Zamontowałem system inteligentny podczas remontu domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zamontowałem system inteligentny podczas remontu domu

Przeobraziłem własny dom z tradycyjnego w inteligentny podczas remontu. Obsługa naszej rozbudowanej instalacji inteligentnej jest intuicyjna i nieskomplikowana - mówi Łukasz, Czytelnik Budujemy Dom, który przewodowej instalacji inteligentnej używa od 2014 r.

Parametry domu: powierzchnia 160 m2.

Instalacja inteligentna:

 • Przewodowa, system komunikacji KNX.
 • Służy do sterowania - systemem grzewczym, wentylacją z rekuperatorem, oświetleniem, roletami zewnętrznymi i markizą, muzyką, kinem domowym.

Komunikacja z systemem inteligentnym: z pomocą konwertera control 4, dającego dostęp do systemu on line oraz przez aplikację i telefon, pstryki (łączniki) KNX.

Decyzja: Sam projektuję i montuję systemy inteligentne. Przeobraziłem własny dom z tradycyjnego w inteligentny podczas remontu. Wolałem markowy wariant przewodowy, a nie radiowy, choć wymagało to kucia ścian. Zależało mi na zmniejszeniu kosztów ogrzewania budynku i wody użytkowej oraz zużycia prądu. Podpiąłem do automatyki możliwie największą liczbę instalacji i urządzeń, zaprojektowałem autonomiczny proces pracy po to, żebyśmy z żoną nie musieli kontrolować budynku.

Szafa rozdzielcza do przewodowego otwartego systemu inteligentnego KNX
Szafa rozdzielcza do przewodowego otwartego systemu inteligentnego KNX

Instalacja inteligentna - rady i przestrogi:

 • Z trzyosobową ekipą w ciągu siedmiu dni ułożyłem przewody na 230 V, a do łączników magistralne BUS 48, odpowiednie do systemu KNX. Przewody zielone do sensorów są czterożyłowe (4 x 0,8), natomiast inne dopasowywałem do odbiorników, np. do oświetlenia kable 3 x 1,5, do markizy - 5 x 1,0, do zasłon - 3 x 1,5 plus skrętka do stanów bezpotencjałowych. Zaletą automatyki jest to, że podczas przygotowywania instalacji nie musimy doprecyzować, czego od niej oczekujemy. Wystarczy zamontować sensor w każdym pomieszczeniu, bo to w przyszłości pozwala na dopasowanie funkcji do aktualnych potrzeb, albo na ich zmianę.

  Nasz system jest otwarty, umożliwia rozbudowę oraz dobranie osprzętu innych marek. Dodałem więc do niego konwerter control 4 amerykańskiego producenta - wiedziałem, że bardzo dobrze radzi sobie z systemami audio, wideo, muzyką. Na początku zaaranżowałem wędrowanie muzyki wraz z przechodzeniem domowników do kolejnych pomieszczeń, lecz odpiąłem tę funkcję, ponieważ dzieci słabo spały. Ma ona jednak potencjał i pewnie do niej wrócę. Muzyka zaczynała grać, po przytrzymaniu przez kilka sekund łączników. Natomiast krótkie przyciśnięcie zapala lub gasi światło.
 • Dzieci nie zwracają uwagi na gaszenie światła, szczególnie w swoich pokojach i w łazienkach, dlatego zadałem systemowi konkretne zadania. Jeśli w łazienkach przez półtorej godziny nie zostanie wyłączone światło, robi to zdalnie za domowników. Natomiast w innych pomieszczeniach czynność gaszenia światła po zaprogramowanym czasie uzależniłem od czujników ruchu w instalacji alarmu.

  Ponieważ światło może być ozdobą albo tworzyć nastrojową atmosferę, zaaranżowałem scenę świetlną w części wejściowej - po wejściu do budynku, samoczynnie rozświetla się przedpokój, kuchnia i jadalnia. Druga scena dotyczy pory oglądania telewizji lub kina domowego - w momencie ich uruchomienia opuszczają się rolety. Trzeciej używamy, kiedy idziemy spać. Wtedy gaśnie światło w całym budynku, z wyjątkiem sypialni dzieci i master bedroom.

  Podczas wyjazdu na urlop - oświetleniem symuluję naszą obecność w domu. Kilka dni wcześniej ustawiam nagrywanie w Home serwerze i np. przez tydzień zapisują się w nim wszystkie opcje oświetlenia, które wykonaliśmy. W czasie naszej nieobecności są odtwarzane. Do stacji pogodowej wpiąłem czujnik zmierzchu i oświetlenie zewnętrzne.
Łączniki, również z wyświetlaczem temperatury
 • Starannie zautomatyzowałem system grzewczy. Do pokojów dzieci zadałem temperaturę 22°C w dzień, i 19°C w godzinach 22:00-6:00. Ważną funkcję pełni w tym układzie stacja pogodowa z GPS, która z wyprzedzeniem wykrywa zmiany, np. mróz lub ocieplenie. Informuje o tym automatykę, która steruje pompą ciepła. Do grzania wody użytkowej w zbiorniku o pojemności 300 l ustawiłem priorytet w porach, kiedy najbardziej jej potrzebujemy, czyli 6:00-8:00 oraz 19:00-22:00.
Stacja pogodowa współdziałająca z domową automatyką
Stacja pogodowa współdziałająca z domową automatyką

 • W rekuperatorze zamontowałem czujnik tlenu i w zależności od jego wskazań urządzenie zwalnia albo przyspiesza wymianę powietrza. Jeżeli mamy gości rekuperator wchodzi na wyższy bieg. Na co dzień w łazienkach robi to po 5 min od wejścia człowieka, więc para wodna z kąpieli zostaje szybko usunięta. Po wyjściu z łazienki, co sygnalizuje zgaszenie oświetlenia, wentylacja pracuje na wysokim biegu jeszcze przez 10 minut, a później zwalnia.
 • Co do instalacji alarmowej - celowo nie włączyłem wielu jej składowych do układu inteligentnego, tylko czujniki ruchu wykorzystuję do oszczędnego operowania oświetleniem. Zależy mi, żeby była ona zupełnie odrębna, kontrolowana również przez firmę monitorującą obiekty.
 • Przy markizie nad tarasem zamontowałem czujnik wiatru, określając do jakiej prędkości wiatru może być rozwinięta, a od jakiej musi zostać złożona.
 • Obsługa naszej rozbudowanej instalacji inteligentnej jest intuicyjna i nieskomplikowana. Żona i dzieci w wieku 6 i 8 lat radzą sobie z nią z łatwością, używając m.in. aplikacji control 4, przez którą obsługują telewizory, kino domowe. Pstryki KNX przydają się do codziennego użytkowania układu.

Instalacja inteligentna - koszty:

 • około 70 000 zł

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość krys

16 Gru 2019, 14:49

Warto zainwestować w sterownie ogrzewaniem rzeże to wygoda a dwa mniejsze rachunki

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje