Po co nam instalacje inteligentne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Po co nam instalacje inteligentne?

Na czym polega przewaga systemów inteligentnych nad zwykłą automatyką, funkcjonującą na poziomie sterowników poszczególnych urządzeń?

aktualizacja: 2015-03-24 12:41:30

Instalacja inteligentna - korzyści

Bardzo istotna praktyczna korzyść jest taka, że nie musimy biegać po całym domu – od urządzenia do urządzenia – zmieniając nastawy. Nie tylko wszystko zrobimy z jednego miejsca. Przede wszystkim, nie musimy przestawiać z osobna programów działania każdego sprzętu. Zmiana pojedynczego parametru, np. pożądanej temperatury, wystarcza do samoczynnego przeprogramowania wszystkich.

Różnica jest zasadnicza, bo tradycyjne instalacje odpowiadają za wykonanie konkretnych zadań – np. grzewcza zapewnia ciepło, a wentylacyjna świeże powietrze.

 

Instalacja inteligentna funkcjonuje inaczej. Nie odpowiada za wąsko wydzielony zakres, lecz nadzoruje współpracę innych instalacji i niemal dowolnych zainstalowanych w domu urządzeń. Automatyka budynkowa może znacząco poprawić bezpieczeństwo.

 

W domach jednorodzinnych bardzo często stosuje się np. detektory gazu czy czujki zalania. Lecz zwykle ich działanie ogranicza się do uruchomienia syreny alarmowej po wykryciu zagrożenia.

 

Instalacja inteligentna może zaś działać w sposób bardziej złożony. Wykrycie wycieku gazu powoduje nie tylko uruchomienie alarmu, ale również zamknięcie dopływu gazu (przez elektrozawór) oraz intensywniejsze wietrzenie pomieszczeń (przez wentylację mechaniczną).

 

Ponadto o zdarzeniu zostaniemy poinformowani, nawet jeśli przebywamy poza domem (np. za pomocą SMS). Jeśli nie da się wyeliminować zagrożenia, to komunikat trafi także do firmy odpowiedzialnej za monitoring domu i dalej do służb ratowniczych.

 

Inteligentny budynek może też niemal doskonale symulować obecność domowników, co dezorientuje włamywaczy – światło może być w niektórych pomieszczeniach włączane w sposób nieregularny, sugerując normalną aktywność mieszkańców. Jeśli dzień jest pochmurny, to sygnał z zewnętrznego czujnika zmierzchowego spowoduje, że zostanie zapalonych więcej świateł, natomiast w słoneczny dzień żaluzje w oknach zostaną przysłonięte, na noc zaś system sam zamknie rolety zewnętrzne.

Instalacja domowej elektrowni słonecznej
Panele fotowoltaiczne, gotowy zestaw od znanej firmy Hewalex? Prześledziliśmy cały proces inwestycji w pewnym domu na Dolnym Śląsku.
6:11
Automatyka budynkowa to nie tylko wygodne sterowanie wszystkimi instalacjami. Możemy monitorować stan ich pracy i tworzyć zestawienia obrazujące koszty utrzymania budynku
Automatyka budynkowa to nie tylko wygodne sterowanie wszystkimi instalacjami. Możemy monitorować stan ich pracy i tworzyć zestawienia obrazujące koszty utrzymania budynku (fot. Ekoklimax)

Oczywiście, na co dzień system inteligentny dba o zgodną współpracę instalacji domowych, tak by podnieść komfort życia mieszkańców i ograniczyć zużycie energii. W pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, można przecież zmniejszyć intensywność ogrzewania (czy chłodzenia latem) oraz wentylacji.

 

Korzyści z posiadania "inteligentnego domu" docenimy głównie wówczas, gdy pracuje w nim wiele nowoczesnych instalacji i urządzeń (wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, nowoczesny kocioł grzewczy itp.). Optymalna współpraca tych elementów zostanie osiągnięta bez angażowania naszej uwagi, choć jeżeli zechcemy wprowadzić jakieś zmiany, zawsze możemy to zrobić, i to nawet zdalnie przez Internet czy telefon komórkowy.

 

To, na ile warto rozbudowywać układy automatyki, zależy od domu i działających w nim instalacji. Czynnikami ograniczającymi są zasobność portfela oraz zdrowy rozsądek. Nie wszystkie pomysły, choć realne z technicznego punktu widzenia, są sensowne i ekonomicznie uzasadnione. Im dom większy i więcej w nim wyrafinowanych technicznie urządzeń, tym bardziej warto zintegrować je w jeden system.

 

Chodzi tu zwłaszcza o instalacje: grzewczą, wentylacyjną i klimatyzacyjną, bo są najbardziej energochłonne. Przy np. 300 m2 powierzchni użytkowej, trudno pamiętać o ręcznym regulowaniu parametrów pracy wszystkich instalacji w poszczególnych pomieszczeniach. Utrzymanie takiego domostwa pochłania dużo energii – a zatem oszczędności, jakie zapewni automatyka, mogą być znaczne.

 

Racjonalne korzystanie z ogrzewania i klimatyzacji oraz wentylacji mechanicznej (zwłaszcza z odzyskiem ciepła) wymaga odpowiedniego sterowania, a do tego potrzeba wielu informacji. Jakie będą skutki intensywnego wietrzenia i ogrzewania (lub klimatyzowania) pomieszczeń, w których nikogo nie ma albo w których ktoś zostawił otwarte okna? Oczywiście, zamiast ograniczenia kosztów, będziemy mieć ich bezsensowny wzrost.

 

Instalacja inteligentna jest pomocna w czasie dłuższej nieobecności domowników. Zraszacz sam podleje ogród, adekwatnie do wskazań czujnika wilgotności gleby. Automatykę docenią zwłaszcza posiadacze ogrodów zimowych i szklarni. Sterowane automatycznie rolety mogą ograniczyć nadmierne nasłonecznienie, automat zadba poza tym o przewietrzenie szklarni.

Nie w każdym domu instalacja inteligentna jest równie pożyteczna

Nie w każdym domu instalacja inteligentna jest równie pożyteczna. Bo czym będziemy sterować, mając prosty, zasypowy kocioł na węgiel i wentylację grawitacyjną? Pozostaje wtedy co najwyżej automatyzacja podlewania ogrodu oraz sterowanie oświetleniem, choć wobec upowszechniania się energooszczędnych źródeł światła – ekonomiczny sens inwestowania większych sum w to ostatnie rozwiązanie jest wątpliwy.

 

Na pewno przyda się połączenie oświetlenia zewnętrznego z włącznikiem zmierzchowym czy też czujnikiem ruchu (to możemy zastosować także np. w korytarzu). Producenci systemów inteligentnych podkreślają szczególnie możliwość wykorzystania czujników ruchu w godzinach nocnych. Współpracując ze ściemniaczem, czujnik taki może uruchomić tylko łagodne światło w korytarzu, tak by nie oślepiało wstających w nocy do łazienki.

 

Aczkolwiek taki efekt uzyskamy też, łącząc po prostu czujnik ruchu z dodatkowym słabym źródłem światła. A może się okazać, że jeszcze taniej i prościej zostawić włączone na noc słabe diodowe źródło światła, bo nie zużyje ono wiele energii.

 

Wprowadzanie rozbudowanych systemów inteligentnych ma więc sens jedynie w domach, w których pracuje wiele nowoczesnych urządzeń, mogących wykorzystać potencjał systemu.

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość IXI

20 Mar 2016, 19:41

Wszystko fajnie i swego czasu zajmowałem się tym, będąc zafascynwany tematem. I coś z tej "inteligencji" sobie w domu zrobiłem.Przede wszystkim ową "inteligencję" należy traktować jako drogą zabawkę, bo do tego sprowadza się większość domowych instalacji w Polsce - kilka punktów ...

time image

Gość radek

16 Lip 2015, 09:09

w instalacjach tego typu nie liczy się wyłącznie sterowanie, ale również informacja, a właściwie cała masa info o różnych stanach urządzeń. Przykład: temp. na piecu, temp.wylotu spalin, informacja o wilgotności, temp.wew.domu, prędkości wiatru i nasłonecznienia, ruchu, dymu ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny