Czym ogrzewać dom? Wszystkie rozwiązania dostępne na rynku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 29-37 minut
Czym ogrzewać dom? Wszystkie rozwiązania dostępne na rynku

Grzejniki czy podłogówka? Jakie paliwo i jaki kocioł? A może pompa ciepła? Na takie pytania powinniśmy odpowiedzieć sobie jak najwcześniej, już na etapie planowania domu. Im wcześniej podejmiemy te decyzje tym lepiej, bo nasza swoboda wyboru będzie wówczas największa.

Ogrzewanie to najkosztowniejsza z domowych instalacji, zarówno jeśli chodzi o koszty inwestycyjne, jak i eksploatacyjne. Do tego nie da się mówić o komforcie, jeżeli ogrzewanie działa źle, albo jest dla nas uciążliwe w obsłudze. W końcu sezon grzewczy to w naszym klimacie pół roku. Przy tym nie ma idealnego sposobu ogrzewania. Przeciwnie, możliwych rozwiązań jest tak dużo, że nawet trudno je wszystkie opisać.

Systemy grzewcze są odmienne tak samo, jak skrajnie różne bywają budynki i ich właściciele. Jedni są zachwyceni ogrzewaniem podłogowym w całym domu, inni nie wyobrażają sobie sypialni bez puszystego dywanu, przy którym ten sposób ogrzewania po prostu nie ma sensu. Na szczęście, dostępnych rozwiązań nie brakuje. Najważniejsze, żebyśmy potrafili jasno określić, czego oczekujemy. Bezrefleksyjne naśladowanie tego, co mają sąsiedzi i znajomi - często ma fatalne skutki.

CZYM OGRZEWAĆ DOM? - GRZEJNIKI, PODŁOGÓWKA I NIE TYLKO

Wybór pomiędzy grzejnikami ściennymi a ogrzewaniem podłogowym lub innym płaszczyznowym to sprawa zasadnicza. Właściwie nawet ważniejsza niż decyzja o rodzaju kotła i paliwa. Rzecz w tym, że kocioł bez porównania łatwiej zmienić, jeżeli nie jesteśmy z niego zadowoleni, albo pojawiła się możliwość przejścia na inne paliwo. Za to nawet wymiana grzejników na nowe oznacza poważny remont w całym domu, a wykonanie typowego ogrzewania podłogowego to już remont kapitalny, o zakresie, na który mało kto się decyduje.

Rury ogrzewania podłogowego
Rury ogrzewania podłogowego pokrywa wylewka podłogowa. Po jego wykonaniu praktycznie nie sposób więc coś zmieniać i poprawiać. (fot. Kisan)

Oczywiście, wszystko da się zrobić, są też rozwiązania znakomicie ułatwiające wymianę systemu grzewczego. Jednak w praktyce decyzji o tym, czy w domu będą grzejniki ścienne czy też ogrzewanie podłogowe, w przewidywalnej przyszłości nie zmienimy. Co najwyżej dokonamy lekkiej korekty, dodając np. matę grzewczą pod płytkami w łazience.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co jest lepsze, grzejniki ścienne czy ogrzewanie podłogowe, sufitowe bądź ścienne. Każdy system ma specyficzne cechy i ograniczenia. W efekcie, to w konkretnych warunkach jego zastosowanie może być pierwszym wyborem, albo przeciwnie, rozsądniej będzie poszukać czegoś innego.

TEMPERATURA WE WNĘTRZACH

Grzejniki ścienne mogą bez problemu współpracować z każdym rodzajem kotła. Wybór modeli elektrycznych też jest bogaty. Za to nie poleca się ich do instalacji z pompami ciepła. Wszystko dlatego, że grzejniki dobiera się najczęściej dla temperatury zasilania 55-75°C, a dla pompy ciepła to bardzo dużo. Nawet jeżeli pompa jest w stanie tak mocno podgrzać wodę, jej praca jest wówczas znacznie mniej ekonomiczna. Dlatego, jeśli planujemy pompę ciepła, lepiej wybierzmy ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, sufitowe bądź ścienne), dla którego temperatura zasilania nie przekracza zwykle 40°C.

Pompa ciepła
Jeżeli myślimy o pompie ciepła, to dom powinien mieć niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe - podłogowe, sufitowe lub ścienne. (fot. Alpha Innotec (Hydro-Tech))

Za to błędne jest rozpowszechnione mniemanie, że mając grzejniki, nie wykorzystamy wysokiej sprawności spalania gazowych kotłów kondensacyjnych. Faktycznie, ich sprawność nie będzie wprawdzie aż tak duża, jak przy niskotemperaturowym ogrzewaniu płaszczyznowym, jednak strata wyniesie zaledwie kilka procent. Wszystko dlatego, że instalacje z grzejnikami projektuje się na zasilanie wodą o temperaturze np. 70°C, ale de facto jest ona potrzebna najwyżej kilka dni w sezonie, kiedy na zewnątrz mamy mróz około -20°C. W pozostałym czasie woda nie musi być wcale aż tak ciepła i efekt kondensacji wówczas wykorzystamy.

Podłogówka też ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim nie da się zasilać jej bezpośrednio z tak popularnych u nas kotłów węglowych. Niezbędny jest układ mieszający, który obniży temperaturę wody do nie więcej niż 55°C. Po prostu temperatura podłogi, ze względów zdrowotnych, nie może być zbyt wysoka. Przy projektowaniu przyjmuje się zatem, że w pokojach powinna mieć maksymalnie 29°C, a temperatura wody nie powinna przekraczać 55°C. Z zastrzeżeniem, że te 29°C to temperatura osiągana tylko w czasie największych mrozów, normalnie zaleca się nie więcej niż 26°C.

Z niską temperaturą wody w obiegu ogrzewania podłogowego wiąże się ograniczenie mocy cieplnej. Wprawdzie współczesne domy są coraz mniej energochłonne, zaś podłoga o temperaturze 29°C oddaje do pomieszczenia aż 100 W/m2 ciepła, lecz wbrew pozorom nie zawsze to wystarcza. Chodzi o to, że ogrzewanie płaszczyznowe grzeje równomiernie na całej swojej powierzchni, co generalnie uznaje się za zaletę. Jednak straty ciepła we wnętrzach wcale nie są równomierne. Największe występują przy ścianach zewnętrznych, w szczególności w pobliżu dużych okien i drzwi tarasowych.

W końcu izolacyjność nawet bardzo dobrego okna jest przynajmniej 4 razy gorsza niż zupełnie przeciętnej ściany. A tego często nie jest w stanie zrównoważyć nawet podniesienie temperatury podłogi w pasie w pobliżu takich miejsc. Dlatego pewną popularność zyskały tzw. grzejniki kanałowe, montowane w podłodze w pobliżu drzwi tarasowych. Taki miejscowy zastrzyk ciepła może być bardzo pożądany, gdy planujemy duże przeszklenia.

Schemat przekazywania ciepła przez grzejniki ścienne - konwekcja
Typowe grzejniki ścienne przekazują ciepło głównie przez konwekcję, czyli samoczynne unoszenie się cieplejszego powietrza. Mniejszy udział ma promieniowanie.
Schemat przekazywania ciepła przez ogrzewanie podłogowe - promieniowanie
Ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło głównie przez promieniowanie, ale konwekcja też zachodzi. Jednak jest mniej intensywna niż przy grzejnikach.

OGRZEWANIE DOMU A ARANŻACJA

Grzejniki potrzebują miejsca przy ścianach i są mniej lub bardziej widoczne, stanowiąc element wystroju wnętrza. Jedni je ukrywają na ile to możliwe, albo wybierają modele po prostu nie rzucające się w oczy. Inni zaś przeciwnie - eksponują je, wybierając takie będące prawdziwymi dziełami sztuki użytkowej. Notabene, niektóre również kosztują jak dzieła sztuki.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Grzejnik kanałowy
Grzejnik kanałowy to najlepszy sposób na zrównoważenie strat ciepła przy przeszkleniach sięgających do samej podłogi. (fot. Jaga)
Maskownica grzejnika kanałowego jest zdejmowana
Wbrew obawom niektórych osób, kanał z grzejnikiem czyści się bardzo łatwo. Wystarczy zdjąć maskownicę i możemy swobodnie używać odkurzacza. (fot. REGULUS®-system)

Podłogówka bądź inny rodzaj grzejnika płaszczyznowego pozostaje z kolei niewidoczna. Wniosek, że nie wpływa w związku z tym na wygląd i aranżację pomieszczeń nie jest jednak do końca uprawniony. Posadzka na podłodze powinna bowiem dobrze przewodzić ciepło. Pod tym względem najlepsze są płytki ceramiczne lub kamienne. Dopuszczalne są zaś panele, niezbyt gruby parkiet, cienkie wykładziny. Ograniczają wprawdzie ruch ciepła, ale jeżeli ich podwyższona izolacyjność zostanie wzięta pod uwagę przy projektowaniu ogrzewania i będą fachowo ułożone, całość będzie działać dobrze.

Za to przy ogrzewaniu podłogowym musimy zrezygnować z grubych dywanów i wykładzin, a także zastawiania większości powierzchni podłogi meblami bez nóżek albo innymi tego rodzaju sprzętami. Po prostu będą barierą poważnie utrudniającą przekazywanie ciepłą. W efekcie pokoje mogą być niedogrzane w czasie większych mrozów.

Co w takim razie zrobić, jeśli np. ze względu na pompę ciepła zależy nam na ogrzewaniu płaszczyznowym i równocześnie marzą nam się puszyste dywany? Odpowiedź jest prosta. Ogrzewanie płaszczyznowe to nie tylko podłogówka, może ją z powodzeniem zastąpić ogrzewanie sufitowe bądź ścienne. W typowych warunkach domu jednorodzinnego rozsądniejsze wydaje się sufitowe, bo przy ścianach zwykle stoją jakieś meble, mamy okna i drzwi. Możliwa do wykorzystania powierzchnia ścian jest więc mocno ograniczona.

Ogrzewanie płaszczyznowe
Ogrzewanie płaszczyznowe to nie tylko podłogówka. Grzać może również sufit lub ściany. (fot. Hennlich)

A MOŻE PRĄD DO OGRZEWANIA DOMU?

Typowe wodne ogrzewanie podłogowe ma alternatywę w postaci elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego, najczęściej również podłogowego. Co przemawia za takim ogrzewaniem elektrycznym? Przede wszystkim prostota tego rozwiązania. Ostatecznie są to zawsze elementy oporowe (przewody, maty lub folie), które wystarczy zasilić prądem, żeby wydzielały ciepło. Nie ma więc całego, dość skomplikowanego, układu hydraulicznego, nie ma kotła i komina, nie trzeba się martwić ryzykiem wycieku czy zamarznięcia wody.

Ponadto można ułożyć ogrzewanie tylko w jednym pomieszczeniu, a nawet w jego części bardzo łatwo i nie podnosząc poziomu podłogi. Specjalne maty lub cienkie przewody da się bowiem zatopić w warstwie kleju do płytek, zaś folie grzejne ułożyć pod panelami. Takie właśnie miejscowe zastosowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego jest w naszym kraju najpopularniejsze, zyskuje się dzięki niemu np. ciepłą podłogę w łazience.

Do wprowadzenia ogrzewania elektrycznego w całym domu zniechęca zwykle wysoka cena prądu. Jednak biorąc pod uwagę niskie zapotrzebowanie na ciepło wielu stawianych obecnie budynków, niezawodność i niskie koszty inwestycyjne oraz możliwość wykorzystania drugiej taryfy za prąd, ogrzewanie elektryczne może się ostatecznie okazać najrozsądniejszym wyborem. Tym bardziej, że zatapiając przewody grzejne w grubej wylewce podłogowej, można łatwo otrzymać ogrzewanie akumulacyjne, dobrze dostosowane do rozliczania się wg drugiej taryfy.

Kocioł elektryczny
Kocioł elektryczny to najpowszechniejsze drugie, rezerwowe źródło ciepła. Jest tani, w pełni automatyczny i nie potrzebuje komina. (fot. Kospel)

CZYM OGRZEWAĆ DOM? - JAKI KOCIOŁ, JAKIE PALIWO?

Wybór kotła, a przede wszystkim paliwa, ma ogromne znaczenie dla wygody korzystania z systemu grzewczego oraz kosztów eksploatacyjnych. Jak jednak zaznaczyliśmy na początku tekstu, bez porównania łatwiej zmienić kocioł niż całą resztę instalacji. Dlatego nieraz już przy projektowaniu uwzględnia choćby możliwość przejścia na zasilanie gazem ziemnym, jeżeli w okolicy planowana jest rozbudowa sieci, albo bazowanie na więcej niż jednym źródle ciepła.

To ostatnie nie musi być wcale efektem jakiejś przesadnej, nieuzasadnionej zapobiegliwości. Właściciele kotłów na paliwo stałe często decydują się np. na założenie jeszcze niedrogiego kotła elektrycznego. Jako bezobsługowy i działający w pełni automatycznie świetnie sprawdza się on w czasie dłuższych zimowych wyjazdów. Drugie źródło ciepła nieraz jest przewidywane również w budynkach z powietrzną pompą ciepła, której sprawność i moc spada przy dużych mrozach. Inne uzasadnienie to drogi nośnik energii, np. gaz płynny.

A poza wszystkim innym, w naszym klimacie warto mieć możliwość jako takiego ogrzania domu na wypadek braku prądu, awarii sieci gazowej lub kotła. Do tego służy zwykle kominek albo wolno stojący piec (tzw. koza). Przy rozsądnym zaprojektowaniu domu, w takiej sytuacji temperatura nie będzie może komfortowa, ale przynajmniej nie będzie szkód spowodowanych zamarznięciem wody w instalacji.

SPOSÓB OGRZEWANIA DOMU - ZACZYNAMY OD MPZP

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to uchwalony przez władze samorządowe dokument, określający możliwy sposób wykorzystania gruntów, charakterystykę domów, a często również dopuszczalne sposoby ich ogrzewania. W tej ostatniej kwestii przeważnie spotyka się zakaz stosowania paliw stałych, czyli węgla, drewna, peletów. Dlatego pierwszym krokiem przy wyborze sposobu ogrzewania powinno być sprawdzenie zapisów MPZP, ewentualnie decyzji o warunkach zabudowy, jeżeli planu jeszcze nie uchwalono. MPZP jest bowiem aktem prawnym i stosowanie się do niego jest dla nas obligatoryjne.

CZYM OGRZEWAĆ DOM? - GAZ ZIEMNY

Gaz ziemny, czyli z sieci, nie jest wcale najpopularniejszym paliwem w naszym kraju, ale za to najczęściej uwzględnianym w projektach katalogowych. Znając technikę grzewczą i uregulowania prawne, łatwo to zrozumieć. Przede wszystkim, taki kocioł nie wymaga wydzielonej kotłowni. Można go umieścić też w kuchni, łazience czy korytarzu. Jeżeli zaś kotłownia jednak jest, to może być naprawdę maleńka, o wiele za mała dla kotła węglowego.

Kocioł gazowy
Kocioł gazowy nie musi mieć wydzielonej kotłowni, zajmuje mało miejsca i nie zanieczyszcza pomieszczenia. Stąd ich popularność w projektach katalogowych. (fot. Junkers)

Ponadto, przy dominujących obecnie kotłach z zamkniętą komorą spalania i odprowadzeniu spalin przewodem powietrzno-spalinowym, przepisy nie określają rodzaju ani intensywności wentylacji. Może więc być dowolna, także mechaniczna (np. z rekuperatorem). Kiedy dodać do tego pełną automatyzację, bezobsługowość, możliwość bezproblemowej współpracy zarówno z grzejnikami ściennymi, jak i ogrzewaniem płaszczyznowym oraz umiarkowaną cenę ciepła około 0,25 zł/kWh - nie powinien dziwić fakt, że tam gdzie gaz z sieci jest dostępny, prawie każdy się na niego decyduje.

CZYM OGRZEWAĆ DOM? - GAZ PŁYNNY

Kotły gazowe mogą być też zasilane tzw. gazem płynnym (LPG), czyli propanem z przydomowego zbiornika. Wymaga to jedynie wymiany dysz, czasem także elektronicznego modułu sterującego. Istotna różnica tkwi w kosztach eksploatacji. Jeżeli zbiornik dzierżawimy od dostawcy gazu, cena ciepła wynosi ok. 0,40 zł/kWh. Jeżeli zaś mamy własny zbiornik i kupujemy gaz niezależnie, spada do poziomu jak za gaz z sieci (ok. 0,25 zł/kWh). Przy czym zakup zbiornika i wykonanie instalacji oznacza dodatkowy wydatek ok. 10 000 zł. Musimy więc dokładnie przeanalizować, czy się to nam opłaci.

Kocioł na gaz
Ten sam kocioł może spalać zarówno gaz ziemny, jak i płynny. Wystarczy do tego wymiana dysz. W nielicznych modelach trzeba też zmienić elektroniczny moduł sterujący. (fot. Termet)
Sterownik na kotle
Sterowniki nowoczesnych kotłów same dbają o jak najlepsze i najczystsze spalanie paliwa. (fot. Rug Riello (Beretta)

 

CZYM OGRZEWAĆ DOM? - WĘGIEL

Węgiel to wciąż najpopularniejsze w naszym kraju paliwo. Zachęca do tego przede wszystkim powszechna dostępność oraz dość niska cena ciepła 0,15-0,20 zł/kWh. Trzeba jednak od razu zastrzec, że nawet nowoczesny kocioł węglowy z podajnikiem paliwa nie jest rozwiązaniem dla każdego.

Ewolucja tych urządzeń zaszła wprawdzie bardzo daleko i są w dużej mierze zautomatyzowane, lecz uzupełniać opał przynajmniej raz na kilka dni, usuwać popiół, a sam kocioł czyścić wciąż musi użytkownik. Nie dla każdego jest to do przyjęcia. Tym bardziej tradycyjny kocioł zasypowy, w którym musimy codziennie na nowo rozpalać.

Planujących zakup warto przy tym przestrzec przed najczęściej popełnianym przy tej okazji błędem. Kotła na paliwo stałe nie należy przewymiarowywać, czyli kupować urządzenia o mocy większej niż zapotrzebowanie budynku na ciepło. Takie dobieranie na zapas spowoduje, że będzie on działał ze znacznie obniżoną sprawnością, bo ta jest najwyższa przy mocy nominalnej. Dodatkowo będzie powstawać więcej zanieczyszczeń - zarówno tych ulatujących w powietrze, jak i odkładających się w kotle.

Nowoczesny kocioł węglowy
Nowoczesne kotły węglowe nie mają wiele wspólnego z dawnymi urządzeniami. Potrzebują nadzoru zaledwie raz na kilka dni. (fot. SAS)

CZYM OGRZEWAĆ DOM? - DREWNO I PELETY

Oba te paliwa są odnawialne, jednak drewno w kawałkach spalamy albo w kotle bez podajnika, albo w kominku lub piecu. Pelety zaś są przeznaczone do kotłów z podajnikiem. Najlepiej ze specjalnym palnikiem peletowym. Ewentualnie też do kotłów podajnikowych na węgiel, choć sprawność i jakość spalania będą tu nieco gorsze. Drewno w kawałkach przy prawidłowym spalaniu, najlepiej w tzw. kotłach zgazowujących, jest opałem bardzo tanim. Koszt to ok. 0,15 zł/kWh. Ale drewnem trzeba umieć palić, a obsługa kotła jest absorbująca.

Pelety spala się zaś w kotłach automatycznych, niektóre mają nawet funkcję samoczynnego rozpalania. To paliwo czyste i wygodne, lecz droższe, w granicach 0,20-0,25 zł/kWh.

Palnik kotła na paliwo stałe
Palnik kotła na paliwo stałe ma bardzo duży wpływ na czystość i sprawność spalania oraz możliwość regulacji mocy. Niektóre mają nawet funkcję automatycznego rozpalania. (fot. Metal-Fach)

CZYM OGRZEWAĆ DOM? - POMPA CIEPŁA

Pompa ciepła, chociaż z użytkowego punktu widzenia zastępuje kocioł, to jednak zasadniczo się od niego różni. Przede wszystkim, pompa nie wytwarza ciepła. Jedynie pobiera je z otoczenia, przetwarza i oddaje do wnętrza budynku. Dzięki temu oferuje bardzo niską cenę ciepła 0,15-0,25 zł/kWh i pompę można założyć na każdej posesji. Jest przy tym urządzeniem bezobsługowym, działa w pełni automatycznie. Jeżeli chcemy korzystać z pompy, musimy pamiętać, że dla jej pracy im niższa temperatura wody w obiegu grzewczym, tym lepiej. Jak już pisaliśmy, stawia to w wyraźnie uprzywilejowanej pozycji ogrzewanie płaszczyznowe.

Największą barierą w upowszechnieniu pomp ciepła jest brak wiedzy na ich temat oraz wciąż wysoka cena. Pompę o mocy ok. 10 kW, wykorzystującą powietrze zewnętrzne, kupimy już za 20 000 zł. Urządzenie z sondami zagłębionymi w odwiertach w gruncie będzie zaś przynajmniej dwa razy droższe.

STEROWANIE OGRZEWANIEM DOMU

Odpowiednia regulacja i sterowanie są przez większość osób niedoceniane. A bez tego żadna instalacja grzewcza nie będzie działać dobrze.

Automatyka musi być przede wszystkim dostosowana do szybkości reakcji instalacji grzewczej i samego budynku na zmiany temperatury zewnętrznej. Chodzi o to, że efekt włączenia grzejników ściennych odczujemy już po kilkunastu minutach, skutki zaś włączenia podłogówki dopiero po nawet kilku godzinach. Specyfika samego domu też jest bardzo ważna. Te murowane są generalnie ciężkie, przez co akumulują spore ilości ciepła oraz wolno się nagrzewają i stygną. Tu jednak różnice także są duże - tej samej grubości ściana z betonu komórkowego jest 3-4 razy lżejsza niż wykonana z ciężkich bloczków silikatowych. Przekłada się to, oczywiście, na szybkość nagrzewania i stygnięcia domu.

Generalnie, automatykę dzielimy na dwa typy.

  • Pokojowa mierzy temperaturę w wybranym pomieszczeniu. Czujnik może być zamontowany na stałe bądź przenośny. Szczególnie warto polecić tę drugą wersję, bo miejsce pomiaru można zmieniać i w ten sposób niwelować np. to, że gdzieś pomiar fałszuje rozpalenie w kominku lub intensywne operowanie słońca.

  • Pogodowa bazuje na założeniu, że ilość ciepła, którą powinno się dostarczyć do wnętrz, ostatecznie zależy od temperatury zewnętrznej - im zimniej na zewnątrz, tym intensywniejsze musi być ogrzewanie. Oczywistą słabością automatyki pogodowej jest to, że nie uwzględnia zysków ciepła, np. pochodzących od słońca. Zaletą zaś fakt, że pozwala działać z pewnym wyprzedzeniem - tego, że na zewnątrz robi się zimniej, nie czuć od razu we wnętrzach, jednak zwłaszcza ogrzewanie płaszczyznowe należy wówczas uruchomić zawczasu, skoro na rozgrzanie dużej masy wylewki podłogowej potrzeba nie minut, lecz godzin.

Z tych powodów to właśnie automatyka pogodowa jest zwykle polecana przy ogrzewaniu podłogowym, pokojowa zaś przy grzejnikowym. Tak naprawdę liczy się przede wszystkim jej fachowe ustawienie, uwzględniające to, jak szybko budynek się wychładza. Popularność zdobywają też systemy z czujnikiem zarówno temperatury wewnętrznej, jak i zewnętrznej, które same "uczą się" budynku. Elektronika uwzględnia, jaki efekt przynosi włączenie i wyłączenie ogrzewania albo zmiana temperatury wody w obiegu.

Bezprzewodowy regulator temperatury
Warto polecić bezprzewodowe regulatory temperatury. Ich położenie możemy dowolnie zmieniać, tak żeby uzyskać najbardziej komfortowy rozkład temperatury w domu. (fot. Immergas)

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Galmet

Zdaniem naszych Czytelników

time image

28 Paź 2021, 14:02

27 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Dobra myśl z tym klimatyzatorem. Tu trzeba jednak pomyśleć o systemie multisplit. Niektórzy mają jednak obawy, co do działania w niskich temperaturach. To jednak może tydzień w sezonie grzewczym i to nie jednym ...

Dnia 24.10.2021 o 16:11, gawel napisał: Gaz to przeżytek i to kosztowny, węgiel jest u mnie po 1600 zł i dojdzie di 2000 i bardzo dobrze skonczy się trucie Proponuje pompe ciepła w wersji niskonakładowej czyli klimatyzator.  Dobra myśl z tym klimatyzatorem. ...

time image

Gość vinicius

28 Paź 2021, 13:21

JanT. jesli myslisz o tym poważnie to bierz pompę ciepła i dodaj do tego instalację PV. BEz fotowoltaiki tez możebyć drogo, szczegółnie jeśli dom jest słabo ocieplony. Kosztowo sprawdź teraz LG i Defro.

time image

24 Paź 2021, 14:11

3 godziny temu, Gość JanT napisał: @retrofood Ale z prądem będzie chyba podobnie. A ze względu na wiek rodziców biorę pod uwagę tylko opcje nie wymagające wysiłku fizycznego: a wiec kocioł gazowy i pompę ciepła. Lepiej pompę? Gaz to przeżytek i to kosztowny, ...

time image

Gość JanT

24 Paź 2021, 11:17

@retrofood Ale z prądem będzie chyba podobnie. A ze względu na wiek rodziców biorę pod uwagę tylko opcje nie wymagające wysiłku fizycznego: a wiec kocioł gazowy i pompę ciepła. Lepiej pompę?

time image

17 Paź 2021, 10:07

Sens był do wczoraj. A dzisiaj nie wiadomo ile nam przyjdzie płacić za gaz. 

time image

Gość JanT

17 Paź 2021, 09:11

Dzień dobry, mam pytanie: moi rodzice mieszkają na wsi i korzystają ze starego pieca węglowego. Czy jest sens rozważać jego wymianę na gazowy kocioł kondensacyjny, gdy nie ma podłączenia do sieci gazowej?

time image

24 Lis 2020, 09:06

Dnia 6.01.2020 o 08:56, Gość DamianSz napisał: Do redakcji: Przydal by sie jakies artykul w ktorym mozna by opisac i porownac wszystkie ogrzewania elektryczne ktore tak mocno sa lobbowane a opin tak malo: Zwykly kociol elektryczny, folie na podczerwien, kociol indukcyjny ...

Pomyślimy nad tekstem o rodzajach ogrzewania elektrycznego. Nowe domy mają coraz mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, co mocno zmienia rachunek ekonomiczny (koszty inwestycji/eksploatacji). Chociaż od razu trzeba uprzedzić, że cudów nie ma. Ile kWh energii w sezonie będzie potrzebował ...

time image

Gość Michal

20 Sie 2020, 20:20

Świetny i dogłębny artykuł, serdecznie dziękuje. Pewnie zajęło panu sporo czasu opracowanie tego materiału?

time image

Gość DamianSz

06 Sty 2020, 07:56

Do redakcji: Przydal by sie jakies artykul w ktorym mozna by opisac i porownac wszystkie ogrzewania elektryczne ktore tak mocno sa lobbowane a opin tak malo: Zwykly kociol elektryczny, folie na podczerwien, kociol indukcyjny pompa ciepla.

time image

Gość

12 Paź 2019, 10:46

11 godzin temu, MałgosiaN napisał: Dom ogrzewany olejem opałowym. Napisz coś o piecu, jaki masz zamontowany. Ile może mieć lat... Nie mam znajomych, którzy tak ogrzewają swój dom, niewiele o takich instalacji się mówi - przynajmniej na tym forum - więc ...

time image

Gość mhtyl

12 Paź 2019, 09:47

10 godzin temu, MałgosiaN napisał: Kupiłam dom z ogrzewaniem olejowym, a takiego nie ma w artykule. Jedno wiem, że do najtańszych ono nie należy. Chciałabym wiedzieć coś więcej w tym temacie i na co, jeśli byłaby taka możliwość, mogłabym je zamienić. Pozdrawiam ...

time image

11 Paź 2019, 23:03

Kupiłam dom z ogrzewaniem olejowym, a takiego nie ma w artykule. Jedno wiem, że do najtańszych ono nie należy. Chciałabym wiedzieć coś więcej w tym temacie i na co, jeśli byłaby taka możliwość, mogłabym je zamienić. Pozdrawiam wszystkich. Gośka. 3 godziny temu, Elfir ...

time image

Gość

11 Paź 2019, 19:36

6 godzin temu, MałgosiaN napisał: Kupiłam dom Nic to mi nie mówi...   Jaki jest system grzewczy? podłogówka? grzejniki? (nisko- czy wysokotemperaturowy?   Pompa ciepła najekonomiczniejsza jest do podłogówki...   Przewidujesz jakieś ...

time image

11 Paź 2019, 19:00

Pewnie spokojnie możesz zamienić na piec gazowy. O ile masz gaz sieciowy w pobliżu. Bo przy kombinowaniu ze zbiornikiem na gaz płynny to nie wiem czy ma sens?   Możesz też pozbyć cię urządzeń spalających i postawić na pompę ciepła. Na pewno wyższy koszt instalacyjny.

time image

11 Paź 2019, 12:27

Kupiłam dom z ogrzewaniem olejowym, a takiego nie ma w artykule. Jedno wiem, że do najtańszych ono nie należy. Chciałabym wiedzieć coś więcej w tym temacie i na co, jeśli byłaby taka możliwość, mogłabym je zamienić. Pozdrawiam wszystkich. Gośka.

time image

Gość LiVtron

30 Lip 2019, 10:33

Brakuje rozwiązania Akumulatora Ciepła grzanego prądem w drugiej taryfie po 26 groszy za kWh.

time image

29 Maj 2019, 16:27

23 godziny temu, Tomitomi napisał: Zapychają się, zbiera się tam wszystko, to zabójstwo dla alergików, nie polecam! Najlepsza jest podłogówka, czyli ogrzewanie niskotemperaturowe. Bez sensu. Ktos inny powie, że podłogówka powoduje podnoszenie się pyłu, ...

time image

28 Maj 2019, 16:47

Grzejniki kanałowe, to największe "guano" jaki człowiek wymyślił. Zapychają się, zbiera się tam wszystko, to zabójstwo dla alergików, nie polecam! Najlepsza jest podłogówka, czyli ogrzewanie niskotemperaturowe.

time image

29 Lis 2018, 17:08

Dnia 31.08.2018 o 22:10, Gość Jarek napisał: Brak opisu ogrzewania geotermalnego Centrala toruńska nie chciała przekazać dokumentacji - dyrektor zabronił.

time image

10 Paź 2018, 13:11

 

time image

Gość Jarek

31 Sie 2018, 20:10

Brak opisu ogrzewania geotermalnego

time image

Gość Jarek

19 Sty 2018, 12:58

W moim domu mamy ogrzewanie gazowe. Bardzo wygodne rozwiązanie. Dla mnie chyba największa zaleta to właśnie ta automatyzacja i bezobsługowość.

time image

Gość Janek N.

01 Cze 2017, 13:47

Już przez dwa sezony ogrzewałem dom Infrapanelami na podczerwień, ale nawyk czytania forów sprzed budowy pozostał i wciąż porównuję i szukam nowości.Chciałem tu potwierdzić, że dokonałem dobrego wyboru i podzielić się moimi obserwacjami, że mając ogrzewanie elektryczne płacę ...

time image

Gość Przemysław Jakubiak

29 Maj 2017, 08:56

W całym zestawieniu zabrakło mi ogrzewania na podczerwień. Niby należy to do grupy ogrzewań elektrycznych ale sama idea działania jest zupełnie inna. W momencie stosowania taryfy G12w koszt eksploatacji nie jest jakoś przesadnie wyższy od innych rozwiązań, a sam koszt inwestycji ...

time image

29 Maj 2017, 08:56

Grzejniki czy podłogówka? Jakie paliwo i jaki kocioł? A może pompa ciepła? Na takie pytania powinniśmy odpowiedzieć sobie jak najwcześniej, już na etapie planowania domu. Im wcześniej podejmiemy te decyzje tym lepiej, bo nasza swoboda wyboru będzie wówczas największa. Pełna treść ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje