Typy okien dachowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Typy okien dachowych

Jednym z najważniejszych elementów, którym różnią się okna dachowe, jest sposób otwierania. To ważna cecha, decydująca o funkcjonalności stolarki i mająca odbicie w jej cenie.

aktualizacja: 2019-04-03 05:06:23

OKNO OBROTOWE

OKNO OBROTOWE
OKNO OBROTOWE
Najpopularniejsze i najtańsze są okna obrotowe, w których oś obrotu znajduje się w połowie wysokości skrzydła. Szybę zewnętrzną łatwo myje się po obróceniu skrzydła o 180°. Ponieważ górna część takiego okna uchyla się w kierunku pomieszczenia, trzeba uważać, aby nie uderzyć się o ramę.

OKNO UCHYLNE

OKNO UCHYLNE
OKNO UCHYLNE
Kolejny popularny typ to okna uchylne, w których oś obrotu umieszczona jest w górnej krawędzi ramy. Jeśli w sąsiedztwie nie ma drugiego okna, trudniej umyć zewnętrzną szybę.

OKNO UCHYLNO-OBROTOWE

OKNO UCHYLNO-OBROTOWE
OKNO UCHYLNO-OBROTOWE
Połączeniem okien obrotowych i uchylnych są modele uchylno-obrotowe. Mają dwie osie obrotowe. Jedna, na górnej krawędzi, umożliwia uchylanie skrzydła do 30°. Druga, umieszczona w połowie ramy, służy do obracania skrzydła o 180°. Są bardzo wygodne, ale droższe od omawianych wcześniej typów.

OKNO WYSOKOOSIOWE

OKNO WYSOKOOSIOWE
OKNO WYSOKOOSIOWE
Nowocześniejszą, ale i droższą wersją okien obrotowych są wyroby wysokoosiowe, z osią obrotu w ¾ wysokości ramy. Po otwarciu górna część skrzydła mieści się w grubości dachu. Unoszenie takiego okna wspomagają siłowniki.

OKNO KOLANKOWE I BALKONOWE

OKNO KOLANKOWE
OKNO KOLANKOWE
Bardziej skomplikowaną konstrukcję mają okna kolankowe, składające się z dwóch części. W ściance kolankowej umieszczone jest okno fasadowe, natomiast w dachu - połaciowe. Można je otwierać w sposób uchylny i rozwierny. Taki model gwarantuje szerokie pole widzenia i uatrakcyjnia fasadę. Jest polecany zwłaszcza do dachów bez okapu.
OKNO BALKONOWE
OKNO BALKONOWE
Podobne do kolankowego cechy wyróżniają okno balkonowe. Także składa się z dwóch części: dolnej, która po otwarciu staje się balustradą i górnej - zmieniającej się w daszek. Jego nazwa wskazuje, jaką konstrukcję przypomina. Takie okno montuje się w dachach bez ścianki kolankowej, o kącie nachylenia 40-50°.

OKNO WYŁAZOWE

OKNO WYŁAZOWE
OKNO WYŁAZOWE
Specjalnym typem okna dachowego jest wyłaz dachowy, nazywany też modelem rozwieranym. Otwiera się na bok, umożliwiając bezpieczne i wygodne wyjście na dach. Na ogół lokalizuje się go w sąsiedztwie komina, co ułatwia jego konserwację.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Fakro

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje