Własny dom tylko z systemem inteligentnym

Własny dom tylko z systemem inteligentnym

Systemem Automatyki Budynkowej i BMS zajmuję się od 17 lat. Bliska ciału koszula, więc nie wyobrażałem sobie własnego domu bez takich układów - mówi Mariusz, Członek Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: 302 m2, parterowy z użytkowym poddaszem i wolno stojącym garażem.

Funkcje instalacji: zastosowałem instalację firmy Jung, opartą o system komunikacji KNX/EIB. W moim domu służy do sterowania oświetleniem w układzie włącz/wyłącz oraz ściemnij/rozjaśnij; roletami okiennymi (przy pomocy siłowników); ogrzewaniem (sterowanie siłownikami na rozdzielaczach). Ponadto, system inteligentny zintegrowałem z Systemem Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN) oraz Systemem Automatyki Budynkowej i BMS (Building Managment System - System Zarządzania Budynkiem).

Druga integracja umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami w kotłowni, obsługującymi 5 niezależnych obiegów c.w.u., ogrzewania podłogowego, grzejników na poddaszu, grzejników na parterze, grzejników w łazienkach. Współpracuje z dodatkowymi czujnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi temperatury i wilgotności powietrza. Steruje również z obrotowym rekuperatorem - użyłem oddzielnego obiegu dla każdej kondygnacji. Latem wykorzystuję ją do chłodzenia wnętrz. Dodatkowo przy pomocy automatyki budynkowej monitoruję rozdzielnicę elektryczną (bezpieczniki).

Zastosowałem czujniki poziomu zapełnienia szamba oraz dwóch zbiorników deszczówki. Przygotowałem system KNX/EIB do obsługi domofonu i sterowania bramą wjazdową. Położyłem też przewody do podłączenia na zewnątrz kamer obrotowych, zasilanych POE (Power Over Ethernet).

Każdy łącznik ścienny w budynku można zaprogramować indywidualnie. Ten obsługuje funkcje w kuchni
Każdy łącznik ścienny w budynku można zaprogramować indywidualnie. Ten obsługuje funkcje w kuchni
Element komunikacji z systemem inteligentnym - łącznik ścienny z wyświetlaczem temperatury
Element komunikacji z systemem inteligentnym - łącznik ścienny z wyświetlaczem temperatury

Komunikacja z systemem inteligentnym: steruję instalacją poprzez łączniki naścienne, panele dotykowe (Touch Panel System KNX/EIB firmy GIRA), przeglądarkę internetową, tablet, iPhone, pilot.

Decyzja: Systemem Automatyki Budynkowej i BMS zajmuję się od 17 lat. Bliska ciału koszula, więc nie wyobrażałem sobie własnego domu bez takich układów. Chciałem być szewcem w butach! Wiedząc, że systemy wentylacji i ogrzewania potrafią być energożerne, chciałem nimi zarządzać i zająć się ich efektywnością energetyczną. Zainwestowałem w systemy, które w dłuższym okresie dają oszczędności nawet do 50% energii.

Na przykład, mając 5 obiegów grzewczych, mogę kierować temperaturą za pomocą siłowników na zaworach trójdrogowych, ustawić inną temperaturę i rozwiązania w każdym pomieszczeniu. Mam też 70 grup sterowania oświetleniem. Z mojej dotychczasowej praktyki wynika, że dzięki systemom inteligentnym urządzenia dłużej żyją, bo są rzadziej i efektywniej eksploatowane.

Zdjęcia z montażu. Doprowadzenie przewodów do rozdzielnicy
Zdjęcia z montażu. Doprowadzenie przewodów do rozdzielnicy
Klawiatura systemu antywłamaniowego przy głównym wejściu do budynku i łącznik systemu KNX/EIB
Klawiatura systemu antywłamaniowego przy głównym wejściu do budynku i łącznik systemu KNX/EIB

System inteligentny - porady i przestrogi:

  • Podjęcie decyzji o zainstalowaniu sytemu inteligentnego w oparciu o komunikację KNX/EIB powinno nastąpić w fazie projektowania budynku lub zaraz po wyborze projektu gotowego (inaczej układa się przewody). U siebie zużyłem 2,3 km przewodów YDYp o przekroju 3 x 1,5 i 3 x 2,5 mm2 oraz sterowniki firmy DeltaControls. Każdy przewód musiał trafić do rozdzielnicy i grupy sterującej.
  • Układ sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN) standardowo podpięty jest do systemu firmy monitorującej budynek, ale ja zastosowałem dodatkową interakcję. Wychodząc z domu, daję sygnał do układu KNX/EIB o odłączeniu niepotrzebnych pod moją nieobecność urządzeń i instalacji - obniża się temperatura w pomieszczeniach, wyłączają się światła, itd. Spoza domu, poprzez np. iPhone, mogę podpatrywać i ewentualnie zdalnie kierować temperaturą, wentylacją itd. System Automatyki Budynkowej firmy DeltaControls uruchamia np. urządzenia grzewcze tylko podczas mojej obecności w domu. Czujki ruchu (PIR) w kuchni, łazience oraz WC uruchamiają pompę obiegową c.w.u., kiedy wchodzę do tych pomieszczeń.
  • Łączniki ścienne z termostatem znajdują się w każdym pomieszczeniu, dzięki czemu mogę sterować temperaturą osobno. Na razie mieszkam sam, więc przydaje się to we wnętrzach, których rzadko używam. Daje to oszczędności.
  • Warto zainwestować w dobry projekt. Projekt do mojego domu kosztowałby 6000 zł, ale wykonałem go samodzielnie. Dobrą rzeczą jest możliwość dobrania łączników ściennych przez architekta i dopasowanie ich do stylu wnętrz. Elementy komunikacji systemu, np. łączniki, zazwyczaj mają efektowny, a nawet dizajnerski wygląd. Same w sobie dekorują wnętrza. Trzeba jednak sprawdzić, czy nadają się do obsługi systemu inteligentnego. Korzystnie jest użyć produktów certyfikowanych i kompatybilnych, "rozmawiających ze sobą".
  • Mój system inteligentny bez problemu obsługują goście. Jeśli zawodzi ich intuicja, wystarcza krótka instrukcja. Przeprogramowanie systemu powinien wykonać programista.

Koszty zakupu elementów instalacji inteligentnej:

  • łączniki, sterowniki - 40 000 zł;
  • automatyka budynkowa i siłowniki, zawory, czujniki - 20 000 zł;
  • układy antywłamaniowe - 7000 zł;
  • rozdzielnica firmy Legrand - 20 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Właściciel domu samodzielnie zaprojektował system inteligentny. Rozdzielnica, czyli serce systemu inteligentnego

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Cytat Gratuluję pomysłów i rozwiązań, przyszłościowych i słusznych. Jednak uważam że wydanie 100.000 złotych to przesada, prędzej się zestarzeje i zepsuje niż zwróci. Taka instalacja będzie miała sens montażu jeżeli będzie kosztować ...
Gość J R
09-09-2012 20:58
:) Zgadzam się z przedmowca, ale tego nie da się uniknąć, każdy ma własne preferencje, każdy ma swój ogon, chodzi tu jednakże o wyciągnięcie pewnej średniej, jakiegoś stadardu, który byłbym odniesieniem dla każdego, przy określonym budżecie..
Jani_63
09-09-2012 20:49
Cytat Jakby gosciu siedział w basenach, to by sobie wypasiony basen sprawił, olewajac całą reszt, I twierdził że basen w zyciu najważniejszy jest. Od jakiegoś już czasu obserwuje cykl artykułów z przykładami domów budowanych przez coraz ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz