Alarm z szybkim systemem powiadamiania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Alarm z szybkim systemem powiadamiania

Proponowano mi instalację z monitorami, kamerami. Odrzuciłem te oferty, kładąc nacisk na dobrej jakości ochronę obwodową i wewnętrzną, i szybkie powiadamianie agencji monitorującej oraz mnie - mówi Łukasz, Czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 340 m2 + garaż 50 m2.

 

Parametry działki: 5200 m2.

 

System alarmowy: przewodowy i bezprzewodowy, połączony z firmą monitorującą. Dwie strefy ochrony.

 • Ochrona obwodowa wewnętrzna – kontaktrony bezprzewodowe na oknach, drzwiach, bramie garażowej. 
 • Ochrona przestrzenna wewnętrzna – przewodowa, 15 czujników DSC PIR+MW LC 104. 
 • Inne elementy systemu – klawiatura RFK 5500 LCD (wiatrołap), centrala PC 1616 (w garderobie), akumulator Zeus Z-18, sygnalizator SP-500, radiolinia, sterownik czasowy opóźnienia, pilot antynapadowy, 2 piloty uzbrajania alarmu.

Domofon: analogowy.

Manipulator RFK 5500 LCD w wiatrołapie Piloty obsługujące instalację alarmową – na dole sterujące ochroną obwodową, na górze, w środku pilot antynapadowy
Manipulator RFK 5500 LCD w wiatrołapie Piloty obsługujące instalację alarmową – na dole sterujące ochroną obwodową, na górze, w środku pilot antynapadowy

Decyzja: planując bezpieczeństwo, postawiłem na chronienie życia i zdrowia podczas pobytu w domu w nocy i w dzień. Uznałem, że najlepszą ochroną jest ochrona fizyczna innych osób, dlatego zdecydowałem się na monitoring budynku. Posiadanie zaawansowanych drogich systemów nie jest tak ważne, jak sam fakt powiadomienia o zagrożeniu i natychmiastowa pomoc odpowiednich służb. Zainwestowałem w system powiadamiania. 

 

Ponieważ dom jest duży, ma liczne przeszklenia i kilka drzwi tarasowych, wybrałem ochronę obwodową oraz przestrzeni wewnątrz budynku. Rozmawiając ze specami od zabezpieczeń, dowiedziałem się, że najwięcej włamań odbywa się w nocy, ponieważ z reguły właściciele uzbrajają alarm tylko, kiedy opuszczają dom. Chodziło mi więc o stworzenie bariery na obwodzie budynku, która działałaby, gdy jesteśmy w domu i pozwalała na swobodne poruszanie się we wnętrzach. Alarm wywołuje próba sforsowania otworów.

 

Instalację przewodową ułożył elektryk, wykonujący zwykłą instalację w budynku. Nie chciałem, by instalację alarmową zakładała firma monitorującą, bo zazwyczaj stosuje niskiej jakości osprzęt. Mieszkaliśmy w domu z tak wykonaną instalacją i borykaliśmy się z fałszywymi alarmami.

Bezprzewodowe kontaktrony na oknach i drzwiach pomalowano Sadolinem na brązowy kolor Czujka dualna PIR + MW we wnętrzu budynku
Bezprzewodowe kontaktrony na oknach i drzwiach pomalowano Sadolinem na brązowy kolor Czujka dualna PIR + MW we wnętrzu budynku

Rady i przestrogi:

 • Proponowano mi instalację z monitorami, kamerami. Odrzuciłem te oferty, kładąc nacisk na dobrej jakości ochronę obwodową i wewnętrzną, i szybkie powiadamianie agencji monitorującej oraz mnie. Taka metoda działa nawet podczas wyjazdów zagranicznych.

   

  Podczas napadu ważne jest, by nie stała się nam krzywda i szybko przybyła pomoc. Celowo wybrałem więc firmę stacjonującą w pobliżu. W umowie zastrzegłem czas dojazdu – w nocy 5 minut, w dzień 15. Moje zgłoszenie jest zapisywane na serwerze (agencja nie może zaprzeczyć powiadomieniu). Instalacja chroniła budowę przed kradzieżami materiałów. Obecnie też znakomicie się sprawdza.

   

 • Okazało się, że w ochronie na obwodzie budynku brakuje przewodów dochodzących do okien i drzwi. Zaproponowano mi więc kontaktrony bezprzewodowe. Wybrałem małe, nieszpecące drewnianych okien. Spełniają rolę. W budynku z wentylacją mechaniczną z rekuperacją zamontowano dualne czujniki ruchu (PIR+MW). Zainwestowałem w czujniki dobrej klasy. Kubatura domu okazała się zbyt duża do montowania czujników gazu usypiającego i czadu.

   

 • Nie warto kupować kilku manipulatorów. Lepiej mieć piloty sterujące alarmem. Zastępują nawet klucze do domu. Wychodząc z domu, główne drzwi zamykamy od środka, a wyjeżdżamy przez garaż, uzbrajając alarm pilotem. Takie rozwiązanie to strzał w dziesiątkę. Nigdy jeszcze nie wstukiwałem kodu na klawiaturze!

   

 • Wystarcza nam analogowy domofon. Wjazd jest widoczny z okien kuchni i to zastępuje wideodomofon. Widzimy całą ulicę, a nie fragment ciała gościa.

Koszty instalacji alarmowej:

 • Położenie kabli – 500 zł, 
 • System – materiały i sprzęt kanadyjskiej firmy DSC – 5000 zł, 
 • Eksploatacja – 40 zł miesięcznie.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość KOL

04 Kwi 2014, 12:41

Rewelacyjne rozwiązanie. Z tym, że firma montująca system nie powinna go później monitorować - taka mała uwaga....Ale to Pani wybór.pozdrawiam

time image

Gość Bartek

21 Maj 2013, 10:03

Jeśli posiadam taki dom ( powierzchnia ), to teren działki jest jeszcze większy. Aby chronić kompleksowo osoby i mienie. Dołączyłbym do zestawu bariery mikrofalowe - ochrona zewnętrzna.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny