Typy okien dachowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Typy okien dachowych

Jednym z najważniejszych elementów, którym różnią się okna dachowe, jest sposób otwierania. To ważna cecha, decydująca o funkcjonalności stolarki i mająca odbicie w jej cenie.

aktualizacja: 2019-04-03 05:06:23

OKNO OBROTOWE

OKNO OBROTOWE
OKNO OBROTOWE
Najpopularniejsze i najtańsze są okna obrotowe, w których oś obrotu znajduje się w połowie wysokości skrzydła. Szybę zewnętrzną łatwo myje się po obróceniu skrzydła o 180°. Ponieważ górna część takiego okna uchyla się w kierunku pomieszczenia, trzeba uważać, aby nie uderzyć się o ramę.

OKNO UCHYLNE

OKNO UCHYLNE
OKNO UCHYLNE
Kolejny popularny typ to okna uchylne, w których oś obrotu umieszczona jest w górnej krawędzi ramy. Jeśli w sąsiedztwie nie ma drugiego okna, trudniej umyć zewnętrzną szybę.

OKNO UCHYLNO-OBROTOWE

OKNO UCHYLNO-OBROTOWE
OKNO UCHYLNO-OBROTOWE
Połączeniem okien obrotowych i uchylnych są modele uchylno-obrotowe. Mają dwie osie obrotowe. Jedna, na górnej krawędzi, umożliwia uchylanie skrzydła do 30°. Druga, umieszczona w połowie ramy, służy do obracania skrzydła o 180°. Są bardzo wygodne, ale droższe od omawianych wcześniej typów.

OKNO WYSOKOOSIOWE

OKNO WYSOKOOSIOWE
OKNO WYSOKOOSIOWE
Nowocześniejszą, ale i droższą wersją okien obrotowych są wyroby wysokoosiowe, z osią obrotu w ¾ wysokości ramy. Po otwarciu górna część skrzydła mieści się w grubości dachu. Unoszenie takiego okna wspomagają siłowniki.

OKNO KOLANKOWE I BALKONOWE

OKNO KOLANKOWE
OKNO KOLANKOWE
Bardziej skomplikowaną konstrukcję mają okna kolankowe, składające się z dwóch części. W ściance kolankowej umieszczone jest okno fasadowe, natomiast w dachu - połaciowe. Można je otwierać w sposób uchylny i rozwierny. Taki model gwarantuje szerokie pole widzenia i uatrakcyjnia fasadę. Jest polecany zwłaszcza do dachów bez okapu.
OKNO BALKONOWE
OKNO BALKONOWE
Podobne do kolankowego cechy wyróżniają okno balkonowe. Także składa się z dwóch części: dolnej, która po otwarciu staje się balustradą i górnej - zmieniającej się w daszek. Jego nazwa wskazuje, jaką konstrukcję przypomina. Takie okno montuje się w dachach bez ścianki kolankowej, o kącie nachylenia 40-50°.

OKNO WYŁAZOWE

OKNO WYŁAZOWE
OKNO WYŁAZOWE
Specjalnym typem okna dachowego jest wyłaz dachowy, nazywany też modelem rozwieranym. Otwiera się na bok, umożliwiając bezpieczne i wygodne wyjście na dach. Na ogół lokalizuje się go w sąsiedztwie komina, co ułatwia jego konserwację.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Fakro

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje