Zaoszczędziłem 30 000 zł wybierając polski system instalacji inteligentnej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zaoszczędziłem 30 000 zł wybierając polski system instalacji inteligentnej

Projekt obejmował markowy drogi system i osprzęt KNX. Kosztorys zamykał się w 70 000 zł, więc sprawdziłem, czy system KNX można zastąpić równie dobrym i bezpiecznym, ale tańszym. Polecono mi polski system - mówi Michał, Czytelnik Budujemy Dom, który przewodową instalację inteligentną założył w 2019 r.

Parametry domu: powierzchnia 290 m2, dwie kondygnacje.

Instalacja inteligentna:

  • Otwarta, przewodowa.
  • Służy do sterowania - systemem grzewczym z gruntową pompą ciepła, wentylacją mechaniczną z rekuperatorem, alarmem, oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym, roletami zewnętrznymi, napędem w bramie wjazdowej i garażowej, automatycznym polewaniem.
  • Instalacja bezprzewodowa - do obsługi multiroomu.

Komunikacja z systemem inteligentnym następuje przez: tablet, łączniki naścienne i panele dotykowe, aplikację, smartfony.

Decyzja: Zbudowałem duży dom, który wyposażyłem w wiele instalacji i urządzeń oraz w różnorodne oświetlenie. Jedynie technologia inteligentna mogła uprościć ich obsługę, np. nie chciałem mieć w salonie 10 łączników do lamp, tylko jeden przycisk do aktywowania poszczególnych sekwencji, które mogę dowolnie zmieniać.

Główne założenia miałem w głowie, lecz zleciłem automatykowi wykonanie projektu, a potem szukałem elektryków do położenia przewodów i fachowców do zamontowania inteligentnego osprzętu. Wszystko to załatwiałem podczas budowy domu.

Wybrałem system przewodowy ze względu na szybkość działania, trwałość. Traktuję go czysto użytkowo, a nie do zabawy, dlatego ograniczyłem komunikatory do jednej aplikacji, tabletu, łączników i paneli dotykowych, smartfona. Tylko tzw. funkcję multiroom podpiąłem do bezprzewodowego systemu.

Klawiszowy łącznik układu inteligentnego budynku
Klawiszowy łącznik układu inteligentnego budynku.
Panel dotykowy na ścianie
Panel dotykowy na ścianie.

Instalacja inteligentna - rady i przestrogi:

  • Projekt obejmował markowy drogi system i osprzęt KNX. Kosztorys zamykał się w 70 000 zł, więc sprawdziłem, czy nie zmieniając zaprojektowanych elementów, można KNX zastąpić równie dobrym i bezpiecznym, ale tańszym. Polecono mi polski system, na razie dobrze działa. Centrala sterowania to ogromna szafa, moja ma wymiary 2 x 1,50 x 0,40 m, a dochodząca do niej wiązka kabli jest olbrzymia - radzę przewidzieć na nie dużo miejsca. Elektrycy i automatycy zużyli kilkadziesiąt kilometrów przewodów i pracowali przez miesiąc. Ci pierwsi wielokrotnie potrzebowali pomocy drugich. Podczas wyboru rozważałem zatrudnienie techników z innego województwa, lecz byłby to błąd. Zarchiwizowałem całą instalację.

  • Do systemu inteligentnego włączyłem wszystkie instalacje. Zdalnie obsługuje on elementy alarmu, tj. kontaktrony, zewnętrzne bariery podczerwieni i wewnętrzne czujniki ruchu. Współdziała z czujnikami zalania, dymu, czadu, gazu ziemnego i usypiającego. Zależy mi na centralnie zarządzanym oświetleniu. Ponieważ niedawno się przeprowadziliśmy, wspólnie z żoną jesteśmy w trakcie kreowania scen świetlnych np. przed posesją i wzdłuż dojazdu do garażu, na czas oglądania filmów, łączenia poszczególnych stref oświetlenia i operowania nimi jednym łącznikiem dzwonkowym, dopasowywania natężenia światła w różnych częściach domu.

    Co do funkcji ściemniania, to oczekuję, że rachunki za prąd będą niskie - nawet diody LED, pracujące na poziomie 100%, zużywają więcej energii elektrycznej, niż w ustawieniu 70-80%. Nigdzie nie korzystamy ze 100% możliwości żarówek. W celu łatwiejszego poruszania się w nocy, zaplanowałem trasy z czujnikami ruchu w kierunku łazienek i pokoju dziecka. Łazienki wyposażyłem w czujniki ruchu i kontaktrony w drzwiach, więc sekcje świetlne zapalają się zdalnie. Polecam opcję wyłączenia lamp po 30 sekundach od opuszczenia pomieszczenia. Korzystamy z funkcji "wyłącz wszystko".

    W instalacji grzewczej mam możliwość sterowania elektrozaworami na każdym obwodzie, a przez to temperaturą w poszczególnych wnętrzach, w których są jeszcze czujniki pokazujące temperaturę, wilgotność i stan powietrza. Czujnik światła przy roletach pozwala na ich zdalne opuszczenie, gdy słońca jest zbyt dużo. Żona nie ma kłopotu z obsługą systemu, nawet sama konfiguruje ustawienia. Aplikacja jest intuicyjna.

Instalacja inteligentna - koszty:

  • system inteligentny 40 000 zł, w tym projekt 3000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Olo

07 Cze 2020, 05:26

Kilkadziesiąt kilometrów okablowania. Heh dobre. Przeliczyłeś ile budżetu na to poszło? W KNX na ten twój cały osprzęt poszłoby max 4 km. I po za tym nie porównuj KNX do innych system bo KNX to system i standard nie zmieniany od 30 lat. Ciekawe do kogo udasz się z pomocą za 10-15 ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje