda a dwa mniejsze rachunki

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje