Pomysł na instalację inteligentną wziąłem z targów branżowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pomysł na instalację inteligentną wziąłem z targów branżowych

Po rozmowie z jednym z wystawców na targach Inteligentny Dom, uzmysłowiłem sobie, że nie jestem skłonny wyłożyć ogromnej kwoty na pełny system intelignetny, bo najbardziej zależy mi na sterowaniu oświetleniem - mówi Bartek, Czytelnik Budujemy Dom, który bezprzewodową instalację inteligentną użytkuje od 2018 r.

Parametry domu: powierzchnia 257 m2, dwie kondygnacje.

System inteligentny:

  • Bezprzewodowy
  • Służy do sterowania - oświetleniem oraz silnikami przy zasłonach wewnętrznych i lustrze maskującym telewizor w salonie.

Komunikacja z instalacją następuje: radiowo, przez łączniki naścienne, aplikację, telefony komórkowe.

Decyzja: Zanim zabrałem się za budowę domu, dwa razy odwiedziłem targi Inteligentny Dom. Na nich zebrałem masę informacji. Parę funkcji uznałem za użyteczne. Podczas uzbrajania budynku w instalacje zleciłem elektrykowi, żeby ułożył przewody nadające się do instalacji inteligentnej, chociaż do końca nie zdecydowałem się, czy w ogóle ją zastosuję. Powiedział okej, ale rozciągnął zwykłe, trzyżyłowe. Przez błąd elektryka nie mogłem ich później wykorzystać. Na branżowych targach szukałem rozwiązań, które mi pozostały.

Na ziemię sprowadził mnie jeden z wystawców. Powiedział otwarcie - "jeżeli chce Pan wydać na układ 100 000 zł, to pomogę wybrać najlepsze opcje i obniżyć koszt, lecz jeśli ma Pan do dyspozycji 20 000 zł, to nie mamy o czym rozmawiać". Wtedy uzmysłowiłem sobie, że nie jestem skłonny wyłożyć tak ogromnej kwoty i najbardziej zależy mi na sterowaniu oświetleniem, bo to da wygodę i największe oszczędności. System grzewczy oparłem na pompie ciepła i podłogówce, więc jest energooszczędny.

Ktoś skierował mnie do stoiska polskiej firmy, zapewniając, że ma wyroby dobrej jakości. Wystawca zaoferował mi kostki montowane za łącznikami. Do tego rozwiązania przekonała mnie niska cena i łatwość montażu.

Kostki sterujące oświetleniem - rady i przestrogi:

Na próbę kupiłem trzy różne kostki sterujące - inną przeznacza się do pojedynczego łącznika, do wieloczłonowego, do oświetlenia LED itd. Jedną sam połączyłem z przewodami i umieściłem za pojedynczym łącznikiem. Zbladłem, kiedy próbowałem ogarnąć wieloczłonowy łącznik z plątaniną przewodów. To było dla mnie za trudne!

Na szczęście, elektryk odnalazł się w tym temacie. Montując kolejne 35 sztuk, w wielu miejscach musiał powiększyć otwór w ścianie, żeby zmieściła się w nim głęboka puszka, przewody oraz kostka. Nie poradził sobie z założeniem kostek i ściemniaczy przy łącznikach krzyżowych, więc zadzwoniliśmy do firmowego technika, który pokierował pracą. Zwykłe łączniki musieliśmy tu zamienić na dzwonkowe. Ściemnianie rozpoczyna się po dłuższym przytrzymaniu klawisza. Cała robota zajęła pół dnia.

Dobre jest to, że kostki mają zasilanie elektryczne, nie bateryjne. Wszystkie radiowo komunikują się z bazą matką, a baza przez Wi-Fi z sieci łączy się z aplikacją, którą obsługujemy telefonami.

Baza matka zbiera radiowo impulsy z kostek do sterowania
Baza matka zbiera radiowo impulsy z kostek do sterowania

Na początku sprawiało mi frajdę ustawianie różnych opcji oświetlenia w pomieszczeniach, albo w wybranej grupie, testowanie opóźnień, scen świetlnych. Szybko się okazało, że najczęściej używamy kilku wariantów. W salonie jest to scena "Film", w której zasuwają się w oknach zasłony i zapala ściemnione nastrojowe światło, a wyłącza intensywniejsze górne. Do tej sceny jest przypisanych kilka konkretnych kostek. Funkcja "Wyłącz 35 kostek", bez której już nie możemy się z żoną obejść, przydaje się przed snem lub wyjściem z domu. Nie musimy sprawdzać wszystkich pomieszczeń!

Bardzo dobre są ściemniacze, bo budują klimat i ograniczają zużycie prądu. Rozważam zainstalowanie kostek w gniazdach w celu odcięcia urządzeń trwających w trybie stand-by.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Scena świetlna "Film"

Kostki sterujące oświetleniem - koszty:

  • materiały i montaż 5000 zł, w tym 35 kostek średnio po 135 zł/szt., baza-matka 500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Bob

14 Sie 2020, 14:13

Ktoś tu ściemnia albo nie umie liczyć, materiały i montaż nie mogą kosztować 5tys skoro sam materiał na kostki i bazę to koszt 5225zl... Fantazja kogoś poniosla

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje